Kerk- en Schoolnieuu s. Gemengde Berichten. Aanbestedingen. Burgerlijke Slaiul. Ingezom Briefwissel nabijheid van het station van den Rijnspoor weg, eene brutale aanranding gepleegd. Eene vrouw werd door een man aange grepen en van hare portemonnaie met geld beroofd, de kleederen werden haar van het lijf gescheurd en haar geweldige slagen op het hoofd en in het aangezicht toegebracht. Omtrent den levensloop van Trijntje De Jong, de tweede z. g. miilioenenjuffrouw, deelt het «N. v. d. D.» de volgende bij zonderheden mede: Geboren te Ureterp in het jaar 1851 is zij als dienstmeid de wereld ingegaan; heeft gewoond bij den predikant te Marum; is wegens kerkdiefstal veroor deeld; heeft gedurende eenigen tijd «ge bromd» in de gevangenis te 's Hertogenbosch; is daarna gezelschapsjuffrouw geworden bij mej. Zwartheeft van deze eenige Spaansche, Amerikaansche en Oosteurijksche eflecten gekregen (gestolen, zegt de off. v. just.); heeft het protestantsch geloof den rug toe gekeerd en zich geworpen in de armen van het katholicisme; heeft haar intrek genomen als candidaat-non in het klooster der «Ewige Anbiddung» te Innsbriik in Tyrol; heeft ver«chilende kloosters bezocht; voorts Brussel, Weenen, Rome, Basel, Constans en Keulen. Een groot liefhebber van schaatsen rijden, die op kamers woonde, werd, toen hij van een mooien tocht thuis kwam, zeer hartelijk door zijne juffrouw en verdere huisgenooten geluk gewenscht; dat hij er zoo goed was afgekomen. Hij dacht dat ze hem voor den gek hielden doch vernam met ontzetting, dat een «burgerjongen» hun was komen vertellen, dat mijnheer door het ijs gezakt was, en of ze asjeblieft schoon ondergoed en mijnheers beste pak met zijn demi-saison wilden medegeven,» het geen geschied was{Tijd). In de Bloemstraat te Amsterdam is een allertreurigst ongeluk voorgevallen. Terwijl de man, een drogist, naar Utrecht was, werd er door de vrouw op een petroleumtoestel een pot met wa* gekookt. Het ongeluk wilde nu dat de pot omiiel, waardoor de vloeiende was, welke oogen- blikkelijkelijk vlam vatte, de vrouw als het ware overstroomde. Tegelijkertijd deelde de vlam zich ook mede aan het houtwerk in den winkel, zoodat een ondoordringbare rook ieder belette om der ongelukkige vrouw op haar noodgegil hulp te verleenen. Eindelijk wist de vrouw, die geheel in vlam stond, op straat te komen, waar zij meer dood dan levend neerviel, met vreeselijke brandwonden bede ,t. Haar op te nemen en in een in ,de buurt zijnden bakkers winkel te brengen, was voor de talrijke omstanders het werk. Er werd spoedig een rijtuig gehaald, doch daarin kon de ongelukkige niet vervoerd worden, zoodat zij in eene raderbaar naar het gasthuis werd gebracht. Intusschen brandde het huis voort, en ontwikkelde zich meer en meer rook. Dat verhinderde niet, dat een schoenmaker, vernemende dat een kind zich nog in de woning bevond, zich in het brandende huis begaf om het kind, dat slechts weinige maanden oud is, uit de achterkamer te redden. Het gelukte den braven man, echter niet zonder dat ook hij aan beenen en gezicht ernstige brandwonden bekwam, zoodat hjj, evenals de vrouw, naar het gasthuis moest gebracht worden. De brandweer was gekomen en deed wat ter blussching van den brand noodig was. Men kan zich de droefheid der kinderen van de ongelukkige vrouw voorstellen, die, uit school komende, vernamen,dat hunne moeder zoo ernstig verbrand was. Men stelle zich ook het vreeselijk geval voor, van den echtgenoot die nog van niets weet en straks het onheil zal vernemen. {Ilbl.) Als geschikte plaatsen van bijeenkomst voor de vele congressen in dezen tijd stelt een aardrijkskundige de volgende voorjuristen congres: te Grijpckerk in Groningen; doctoren congres: te Dodenwaard in Gelderland; gymnastente Spanbroek in Noord-Holland; scherdschutters: te Vuren in Gelderland; zangers: te Hees in Noord-Brabant; bakkers: te Bakhuizen in Friesland; slagers: te Dieren in Gelderland, of te Os (Noord-Brabant); kleermakers: te Grootebroek in Noord- Holland; schoorsteenvegers; te Duizel in Noord-Brabant: timmerlieden: te Balk in Friesland; socialisten: te Nieuw-Leuzen in Overijsel. De lijst is zeker nog aanmerkelijk te ver- grooten radicalen te Roodhuis in Friesland; Katholieken men ziet dat we kleur beken nen--te Zwartebroek, in Gelderland, of te Papen hoven, in Limburgantirevolutionairen: in de Vechtstreek liberalen te Dwingeloo, in Drente; conservatieven: te Eenigen burg, in Noord-Holland enz. enz, [Tijd.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te St. Annaland dr. J. W. F. Gobius du Sart te Nieuw- en St. Joosland. Bedankt voor Tholen door G. E. K. A. Roskott te Schoonhovenvoor Sprang door J. A. van Boven te Souburg. Ned. Ger. Kerk. Aangenomen naar Serooskerke en Vrou wepolder door J. H. M. G. Wolf te Gameren. Zestal te Vlissir.gen en Koudekerke K. Fernhout te Zwartsluis; J. Vonk te Oldebroek; N. A. van der Meulen teVuur- sche C. IJnsonides te Waspik W. Bongers te Ameide en D. J. v. Brummen te Dordrecht. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Heinkenszand J. W. Gunst te Brouwershaven. J. H. C. Israël, predikant bij de Her vormde gemeente te Sas van Gent, is benoemd tot predikant bij de Protestantsche gemeente in Ned.-Indië. In de avondgodsdienstoefening van Zondag 18 Maart a. zal ds. C. L. Laan afscheid nemen van zijne gemeente te Goes. Dr. Piccardt zal een afscheidsrede in het licht geven, daar lichaamszwakte hem belet, persoonlijk voor zijn gemeente op te treden. Geslaagd te Breda voor de nuttige en fraaie handwerken Mej. A. L Arentz van Goesen te 's Gravenhage voor de fraaie handwerken mej. M. J. de Haan van Middelburg. Men meldt uit Zevenaar, dat daar, op reis naar Amerika, weder 150 Poolsche Israëlieten aankwamen allen in nationale kleederdracht. Van het begin van dit jaar af bedroeg het getal emigreerende Joden, die Zevenaar passeerden 700, waaruit men afleidt dat in Amerika een bestaan voor hen is te vinden. Zoo ja, dan moeten de toe standen daar voor hen in den laatsten tijd veel gunstiger gewórden zijn, want het is ï.og zoo heel lang niet geleden, dat een karavaan Poolsche Joden, na aankomst te New-York, terstond als ongewild artikel van invoer werd teruggezonden. Nabij het Nyassa-meer in midden Afrika is door slavenhalers een gruweldaad gepleegd. Sedert geruimen tijd werd de streek door een bende Arabische slavenhalers verontrust. De dorpsbewoners werden des nachts door de Arabieren overvallen. De krachtige mannen, vrouwen en kinderen werden als slaven weggevoerd, de overigen gedood of I op de vlucht gedreven. Omstreeks het midden der maand Novem ber zocht een groote menigte vluchtelingen van den stam Akonda een toevluchtsoord in de nabijheid eener stroom, gelegen op weinige mijlen afstands van Karonga, een station der Afrikaansche Meer-Maatscliappij. Ook daar vervolgden hen de Arabieren, die bloot uit zucht tot moorden het riet en het kreupelhout, dat den stroom omgaf, in brand staken. De ongelukkige negers ver brandden levend of werden, als zij aan de vlammen mochten ontkomen, door de on- menschelijke slavenhalers, die zich rond het brandend hout hadden opgesteld, doodge schoten of met speren doorstoken. Velen der rampzalige slachtoffers sprongen in hun wanhoop in den stroom, waar zij of verdronken of een prooi der talrijke krokodillen werden. Slechts een klein hoopje inboorlingen ontkwam aan de slachting. Een oude, blinde vrouw, die in de macht der moordenaars viel, werd op vrije voeten gesteld, nadat haar ooren en neus waren afgesneden. Den 23sten derzelfde maand grepen de slavenhandelaars, ongeveer vijf honderd in aantal, het Engelsche statijn, aan, dat op weinig afstands van het tooneel der slachting gelegen is en waar zich op dat oogenblik slechts de Britsche consul en eenige Schotsche zendelingen bevonden. Deze handvol blanken sloegen ofschoon zij werden overrompeld, den eersten aanval op het fort af en namen toen de vijf honderd inboorlingen van het station op, terwijl een van hen uitgezonden weid, om den bijstand van bevriende stammen in het Noorden te verkrijgen. De Arabieren belegerden het fort gedurende vijf dagen. De munitie der bezet.ing liep op het einde en levensmid delen konden slechts door uitvallen worden verschaft, terwij! het vuur der aanvallers steeds heftiger en meer aanhoudend werd. Op den m irgen van den zesden dag be merkten de belegerden een ongewone stilte in het vijandelijk kamp. Zij waagden zich naar buiten en vonden den omtrek geheel verlaten. De Arabieren waren in alle stilte afgetrokken toen zij door middel van spionnen vernamen, dat vijfduizend inboorlingen tot het ontzet der Engelschen in aantocht waren. Het Postverkeer te Londen is zooals zich begrijpen laat, zeer aanzienlijk. Het aantal der dagelijks op het Centraal-Post- kantoor verzonden wordende gesloten brie venmalen bedraagt gemiddeld '2035 en het getal der ontvangen mails 2400, totaal 5035. Bovendien verzenden de districts-postkan- toren dagelijks 398 zakken en ontvangen 1337, totaal 1735 zakken. Het aantal post kantoren in Londen bedraagt 948, verdeeld in 12 districts-kan toren, 98 bij postkantoren, 709 bestelhui en en 69 trieerkantoren. Het aantal brievenbussen bedraagt 1933 Het postpersoneel bestaat uit 11675 per sonen, behalve de 769 houders van bestel huizen. Op het hoofdkantoor alleen zijn 3892 personen werkzaam, en op de andere kantoren in de stad 7783 samen. Verder ',ijn er op 't hoofdkantoor 135 surveillanten en 211 bestellers. Het geheele bestellers- personeel bestaat uit 4848 personen. Een staaltje van reclame. Onlangs kwam uit Londen het bericht, dat eenige wolven uit de menagerie van Siinger waren gevlucht en in de stallen der paarden waren gedrongen, waar zij een paard hadden ver scheurd de wolven werden met moeite weer in hun kooien opgesloten. Een reporter ging naar de menagerie om in ter plaatse onderzoek te doen en bij zag toen dat van hetgedoode paard het hoofd ontbrak. Op zijn vraag hoe dat kwam, antwoordde een der bedienden heel naïef: «Het hoofd hebben wij verwijderd zoodra wij het paard den hals hadden af gesneden.» Het geheele verhaal van de wolven was niets dan een reclame geweest van Sanger, die hem alleen een oud paard had gekost. Wilson en Ribeaudeau waren niet aanwezig toen hun vonnis werd voorgelezen. Het hof achtte het bewezen, dat Wilson aan Crespin het Legioen van Eer had beloofd, waarover hij niet kon beschikken, en dat Legrand door Wilsons tusschenkomst was gedecoreerd, hoewel dit laatste geen misdaad was. Wilsous gedrag werd genoemd: zijn fortuin en positie onwaardig; hij had bijna de nationale eer in gevaar gebracht. Het voorlezen van het vonnis duurde bijna een uur. Het maakte groote sensatie. Dubreuil riep bij het verlaten der zaal «Leve Frank rijk, weg met de Joden!» Het officieel bulletin van Zaterdagvoor middag uit San Remo luidtdat de Kroon prins zich beter en opgeruimder gevoelde en de eetlust in de laatste dagen was toege nomen, maar dat het hoesten en opgeven nog hetzelfde bleef. In Oviedo hebben de sneeuwstormen veel schade veroorzaakt. Een spoorwegbrug werd weggeslagen door een sneeuwval en in het dorp Pajares werden vele huizen vernield; 11 personen kwamen om. Een sneeuwval te Sparone heeft een aantal huizen vernield; 30 mensehen kwamen om. Te Turijn is het goederendepot van het spoorwegstation door de zwaarte van de sneeuw, die op het dak viel, zwaar be schadigd. Verschillende dorpen in de Alpen zijn door reusachtige lawines geheel vernield. Sommige dorpen bij het Como- nieer zijn geheel door de sneeuw geblokkeerd. Bij Rivera werd het douane-kantoor vernield 3 wachters kwamen om. Het verkeer over den Mont Cenis is gestoordook bij Genua is dat het geval. Een hevige brand heeft te New-York een aantal fabrieken en magazijnen in de asch gelegd. De schade wordt op 750.000 do lars geschat. Twee spuitgasten werden gewond. Bij gelegenheid van de tentoonstelling te Parijs wordt o. a. ook Barnum met zijn menagerie verwacht. De «Great Eastern» zal die naar Europa overbrengen. De Belgische visscherij commissie heeft te Ostende haar arbeid begonnen. Vele belangstellenden woonden de openbare zit ting bij en de Belgische vi«schers waren blijkbaar in hun schik gelegenheid te heb ben hun grieven uiteen te zetten. Maan dag tweede zitting. Het hof van Brugge heeft van de ruim 100 visschers van Ostende, die aan de on lusten in Aug. deelnamen, 24 vrijgesproken de overigen veroordeeld tot gevangenisstraf van 8 dagen tot 8 maanden en boeten van 26 tot 200 trs. Uit de fabriek van Krupp is verzonden een monsterkanon, wegende 82000 kilogram en 12 meter langhet is bestemd voor een Turksch fort. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat onder de sarkophagen, onlangs te Saida in Syrië opgegraven, ook de sarkophaag ge vonden zou zijn, waarin het lijk zich bevindt van Alexander den Groote. De Heinste bewoner der aarde. De stad Burlington in New-Jesey gaat er groot op, dat zij den kleinsten bewoner dei aarde binnen haar muren herbergt. Dit menschenkind, Joseph Lippincot is drie maanden oud en zoo klein, dat hij in een gewoon sigarenkistje als in een wieg wordt neergelegd. Het gewicht van dit schep seltje bedraagt niet meer dan 8 onsen. Een wekker in de tournure. Aan het douanen-kantoor te Sosnowci, Russische grens, beleefde inen onlangs een grappig voorval. Een Poolsche dame, die bij een horlogemaker te Kattowitz na loven en bieden een wekker had gekocht, wilde die over de grenzen smokkelen. De horloge maker, wien zij, spreekwoordelijk gezegd, 't hart uit zijn lichaam h ad gedongen, heeft zich op eigenaardige wijze gewroken. Zoodra hij 't voornemen van de dame kende, be rekende hij gauw op welk uur zij zich bij de douanen zou bevinden en zette den wek ker op dit tijdst'p. Hij liet zijn vrouw vervolgens den wekker in de tournure plaatsen. Aan de grenzen ging alles goed. «Niets aan te geven Meviouw vroegen de douanen. «Niets was het antwoord. Op 't zeilde oogenblik echter pleegde de wekker verraad: Ringelinge, linge, linge! Klonk 't in de kamer der douanerie. Alle aanwezigen begonnen luide te lachen alleen de dame lacite niet mede. Zij werd in een afzonderlijk vertrek geleid en de vrouwelijke douane-beambte nam den schuldigen wekker in arrest. Nadat de dame tien roebels boete had betaal 1, kon zij zonder wekker verder reizen. Zaterdag 25 Febi'. werd bij de godsdienst oefening in de synagoge te Warschau het loos gerucht van brand op de gaanderij voor de vrouwen verspreid. Er ontstond eene paniek, tengevolge waarvan 44 vrouwen gedood en 16 zwaar gewond werden. Men gelooft dat er «brand geroepen is door dieven, die bij de verwarring hunnen slag hoopten te slaan. Er is één persoon in hechtenis genomen. AFLOOP VERKOOPINGEN ENZ1 Goes. Door den heer H. J. Molhoek werd Zaterdag aanbesteedhet bouwen eener nieuwe en het afbreken der bestaande kolf baan in het koffiehuis, „de Prins van Oranjo." Twaalf inschrijvingen werden ingeleverd, te weten van de heerenJan de Bruine f 5400, C. de Graaf f 5375, A. van de Yisse f 3418,16, A. de Beste f 3400, Johs. de Jonge Wz. f3345, M. Buitendijk f3320, Benjamin den Boer f3220, D. Klemkerk f3219, J. Snoep f3114, W. de Beste f3040, W. J. v. d. Weert en Zo nen f 3039, allen wonende te Goes, en L. van Verre te Kruiningen f2888, aan wien het werk is gegund. Krabbendijko. 3 Maart '88. Heder. werd ten overstaan van Notaris Mulock Houwer te Goes in het openbaar verpacht 1 H. a. 40 A. bouwland in den Maagspolder behoorende aan het Burgerlijk Algemeen Armbestuur alhier. De veiling heeft in perceelen en in massa plaats ge had, terwijl pachter van het geheel is geworden A. Tramper voor f 47 50 per 39 a. 24 c. a. of den hoop f 169.47. Donderdag 8 Maart. Middelburg. Het bouwen van 2 Woon huizen op het terrein der Middelburgscho Bouw- en Verhuurmaatschappij aan den Stationsweg. Ingezetenen der gemeente kunnen inschrijven. Zaterdag 17 Maart. Woliertsdijk, 2 uur, in herberg van Strien, door het Bestuur van het waterschap „Oud Wolfertsdyk': de levering van 540 M3. On- derhoudsgrint vry voor den wal te Wol- fertsdijk. Inschrijvingsbiljetten voor 17 Maart bij den heer D. W. den Herder. Van 3 6 Maart 1888 GOES. Geboren Pieter z. v. D. Schrijver en W. P. Bal Maatje Martina d. v. A. Vink en M. Franse. Overleden Pieter Nieuwersteeg geh 39 j. met Suzanna Rernijn Pieter Wilieboer 53 j. wed v. Geertruit van de Linde. Van 3 5 Maart '88. MIDDELBURG Bevallen S. C. Kastelein geb. Minek d. P. IngeLe geb. Vinkez. E. van Belsen geb. Meeme d. S. Wessels geb. Theune d. F. Joosse geb. Andriesse z. S. Westdorp geb. Pijpe z. OverledenS. van Hoeij Schilthouwer 43 j. vrouw van J. Ermeiins M. M. Schot 4 d. d. J. de Vroome 76j. wed. van M. W. Degens J. E. den Boer 64 j. vrouw van D. Verhulst - E. W. Faro 42 j. man van T. A. D honl M Hoebeke 3 j. z. A. J. Gillissen z. Buiten verantwoordeh k) Mijnheer de Reda In het hoofdartikel var kiezingsnummer van 2 Mi het volgende «Op zede men steeds driester met spotten. Het is zoover zekere moed toe behoort o kennen, dat men in een besturend God gelooft, zooals ons Die in den Bij trekt men de schouders Daarom is het hoofdstre lutionairen om dien Chri hart der kinderen te plant len zij niet langer dulden op de scholen wordt do< willen zij den Bijbel op s deren reeds vroeg met die te maken. Over wien op bare scholen moet gezwej. Gulweg moet ik beken over dat schrijven ten hoo Is het werkelijk waar, da toe behoort, om openlijk men in een persoonlijk God gelooft, dat de Chris niet meer erkent? En da ten zijn van de Openbare dan arme Godsdienst, do( mag ik niet eens veronde arm godsdienstonderwijs Slechts zelden toch kon Israëliet zich den God zijner en toch bezoeken de schier zonder uit/onderin; steden, de Openbare Scl onze Kerkelijke Autoriteit Klaagliederen aan over m leven, dan voorheen, en in ons Vaderland levend geestelijk gevoed op de Van waar dat contrast hierdoor, dat de Joodsche zooveel moeite getroost, zij oud vaderlijken godsdienst dat de jeugd schier dageli het openbaar onderwijs, n school wordt geroepen, wi doch blijkbaar niet hinder lk geloof van ja, en u moeten instemmen. Wel de Christen leeraar (hetzi als anderszins) zich wat n trooste zijne discipelen to der kerk op te voeden, zulks gebeurde, dan zou c klacht, niet meer gëuit te v u kunt het ook zoo erg t u daar wel hebt geschrsi Zuid-Bevelanders zijn nog niet, niettegenstaande ze openbare school hebber der dankzegging voor ruimte. J i(') Niet? De hr. Neter leze dan d< I „vele1, zijner geloofsgenool ■f sterdammer van hed Afsluiting der Kasboeken BIJ DE Coöperatieve Voorschot! Spaarbank te voor de maand Febr ONTVANGST Reservefonds Storting aandeel Terugbetaling op Schuldv. Interessen daarvoor en ge interest Opgenomen gelden Onkosten Gezamenlijk bedrag UITGAVE^ Reservefonds Terugbetaalde aandeelen. V erleende voorschotten Terugbetaalde interessen. Terugbetaalde opgenomei gelden Interessen van opgenome gelden Onkosten Gezamenlijk bedrag Kas-saldo Aldus conform de kasb den 4 Maart 1888. BKen groote voorraad ver .sde naar de snippermar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2