J. H. SilJDERS, n I. Eeu H 2. 73 A. V 3. 69 A. Openbare V Openbare V WEIL Afschi De 's Graven Hypothee! Rechtszaken. Burgerlijke Sland. Landbouwbelangen. Mark! berichten. op Vrijdag 2 Maart 1888, 4. 80 A. 60 c. Op Maandag L op Zaterdag 17 v\ «op gezag gelooft», die buigt voor Gods i Woord en Golgotha's kruis, en dus voor «dom» is te houden En dan daarbij eerst ontziet men zich niet om op mev. Bosboom's graf een gedenksteen te plaatsen op Zondag, wat van bitter weinig piëteit bij mannen als Prof. Quack en geestverwanten getuigt en nu zou men haar nog uitspelen willen tegen de antirevolutionaiien; haar, de talentvolle schrijfster van Gideon Florensz, en die ons toch waarlijk in mannen als bv. de Dordsche predikanten Bastingius en Beciüs geen zeloten doet begroeten. En wat de louten, en de heerschzucht van sommige predikanten uit die dagen betreft; daarvan is zeker wel een en ander te vertellen. doch dat hebben historischrijvers als Groe», reeds lang gedaan; want wie tot de waarheid wil doordringen, bedenkt de fouten niet van zijn vrienden. En zoo lang een geschiedschrijver als Motley duift zeggen van die «Calvinisten», dat men aan hen, meer dan aan eenige andere klasse van - menschen de staatkundige vrijheid van Holland Engeland en Amerika verschuldigd is, fzie 2e afd. dl. 6, bl. 367), zoolang laten ons zulke Goesche historie- beschouwingen volkomen kalm. Ook behoeft het toch waarlijk geen punt van kwestie te zijn, wie begonnen zijn met het ontpoorte- ren van burgers, het schelden voor slijkgeuzen, met het maken van resolutiën waarin de burgeroorlog lag opgesloten, zelfs nog vóór dat de oorlog met Spanje klaar was. Het waren zeker geen calvinisten, die daaraan voor de recht bank der historie schuldig staan. We hebben hier ter stede ook een bezoek gehad van een der welsprekendste liberalen, den heer Goeman Borgesius. Deze heer schijnt vlug ter tale te zijn. en ook den indruk te hebben willen maken van alles zins godsdienstig te zijn. Nu dat waren de lieden van Athene in Paulus' dagen ook. Ook sprak dhr. B. van den eerbied voor den Bijbel, dien alle liberalen bezitten. Nu, dat kan wel; want men moet wel voor alle gevoel voor poezie en kunst onvatbaar zijn, en volslagen met de lotswisselingen van dat Boek der boeken onbekend, om er geen eerbied vcor te hebben. Doch de heer B. ontzag zich toch niet om eenigszins spottend (c'est le ton qui fait la musique) van den Bijbel te spreken, die toch waarlijk geen wetten voor den arbeid bevat! Een werkman in de vergadering tegenwoordig, dacht toen van ZEds. eer bied voor den Bijbel het zijne; want van de Mozaïsche inzettingen aangaande de lrn oill 'ttn"ïiuyv'éi^V 'id 'geraken gaf deze voor zwanger te wezen. De inge nieur besloot inderdaad haar te trouwen en het huwelijk werd voltrokken. Maar nu moest er ook een kind wezen. De jonge vrouw liet zich op raad van den dokter naar Nizza zenden en na een zekeren tijd keerde zij naar Parijs terug met een kind, haar door een vroedvrouw afgestaan het kind van een verleide Engelsche gouvernante, dat op naam van den ingenieur werd ingeschie- ven. Maar door verraad van een dienstbode kwam de zaak uit en de jonge vrouw, de dokter en de vroedvrouw zijn gearresteerd. 't Is geen doorvorsclien meer, maar richten van het Voord des Heeren. God gedaagd ter vierschaar van de Rede. Mogen dit allen bedenken, die nu geroe pen worden, om mannen te kiezen die ons Zeeuwen, zullen vertegenwooodigen bij on zen grijzen Vorst en zijn raadslieden, opdat niemand slachtoffer worde van het fluiten der vrome vogelaars. Laat weder eens spoedig iets van u hoo- ren en geloof mij Goes, Uw toegenegen 27 Feb. '88. Q. N. 29 Februari F888. Goes. Gisteren vergaderden in de «Prins van Oranje» eenige belangstellende liberalen ter bespreking van de candidatnur voor de Tweede Kamer in het district Hontenisse. Een voorstel van den voorzitter, den heer Dominieus van Kruiningen tot oprichting van een Centr. Vereeniging, werd ingetrokken na bestrijding door burgemeester Welleman, die er op wees dat er nog geen afdeelingen Zanmslag. 27 Febr. Door eenige doleerend- gezinden ter dezer plaatse is ee:i vergadering beleg I, waarbij alle meerderjarige manslid maten der Ned. Herv. Gem. alhier waren uitgenoodigd, die bij te wonen. Door velen is aan die uitnoodiging gehoor gegeven. Het doel dezer vergadering was, oin met me ie werking der genabuurde kerk van Axel, de reformatie dezer kerk ter hand te nemen, krachtens het ambt der geloovigen, en alzoo tot het stichten eener doleerende gemeente alhier over te gaan. Nadat de samenkomst onder leiding van ds. Wolf van Axel, met gebed en psalm gezang geopen 1 was, werd doer Zijn Eerw. het doel der samenkomst ir, het breede uit eengezet, waarna overgegaan werd tot het benoemen van ouderlingen en diakenen. Als zoodanig werden gekozen tot ouder lingen de hh. B. De Kraker en J. De Putter Cz. tot diakenen ,de hh. C. Ce Kok Gz. en J. De Putter Az. .Middelburg 29 Febr. 1888. Heden mid- waren. en er dus geen sprake kon zijn "van £ag is de Justitie van hier vergezeld door -- J. Dr. J. C. Bolle naar Rilland-Bath vertrokken ten einde aldaar een onderzoek in te stellen Centr. Vereeniging. Na een langdurige bespreking van de candidaten, deelde de heer van den Broeke van Ierseke mede, dat in een vergadering van meer dan 80 kiezers onder zijn voorzitterschap, het protectie- stelsel was verdedigd, en dat men aan de verschillende candidaten hun oordeel daarover zou vragen. Over het algemeen werd de candidatuur Pompe met sympathie begroet. Met het oog daarop durlde de voorzitter geen stemming uitlokken. Goes. Tot candidaat der antirevolutionairen omtrent de oorzaken van den dood van den op 23 dezer overleden, reeds ter aarde bestelden, schippersknecht P. G. L. van Wemeldinge, in dienst geweest bij den 1 aldaar te huisbehoorenden tjalkschipper J. V. Volgens gerucht zou de dood van be doelden schippersknecht aan ondervonden mishandeling te wijten zijn! Vos. Van 27 29 Februari '88. m GOES. GeborenJoost z. v. Jac. voor het lidmaatschap der Tweede Kamer A p Linse Leendert z v. j te Zienkzee is gekozen Mr. D. P. D. Fabius i meule en A. de te Amsterdam. Nieuwdorp 27 Febr. Het ledental onzer antirevolutionaire kiesvereeniging werd op de vergadering, heden avond gehouden, vermeerderd met 21, zoodat het thans 53 bedraagt. de 2de Kamer der St. Gen. aan de orde, waarover om wille der discre tie tegenover hooger autoriteit thans niet kan uitgeweidmaar waar is het dat ook en niet het minst daar om de candidatuur van den Heer J. H Snijders, thans verre de voor keur verdient. Dat ZEd. ook voor landbouwbe langen verre, zeer verre te preferee- ren is, als jarenlange kampioen, bo ven Mr. C. Lucasse, zal ongenoemde schrijver zeil wel wilien erkennen. Dat een ander schrijver -in het zelfde weekblad de candida tuur der doleerenden tracht te ver dedigen tegenover de niet doleeren den is voorwaar niet verstandig van ZEd de beginselen van Groen van P. insterer toch, en de handelingen der doleerenden sluiten elkander uit. Die des eersten zijn te verdedigen,die der tweede niet, daarom trachten wij eerlijk en waardig de ernstige belangen van Volk en Va derland te bevorderen in de aanbe veling van hem, die voor ieder eerlijk beoordeelaar bekend staat als een verzaker van eigen eigen eer en consideraties van personeelen aard tegenover volksbelangen, en tevens bezield met ernstig godsdienstig beginsel. Lands- Balié Ver- Volgens annonce in de Goesche Courant zal voor de grondeigenaars die eigendom men bezitten in de gemeenten Rilland-Bath, Krabbendijke, Waarde, Kruiningen, Schore, Yerseke en Wemeldinge eene zeer belangrijke zaak voorkomen. Van af 23 Februari tot. 23 Maart zullen ter visie liggen op de sec- retariëen de uitkomsten van de schatting voor de grondbelasting. Van deze nederlegging is aan ieder eigenaar kennis gegeven, met opgaaf van de waarde, door heeren schatters aan ieder perceel toegekend. Gedurende dien tijd dus vóór 23 Maart kan door ieder belanghebbende tegen die schatting bezwaar worden gemaakt. Het is dus van het grootste belang, dat een ieder van een en ander kennis neemt, en wanneer hij van meening is dat deze schatting niet overeenstemt met de eenmaal vastgestelde typen, zijn bezwaar tijdig bij den Burgemeester indient. Het is toch bijna zeker dat deze schatting ge durende vele jaren als maatstaf zal dienen, voor de bepaling van de grcndbelasting. Daarbij wordt tevens de gelegenheid aangeboden zich te vergewissen of de ver- vennindering voor polderlasten wel naar be- hooren heeft plaats gehad. Dat dit van groot belang is heeft dhr. Snijders uit Middelhui g bewezen, die tegen die vermin dering e -n gegrond request heeft ingediend. Iedere -n make dus van deze gelegenheid gebruik, en zorge dat zijne reclame niet te laat konie, opdat ze niet volgens de yvet buiten behandeling moete blijven. Bij koninklijk besluit is bepaald dat de stembriefjes, ter verkiezing van leden der Tweede Kamer van de staten-generaal in de hoofdkiesdistricten Dokkum, Goes. Hontenisse, Oostburg, Zierikzee en Den Helder, op 6 Maart 1888 en, in geval van herstemming, op 20 Maart 1888 in te leveren zullen woi'den geopend respectieve lijk op 8 en op 22 Maart 1888. De heer H. M. Kloppers vertegen woordiger van de firma John. P. Best Co te Vlissingen heeft zich tot den minister de heer Gerritsen, al wil zijn eigen partij niets van hem weten. Toen de kandidaturen Bool en Gerritsen niet zeer in den smaak van de vergadering bleken te va'len kwam de Heer Hammacher met de kandidatuur Hennequin aan. Hij prees dien heer aan als iemand van groote werkkracht. Van groote werkkracht! Mij dunkt de vergadering zal zich hierover wel meer of minder hebben verbaasd. Deze heer was tot nu toe Burgemeester van St. Kruis, een dorpje van ettelijke honderden zielen, Ontvanger griffier van een waterschap en rentmeester van enkele personen of hij nu in deze betrekkingen zulk een groote werkkracht heelt ontwikkeld Het kan zijn. Vroeger was hij ook Wethouder in Sluis, waar voornaamlijk door zijn ijver een school is gebouwd, die het bagatel heeft gekost van f 32000. en dat in eene gemeente van even 2000 zielen bevolking. Mogelijk had de Heer Hammacher die werkkracht wel op het oog. Wordt deze heer lid van de 2e kamer voor dit district dan zal hij een duur man zijn voor het onderwijs. De kiezers weten dit al vast. C. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding eener advertentie voor komende in verschillende locale bladen, waarin de Nederlandsclie Protection. Land- bouwvereeniging den candidaat der Room- schen, den heer Mr. A. C. B. Thomaes aanbeveelt, voor lid der Prov. Staten in het hoofdkiesdistrict Hulst, neem ik bij dezen de vrijheid door middel van uw blad, den medeonderteekenaar dezer Advertentie, den heer H. Gerlach te Middelburg beleefd te vragen, hoe het mogelijk is, dat hij, als goed antirevolutionair, den candidaat der Roomschen aanbeveelt, alleen omdat hij'van dezen meent te weten, dat hij protectionist is, en den candidaat zijner eigen partij den heer P. Dregmans, Notaris te Axel voorbij ziet die ook nu weder bij de a. s. herstem ming door de Centrale Antir. Kiesvereeniging met aandrang wordt aanbevolen en ook protectionist is even zoo goed als dhr. Mr. Thomaes, de candidaat der Roomschen. onbaatzuchtig belang, GOES, 28 Februari 1888. By kleinen aanvoer van alle Artikelen werd meest voor de consumtie tot onveran derde prijzen gekocht. Oude Tarwe f a f Nieuwe Tarwe f 6,30 a f 6,60. Rogge f 4,80 a f 5.00. Win ter Gerst f 5,20 a f 5,35. Zomer Gerst f 4,80 a f5,—. Haver f2,80 a f3,00. Bruine Boonen f 8,75 a 9,25. Paardenboonen f 4,90 a f5,20. Koolzaad f a Groene Erwten f6.— a f6,75. Boter f 0,52 a f 0,60. Eieren f 0,85 a f 0,90. KRUININGEN, 29 Februari '88. f Tarwe f6,70 a f6.25. Rogge f 4,60 a f4,80. W. Gerst 5,— a f5.30: Z. Gerst 4,60 a f5,—. Haver f2,50 a f 3,00. Erw ten f 6,75 a f6,Boonen faf W Koolzaad f - a fZ. Koolzaad Nieuw en St. Joostland, 9 uur door Not. Tak op „Reigersberg", een Inspan, o. a. 13 paarden, 11 baatgevende melkkoeien, 13 vaarzen, 2 jarige stieren, 6 kweekkalvers, 7 drachtige schapen, 7 vette varkens, 1 zeug met 4 biggen, 11 Ganzen, 6 Kalkoe nen, 4 pauwen, 25 eenden, 120 kippen en hanen, wagens, 3 wale ploegen, 2 geesel- stoelen met steenen enz. Tholen, door Not. Wagtho, 9 uur, op de hofstee van Boogardbeestiaal, bouwgereed schap o. a. klikkarren, huifkar, ploegen, rieken, stalgereedschap, bascule en gewicht, karn- en melkgereedschap, meubelen, wei- hooi, mangels enz, Serooskerke, 3 uur, door Deurw. Kouion Manufacturen van Emanuel, ten huize van mej. Boogaart. Donderdag 1 Maart, 's Gravenpolder, op Zwakenburg voor dhr. Boonman, door Not. Van der Kloes6 Paar den, waaronder 1 blauwe merrie, oud 9 jaren, 2 dito, 8 en 13 jr., 2 merriepaarden, oud 5 en 2 jr., 1 bruin ruinpaard 2 jr., 12 melk koeien, 2 vaarzen, 2 kalvers, 1 anderhalf jarig.rund, 3 eenjarige, 2 zeugen, 64 hoenders, 1 rijtuig op veeren, 1 chais, 2 menwagens, 2 boomkarren, ploegen, eggen, 1 rolblok, molbord, windmolen, peenmolen, karnmolen, zaadzeil, kleeden, bouw-, melk- en zolder gereedschappen, meubelen, porselein, aarde werk en brandhout. Zuid Craaiertpolder, door Not. Pilaar, voor erven Slabbekoorn, Huisraad, 10 uur. 's Heerenboek, 10 uur, aan de schuur van Serrarens, 2 bruine ruinpaarden, 2 Geiten, 1 rijtuig voor 1 en 1 rijtuig voor 2 paarden, 1 Barouchette voor 2 paarden, 1 achterstal voor 1 boomwagen, 1 ploeg 4 y'zeren eggen, 1 rolblok, arreslee, wielsleper, windmolen, geeselsteen met paard, enz. Inlichtingen dhr. Pelle. Middelburg, half 2 in „de Vergenoeging" door Not. Tak, lo. een tuin, Veersche weg S 82,2o. 143,50A, Bouwland bij de Segeersweg in 2 perc. en in massa, in pacht bij C. Cornelisse, 3o. 281,10 A. weiland in St. Lau rens, in 2 perc. en in massa, in pacht bij L. Wisse, 4o. 59,50 A. weiland in de ge meente Veere, 5o. 177,20 A. tiendvry bouw land, in de gemeente Ritthem aan den langen weg. In pacht bij A. Jobse, 6o. 81,40 A. bouw- en weiland te Arnemuiden- aan den grintweg, in pacht by I. Koster. Souburg, 3 uur, by bakker Siebols door Deurw. Kouion Manufacturen van Emanuel. en Volksbelangen mogen niet la la behandeld, wij hebben behoefte aan een vurig strijder voor Waar heid en Recht in alles en voor allen; daarom bevelen wij ernstig aan alle kiezers aan den heer Lid der Provinciale Staten enz. te Middelburg. WAARHEID EN RECHT. De Notaris J. LANSEN CROJN te Zuid- zande, is voornemens des namiddags ten 2 uur in het bierhuis bewoond door J. DE LE LIJS te Kadzand, krachtens art. 1223 B. W. ten behoeve van zijnen principaal te veilen en toe te wijzen en ±10. steedje bewoond door Gideonse groot 41,90 A. 2o. 73 A. Weiland. 3o. 69 A. dito. 4o. 80,60 A. Bouwland alles aldaar. Kloetinge, 9 uur, op de hofstee van v. Overbeeke, door Not. Pilaar en Mulock Hou wer een Boereninspan, o. a. 8 werkpaarden, 4 jonge, 23 stuks Hoornvee, 1 vet varken, 3 mestputloopers, 100 kippen, 10 Eenden, 2 karnhonden met hokken, 1 huifwagen, 1 kap-1 wagen, 1 chais, 1 driewielskar, zaaddorsch- zeil, enz. Meubelen. Middelburg, in Pax Intrantibus 11 uur door Not. Verhulst: lo. 52,50 Are weiland, Breeweg Koudekerke, 2o. 60,20 A. bouwland, aldaar. 3o. 54,70 A. idem aan den Groenen weg. In pacht bij S. Sanderse. 4o. 44,40 A. weiland, bij den Schroeweg, 5o. 111,3" A. dito en sprink, beide in pacht bij Gideonse, 6o. 139,30 dito daarnaast. In pacht bij D. Gideonse. Wissenkerke, 6 uur, door Not. Hu vers in de Kroonlo. woonhuis en erf Boomdijt samen 210 centiaren. 2o. 7/8 gedeelte in 1 woonhuizen in Torenpolder, samen 310 cent. 3o. een woonhuis, onder den Oostelijken dijt 4o. 1 hoveniering in den Wissekerkepolderen 5o. 1 dito in den Torenpolder. Van E. Kramer Zaterdag 10 Maart. Westkapelle, 10 uur, door Not. Tak, in het koffiehuis: de Hofstede bewoond door O. Verhage, met bouw- en weilanden grool 496,10 A. in 17 perceelen. Een Huis met schuur en erf aan de Zuidstraat, bewoont door W. Minderhout. 228. 40 A. bouwlant in de gem. Westkapelle, te veilen in 8 per ceelen. Een huis met schuur en erf, Koe straat, bewoond door wed. Slabber met perceelen bouwland, zamen groot 68,80 A. De' Notaris A. M. op Dinsdag dei voormiddags te 10 ui het openbaar verkoop staande en liggende Laurens, bewoond met WOONHUIS, gebouwen, BÜÜMGAA groot 41 A. 90 c. A. ALDA ALDA ALDA De perceelen zullen daarna te zamen word Nadere Inlichtingen knntore van voornoem des middags te 12 uu LEUS, aan zijn woonl drikskinderen, publiek Een Eiken I TT nenkasl, Tal chels, Spiej Kapokbed, Ledikan rijen, Kristal, G1 Kleeren, Dekens, I Matten, Harnas, Mi len en hetgeen ve te voorschijn gebra Informatiën te bek van den heer W. PEL 's voorrniddugs ten 10'/. koffiehuis «de Prins va staan van de notarisset LOCK HOUWER, van 1 H. A. 16 A. gelegen in de gemeenti nisse, sectie C no. 226, rende aan den eerz. C. J. 4 STOOM BOOTDIENST tusschen Middelburg en Zierikzee. Correspondentie Zierikzee Spoorweg Go& Februari.Maart. Van Middelburg: Van Zierikzee; Dinsd. 28'smorg. 8.Dinsd. 28'smidd.l2. Woen. 29 6, Woen.29'smidd. 2. Dond. 1 3. Vrijd. 2 3, Zater. 3'smorg.l 1 Zondag 4'smidd. 3, Maan. 5 3, Dinsd. 6 Woen. 29'smorg.lO.- Dond. 1 Vrijd. 2 Zaterd. 3 Zondag 4 Maan. 5 3,Dinsd. 6 1- 7,3 10,- 's Graveniiage, den De Hoofdcommissie vo< belastbare opbrengst va eigendommen Op een den 5 Febrna adres van J. H. SN'IJDE houdende bezwaren tege Hoofdcommissie van 5 O het bedrag is vastgesteld belastbare opbrengst dc gendommen in den polder gens onderhoudskosten v en waterloozende werkei moet volden afgetrokke Gelet op art. 3, art. f art. 33 in verband met tweede lid van art. 34 April 1879 (Stbld. no. f Geeft den adressant b kenneti dat geen termen op gemelde uitspraak te Dc Hoofdcommissie (get.) SCHORER. W. VAN K verstrekt gelden ter leen pothecair verband op La in Nederland, terug te 1 termijnen of in annuïteit Voorwaarden en inlich bij den heer H. J. E. G] delburg. In den O. N. Boekh. goedk. Kerkboeken, N. T Plaatst advertentien in eenige verhooging. Ook enz. enz. Spoedig en go BIJBELVERKLARING e

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2