Kerk- en Schoolnieuw s. Rechtszaken. Gemengde Berichten. lngezon Oostbnrg. Kiezers 3U4U. uugenraciiie stemmen 2656. Volstrekte meerderheid 1322. Hiervan verkregen de heeren P. C. J. Hennequin (1) 1238, N. Glinderman (a) 879 en Dr. Schaepman (r) 499 stemmen. Alzoo herstemming tusschen Hennequin en Glinderman. Dr. J. M. Smit had 15 stemm. Hontenisse. 3421. 2998. Herstemming tusschen mr, F. J. F. M. Walter (r) met 1419 en Jhr. Mr. J. J. Pompe van Meer- dervoort met 1194 stemmen. Vogelvanger (1; had 353. Amsterdam. 20887. 15988. Gekozen GILDEMEESTER met 9237, CREMER met 9473, TAK VAN POORTVLIET met 8979, GLEICHMAN met 9299, KERDJJK met 8985, RUTGERS VAN ROZENBURG, met 8661, HELDT met 8689, HARTOGH met 8866, allen liberalen. Herstemming tusschen Veegens (1) met 5415 en De Beaufort (1) met 5161 stemmen. Voorts hadder. Waller (a) 4970, Kuinders (r) 4944, Povel (r) 4777, Farensbach (r) 4686, Lohman (a) 4878. Heemskerk (a) 5000, Van Nederhasselt (r) 4622, De Geer ja) 5002, Raaijmakers (r) 3018, Gerritsen (rad) 2467, Bruinsma (rad) 2402, Van Marle (a) 2182, Van Schermbeek (rad) 951, Domela Nieuwenhuis (s) 1064, Sillem 605, Hels- dingen (s) 547. v. Lennep 581, Paap (s) 676, Beelaerts 654, Joan Nieuwenhuis (s) 488, Schröder (s) en dr. Smit (s) 836. Dokkum 2820. Gekozen Mr. U'. H. HUBER a. met 1419. Mr. W. v. WEL- DEREN BARON RENGERS 1. had 1328. F. Domela Nieuwehuis (si 64. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Scherpenisse, ds. W. E. Noordink te Oene; te Breskens W. v. d. Spek te Molkwerum (toez.)te Tienhoven P. J. v. Melle te Minnertsga. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Katendrecht G. de Braai te Dinteloord. Arrcmdissements-Rechtbank te Middelburg. Ter openbare terechtzitting van heden, Vrijdag zijn veroordeeld wegens mishandeling: F. D. V. 20 j., arbeider te Koewacht, tot f5 b. of 5 d. h., M. v. d. V., 14 j., arbeider te Wilhel.ninadorp, tot 3 d. gev., A. d. W., 24 j., land mansknecht te Camperland, tot f5 b. of 5 d. h. huisvredebreuk en mishan deling van een ambtenaar: M. F. v. d. R., 40 j., te Goes, tot f 5 k. of 5 d. h. w e d e r s p a n n i g h e i d A. P., 23 j., arbeider te Wemeldinge, tot 4 d. gev. s trooper ij: A. d. S., 10 j., zonder beroep te Colijnsplaat, tot d. gev. diefstal: C. G., 23 j., dienstbode te Colijnsplaat, tot 4 m. gev., B. J. P., 12 j., en A. v. R., 10 j, beiden zonder beroep te Middelburg, ieder tot f8 b., of 8 d. h M. d. K., 16 j., dienstbode te Hulst, tot 2 m. Nog stonden terecht: H. B., 19j., zonder bekende woonplaats, C. v. d. E., 23 j., boerenknesht te Watervliet, appellanten van 't kantongerecht te Terneuzen, wegens ■overtreding der jachtwet. Het vonnis van bovengenoemd kantongerecht werd bevestigd en appellanten tevens veroordeeld in de kosten van het geding. Op Dinsdag 20 Maart 1888 zullen voor de openbare terechtzitting der Arr. Rechtbank te Mddefburg terechtstaan le. A. L. H. 32 j. landbouwer te Clinge, en 2e V. S. 31 j. arbeider te Hulst, ter zake de eerstege- noemde dat hij tusschen 20 October en 22 November 1887 opzettelijk ruim 4000 kilo. gram aardappelen, die in de schuur lagen op zijne hofstede te Clinge,en waarop onder meer door den deurwaarder bij het kanton gerecht te Hulst W. A. de Ridder, krach tens bevelschrift van den President der arrond. rechtbank dd. 17 October 1887 ten verzoeke van P. L. van Malecpte pandbeslag was gelegd aan dat beslag heeft onttrokken. Tweedegenoemde. dat hij door genoemde deurwaarder als bewaarder aangesteld over bovenvermelde inbeslaggenomene goederen opzettelijk heeft toegelaten dat die aardap pelen aan het pandbeslag werden onttrokken. De rechtbank te Utrecht is begonnen met de behandeling van de zaak van ds. Winckel te Oudewater, die op een sommatie van de kerkvoogdij der N. H. G. aldaar ter ontruiming der pastorie, een weigerend antwoord gegeven had. De conclusie van den pleiter der kerkvoogdij, Mr. W. Thor- becke is, dat ds. Winckel tot ontruiming van de pastorie genoodzaakt worde. Rilland-Bnth. Door de ijverige pogingen van eenige ingezetenen is het gelukt in deze gemeente eene zangvereeniging, op te richten. Tot leden van het bestuur wer den benoemd de heeren H. J. Augustijn, M. W. V. van Bijlevelt, J. van Gorsel. M. van Liere en J. van Koeveringen, terwijl de heer M. van Dijke als directeur optre den zal. Was de voorwinter voor den arbeiders stand te Nisse betrekkelijk niet kwaad, de nawinter, die iedere andere werkzaamheid dan dorschen en veeverzorging uitsluit, doet zich geducht gevoelen. Hat was daarom eene goede gedachten van het burgerlijk armbestuur om, na rondvraag om koren of geld bij de meergegoeda ingezetenen, eene buitengewone uitreiking van brood te doen aan den werkeloozen niet-bedeelden veld- arbeider. Men schrijft aan de Miss. Crt. De lijst der niet-schoolgaande kinderen tusschen zes en twaalf jaar, bevat te Nisse slechts de namen van drie kinderen, waarvan twee met 1 April naar school komen, zoodat er met dien datum één kind overblijft, dat geen on lerwijs geniet. Er zullen zeker wel plattelandsgemeenten zijn, welke te dien opzichte in vrij wat ongunstiger positie verkeeren. Zondagmorgen heeft aan den Anna Frisopolder op Noord-Beveland een belang rijke oeverafschuiving plaats gehad, ntal men berekent ter breedte van p. m. 200, en ter lengte van ongeveer 100 meter. Voortdurend vallen er nog stukken grond weg en staat het water tot dicht bij den dijk. Er is reeds eenig volk aan het werk. -Uit Vlissingen wordt gemeld Alle schepen mogen opvaren. Sleepen wordt aanbevolen. De koetsiers van de rijtuigen der radicale kiesvereeniging Amsterdam te Am sterdam, droegen rosetten met de Neder landsche kleuren, en de rijtuigen zelf waren beplakt met de portretten van de heeren Vitus Bruinsma en GerritsenBurger- ptirht's koetsiers droegen oranje-kokardes. Bij gelegenheid der veemarkt te Malen, ontstond gisteren tengevolge van het opsluiten van een beschonken persoon, een hevig gevecht tusschen maréchaussée, politieagenten en opgewonden burgers. Men eischte dat de beschonkene in vrijheid zou gesteld worden. De opgewondenheid onder de bevolking hield aan. Een der maré chaussees werd ontwapend en zwaar gewond aan het voorhoofd. Eene schippersvrouw te Jutfaas in afwezigheid van haren man bezig met van teer en hars harpuis te koken, ,had het ongeluk, dat de kokende massa iri brand vloog. In haren angst nam zij den pot van het vuur om hem uit het achteronder te tillen, maar kreeg daardoor den bran denden inhoud over de borst, zoodat zij in een oogwenk geheel in vlam stond. In doodsangst ijlde zij nu naar boven en sprong in de bijt. Geheel overdekt met brandwonden, werd zij daaruit opge haald en per rijtuig naar het Acad. zieken huis te Utrecht vervoerd. Dinsdagavond hield het reddingsleger weder te Assen oefening. Een zeer grcot publiek was opgekomen om daarvan getuige te zijn echter hield het meerendeel zich verre van rustig. Gepraat, gelach en gejoel maakte, dat de sprekers dikwijls zich niet verstaanbaar konden maken, terwijl het gezang overstemd werd door dat van het publiek, de Maliebaan enz. De heer van Petegem wees de rumoeri- gen op hun plicht als fatsoenlijke mensehen om zich rustig te houden, en noemde de christenen onder lien, die bij hunne belij denis beloofd hadden Gode tronw te zullen dienen, thans leugenaars, die hunne kerk en leeraar en godsdienst te schande maakten. Zij waren hoereerders met hunnen gods dienst, afgodendienaars. Van leugenaars was het slechts een stap tot dieven, zoodat zij nog wel in de gevangenis konden komen. Hij spoorde allen aan den eenig waren God te zoeken vóór het te Iaat was, daar de dood achter hen en de duivel voor hen stond. Hier werd de spreker gedwongen zijne rede te staken, daar het rumoer hand over hand toenam. N. R. C. De heide tusschen Hilversum en Bussum was gisteren en eergisteren wederom het terrein van ongeregeldheden. De Erfgooiers waren in grooten getale cpgekomen, ten einde het zandgraven der Hollandsche IJze ren Spoorweg maatschappij te verhinderen. De rails van den spoorweg werden over eene aanzienlijke lengte opengebroken en de zandwageris vernield. De strijd duurt voort. Uit Harlingen meldt men aan de N. R. Ct Aan den zeedijk waren gisteren vijfmannen in twee schuitjes bezig om haring te visschen. Bezig met de netten in te halen, s.apten zij in een ander schuitje over, ten gevolge waarvan dit kantelde en de vijf allen te water geraakten. Drie van hen wisten zich te redden, doch twee personen, te Exmorra tehuis behoorende, zijn in de golven omge komen. Terwijl gisteren eene vrouw bezig was een kind, dat de mazelen had, te verzorgen, kwam de hanglamp plotseling naar beneden de brandende petroleum zette het tafelkleed in vlam, maar deed ook de kleederen van de vrouw en het kind vuur vatten beiden bekwamen hevige brandwonden en vooral voor het kind vreest men een slechten afloop. Te Nijemirdum [Fr.] is een stier aan zijn geleider ontkomen. In dolle vaart rende het beest het dorp op en neer. Men nam ten slotte zijn toevluiht tot geweren en na achttien schoten gelost te hebben, werd de stier getroffen en onschadelijk gemaakt. Toen een ingezetene van Zoeterwoude eergisteren van zijn kiezersreeht had gebruik gemaakt en zich weder huiswaarts begaf, kwam hij tot de ontdekking dat hij in plaats van zijn stembiljet, in de bus had geworpen een quitantie ten bedrage van zeventien gulden, welke hij op den terugweg wilde gaan ontvangen. Wel vervoegde hij ztch weer ten stembureele, maar daar kon hem het papiertje natuurlijk niet worden teruggegeven. Echter ontving hij er de verzekering, dat het nu dubbel verzegeld was. Heden zou het te Katwijk bij de opening der biljetten wel voor den dag komen. Eenzelfde geval heeft zich ook voorge daan met een kiezer aan het stem bureel op den Burg te Leiden. Natuurlijk mocht hij evenmin voor de tweede maal van zijn stemrecht gebruik maken, doch wel werd van de vergissing in het proces-verbaal van stemopneming melding gemaakt. Weldra zal het 25 jaren geleden zijn dat de heer J. van 't Lindenhout aan de inrichting tc Neerbosch den weezenarbeid aldaar aanvaardde. Hoogst belangrijk is het na te gaan. hoe bijna van jaar tot jaar de inkomsten zijn gestegen, in 1863 werd ontvangen aan giften en legaten f 1351,047-2 en in 1886 f 123,002,71, Totaal in 25 jaar f 1,487,482,20. Moge dit belangrijke Jubileum voor dezen arbeider in den wijngaard des Heeren, voor de zijnen, en voor alle weezenvrienden ten lijken zegen zijn; gelijk er op de inrichting der liefde te Neerbosch reeds rijken zegen heeft gerust. Roeper. Uit Massouah wordt bericht, dat de typhus onder de Italiaansche troepen geducht huishoudt en dat generaal San Marzano versterkingen aanvraagt. Vier Bulgaarsche officieren zijn gearres teerd wegens verduistering van geld, tot een bedrag van 40.000 gld. Een zeer geacht hoofdofficier van 't Italiaanrche leger, overste markies Le Piane is op reis van Rome naar Napels overge komen. Hij reisde 'snachts met zijn zoon, die, tegen het niet behoorlijk gesloten portier leunende, er uitviel. De vader sprong hem na. Toen 't ongeluk ontdekt werd, bleek dat de markies overleden was zwaar gewond lag de zoon dicht bij het lijk zijns vaders op den weg. De poppenhandel is voor Duitschland een bloeiende tak van nijverheid. Hoe wei nig belangrijk deze op zichzelf moge schijnen zoo is toch haar omvang en de verscheiden heid harer producten van dien aard, dat zij duizenden en nog eens duizenden brood verschaft. De verdeeling van arbeid is misschien in geen ander artikel zoo streng doorgevoerd als in dit. Het jaarlijksch ver bruik van poppekousjes, welke door Saksi sche fabrieken geleverd worden, beloopt alleen reeds circa dertigduizend dozijn toch stijgt hier de vraag nog aanmerkelijk boven het aanbod. De vervaardiging van poppeschoentjes en kleertjes is bijna geheel in handen der huis industrie en verschaft aan vele handwer kers gedurende den wintertijd vulon werk. Hett opmaken der hoeden vordert bijzondere inrichtingen en groote bekwaamheden, daar de heerschende mode op het gebied veel- eischend isde afval van hoe lenf'abrieken is de grondstof voor de kleine hoofddeksel». De gevangenissen leveren de poppelijven, terwijl de koppen in Tluiringen worden gefabriceerd. De vroegere porseleinen koppen hebben het veld moeten ruimen voor de waschbare patentkoppen en die welke uit biscuit zijn vervaardigd. Deze worden thans tot zeer goedkoope prijzen geleverd. Een treurig voorval vond onlangs bij gelegenheid eener trouwplechtigheid in de kerk van Knocknammuckley bij Portodown in Ierland plaats. Een man, genaamd Tho mas Thompson, wiens vrouw eenige jaren vroeger gestorven was, zon voor de tweede maal in het huwelijk treden met een zekere miss Mossat. Op den morgen van den trouw dag kwam de broeder der gestorven vrouw in de kerk, en wachtte de komst van den bruiloftsstoet af. Zoo spoedig het paar aan de spits van vrienden en bloedverwanten het gebouw binnentrad, vuurde de broeder, die William Thompson heet, een revolver op den bruidegom af. De omstanders wierpen zich terstond op den moordenaar, ontwron gen hem zijn wapen en maakten zich van zijn persoon meester. De bruidegom werd in het belendende huis van den koster gedragen, waar terstond een geneesheer ontboden werd, die constateerde dat een kogel de linker long had doorboord. Den volgenden morgen overleed hij aan zijn wond. De moordenaar beweert, dat de bruidegom zijn gestorven vrouw {mishandeld heeft en daardoor haar dood veroorzaakt heeft. Toen de schilder David opdracht ont ving eene schilderij te maken, voorstellende Napoleon de Alpen overschrijdende, vroeg hij den toenmaligen eersten consul een dag te bepalen, waarop deze voor den schilder zou willen zitten. «Zitten 1» zeide Bonaparte «waartoe zou dat dienen? Onderstelt ge dat de groote mannen der oudheid voor hunne portretten hebben gezeten «Maar ik schilder u voor uw eigen t(jd, voor menschen, die u kennen en u gezien hebben zij zullen een goede gelijkenis ver wachten.» «Een goede gelijkenis! Het is i iet de nauwkeurigheid waarmede de ge laatstrekken zijn afgebeeld, de kleine wrat cp den neus, die een gelijkenis maken. Wat geschilderd moet worden is het karakter der physionomie. Niemand vraagt er naar of de portretten van groote mannen gelijken; het is geheel voldoende wanneer zij hun genie verraden.» «Gij leert mij, hoe ik schil deren moet,» zeide David, na deze laatste opm rking. «Ge spot; wat bedoelt ge?» «Neen, ik spot niet; ik heb nooit de kunst van schilderen op deze wijze opgevat. Maar ge hebt gelijk, Burger Eerste Consul; gij behoeft niet te zitten voor uw portret. Laat het aan mij over; ik zal u schilderen zon der dat.» Een schilderij, voorstellende den koning van België en den graaf van Vlaanderen als kinderen, werd dezer dagen in openbare veiling te koop aangeboden. Twee personen boden tegen eikander op en deden den prijs ver boven de wezenlijke waarde stijgen. Het schilderstukje werd eindelijk voor 800 francs toegewezen aan M. A., rentmeester van den graaf van Vlaanderen. De andere, die zoo hardnekkig tegen den kooper opbood, was in het begin niet beken J, doch later vernam men, dat het een gevolmachtigde van het huis des konings was. De twee koninklijke broeders hadden op het laatste oogenblik vernomen, dat die schilderij werd geveild, en hadden elk van zijn kant iemand gezonden, om haar te kooper,zonder dat de een iets van den ander wist. Dokter R. heef willig, vlijtig; gedien- hij is zeer tevreden o\ niet minder. Maar Als zij gedekt en op het onder liet eten al andere kleinigheid on zout, dan het brood, als men aan tafel zit, het ontbrekende nog wijls dokter R. Marie bij het begin van lie te zien of alles in ore geholpen. Marie ven de oude zonde. Een poos geleden zit tafel, en scheldt wed de eetkamer binnen. «Marie», zegt de do trapladder van den binnen.» Marie, die van haar pruttelde niet weinig klom toch drie trapper te halen. Na tien minuten ko inspanning, met de ge eetkamer. «Zoo,» zegt de dok daar nu neer en klim Marie doet hoofdsc bevolen is. Als zij hoven is. z< vriendelijk. «Marie, je kunt nu dan mijn vrouw en ik. op de tafel het zout het geen van beiden k Sedert dien dag s vergeetachtigheid van te zijn, en ieder, die te dien heeft, moet ma lijks als het middel van Te Venetië haddt plaats op drie op elkai De eerste werd gpleegc een in de liefde gedwi beambte; de tweede dc wegens armoede in ee derde door een grijsaard, damp liet stikken. LAATSTE BI Ellewoutsdijk. Don het kolenfonds «Eendra te Ellewoutsdijk hare einde te zien hoe hoog loopen over het laatste gelost is. Dan zouden kosten 66 cent, dus we voor de leden, daar ze 56 ct de HL komen. Daar zijn ontslag genomen, z als ontbonden kan wor di. Buiten verantwoordeli, Mijnheer de Ree Aan het einde van gekomen, kan ik niet weg, mijn hartelijken jegens alle vrienden, hebben, om onder Gods uitslag van den arbeid te helpen \oorbereiden. Dank aan de vriend van de christelijke histor hebben voorgelicht, vereeriigingen, inzonderl rige secretarissen voo ïngen. Dank aan dei Walcheren vooral, zich in openbare meetings d< weg te helpen. Dank aa den moed gevat hebben te getuigen, in de open! der tegenstanders. Dank luijden, die met wan nieuwen strijd medestr mijnheer de redacteur! Soli Deo Gloria Zeer hoop ik dat vele opmaken, om de overwi behaald, te helpen volte kan gewonnen worden, oude broeders tot den v Hontenisse is ook on» op Zuid Beveland beter jongstleden Dinsdag. 0[ ven van twintig totzeve Dat is te veel. Ook te Oostburg 1 kansen. Wat Zierikzee betreft, zeggen, dat v. Kerkwijk dit district gezeten heeft ditmaal zeer dicht op de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2