CHRISTELIJK- NIEUW SBLAD YO Hl SI OR - 1888. No. 69. Zaterdag 10 Maart VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'liuy, te Middelburg. PRIJ Aanbestedingen. Overzicht van Verkoopingen. De nieuwe Kamer. Aan de nieuwe Kiezers. Buitenland. Uitslag Verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. DE \Y 1 elken MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,02= UITGAVE VAN EN van 1 5 Familieberichi meer 10 cent. 0*or de maand Februari '88 GR1JPSKERKE. Gehuwd K. Houterman jm. 25 j. met A. Louwerse jd, 20 j. Bevallen L. Schout geb. de Voogd z. OverledenM. Bezuijen vrouw van D. Kleinepier 64 j. "Woensdag 14 Maart. Tolen, 2 uur in 't koffiehuis van Wijnen, door Not. Wagtho: het aibreken van het oude en het bouwen vau 1 nieuw woonhuis op de hofstede,onder Tolen, in pacht geweest by L. W. Boogaart. Zaterdag 17 Maart. Wollertsdijk, 2 uur, in herberg van Strien, door het Bestyur van het waterschap „Oud Wolfertsdflk-': de levering van 540 Ms. On- derhoudsgrint vrij voor den wal te Wol- fertsdyk. Inschrijvingsbiljetten voor 17 Maart bij den .heer D. W. den Herder. Maandag 12 Maart. Ierseke, 11 uur, by J. de Koeyer door Not. Mulock Houwer: 4 .'melkkoeien, 2 runders, 17 kippen en hanen, 44 schapen geeselsteen.met-pgard iaacein^seadre icfeer In de Kamer van honderd zijn gekozen 33 Liberalen, de heerenVan Houten, Schepel, Goeman Borgesius, Van der Feltz, H. J. Smidt, Zaaijer, Smeenge, W. J. Geert- sema, Van Delden, Rooseboom (2 maal gekozen), Dijckmeester, Roëll, Seijflardt, W. K. Van Dedem, Farncombe Sanders, De Meijier, Bool, Venders van der Loeff, Mees, Viruly Verbrugge, Levysohn Norman, Goe- koop, Gildemeester, Cremêr, Tak, Gleichman, Kerdijk, Rutgers, Heldt, Hartog, Visser, Van Kerkwijk. 20 Antirevolutionairen, de heerenOppe- dijk (2 maal), Bosgra, Huber (2 maal), A. van Dedem (2 maal gekozen) Van Asch van Wijck (2 maal gekozen), A. Schihnmelpen- rdnck van der Oye, Engelberts, Keuchenius, F. W. C. P. van Bijlandt, Th. P. Mackay, De Savornin Lohman, Godin de Beaufort, J. C. Fabius, Heemskerk, Seret, De Geer. 20 Katholieken, de heeren W. C. J. J. Cremers, Kolkman,Reuther, Reekers, Schaep- man, Borret, Vos de Wael, Bahlmapn, Van Baar, Vermeulen, Ruijs van Beerenbroek, Ruland, Lambrechts, Brouwers, Haffmans, Clercx, Harte, Van der Schriek, Van Vlijmen, Van Nunen. En Graaf Schimmelpenninok. fan de 21 herstemmingen voor 27 plaatsen kunnen 8 plaatsen, die te Schiedam, Haar lemmermeer, Breukelen, Bergen op Zoom, Wijk bij Duurstede, Doet'ichem, Loosduinen, Beverwijk, aan de katholieken ten goede komen. De herstemmingen te Bodegraven en Oostburg komen onder hetzelfde voorbehoud ten aanzien van den steun der katholieken, ten bate der antirevolutionairen. Te Katwijk, te Hon tenisse en te Eist moet worden herstemd tu«schen l.atholieken en antirevolutionairen. Nog zijn herslemmingen noodig te Dordrecht, Den Haag, Franeker en Middelburg, waar de anti-revolutionairen nog wel eenige kans hebben. De overige herstemmingen zijn te Amsterdam, Den Haag, Winschoten, Groningen, Alkmaar, Den Helder, Wolvega, Schoterland, Zuidhorn. Wij zeggen met de Delvenaar: «Wordt onze verwachting niet beschaamd, dan kan de samenstelling zijn 28 of 29 a. r. 30 R. C., 1 cons, en veertig liberalen, dus zestig rechts en veertig links'. Ook nog deze gewettigde gevolgtrekking voor eene nieuwe partij is geen plaats in ons landhoe zou het ook mogelijk wezen Eene tusschenpartij tusschen volkssouverei- niteit en gratie Gods, dat werd dan op zijn Fransch, waar de later weggejaagde keizer heette te regeeren door de g'atie Gods en de keus des volks Eene tusschenpartij tusschen het gezag van Gods Woord en het gezag der rededat waren dan de oude rationa listen, die er naar streefden, om de wonderen Gods te verzoenen met des menschen waan wijsheid 1 Eindelijk deze verblijdende uitkomst, dat ons volk zich niet heeft laten «verbijsteren» door de verbijsterende raadgevingen van ben, die den kerkelijken strijd wilden ge bruiken, om onze vrienden te weren. Juist de felst bestreden mannen: Lohman, Keuchenius en Heemskerk, zijn bij eerste stemming schitterend gekozen Waarde Vrienden Gij hebt flink gestemd. Gij zijt niet traag geweest jegens uwe roeping. Wel had het hij velen uwer heel wat in, eer zij zoo ver waren, dat zij begrepen wat zij nu eigenlijk doen moesten. Maar, dat is geen schande. Alle begin is moeilijk. Dat gij zoo weinig begrepen hebt, van wat er nu eigenlijk zoo al omging, is niet uwe schuld, maar de schuld der »liberale" partij, die u tot nu toe van de nationale taak had uitgesloten. Het volk achter de kiezers, heeft het wel nooit zoo in woorden kunnen zeggen, maar gevoeld heeft het toch, dat Groen van Prin- sterer in zijn strijd voor Gods eer en de volks rechten het o, zoo goed voor had. Hier en daar maakt men in de couranten gewag van domheden door nieuwe kiezers begaan. Ik las dezer dagen er nog enkele, die te Ierseke moeten gebeurd zijn. Ener zullen nog wel meer van die domheden ver teld worden. Men zal allerlei aardigheden lezen van kiezers die hun briefje niet goed invulden, of die hun briefje over de post wilden ver zenden, enz. enz. Nieuwe kiezers, gij trekt er u maar niets van aan. Deze onbekend heid is niet uwe schuld, maar wel van hen, die u zoo lang belet hebben, mee te stemmen, die u liet kiesrecht hebben onthoudendie niet getracht hebben, u op dat gebied wat wijzer te maken. De tijden der onmondigheid, de dagen van het gijlieden moogt toezien zijn echter thans voorbij. En de tweede gang naar de stembus gaat zeker gemakkelijker dan de eerste. Ja zelfs, niet alleen, dat gij een volgenden keer met meer vrijmoedigheid aan het stem bureau zult staan, tegenover uwen burge meester en de twee raadsleden, maar nu zult gij ook wel zoo goed willen zijn, van uwen Iragen buurman, die Dinsdag te huis gebleven is, een volgenden keer mee te nemen. Of uwen zieken kameraad, die deze week niet stemmen kon, en thans aan de betere hand is, op den dag der herstemming bij den arm te nemen, en hem te steunen bij zijn wandeling naar de «bus.» Of uwen vriend of landsman die van niets wist, of die zijn stembriefje verloren of die er geen ontvangen had, zult gij nu wel, willen voor lichten en hem zeggen, dat het zoo erg niet is, om te gaan stemmen en dat er niet zoo tegenop behoeft te zien. Want mijne vriendenuwe hulp zoo de Heere wil, op 20 Maart weder vergd worden. Van de vijf antirevolutionaire candidaten in Zeeland werd er maar eenj dadelijk geko zen. Van de vier overigen kwamen er drie in herstemming. Die dus jongstleden Dinsdag op den heer Lucasse gestemd hebben, zullen het den 2Gen Maart nog eens moeten doen. Die den naam Glinderman op hun briefje ge had hebben, zullen op 20 Maart dien naam er weer eens op moeten zetten. En die zoo graag onzen jonkheer Pompe v. Meerdervoort in de Kamer hadden helpen brengen, maar door ziekte of anderszins daarin verhinderd werden, die kunnen het dan op 20 Maart nog doen. '8 hij zal Kiezers van Rilland-Bath, Waarde, Schore, Kruiningen, Krabbendijke, Ierseke, Rapelle, Borsele, Driewegen, Nisse, Ovezande, Hoede- kenskerke, 's Heerenhoek, Oudelande, Elle- woudsdijk en Baarland, gij allen moet op 20 Maart a. s. nog eens uw best doen, om mocht het zijn onzen ond-afge- vaardigde Pompe naar de Kamer te zenden, om daar, met zijn ouden vriend Lohman, uwe en mijne belangen te bepleiten. Doch hierover later. Uw Vriend V E R P E N. Nog geheel onverwacht, terwijl Nederland zich met de verkiezingen voor zijne Staten- Generaal bezig hield, heeft in Duitschland een der grootste mannen van Europa voor altijd het levensmoede hoofd nedergelegd, om in te gaan, naar wij hopen en ver- vrouwen, in de rust van zijnen Heer. Keizer Wilhelm van Duitschland is niet meer. Hij overleed heden morgen om halt 9 en niet gisteren avond. Ook van hem mag gezegd worden«Hjj stierf, oud en des levens zat.» Geboren den 22 Maart 1797, dus met zijn 91sten ver jaardag in het naaste verschiet, mocht deze oudste van 's werelds vorsten, zich tot op het eind zijns levens toch nog in eene bloeiende gezondheid verheugen. Eenige dagen geleden werd hij op het ziekbed nedergelegd, en bracht hij zwak als hij was enkele onrustige nachten door. De ernstige lichaamszwakheid nam toe. Wie beklaagt den grijzen held niet, wiens late levensavond verduisterd werd door de ramp die zijn zoon, den Kroonprins tiof. 'tls nu nagenoeg drie maanden geleden, dat Vader en Zoon afscheid van elkander namen, toen de laatste in zuidelijker luchte herstel voor zijn ernstig bedreigde gezond heid zoeken ging. Helaas, om elkander op aarde niet weder te zien. De Kroonprins, nog altijd lijdende aan zijne doodelijke kankerkwaal, kon geene gelegenheid vinden, zijn stervenden vader de oogen toe te drukken. Wie zal ons zeggen of de geliefden, in het leven niet te scheiden, niet slechts zeer tijdelijk in den dood ge scheiden werden Welk een slag voor het doorluchte huis van HohenzollernArm Duitschland, dat nu, naast God, nog slechts op zijn eveneens vergrijsden Bismarck rekenen kan. Arme volken van Europa, mogen wij wel zeggen. Wai.t met Keizer Wilhelm I van Duitsch land daalt de staf samenbinding ten grave. De elkander tegengrimmende vorsten, wer den door zijne bemiddeling toch nog steeds gedrongen het zwaard in de scheede te houden, en de binnenlandsche rust bleef, onder zijn wijze leiding, ondanks de vele partijschappen, meesterlijk bewaard. Indien het den Heere niet goeddunkt den lijdenden Kroonprins weer op te richten, o, mochten dan twee deelen van 's Keizers geest nederdalen op zijn kleinzoon, op den aan staanden opvolger, op Keizer Wilhelm II Keizer Wilhelm I was de tweede zoon van Koning Frederik Wilhelm III van Pruisenen gehuwd met Maria Louisa Augusta Catharina van Saksen Weimar. Hij laat slechts één zoon na: den onge- lukkigen Kroonprins Frederik Willem, ge huwd met prinses Victoria van Engeland. En eene dochter: Louisa gehuwd met Frederik, groothertog van Baden. Sinds 1858 regeerde de overledene, eerst als regent en daarna, 1861, als koning van Pruisen. In Jan. 1871 werd hem door de gezamenlijke Duitsche Staten, geen enkelen uitgezonderd, de Duitsche Keizerskroon aan geboden. Hij droeg haar tot zijn dood. 9 Maart 1888. Naar wij vernemen, zal j hr. mi'. T. A. J. Van Asch van Wijck. die zoowel te Amersfoort als te Kampen is gekozen tot lid der Kamer, voor Kampen zitting nemen. In Amersfoort zal dan candidaat gesteld worden mr. .-E. baron Mackay, die te Utrecht gevallen is. V. Op de Zondag te Vlissingen door de Zeeuwsche propagaiida-club voor algemeen kies- en stemrecht gehouden jaarvergadering bleek uit het verslag van den secretaris penningmeester dat de financiën en het ledental stêeds stijgende zijn. Het oude bestuur werd herkozen, zijnde de heeren L. Mieremet, voorzitter, en F. P. Oudens, secretaris-penningmeester. Acht nienwe leden traden weder toe. In den ouderdom van 82 jaar is te Arnhem overleden de heer C. J. baron Van Tuyll van Serooskerke, ridder van den Ned. Leeuw en commandeur van de Eikenkroon, de oudste kamerheer in b. d. van Z. M. den Koning. DISTRICT HON TENISSE. Hontenisse Overslag Zuiddorpe Koewacht Bosch kapelle Hulst Olinge St. Jansteen Stoppeldijk Hengstdijk Grauw en Langendam Osse nisse Rilland-Bath Waarde Schore Kruiningen Krabbendijke Yerseke Kapelle Borssele Driewegen Nisse Ovezand Hoedekenskerke 's Heerenhoek Oudelande Eilewoutsdijk Baarland Aantal Opgeko Kiezers. men. 344 309 27 24 .47 47 125 119 57 53 188 179 103 82 144 139 97 91 42 40 115 104 63 62 116 97 58 44 73 62 308 252 173 151 333 275 213 196 106 95 74 63 70 59 104 93 94 84 118 -112 63 59 79 60 87 66 3421 3017 Totaal Let wel. De thuisblijvers wonen meest op Zuid Beveland.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1