1. Een Hofsteedje, JJCASSE Mr. C. Lucasse, Mr. C. Lucasse. Mr. C. LUCASSE. Afschrift. sar"FINALE UITVERKOOP 3. 69 A. WEILAND, 4. 80 A. 60 c. A. Bouwland, C. DE MUNCK, candidatuur hem zijde aangebo- heer A. Baron iniiick van der Oye ftrschuvving. Hoe moet ik mijn stembiljet invullen P. S. Kiezers let op! Gij moogt alleen den naam Mr. C. Lucasse op uw stembiljet zetten. Uw naam moogt gij er niet ouder zetten. Op het heele briefje staat dus maar een naam, en wel de naam van onzen candidaat. ADVERTENTIES. op Dinsdag den 6 Maart 1888, 2. 73 A. WEILAND, Openbare Verkooping op Vrijdag 9 Maart 1888, een kapitalen BOERENINSPAN, Meubelen en Huisraad. Uit de hand te koop: een Timmermansaffaire, A. J. VISSER, Klokstraat, GOES, zwarte Fransche Meriiiosstoffen en Thibets, gekleurde Japonstoffen| NeteldoekenBukskins GEKLEURDE STOFFEN voor Damesmantels in nieuwe dessins, Neteldoek en Gebreide Goederen. Blik- en Borstelwerk, Galanterieën, enz. enz. eraal. Zijne candida- liist veel afbreuk doen Arie Smit. Dat voelt lok -wel. Deze laatste |op het Binnenhof een tsje ingenomen, hem niet. Zelfs te hooge belastingen zal litionair op zijn burge- |ar ook Je heer Snijders, m aanbeveelt, kan onze Hij mag voor recht ch eens gekozen en in jrband ingevoegd, is hij als zijn tegenstander, worde, is goedmits lem er brengen, jelburg een volksverte- volk liefheeft, wijl hij |volk is, die de behoeften ;n landbouw kent en - ook in de Tweede ijn vor de eere Gods, prg! dan is uwe keuze an alleen kandidatuur. r A. Baron Schimmel- )ye, die weigerde in het een aangeboden candi- 'n, door de anli-revolu- lelden candidaat Mr. C. rnen. ijke daad is het optreden ijnders c. s. geteekend, >ok geoordeeld. smartelijk aan, dat er [vrienden, die zoo talent- belangen der antirev. linnen nu, verwarrende jrk en maatschappij be- |elbewust, de Liberalen stten. Ipen dan deze vroegere lij door de aotirevolutio- srken hun wensch nooit Ze handelen zoo dwaas, len van ons Program in - is het geval? Ieralen op de been, en anneer zij ^straks in jle ■d de meerderheid heb- id deze heeren overigens es'uwddoor de Radicale midden zullen zij het plen Volledige scheiding zeer tot schade van de uitvoeren, daar dan niet |komen, wat de Anti re in Uitbetaling aan de Iclie der Middelburgsche urant. tarde dat bovenge- ie onze artikelen over iaat' blad overneemt, ie door ons gewraakte onwaarheden in de an dhr. Boigesius er ntig aanwijzen en met spreken. enkele onwaarheden tien in de jongste ienzelfden heer: «De van den verkie- Jlbui gsche collega heeft jken. tie van «DE ZEEUW.): izers onder ons weten nog liberalen overal de kwade _i om hun tegenstander vaak pniddelen te bestrijden. artikelen in de liberale iluires, geteekend of ongetee- u alles leelijks en slechts aat komen vertellen. dan artikelen of vaui in ongenoetnden zich ime lieden, die u aanraden t der liberalen te stemmen, pft boerenbedrog 1 la Wat wij u bidden mogen, gelooft hen toch niet. Ge weet het allen, ook de Vorst der duisternis verandert zich in een Engel des Lichts. Wat de liberalen u nu weder wijs zullen maken, weten wij niet van te voren, of ja, iets er van toch voel. Onlangs is te Middelburg voor de liberalen opgetreden mr. Goeman Borgesius en wat heeft deze gezegd «dat hij den hoogsten eerbied had voor de Heilige Schrift, even als alle liberalen.» Eerbied voor de Heilige Schrift, ja na er uit te hébben verwijderd wat de Joden een ergernis en den Grieken een dwaasheid is. Eerbied voor de Heilige Schrift, ja, na den Christus der Schriften te hebben veriaagd tot een rnensch van gelijke beweging als wij. Deze heer heeft ook gezegd«de liberalen houden den godsdienst hoog; zij huldigen de hoogste, de edelste politiek, die der Christelijke liefde Men moet toch maar durven. Waarom leggen de liberalen aan de christelijke zen ding dan alle hinderpalen in den weg Waarom willen zij dan niet erkennen dat de Koning regeert bij de gratie Gods. Waarom heiligen de liberalen dan niet den Sabbath En zooveel meer. Ja waarlijk ze houden den Godsdienst hooghoog een godsdienst, van eigen maaksel Verder heeft hij gezegd, «de grootste vrij heden zijn juist aan de liberalen te danken. Ook de vrijheid der roomsche bisschoppen en de vrijheid der Christelijk Gereformeerde Kerk.» Gruwelijker onwaarheid is nimmer verkondigdKent deze liberaal dan de geschiedenis niet meer en weet hij dan niet, dat het Groen van Prinsterer geweest is, de getrouwe getuige, die in 1837 reeds, voor de afgescheidenen op godsdienstvrijheid heeft aangedrongen. Hij was toen de eenige, en waar zaten toen de liberalen Weten de liberalen niet meer dat Ds. Budding en bakker de Jonge uit Goes om hun geloof in de gevangenis werden gestopt 1 Noemen ze soms dat ook vrijheid van geweien Zij hebben de christelijke gereformeerden vrijheid verleend, o ja, maar uit noodzaak en omdat ze 't niet tegen konden houden. En de liberalen hebben, speciaal wat de roomschen betreft, in 1853 wel vrijheid verleend, maar uit eigenbelang, om de roomschen toen op de liberale candidaten te doen stemmen. Als lokaas, maar niet uit beginsel 1 Waarlijk mr. Borgesius had daarvan wel mogen zwijgen Daarover te zwijgen, ware voor den liberaal beter geweest, dan de geschiedenis in 't aangezicht te slaanl 5}C De Liberalen beweren dat de Antirevo lutionairen niet tot regeeren in staat zouden zijn. Zeer zeker is daartoe groote wijsheid noodig. Een wijsheid die van Boven is. Maar de liberale partij kan wezenlijk niet op bekwaamheid bogen. De door de regee- rende partij begane fouten zijn zoo talrijk en gewichtig dat meer dan een liberaal blad «den toestand der liberale partij» wanhopig heeft genoemd. Een vriend van den heer LUCASSE heeft zelf gezegd dat we niet mogen vergeten, dat als de regeering radeloos, het volk rede loos het land reddeloasscheen te zijn, wel eens meer de redding juist kwam van de zijde, die jaren achtereen als onbekwaam of ongeschikt om te regeeren achteruit ivas gezet. Eerst dan wanneer de liberalen op het politiek terrein in de minderheid zijn ge komen, zal er vrijheid en gelijkheid voor allen, zonder onderscheid, wezen. Eerst dan zal het evenwicht, in 's lands finantiën worden-, Door algemeene bezuiniging zal men komen tot verlichting van druk; De nationale eenheid zal worden be vorderd De arbeiders komen tot hun recht; En door terugkeer tot de wet en de getuigenis, zal God de Heer, ons dierbaar Nederland, als een ander Israël, bescher men en zegenen met zijn eenige en eeuwige zegeningen. 'Jfi Kiezers, weest daarom nogmaals gewaar schuwd. Eerst dan handelt ge in het be lang van ons aller dierbaar vaderland, door met ons moe stem uittebrengen op den uitnemenden Candidaat die ons district op waardige wijze zal Vertegenwoordigen. Wij zijn thans in de lijdenswekenhet Paaschleest nadert. Na de lijdensweken, de heerlijke verrijzenismorgen door 't lijden tot de opstandinguit donkerheid en dood tot nieuw licht en leven zoo gaat het in 't Godsrijk zoo ga het ook met ons dierbaar Vaderland. V Heeren en Boeren. Zooals men weet heeft te Middel burg en te Goes een voornaam Liberaalde heer Goeman Borgesius redevreringen gehouden ter verheer lijking van het Liberalisme niet alleen, maar ook ter bestrijding van de heg nselen der Antirevolutionai ren. Deze Afgevaardigde heeft ech ter van vele feiten een zoodanige lezing gegeven, dat het noodig is enkele, zoo niet alle punten te her zien, Wij begrijpen niet hoe iemand er behagen in kan vinden, om zulk valsch licht op de zaken te doen vallen. Dat komt immers toch uit Zoo heeft de heer B. gezegd, in zijn kritiek op het program van actie, dat het de schuld is der Antiievo- lutionairen en Roomsch katliolieken, dat het kiesrecht niet billijker en meer onbeperkt is. Er zijn, zeide dhr. B., pogingen genoeg aangewend voor een billijke regeling. Dit nu is een leugen Niet alleen hebben de Liberalen en Anti revolutionairen geen billijker rege ling tegengehouden maar zij waren het die het kiesrecht aan huisvaders wilden toekennen De liberalen echter dachten even als wat Poot zei't gelag van bur gers en van uoeren, is geven en den mond te snoeren Den stedelin gen wilden de Liberalen groote privilegiën geven. En dan denke men maar aan de dist rietsindeeling der groote steden. Hoe moet ik mijn stembiljet in vullen Menigeen van onze vrienden, die voor 't eerst stemmen moet, zal dit reeds gevraagd hebben. Ik zal het u zeggen. De burgemeester heeft u laten bezorgen een stuk papier, waarop aan de buitenkant staat: «Aan den kiezer die en die.» In dat groote stuk papier zat een klein briefje, en dat is uw stembiljet. Het groote stuk papier hebt ge niet noodig. Ge moet het kleintje hebben. Voor alle zekerheid zal ik u zeggen wat er op dat kleinste briefje, met andere woorden, wat er op uw stembiljet staat. Van boven staat er imt groote letters opStembriefje ter be noeming van e^n lid voor de Tweede Kamar der Staten-Generaal. En van onderen zult ge vinden twee stempels. Let wel op, er moeten van on deren staan twee stempels. Het eene stempel, daar staat op Hoofd- Kiesdistrict Middelburg. En op het andere stempel staat de naam van de gemeente, waar gij woont. Als er maar een stempel op uw stembiljet staat, dan is het fout. Gaat dan teistond naar de secretarie en haalt een ander. Dat moeten de heeren u daar geven. En als gij nu zulk een stembiljet hebt, dan schrijlt gij daar een naam op, en wel den naam van Let wel, er mag maar een naam op staan, dat is de naam van den candidaat. Gij moogt er uw naam niet onder zetten, anders heeft uw briefje geen waarde. W. Een algemeen gevaar bedreigt Europa. «Dat gevaar onder deoogen te zien is eisch van het oogenblik. De betere geest, die onze arbeidende klasse nog bezielt, vergeleken bij Frankrijk en Duitschland moet spoorslag en prikkel zijn om onze belangstelling in hun lot te verdubbelen en zonder vrees uit plichtbesef, de toongevende klasse aansporen, om nu van rechtswege vrijelijk te gunnen wat door bedreiging afgedwongen oorzaak van wrok zet en den schijn geelt van vernedering.» De lijnen van het bestek zijn getrokken. Zij liggen, in het ons dierbaar Evangelie. «Zij het der Antirevolutionaire partij gegeven, de barmhartigheid weer tot ons te doen inkeeren I Gods woord zegt, rijken en armen zullen er duurzaam blijven. En ook, men vergeet dat zoo licht, roept het een wee u over den misdadigen verkwister uit verdoemt het den woekeraar; vloekt het den hardvochtigen meester en legt het den beweldadigen van den broeder, het lieven van den naaste, ook opzichtens den arme, en den daglooner, aan elk die God vreest op.» Dat gaat door tot in het kleine. «En o, daarom is het zoo noodig, dat men aan het woord Gods de paden weer ont- sluite, waar langs het zich naar het hart onzer maatschappij toe, kunne, bewegen d. w. z. dat het naar Gods ordinantiën weer toega, ook in 's lands raadzaal en dat toch vooral de overheid de heerschappij van dat Woord op geenerlei gebied mocht beletten Y RampVaganten. Volgens den heer Borgesius hebben de antirev. het denkbeeld van afschaffing der plaatsvervanging gestolen van de liberalen. Juist omgekeerd. Reeds in 1852 pleitte Groen er voor, maar, dat zijn de heeren vergeten. De liberalen hebben steeds de behandeling van voorstellen in dien geest ontweken. Ja, zelfs toen van Limburg Stirum hun voorging, hielden zij zich nog stil. Aan de antirevolutionairen de eer, dat zij door deze zaak te behandelen in «.Het Programs, ze populair gemaakt hebben. Het ligt trouwens in den aard der zaak dat de antirev. waaronder veel meer kleijne luydem, dan onder de liberalen zijn, zich warmer maken voor die afschaffing dan de groote standen, wier zonen in den regel niet anders dan vrijwillig in dienst gaan, en met het kazerneleven niet zoo in aanraking komen als de eenvoudige jongens die voor hun nummer op moeten. Deze diefstal staat dus op verkeerde rekening. Y Goeman Borgesius. Het is bewezen met de stukken dat Goe man Borgesius onwaarheid heeft gesproken te Middelburg ook de Middelburgsche cou rant weet dat. Toch licht deze courant u niet beter in, maar laat die onwaarheden staan. Zoodoende verbeurt ze uw vertrouwen. Rekent daarmee Kiezers, bij alles wat u nog zal gezegd worden. Laat u van den heer Mr. C LUCASSE niet afbrengen. Hij is de geknipte candidaat voor ons district. Vereenigt gij, die tegen het heillooze, alles loswro^tende ongeloof zijt, uwe stemmen eendrachtelijk op De Notaris A. M. TAK zal voormiddags te 10 ure te Sf. Laurens in het openbaar verkoopen staande en liggende in de gemeente St. Laurens, bewoond door J. G1DEONSE, met WOONHUIS, SCHUUR en verdere gebouwen, BOOMGAARD ena TUINGROND groot 41 A. 90 c. A. ALDAAR. i ALDAAR. ALDAAR. De perceelen zullen eerst afzonderlijk en daarna te zamen worden geveild. Nadere Inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris. 's morgens ten 9 ure, in de gemeente Kloetinge, op de hofstede bewoond door den eerzamen C. J. TAN OTERBEEKE en ten overstaan van de Notarissen J. M. PILAAR en J. E. MULOOK HOUWER, van bestaande in 8 Werkpaarden van 3 tot 17 jaar oud, waarvan 2 met Veulen en één Veulendragend, 4 jonge Paarden, oud 1 en 2 jaar; 8 Melkkoeien, 42 Run- ders, 3 Kalveren, 1 vet Varken, 3 Mestputloopers, 3 Speenvarkens, 100 Kippen en Hanen, 10 Eenden, 2 Karn honden met Hokken, 1 Kapwagen. 1 Chais, 1 Huifwagen, 3 Men wagens, 1 Stroosnijder, 1 Moesmolen, 1 Drie- wielskar, Ploegen, Eggen, Slepers, RolblokkenSleepbordMolbord Zaaddorschzeil, Zeelten, Graanzak ken, Harnas, Stal-, Zolder- en Melk- gereedschap, Brandhout, Mutsaards, Aardappelen, alsmede Op de hofstede is geen gelegenheid tot stalling. op een der dorpen in Z. Beveland. Een groot gedeelte der koopsom kan op het pand gevestigd blijven. Adres uitgever dezes te Goes. 's Gravenhage, den 18 Februari 1888. De Hoofdcommissie voor de herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen Op een den 5 Februari 1888, ingediend adres van J. H. SNIJDERS, te Middelburg, houdende bezwaren tegen de uitspraak der Hoofdcommissie van 5 October 1887 waarbij het bedrag is vastgesteld hetwelk van de belastbare opbrengst der ongebouwde ei gendommen in den polder van Walcheren we gens onderhoudskosten van waterkeerende en waterloozende werken, van dien polder, moet worden afgetrokken; Gelet op art. 3, art. 8, het derde lid van art. 33 in verband met art. 24 en het tweede lid van art. 34 der wet van 25 April 1879 (Stbld. no. 89) Geeft den adressant bij afschrift dezer te kennen dat geen termen zijn gevonden om op gemelde uitspraak terug te komen. De Hoofdcommissie voornoemd: (get.) SCHORER, Voorzitter. W. VAN KONIJNENBURG, Secretaris. heeft ontvangen een ruime keuze in fijne kleuren, TEGEN SPOTPRIJZEN. VAN Lange Vorststraat GOES,j

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 7