Lohman, NIEIJWSBL AD VOOR ZEELAND. 1888, CHRISTELIJK- HISTORISCH GOES. LOHMAN. ruiming. Bergervoet ederen. lat GOES. Extra Verkiezingsnummer van Vrijdag 2 Maart Jhr. Mr.A. F.deSavornin Lohman. Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman. van in het district d voor de Tweede tenstaatsman ngeu van VORST ich op 6 MAART chtig mede tot esvereenigingen: 1888. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: Dé keuze. Voor of tegen. eede Kamer het Dl- nstander eerbied, en jn post, heeft hij steeds one inspanning voor de GOES. Quist, Voorz. de Jonge Jz. Seer. onner, Penn. Mr. J. J. Pompe van Mef.rdervoort. wlrtz Cz. van den Boscii. oeter. Fabrieksmerk. aan. s bij den Heer etten. NE 5 ct. nu voor 7 en 8 ct. vroeger 121/^ nu 8 ct. 10 en 12 ct. Prachtig it. 7/4 Sloopenka- 22 ets. 27 29 35 40 45 10 ct. en 45 ct k., 13 ets. en hooger ifellakens 30 cents innen Damaste stellen ophef zoo in de groote nu 13 en 15 ets. latroontjes, 4 cents dozijn tl,30; zuiver vart Thibet nu voor of WINTERROKKEN igekend lage prijzen DE ZEEUW, V elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,023 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. In onze vorige beschouwing hebben wij ons vooral tot ugerient, nieuwe kiezers, die voor de eerste maal ge roepen zijtom uwe stem uit te bren gen. Wij hebben er u op gewezen hoe vooral van u de uitslag der ver kiezing zal afhangen. Een groot voorrecht. Maar ook een groote ver antwoordelijkheid. Waarom gij u wél rekenschap hebt te geven van de stem die gij uitbrengt. Wij hebben u er toen ook op ge wezen, hoe de groote vraag die de verschillende staatkundige par tijen verdeelt, iswilt gij, of wilt gij niet, dat de geboden Guds alleen in de Kerk of o o k op staatkundig gebied erkend en in eere gehouden worden Voor of tegen, gij moet daar tnsscherx kiezen Wij hebben te goeden diink van u, om slechts een oogenblik te vree zen dat gij in d i e keuze zult aar zelen. Wij twijfelen niet, althans wij vertrouwen van u, dat gij u met ons zult scharen onder de banier Met God, voor Nederland en Oranje. Maar al viel het nog moeielijk om tusschen die beginselen eene keuze te doen, dan nog geeft de ondervinding de noodige lessen, om uwe keuze te bepalen. Sinds 1848, dus gedurende40 jare zijn de zich noemende «liberalen», op enkele zeer korte tusschenpozin- gen na, voortdurend aan het bewind geweest. En welke zijn de vruchten nu van hun beheer Want aan de vruchten leert men den boom kennen. Immers bedroevend Zedelijk en stoffelijk welzijn is in dien tijd achter uit gevlogen. Op zedelijk gebied hoort men steeds driester met God en godsdienst spot ten. Het is zoover gekomen, dat er zekere moed toe behoort om open lijk te bekennen dat men in een Persoonlijk en alles besturend God gelooft. Voor den Christus, zooals ons Die in den Hij bel geleerd wordt, trekt men de schouders op. Daarom is het een hoofdstreven der anti-revolutionairen om dien Christus mee in het hart der kinderen te planten. Daarom willen zij niet langer dulden dat die Christus op de scholen wordt dood gezwegen, maar willen zij den Bijbel op de school, om de kinderen reeds vroeg met dien Christus bekend te maken. Over wien op de Staats- of open bare school moet gezwegen worden. Wiens naam, dien wij allen, ook uwe kinderen éénmaal zullen n o o d i g hebben, niet mag genoemd worden Daarom kiezers, vooral bij deze verkiezingen geldt het de toekomst van uw vaderland, of dit al of niet voortgestuwd zal worden in de richting van dit dood zwijgen van God en Christus op staatkundig gebied. Daarom geldt het de toekomst uwer kinderen. Bedenkt dit wel. Trouwens, «de liberalen» moeten zelf erkennen dat zij niet zóóveel tot stand gebracht hebben, als men in redelijkheid in al die 40 jaren van hen mocht verwacht hebben. De Goesche Courant tracht dit in haar no. van Dinsdag 1.1. te ver- goêlijken door te beweren, dat het geen de «liberalen» niet tot stand brachten, moet geweten worden aan de tegenwerking hunner tegen standers. Dit is echter de reden nietwant wij wezen er al op, dat zij sinds 1848, zoowel in de Eerste als in de Tweede"1 Kamer, de meerderheid hebben ge had. Zij hadden dus alles kunnen tot stand brengen, wat zij wilden. Maar zij beloven beterschap; vol gens de Goesche Courant. Aan welke beloften wij voor ons echter niet veel hechten; want waaro.n hebben zij dat goede dan niet in die 40 jaren gedaan Zij willen eene vrije ontwikkeling van het verstand bevorderen; een onderwijs kerkelijk onzijdig.» Juister ware gezegd: wij liberalen willen een ontwikkeling alleen van het verstand, waarbij al wat naar godsdienst zweemt, angstvallig wordt geweerd. De «liberalen» willen dus, in hun oog, goed onderwijs maar dat willen de antirevolutionairen ook. Die zijn zelfs niet tevreden met wat voor de «liberalen» genoeg is. Ze willen meer. De liberalen zijn te vreden met ontwikkeling van het verstand. ontwikkeling Dit ook. van willen de antirevolutionairen En bovendien het gemoed. De «liberalen» willen de kinderen een onderwijs geven dat zij goed «door de wereld» kunnen komen. Dit willen de antirevolutionairen ook. En bovendien dat zij goed uit de wereld gaan. De antirevo lutionairen zijn niet te vreaen met een onderwijs voor deze wereld, voor dit leven, maar wij willen ook eene opvoeding voor een volgend leven! Volgens de G. C. willende «liberale» geene bevoorrechten dan in zeer buitengewone gevallen. Met andere woorden, even als zij door hunne liberale kolonie theorieën onzen nandel op Oost-Indie vernietigd hebben, en daardoor duizenden Nederlanders hun bestaan hebben ontnomen, even zoo willen zij nu de landbouwers ten onder laten gaan, terwille van een schoonklinkende leus. Maar de liberalen willen wel: een inkomstenbelasting! Die willen de antirevolutionairen niet. Die hebben al genoeg aan de gemeentelijke in komsten belasting of hoofdelijken omslag. Aan die eene hebben zij volkomen genoeg. Die perzik smaakt niet naar meer. Dan willen de antirevolutionairen het ontbrekend geld liever vinden door het hellen van hooger invoer rechten jfian buitenlandsche produc ten. Eerst dat kan dienen om onze nationale industrie te doen herleven. Verder willen de «liberalen» na dere regeling van het kiesrecht en afschaffing vati de plaatsvervanging Wat beide reeds lang in het program van actie der anti-revolutionaire partij was opgenomen, toen de «libe ralen» het daaruit hebben over genomen En wanneer de liberalen der G. C. dan bang zijn, dat. mochten de anti revolutionairen aan het bewind komen deze dan zouden afbreken wat de «liberalen» hebben daargesteld; en dat het dus met de «vrijheid» gedaan zou zijn, dan zeggen wijlaat men het maar eens probeeren. Gij libe ralen zijt nu 40 jaren aan het be wind geweest en hebt fiasco ge maakt. Laten nu de anti-revolutio nairen het eens probeeren. Slechter dan nu kan het zeker niet gaan. Neen, slechter dan onder het be heer der «liberalen» kan het niet gaan. Godsdienst en zedelijkheid met rassche schreden achtei uitgaan, zon der dat ons vaderland door eenige ramp getroffen werd, in een jaren lange vrede de algemeene welvaart verminderd. Onze handel en scheep vaart op Oost-Indië vernietigd, dank zij een afschaffing door de «libera len» om het consignatie-stelsel, waar van de hoofdstrekking was, dat de voortbrengselen uit Indië, die nu naar alle werelddeelen uiteenstuiven op Nederlandsche schepen, naar Nederlandsche maikten gebracht werden, om daar verkocht te worden. Onze landbouw meer en meer kwijnend, omdat de vruchten ten gevolge van der «liberalen» invoer uit den vreemde, tot de helft van vroeger in waarde gedaald zijn, en de «liberalen» nog van geen graan rechten willen liooreri. Neen, wie het goed met Neder land meent, stemme geen «liberaal» meer, maar een antirevoluti onair. Op dan kiezers, vooral gij n ie u w e kiezers, op voor het behoud van Nederland, Van uw e stemt hangt de toekomst van het land uwer vaderen, de toe komst uwer kinderen af Toont dat die toekomst u een gang naar de stembus waard is en brengt Dinsdag aanstaande tusschen 9 en 4 uur, als één man uw stem uit op Dat niemand dus nalatig zij zijn stem uit te brengen. Wie te huis blijft kan oorzaak zijn dat daardoor iemand gekozen wordt, die het va derland voortstuwt in de noodlottige richting der «liberalen.» Laadt die verantwoordelijkheid niet op u. Toont dat gij het verkregen kies recht waardig zijt en stemt on Ier de welbekende leuze onzer vadarc Met God voor Nederland en Oranj e op Blijkt het Gods wil ons de neder laag te doen lijden, wij zullen dan toch gedaan hebben wat onze hand vond om te doen, en in dien wil kunnen berusten. Maar geen goed anti-revolutionair loopt op dien verborgen wil vooruit. Hij acht zich aan het gebruik der middelen gebonden, en laat den uit slag aan God over, die zegenen wil wat in zijnen Naam wordt onder nomen. Met die overtuiging in het hart reepen wij al o ize wapenbroeder in Stad en Lande, niet het mins onzen nieuwen kiezers, een «goeder moed» toe in den nakenden strijd. i Volledigheidshalve. De Goesche Crt van Vrijdag gat een fiksch en flink verslag van 's Heeren Bor- gesius rede, waarmede de Redactie blijkbaar en geen wonder hoogelijk was ingeno men. Het was dan ook zoo geheel in haar geest, al wat van de lippen vloeide. Intusschen is gebleken dat deze welspre kende Volkstribuun wel wat meer gezegd heeft dan hij kon bewijzen. En dat nu de redactie der Goesche niet zóó goed in de parlementaire stukken en in het Bijblad thuis was om; met alle respekt voor 's mans overvloeiendewelbespraakheid de fouten in zijn redeneering aan te wijzen, wie zou 't haar kwalijk nemen? Men kan toch niet alles lezen en weten, of men zot wel zelf lid der Tweede Kamer moeten zjjn Daarem dacht het ons het best, als we onzt «zuster raden mogen» volledigheidshalv het stuk van Jhr. mr. Lohman uit on1 nr. van Maandag over te nemen; dan kun nen de lezers oordeelen dat onze Lohmar nu ja, misschien wel een stumper is, maai toch zoo niet als de heer B. zoo vriendelijl was hem voor te stellen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1