NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRIST ELI J K- HISTORISCH IN". Glinderman, N. Glinderman, Extra Verkiezingsnummer van Vrijdag 2 Maart 1888. ge- VERSC1IIJXT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Aan de Kiezers van het kies district Oostburg. Oostburg's candidaten. _^£3? -1 DE i ug- i en ;jes ne en ge- ct. iet 30- en 11 lo. :rs rs elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. P. ij i per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,025 UITGAVE VAN en van Door het Bestuur der Liberale Unie is onlangs aan de Liberale kiesvereenigirigen eene missive ge richt waarin wordt medegedeeld op welke punten het streven der liberale partij bij de a. s. verkiezingen behoort te zijn gericht. Wij kunnen dus deze punten be schouwen als een liberaal program dat in de eerste vier jaren zal be lmoren te worden uitgevoerd als die partij in de Tweede Kamer meerder- üeid zal worden. Het eerste dier punten betreft o. m. uitbreiding van het verbo i van van kinderarbeid; beperking van den arbeid van vrouwen en jongelie den; regeling van vakonderwijs enz. Als een begin van uitvoering dier wet kan nu al beschonwd worden een voorstel van wet bij de Tweede Kamer ingekomen, om aan kinderen tot den leeftijd van 12 jaren alle veld- en huisarbeid te vei bieden. Gaat zulk een ontwerp door dan zijn onze veldarbeiders geruineerd en ook de boeren worden zwaar gekweld. Geen kind zal dan de hooirijf mogen opnemen of koeien naar de weide brengen of boete of gevangenis voor de ouders Geen kind mag met zijne moeder gaan rapen of idem 't zelfde. Welk een ramp zulk eene wet vooral ten platte lande zal zijn, zal wel geen betoog meer behoeven. Oprichting van vakscholen voor ambachts-, fabrieks- en landbouw onderwijs. Weer maar scholen op kosten van Staat of gemeente opge richt Alsof daardoor onze ambachts lui meer werk zouden krijgen. Het onderwijs kost nog niet genoeg Dezei dagen deelde de Middelburg- sche courant (zie haar no. van 20 Februari) ons mede wat het onder wijs nu al in de gemeente Vlissingen kost. Dit bedraagt alleen aan onder- wijstraktementen f40,000 behalve schoollokalen, onderhoud der scholen, vrije woningen voor de hoofden, leermiddelen enz. Rekent men dit nu op f20,000 dan kost het onderwijs daar in eene gemeente van ongeveer 10,000 zielen f60.000. Een kleinig heid! Toch schijn1 dit rmg niet genoeg, en moet er nog meer bijko men.. Wij mogen nog wel even in herinnering brengen dat in een paar gemeenten in onze omgeving voor ettelijke jaren scholen zijn gesticht die zoo ongeveer f 21000 en f32000 gekost hebben en dat in gemeenten met ruim een paar duizend zielen be\olking. Dat alles is nog niet genoeg. Eerst moet ook nog leerplicht worden ingevoerd d. w. z. schoolplicht en dan volledige uitvoering der onder wijswet, wat natuurlijk al weer duizenden guldens zal kosten Zegt toch niet kiezers dit is over dreven. Neen het is niet overdreven. De liberale Unie verlangt dit van hare candidaten en al was de een of andere liberale carididaat daar nu persoonlijk zoo niet voor, toch moet hij in de Kamer met zijn partij mede stemmen op straf van uitgebannen te worden. Het andere punt geldt de invoe ring van een algemeene inkomsten nog wel progressive inkomstenbe lasting. Er zal dus weer heel wat meer moeten betaald worden. En wat zal daar dan voor afgeschaft worden? Nu belooft de liberale partij de belasting op hét zout en de zeep te zullen afschaffen. Maar wat zal daarvan komen. Eenvoudig niets kiezers. Mr. de Beaufort, een der beste liberalen, heeft het in een lezing door hem in de vorige week te Utrecht gehouden, nog gezegd. Hij zeide o. a.: «denkt nu niet mijne heeren dat er van afschaffing van belastingen in den eersten tijd veel zal komen, de eischen van den Staats dienst nemen hoe langer hoe meer toe, daarbij zal de uitvoering van hetgeen de liberale partij thans ver langt ook weer meer offers vragen.» En dit is ook volkomen juist. Willen de liberalen leerplicht invoeren, de onderwijswet uitvoeren, vakscholen oprichten, voor dit alles zullen nog maals uwe duizenden worden ge vraagd en dat niet alleen voor het rijk, maar ook de gemeentebelastin gen zullen daardoor zeer- stijgen. En zegt nu niet: dat hebben de ge meenteraden in hun hand. Dit is niet zoo. Men heelt eenvoudig de gemeenten alle zelfstandigheid ont nomen. Zij kunnen zelf niets meer doen, alles gaat op bevel van hoogere autoriteiten. Ook de antiliberale partij wil belastingen afschaffen of verminderen als het mogelijk is, maar dan zonder- nieuwe belastingen in te voeren, welke vooral voor den gegoeden burgerstand al spoedig ondraaglijk zullen worden, zoowel voor het rijk als de gemeenten. Nu reeds is de belasting in sommige steden tot bijna ongekende hoogte opgevoerd, dit zal nog erger worden en ook op het platteland krijgt men dan den- zelfden toestand. Kiezers, gij kunt dit beletten, door uwe stem by de a. s. verkiezingen niet uit te brengen op een libe ralen candidaat, maar op den heer Weihouder te Oostburg. Van verschillende zijden zijn in het district Oostburg verschillende candidaten gesteld: de katholieken stelden dr. Schaepman, de liberalen mr. Hennequin en de an.ti-revoluti- onairen den heer NL GLINDERMAN, Controleur en Wethouder te Oostburg. Het zal wel de moeite loonen die drie candidaten, wat hunne geschikt heid voor dit district belieft, te bespieken. Voor wij daartoe over gaan, herinneren wij u dat ons dis trict eon landbouwend district is. Van St. Anna ter Muiden tot Zaam- slag toe, is het al bouwland en boer derijen, wat men ziet. Wil men nu een geschikt afgevaardigde voor dit district hebben, dan moet hij de nooden en behoeften van onze land bouwers kennen, hij moet voor ver mindering der belasting zijn en hij moet kunde genoeg bezitten om de belangen van ons district te be hartigen. Laten wij nu eens zien, of dat opgaat voor Dr. Schaepman. Wij kennen hem allen als een uiterst bekwaam mensch, maar zeg mij eens wat kan Dr. Schaepman van den landbouw weten Waarlijk in dit opzicht is de keuze van Dr. Schaep man een ongelukkige geweest. De liberalen stelden Mr Hennequin tot candidaat, ten minste een deel der liberalen in het 4e district. Be oosten den Braakman scheen men van liberale zijde veel zin in den heer IJselstein te hebben. Nu we kunnen begrijpen, dat niet alle liberalen gul hartig op den heer Hennequin zullen stemmen, te meer niet wijl een oud candidaat, dhr. Bool, zoo onbarm hartig gepasseerd is. Toch schijnt het dat de hoofdcandidaat de heer Hennequin is. Wat dezen heer be treft, wij weten er waarlijk niet ge noeg van om er veel van te kunnen zeggen, alleen is het ons niet on bekend, dat door zijn bemoeiingen Sluis, eene gemeente van 2000 zielen een schooltje gekregen heeft van twee en dertig duizend gulden. Kiezers, denkt er aan bij het in vullen van uw biljet, dat gij toch vooral niet den heer Hennequin's naam opschrijft. Zooals gij merkt is hij geen vriend van .bezuiniging en daar enboven dhr. Hennequin moge een achtenswaardig man zijn, onbekend is hij in dit district ook. Stemt dezen dus niet. Dat zou tot uw eigen schade zijn. 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel- meer 10 cent. >d, al- Vult uw briefje van den heer in met den naam '0. 'il 1 'g I, ir. En zet er onder Wethouder te Oostburg. Maar waarom juist den heer Glin-it derman zult ge zeggen. Wij zullen11- ,r. u daarop antwoorden. J't3. De heer Glinderman is in one dis trict door en door en overal bekend en zooals het weekblad van dhr Var Oyen schrijft, hij staat bekend al:# een rechtschapen man. Vraagt maar6"^ in Hoofdplaat, Zaamslag, Groede^V Neuzen, Sas van Gent, Ede of men''*1 den Controleur niet kent en men )r zal u overal toestemmend antwoor den. k De heer Glinderman is ook be-38-td kend met de behoeften van den&rv' landbouw. Door zijnen jarenlanger/0®'11 en gemeenzamen omgang met de boeren is hij volkomen op de hoogtejyk met hunne nooden. Vandaar, dat hij ook thans bepleitbi',°' heeft een matig invoerrecht op de<kaJ granen, teneinde door deze poging ei te beproeven den landbouw op tewe heffen uit zijn gedrukten toestandrid. De heer Glinderman is voor be-1®1' zuiniging. Hij is volkomen overtuigd., <r dat de belastingen tegenwoordig zeeiSj zeer drukkend zijn. Wij weten, hjjgrr- heeft het bij verschillende gelegen- 1. heden en ook nog onlangs betoogd: t< dat hij vermindering van dien drukorri; gewenscht acht. De heer Glinderman staat bekend als iemand bij wien men nooit te vergeefs om raad aangeklopt heeft.G Hij vroeg nooitwat is uw geloof Is- maar hij hielp waar te helpen viel Voor een paar weken spraken w;' een der liberale hoofdmannen in e district«De heer Glinderman» zeide hij letterlijk, «is overal geliefd. Heel- s, het district acht hem en stelt hem 0 op hoogen prijs.» wat, vindt U niet De heer Glinderman is controleur der belastingen. In zijne betrekking wordt hij onder zijne collega's met eere genoemd. Vraagt het maar aan^ s al de rijksontvangers in het 4e district, wie de heer Glinderman op het stuk van belastingen is en zij zullen u allen zeggen »Hij is door en door kundig De heer Glinderman is ook be-~' kwaam om ons district in de tweedei^gT Kamer te vertegenwoordigen. Dat blijkt behalve uit andere zaken uit de omstandigheid, dat de liberalen l zelf in Oostburg den heer Glinder- U o man tot lid van den raad gekozen hebben en dat hij daardoor tot Wet-i houder van Oostburg is benoemd.A Nu begrijpt je licht, dat de libera- Dat zegt nog al

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 11