I Mr. C. LUCASSE. Mr. C. LUCASSE Mr. C. f' Bezuiniging of vermeerdering van lasten. Smit of Lucasse. Nog niet tevreden. Wie is Mr. C. I Micasse „Den godsdienst er Duiten houden." Ook voor de candidatuur hem van Ronmsche zijde aangebo den, heeft de heer A. Baron Schiinmelpenninck van der Ove bedankt Waarschuwing. H \v 'if"1 'V Dat onrecht nu moet door ieder eerlijk man zoo goed gewraakt worden als de vroegere partijdige indeeling der districten. Trekken de minderheden ieder \oor zich op in die steden dan en dit was de iatale bereken,ng der liberalen dan moeten zij het tegenover de liberalen verliezen doch vereenigen zij zich, door bijvoorbeeld saam zes ol' meer eandidaten te stellen, ziet, dan kunnen zij het ook in meer dan een van die groote steden winnen. Dat nu wilde men inhet eerst in sommige dier grootesteden. Maar daar dit de berekening der liberalen om die steden voor zich te houden, zou te niet doen, zijn zij bierdoor boos geworden, en stellen hét zoo \oor alsof de antirevolu tionairen in het geheele land met de radi calen somenwerken en hunne beginselen prijsgeven. Doeh gesteld eensdat door twee libe ralen wederrechtelijk de weg versperd wordt, aan één anti-revolutionair, één Rooms< h Katholiek en één radicaal, met de berekening die hooren niet bij elkaar, en zullen dus één voor één tegen ons optrekken, en daar twee meer is dan één winnen wij het en dringen alle drie ter zijdemaar vereenigen zij zichdan faalt onze berekening en winnen zij het want drie is meer dan twee. Zoudt .Gij liet nu ook niet dwaas vinden, indien de anti-revolutionair in zu.k een geval zeide: Wjj verschillen te zeer in be ginsel om ons zelts voor een oogenblik en iu Uit geval tegen de liberalen te vereenigen. Zonder gewetensbezwaar en zonder daarom zelfs maar een oogenblik op te houden antirevolutionair te zijn zou men zich immers vereenigen Om nóg een voorbeeld ter opheldering te geven wijzen we op Duitschland en Oosten- r\(k, die in 18ti(j elkaar duchtig beoorloogden en nog altijd twee atzondei lijke Kijken zijn doch nu immers ook met bel oud van hunne zelfstandigheid vereeuigd zijn tegenover Rusland. Rusland is daarover ook boos want het rekende gelijk de liberalen hier met het oog op de groute steden het dacht Oostenrijk alleen kunnen wij den weg ver sperren en het Oosten inpalmen. En tegenover Duitschland kunnen we, indien het laier noodig blijkt, nog altijd met Fran- rijk ons vereemge... Doch zooals gezegd is de berekening faalde, want Oostenrijk vereenigde zich met Duitschland en het radicale Italië werd de de derde in den Bond. Heeft Ousteniijk en heeft Duitschland geen gelijk Maar hebben dan ook zij geen gelijk,die in Amsterdam gesproken hebben om door vereeniging den toeleg der liberalen te verijdelen. Met behoud van zelfstandigheid kan |,et; maai een intensmelting,zooals hier van radicalen, liberalen en conservatieven, ver lamt en maakt machteloos. Het is dan ook de reden, waarom de zoogenaamde liberale partij in de laatste jaren niet ïegeeren kon zelfs niet met eene groote meerderheid in de Tweede en in de Eerste Kamer. Wat wilt gij, kiezers! van deze twee oera en afschaffing van ij is O] zowt en zeep; maar da„u uitegen ii oering van eene in- 'astenbelasting. anfirevoiution-uren willen ook i itbn. t'i patent-en zout- en zeepoeiasuiigmaar wat het land dan minder ontvangt willen zij niet verkrijgen door het invoeren van eene nieuwe, van eei.e R ij k s - inkomstenbelasting. Zij willen en kunnen dat vinden door bezuiniging. Bijvoorbeeld. Te Utrecht is onlangs met de cijfers aangetoond, dat het staatsonderwijs er ruim tweemaal zooveel kost als het christelijk of bijzonder onderwijs en tegelijk is ui: de verslagen der schoolopzieners bewezen dat het christelijk of bij zonder onderwijs er even deugdelijk en goed is. Door het geven van bijzander ouderwijs niet langer tegen te staan maai in de hand te werken kan men jaailtjks kapitalen bezuini gen, het -onrecht wegnemen en even deugdelijk en goed onderwijs be houden. Mr. C. Lucasse wil met de anti revolutionairen dien weg op en de heer Smit en de liberalen willen 'aar niets van weten. Eene rijksinkomstenbelasting waar-1 voor ook de Middelburgsche Courant al jaren aaneenpleitte willen zij. Wat wilt gij, Kiezers1? Zijt gij het in dezen met den heer Lucasse of met den heer Smit eens 7 "Wij anti-revolutionairen, wij verlangen niet alleen bezuiniging op schoolgebied. Wij verlangen bezuiniging overal waar het maar mogelijk is. Wij Christenen, wij hebben ons tot dusverre veel te weinig met 's lands finantiën bemoeid. Bat mag niet zoo blijven. Ook niet, omdat wij even goed aan 's lands inkomsten meebetalen. Het geld in de schatkist is ook voor een deel uit onze penningen saamgegaard en waarlijk 't zou een slecht begrip zijn van onze burgerlijke vrijheid en van onze burgerlijke verplich tingen indien wij slechts in stille gedweeheid onze belastingen aanzuiverden, zonder ooit naar de besteding onzer gelden te vragen. Er is metterdaad lange jaren soms op onverantwoordelijke wijze met ons lieve geld omgesprongen. Onlangs schreef de Standaard; «Bezoek Vlissingen maar eens, om u te overtuigen hoe ver men het ten onzent heeft gebracht in de kunst om geld in den grond te bouwen. Wandel ze eens langs, die prachtige kaden, overzie die aangeplempte terreinen, geef uw bewonde ring aan heel den kolossalen aanleg van dokken en ligplaatsn, een haven etablisse ment, de bedrijvigheid van een eerste handelplaats waard. En als ge dan verneemt, dat al deze grootsche aanleg dusver tot niets anders heeft gediend dan om leeg te liggen en in de zon te verweeren, dat roeibootjes in plaats van driemasters, pinkjes in plaats van Oost Indievaarders aan die due d' alven en havenpalen zijn vast gesjord en bet arme Vlissingen zijn leven de werf verloor om er een doode haven voor in de plaatste krijgen. loeit ge dan niet dat hier rijksgeld vermorstdat hier een deel van den nationalen schat in den grond is gestoken en dat die holle koude pracht op Walcheren's kust een niet weg te cjjferen aanklacht blijft tegen de zuinig heid, het doorzicht en het beleid van ons Gouvernement In '48 wees men Dronkers' plannen af, of althans hielp ze niet doorzetten, en toen Antwerpen op ruime schaal van orize flauw heid geproiiteerd had en de handelsweg verlegd was, toen kwam men achteraan hinken, om met zij n haven weelde voor loods- kotters en veerbooten, zich belachelijk të maken in de oogen van het zeevarend publiek. «Al evyen roekeloos ging het aan het Departement van Oorlog toe. «Millioenen bij millioeuen gingen te loof met I et sloopen onzer vestingen op zuider en noorder frontier, 't ls waar, er waren oude vestingen bij, maar ook tal van nieuwe vestingen die, in hun maagdelijke blankheid, het kenmerk van pasgebouwd te zijn, nog op steen en cement droegen, werden voor een kleinigheid aan eloopers gegund. En weder millioenen na millioenen moesten uit de schatkist gelicht om andere versterkingen te bouwen, die wellicht na 10 tal jaren, en na nooit te hebben gedeugd, weder als onpractisch te worden afgekeurd.» Om zuinigheid en beleid zal dus niemand onzer het Liberalistisch beheer roemen. Dat is de zich noemende schoolpartij. Hunne onzinnige schoolpaleizen, gelijk er ook in Vlissingen onder den burgemeester Smit gebouwd zijn, moeten voorzien worden van een riog grooter onderwijzend personeel en van meer kinderen. Gedurig hebben «de liberalen» dat betoogd en als hun ver langen uitgesproken. Zij hebben op ons aller kosten in de kweekschool te Middelburg en elders zoovelen tot onderwijzers opgeleid, dat nu reeds de markt overvoerd is. En nu willen zij door stipte uitvoering van Kappeyne's onzinnige schoolwet nog meerdere onderwijzers plaat sen bezorgen. Nu dat komt al weer op hoogere uitgaven voor de gemeenten en het Rijk aan. Verhooging van belasting wordt alweer het einde van dit hun streven. Een man, waarop voor- noch tegenstan der zelfs maar éen natte vinger zetten kan. Een onberispelijk, stil leven leidt hij. Een stil belijder van de waarheden van het christendom is hij. Voorts om zijne des gelijkheid en zaakkennis bij elk geacht. Het éenige wat men van hem weet te zeggen is, dat hij als advokaat aan de do.ocK noen adviesen gaf. Maar, daar is, hij m.uiers advokaat voor! Zelfs de meest sj nouaie ad\ukuat zou dat zoo zij bij hem waren gekomen, hebben gedaan. Dat is te kinderachtig om het rond te vertellen. r1'■|||i— mi i r-Tiifwinni-ti-nMi w i.u Wat hier boven geschreven staat, doen de libera'en ons menigmaal hooren; dat zeggen zij moeten we doen. Vraagt Gij nu, of zij zeiven dat doen? dan is ons antwoord,on neen. Neen want tegen de verkiezingen nemen de woordvoerders der liberalen, in de ge hoorzalen en in de pers, éen voor éen voor het volk den schijn aan van ook godsdienstig te zijn. Al kunnen zij. gelijk de heer Borgesius in Middelburg, daarover sprekend nau wlijks uit hunne woorden, wijl ze helaas vreemdelingen zijn op dat heilige terrein, tóch moet het er dan bij komen. Foei 1 het volk zou anders wel denken dat zij zich van den godsdienst hadden afgekeerd, den opzichte van den heer Smit, die nu den waardigen heer Buteux niet naast zich heeft, zal het ten deze de liberale woord voerders wel wat lastig zijn; hem, als een godsdienstig mensch aan het volk voor te stellen, zal toeh wel niet gaan; iedereen toch weet dat hij feitelijk met liet christen dom heeft gebroken, en ook dat de lieer van Raalte, die het hardst voor hem werkt, een ongcloovig Israëliet is. «Den godsdienst er buiten houden» is dus thans het raadzaamst. Doen dat de liberalen? Helaas! ja. Ja, dat deden zij, dat dóen zij en zullen zij doen, wanneer en waar het maar mogelijk is. Den godsdienst hielden zij, houden zij, en willen zij houden, uit de school, dus uit de opvoeding er, het onderwijs den eenig waren godsdienst hebben zij buiten onze kerken willen houden zij hielden hem uit de nieuwe Grondwetwant Baron de Geer s voorstel, dat de Koning regeert bij de i/ratie Godsmocht er niet iuuit de Zondagswet zelfs willen zij alle zweem van eene godsdienstige natie te zijn, gebannen zien; in een woord; zij willen den gods dienst uit alle wetten, uit het geheele leven onzer Natie wegnemen; de Natie ontchris- telijken was en is hun toeleg. Daarover loopt alzoo in de eerste plaats de strijd, of wij den godsdienst er aan geven en de Natie eene godsdi nstlooze moeten maken, ja, dan neen. Wat wilt gij, lezer? Het antwoord op die vraag geeft gij op uw stembiljet En als gij thuis blijft, zegt ge: Ik geef er met om wat de natie wordt. Ook voor ons thuis blijven en stemmen moeten we Gode rekenschap geven. Reeds Groen van Prinsterer zeide het, dat de geheele strijd in den grond gaat over de groote vraag van onzen tijd, over de vraag voor of tégen den Christus Gods. Omdat de joden dit gevoelen, staan ze eenparig aan de zijde der liberalisten, en daarom ijveren mannen (als een Levy in Amsterdam en een van Raalten te Vlissin^n zoo zeer. V Candidatuur Lucasse. De Kiesvereenigingen op Walcheren zijn boven verwachting met hunne candidatuur klaar gekomen. De hr. Lucasse is aller man. En, een enkele ontevreden oud-strijder, die de zaken der kerk niet uit de politiek kan houden, uitgezonderd, zuljen de anti revolutionairen in het district Middelburg als één man stemmen op Goes heeft de eer, dezen kundigen rechts geleerde voor de provinciale Staten af te vaardigenMiddelburg trachte nu eens hem voor haar rekening naar het Binnenhof te zenden. De hr. Lucasse toch behoort tot die zeldzame karakters, die zonder op punt van beginselen maar een duimbreed te wijken, zich bij elk der partijen heeft weten bemind te maken. Denk aan de sehutterijquaestie, en stel daar naast het feit dat de rechtskundige adviezen van den lieer Ltiea'se door vriend en tegenstander gevraagd worden. Ook Lucasse loopt in de lijn van Groen van Prinsterer. Een Staatsman niet, een evangeliebelijder. Wij waarschuwen onze vrienden, dat toch niemand der antirevolutionairen op den heer J. H. Snijders stemme. Deze heer toch is beslist liberaal. Zjjne candida tuur zal daardoor juist veel afbreuk doen aan die van den heer Arie Smit. Dat voelt men te Middelburg ook wel. Deze laatste «groote» man heeft op het Binnenhof een al te bescheiden plaatsje ingenomen. Ons volk stemt hem niet. Zelfs te Vlissingen, met zijne hooge belastingen zal geen enkel antirevolutionair op zijn burge meester stemmen. Maar ook de heer Snijders, ondanks veel dat hem aanbeveelt, kan onze candidaat niet zijn. Hij mag voor recht en waarheid zijn, doch eens gekozen en in der liberalen partijverband ingevoegd, is bij even goed liberalist als zijn tegenstander. Dat hij gekozen worde, is goedmits alleen de liberalen hem er brengen. Wil men in Middelburg een volksverte genwoordiger die het volk liefheeft, wijl hij zelf een zoon uit het volk is, die de behoeften van onzen kwijnenden landbouw kent en laatst niet minst ook in de Tweede Kamer getuige zal zijn vor de eere Gods, kiezers van Middelburg! dan is uwe keuze niet mofeilijk, dan kan alleen uw man zijn. V Aamgeboden candidatuur. Eere aan den heer A. Baron Schim mel- penninck van der Oye, die weigerde in het district Middelburg een aangeboden candi datuur tegenover den, door de anti-revolu tionaire partij gestelden candidaat Mr. C. Lucasse aan te riemen. Door deze ridderlijke daad is het optreden van de heeren Rijnders c. s. geteekend, niet alleen, maar ook geoordeeld. O, het doet zoo smartelijk aan, dat er van onze vroegere vrienden, die zoo talent vol streden voor de belangen der anlirev. partij, dat deze mannen nu, verwarrende de belangen van kerk en maatschappij be- zig zijn, en dat welbewust, de Liberalen op den troon ie zetten. Weten of begrijpen dan deze vroegere vrienden niet dat zij door de antirevolutio nairen tegen te werken hun wensch nooit zullen verkrijgen Ze handelen zoo dwaas, die tegen de mannen van ons Program in gaan. Want wat toch is het geval? Helpt nu de Liberalen op de been, en gij zult iets zien, wanneer zij (straks in de Kamer van Honderd de meerderheid heb ben. Hoe behoudend deze heeren overigens zijn mogen, voortgestuwd door de Radicale elementen in hun midden zullen zij het program der radicalen Volledige scheiding van kerk en Staat, zeer tot schade van de HH. Rijnders c. s. uitvoeren, daar dan niet zal tot zijn recht komen, wat de Anti re volutionairen willenUitbetaling aan de Rechthebbenden. En wat dan Aan de redactie der Middelburgsche Courant. Op voorwaarde dat bovenge noemde redactie onze artikelen over deze zaak in haar blad overneemt, zullen wij van de door ons gewraakte heele en halve onwaarheden in de jongste rede van dhr. Boigesius er eert kleine twintig aanwijzen en met de feiten weerspreken. Wil zij ook enkele onwaarheden aangewezen zien in de jongste brochure van dienzelfden heer; «De beteekenis van den verkie zingsstrijd.»? Onze Middelbui gsche collega heeft slechts te spreken. Be Redactie van «DE ZEEUW.» De nieuwe kiezers onder ons weten nog zoo niet, dat de liberalen overal de kwade gewoonte hebben om hun tegenstander vaak met oneerlijke middelen te bestrijden. Dan komen er artikelen in de liberale kranten, of circulaires, geteekend of ongetee- kend, waarin zij u alles leelijks en slechts van onzen candidaat komen vertellen. Soms verzinnen ze dan artikelen ofj advertentiën, waarin ongenoemden ziel' voordoen als vrome lieden, die u aanradenj op den candidaat der liberalen te stemmen, Bat is natuurlijk boerenbedrog 1 Wat wij u bidden toch niet. Ge weet het der duisternis verandert des Lichts. Wat de liberalen u J maken, weten wij niei iets er van toch wel. Onlangs is te Middelbi opgetreden mr. Goema. heeft deze gezegd «d| eerbied had voor de als alle liberalen.» Eerbied voor de Heiligi te hébben verwijderd ergernis en den Gi ieke., Eerbied voor de Heilige Christus der Schriften tot een mensch van geli; Deze heer heeft ook g houden den godsdienst de hoogste, de edelst' Christelijke liefde Men moet toch maa. leggen de liberalen aan ding dan alle hinderp Waarom willen zij dan de Koning regeert bij Waarom heiligen de li Sabbath En zooveel ze houden den Godsdie godsdienst, van eigen r Verder heeft hij geze, heden zijn juist aan de Ook de vrijheid der roi en de vrijheid der Chris Kerk. Gruwelijker onwaa. verkondigdKent dez| geschiedenis niet meer niet, dat het Groen va. is, de getiouwe getuige, voor de afgescheidenen o heeft aangedrongen. eenige, en waar zaten Weten de liberalen Budding en bakker de - hun geloof in de g\ gestopt Noemen ze so van gewelenl Zij hebben dechristel; vrijheid verleend, o ja, en omdat ze 't niet tege En de liberalen he de roomschen betieft, i verleend, maar uit ei roomschen toen op de te doen stemmen. Als uit beginsel I Waarlijk mr. Borg wel mogen zwijgen Baarover te zwijger liberaal beter geweest, in 't aangezicht te sl De Liberalen bewerer- lutionairen niet lot regel zijn. Zeer zeker is daal noodig. Een wijsheid Maar de liberale partij op bekwaamheid bogen. rende partij begane fout| en gewichtig dat meerl j blad «den toestand de| wanhopig heeft genoer Een vriend van den 1. zelf gezegd dat we niel dat als de regeering rad loos het land reddetoas-. eens meer de redding j\ zijde, die jaren achterei of ongeschikt om te xvas gezet. Eerst dan wanneer de politiek terrein in de komen, zal er vrijheid allen, zonder onderscheid Eerst dan zal het evq finantiën worden-, Boor algemeene bcz komen tot verlichting tl Be nationale eenlieid\ vorderd Be arbeiders komen En door terugkeer getuigenis, zal God de Nederland, als een ana men en zegenen me eeuwige zegeningen. Kiezers, weest daarop schuwd. Eerst dan har. lang van ons aller dl door niet ons uwe ster den uitnemenden Cam ons district op Vertegenwoordigen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 6