NIEUWSBL AD VOOR ZEELAND. CHRIST ELI JK- HISTORISCH 1888. No. 71. Donderdag 15 Maart Tweede Jaargang. 3 ït Openbare Verkooping Bloemen in Potten. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIEN: De Herstemmingen. Burgerlijke Slaud. Aanbestedingen. TE KOOP: bij W. WELLEMAN te Kap» He. op Woensdag 28 Maart 1888, DE ZEEIIW, elken MAANDAG- "WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,025 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De verkiezing voor de Kamer van 100 heeft op 6 Maart eene bevredigende uit komst gegevenmet groote dankbaarheid mogen we daarop terugzien. De kans staat goed, maar de einduitkomst kan dan alleen goed worden, wanneer men nu onzerzijds niet voldaan is met het aan vankelijk verkregen voordeel en- niet in ijver verflauwen gaat. Op 20 Maart (den dag der herstemming) en de dagen die nog overblijven vóórdien dag moeten alle krach ten worden ingespannenanders komt er geene meerderheid rechts waarmede iets goeds kan verkregen worden. Wij waar schuwen ten ernstigste tegen insluimeren daarvoor is het de tijd niet; na 20 Maart dan komt de tijd van rust. Bij de herstemming moet en kan ook, nog krachtiger worden opgetreden dan hij de eerste stemming. Ons bepalende tot onze provincie is het niet te ontkennen dat op onze candidaten in verhouding tot het aantal kiezers vrij wal meer stemmen uit gebracht zijn dan vroeger. De nieuwe kiezers hebben hun plicht goed begrepen. Onze Lohman had te Goes bijna 900 stemmen meer dan zijn tegenstanderter wijl onze Fabius te Zierikzee slechts 446 stemmen beneden den tegencandidaat bleef. Als men nagaat dat bijna geheel Schouwen en Duiveland modern is, en dat het ortho doxe deel nog grootendeels door kerkelijken weerzin gedreven, het liberalisme getrouw bleef, dan zal men ons toestemmen dat het stemmencijfer van onzen candidaat, slechts door den toevloed der nieuwe kiezers ua.li uc XICCl CU singen een publiek geheim, Harder en van Hoeve besloten hadden, geen inzage van de kiezerslijsten te zullen ver kenen. Toen ik mijn stembiljet kwam in leveren, zag ik op het stembureau een klerk van de Maatschappij «de Schelde» staan, die de namen van de stemmende kiezers noteerde. Thans blijkt mij, dat de Maatschappij «de Schelde» van het publiek geheim dit profijt heeft getrokken, dat zij, aan geen weigering zich willende blootstellen, een voudig een harer klerken op het stembureau heeft geposteerd. Vlissingen. EEN KIEZER. Middelburg. Van 13 en 14 Maart '83. BevallenJ. Meerman geb. Roelse z. Overleden: A. Calliber, 74 j., wed. van J. Aarnoutse, J C. Smidt, 42 j., vrouw van B. Maas, A. Luteijn, 49 j., z., H. H. van Overbeeke, 15 j., z. AFLOOP VERKOOPINGEN ENZ. Te "Westkapelle is Zaterdag, ten overstaan van den notaris Tak, in het openbaar te koop aangeboden63 A. 40 C. bouwland en sprink, liggende te "Westkapelle, in Kerke- blok, verkocht voor f590; 63 A. 8 C. bouw land en sprink aldaar aan het einde van Roo- versweg, verkocht voor f 56049 A. 30 C. bouwland aldaar aan de Voswegeling, ver kocht voor f 370 52 A. 62 C. bouwland en sprink aldaar aan den Steenenweg, verkocht voor f 580een huis en erf met schuur te Westkapelle op het dorp aan de Zuidstraat, grootte 2 A. 37 C., verkocht voor f700; een huis en erf met schuur aldaar in het hout, grootte 4 A. 40 C. verkocht voor f 41037 A. 90 C. bouwland in de gemeente Westkapelle 'Turf. verkocht voor f320 26 A. 50 C, tot 1351 stijgen kon. Over vier jaar hopen wij te Zierikzee elkander nader te spreken. Onze Pompe v. Meerdervoort bracht het in het nieuwe district Hontenisse tot her stemming, met het verrassend stemmencijfer van 1194. Dat is bijna twaalf honderd. Gaat dan na dat er op Zuid-Beveland nog ruim 300 kiezers tehuis bleven, en dat door plaatselijke onbekendheid aan de overzijde van dit potsierlijk samengestelde kiesdistrict, niet door onze vrienden kon gewerkt worden, dan zal men ons toegeven dat wij thans niet zonder hope behoeven te zijnonze Pompe is op Zuid-Beveland zelfs bij den tegenstander goed gezien, en zou het allicht, zij het ook op den scherpen kant van een mes, van zijn roomschen tegencandidaat kunnen winnen. Maar dan moet alle man in 't vuuren niemand mag zich vergissen. Er waren nog enkele stemmen aldaar op Lohman uitgebrachten die waren natuurlek weg. Ditmaal moet ieder van onze vrienden op Jhr. Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort stemmen. Te Oostburg wacht onzen broederen een zeer heete strijd. Hennequin en Glinder- man zijn beiden door hunne partij beminde candidaten. Onze Glinderman is echter bij zijn tegenpartij beter gezien dan zijn tegen stander, wijl hij geen votum op zijn politiek geweten heeft, waarbij de belastingschuldi gen door den bouw eener zeer dure open bare school werden bezwaard. Mits bij zeer getrouwe opkomst van alle' anti-liberalen, kan onze candidaat het in Oostburg halen. TBV, amiuuo j u.j f5.90, f6,10. Kanariezaad 2-5 a 30 ct. lager. Het beste f7,75, f8; minder f7, f7,50. Vlas. Gedurende de week is er op het land zeer weinig omgegaan. Heden ter markt waren 50,000 steen aangeboden, welke slechts langzaam gedeeltelijk koopers vonden tot ongeveer vorige prijzen. Lijnzaad met meer vraag tot goed vorige prijzen. Zeeuwsche Eieren f 3.90 a f4.— de 100 stuks. Zoetemelksche Kaas f—a f 00.00 per 50 kilo. Boter f 68. f 64, f 60. Per kilo 55 a 75 cent. MEEL BERICHT. De vorige week werd de scheepvaart door de ingevallen dooi geheel heropend en gaf zulks aanleiding dat er in Meel iets meer omging. In het laatst der week was er zelfs eene vastere stemming merkbaar. Lieden onveranderd. Zeeuwsche Tarwebloem f 12.a f 12.50 Zeeuwsche Tarwemeel f 9.50 a f 10. Op de Veemarkt waren 659 vette Run deren 64, 58 en 52 cent1032 magere dito 154 vette- en graskalveren f 1,05, 95 en 85 centschapen 66, 53 cent, alles per kilo. - varkens 21, 19 en 18 centlicht soort 18 a cent per half kilo. En 58 biggen. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f2,— a f 2,25Champions f 1,40 a f 1,60Magnum bonum f0,00 a f0,00. Flakkeesche jammen Bij tameltjken aanvoer handel flauw. fl,70 a f 1,90, Jammen poters f0,90 a f 1,10, alles per heet. Zeeuwsche Ajuin. Heden geen aanvoer van marktgoed. Zaterdag 17 Maart. Wolfertsdijk, 2 uur, in herberg van Strien, door het Bestuur van het waterschap „Oud Wolfertsdijk de levering van 540 M3. On- Die nu het eens wagen wil met een anti-liberale regeering, nadat de li be, ale partij sinds 1848 al zoovele millioenen heeft vermorst,die stemme op Oostburgs wethouder. Te Middelburg waren wij er op 6 Maart jl. bijna. Het zou een schande zijn, zoo wij er onzen candidaat nu niet brachten. De overgroote meerderheid der Middel- burgsche kiezers heeft haar af keurend oor deel over de staatkunde van den schoolwet man Smit reeds uitgesproken. Had een deel onzer oude broeders niet ter elfder ure, naast den onzen een anderen antirevolutionairen candidaat gesteld, dan zou onze uitnemende Lucasse er met vlag en wimpel gekomen zijn. Van onzen waarden broeder Koole en zijne vrienden verwachten wij, dat zij bij de herstemming een verstandig, een Gode- verheerlijkend besluit zullen nemen. Een ernstige, biddende werkzaamheid is dringend noodig, vooral daar, waar een Overijlde afspraak de veste aan den vijand zou kunnen overleveren. Gaat het zoo, dan hebben wij goeden moed. Dan komt aan staanden Dinsdag de antirevolutionaire partij in Zeeland zegevierend uit den strijd. Kiezers, let wel op: In het kiesdistrict Middelburg is mr. C. LUCASSE onze man. In het kiesdistrict Oostburg stemmen wij trouw op N. GLINDERMAN. En eindelijk in het kiesdistrict Hontenisse waar twee anti-liberalen in herstemming zijn, spreekt het vau zelf dat wij de voor keur geven aan den onverdachten antire- lutionair. Jhr. mr. J. J. POMPE VAN MEER DERVOORT. vergunning, aan de oude Torenstraat, groot 188 centiaren. Middelburg, 8 uur, door Not. Verhey, in „de Vergenoeging" een huis en erf te Mid delburg, Schuitvlotstraat O 285 en 1 huis en Tuinland in "t Arnemuidsche pad T 80. Be zichtiging op den verkoopdag van 10 tot 12 en van 2 tot 4. Woensdag 28 Maart. Goes, 10 uur, op „het Slot Oostende" Meu belen enz. Zindelijke goederen kunnen bij gebracht worden. Men vervoege zich bij M. Bartelse. Inlichtingen dhr. Pelle. Donderdag 29 Maart. Kapelle, 10 uur, voor A. van Weele, door Not. Merens4 Rundors, 2 Varkens, 150 bag- gen Mangels, Hooi en Stroo. Kapelle, 12 uur voor v. d. Vrie, door Not. Merens 5 voer Wei- en Kunsthooi, Land bouw- en Stalgereedschap, Kabinet, Kast, Klok, Glas- en Ijzerwerk enz. Te pachten bij inschrijving onder Baarland (Bakendorp) 23,4589 H. bouw- en weilanden en 2,4792 H. dijken. Biljetten met pachtprijs per H. A. in te leveren voor of op Maandag 19 Maart 12 uur bij Fransen v. d. Putte en Zoon. Idem 4,1284 (circa 11 gemeten) weiland met puik drinkwater aan den postweg naar lerseke, laatst in pacht bij I. deKoeijer. Te bevragen bij dhr. Fransen v. d. Putte en Zoon. Donderdag 12 en Vrijdag 13 April. Bergen op-Zoom in „de Draak" bij dhr. Trimbos 11 uur verpachting 128 perceelen visscherij. Den 12 April in de Eendracht en Oosterschelde- Den 13 April in de Zand- kreek, Sloe, Schenge, Veergat enz. op de voorwaarden waarop die perceelen thans zijn verpacht. Boekjes en kaarten verkrijg baar bij den secr. penningmeester J. A. Fokker te Tolen a 30 cent. Aanwijzing op 3 April perceelen in de Eendracht, no 44 te beginnen. Den 4 April de perceelen nabij Bruinisse. Den 5 April te beginnen met no 7 bij de Oude Hoeve, T Heeft de heer Pompe wel tijd Ij Heeft de heer Pompe wel tijd om kamer lid te zijn? In den laatsten tijd toen hij voor Goes zat was hij het grootste gedeelte der zitting afwezig. Deze opmerking is juistmaar zij kan thans niet meer gelden. Want waarom kwam de heer Pompe toen zoo slecht ter vergadering? Wel toen was hy rechter van instructie te Middelburg, en eenmaal in die betrekking zijnde, bleek het hem, dat hjj zijn plichten als kamerlid niet langer vervullen kon. Toen wilde hij reeds terstond bedanken. Doch de kiesvereeniging vroeg hem nog een poos te wachten, tot de alge- meene verkiezingen daar waren; want an ders zouden de kiezers in een half jaar tjjds tot twee malen toe naar de stembus ge roepen worden eens voor de tus-chentijd-che aftreding van den beer Pompeen eens voor de tweejaarlijksche (periodieke) af treding. Toen is de hr. Pompe op dien aandrang nog wat gebleven; doch bij de aftreding, die daarop volgde, heeft hij toen beslist gezegd: Ik stel mij niet meer beschikbaar. Ik kan geen rechter te Middelburg zjjn en tegelijk Kamerlid in den Haag. Zoo raakte dan, zeer tot onzen spjjt,jhr. Pompe van het staatstooneel. Maar sinds kwam er verandering van betrekking voor den heer Pompe. Hjj werd benoemd tot kantonrechter te Goes. Een nieuwe betrekking dus, en een die hem in staat stelt, zijn taak als volksver tegenwoordiger thans weer gelijk in den beginne, naar behooren te vervullen. Zoo jhr. Pompe gekozen mocht worden, zult gjj het zien. De aard van zijn tegen aan allen die belangstelling hébben betoond bij zijne benoeming als Raadslid. Heinkenszand, 13 Maart 1888. J. DOMINICUS. a ƒ4.PER HONDERD, 's morgens te 10 nren, op «'t Slot Ostende» te Goes van Kabinetten, Linnenkasten, Voltaire, Stoelen in soort, Salon-, Uittrek- en Waschtafels, Spiegels in soort, Ledikanten met of zon-s der behang, Bedden, Porselein Kris tal, Glas, Aardewerk, Waterfilters, Brittania metaal, Berlijnsch zilver, nieuw zilveren Messen, Lepels, Vor ken, en meer andere goederen. Eene Partij Kijkdag Dinsdag 27 Maart 1888. Voor bij te brengen goederen vervoege men zich bij M. BARTELSE. lnformatiën te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE te Goes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1