HUISRAAD, Mr. C. LUCASSE. Mr. C. LUCASSE J. H. SNIJDERS. BOERENINSPAN MUTSAARD. Bekendmaking. Kiezers ten Plattenlande. Openbare Verkooping Doleerenden on Synod alen één. Kerk- en Schoolnieuw s. Gemengde Berichten. Briefwisseling. Burgerlijke Stand. Veemarkt III en J, A. GEILL. J. A. GEILL. op Woensdag 29 Februari 1888, een kapitalen op Donderdag 1 Maart 1888, EENE PARTIJ De vrager in de Goesche Courant van 23 dezer sprekende over de verkiezingen van de heeren Lohman en Pompe van Meeidervoort, meent, dat dezen lijnrecht tegenover elkander zouden staan, vermits de ee; ste doleerende is, en de andere niet. Maar kent de vrager dan wel het onder scheid tusschen de doleerenden en de syno- dalen Dit toch betreft geen geloofi-verschil. Immers de doleerenden hebben geene andere belijdenis, dan die, welke de synodale kerk geroepen is te handhaven. Het doleeren betreft alleen een scheiding van een kerkbestuur, dat ontrouw is ge worden aan zijne roeping tot handhaving harer belijdenisschriften. Groen schreef over dat punt «Indien de Hervormde Kerk in haar reglementairen vorm, door eene tot stand gekomen wegcijfering van artikel 11 ontzield is, dan heb ik met eerbied en weemoed hare nagedachtenis, niet haar zielloos overschot lief. «Heeft in het kerkgenootschap, geene belijdenis éénige verbindende kracht, dan heb ik niet genoeg aan voorspiegelingen omtrent een kerk der toekomst, dan heb ik rechtmatigen weerzin tegen de heden- daagsche kerk, die, vooralsnog, in een weten schappelijk disputeercollege tusschen ethiseh- irenischen en modernen ontaardt. Vooralsnog, zeg ik, vooralsnog, in een tijdperk van overgang en voorbereiding. Vooralsnog, namelijk, zoolang dit ordeloos gewoel door de overmachtige en dweepzieke voorstanders eener kerk, zonder eenig leer begrip geduld wordt. Zoolang niet Godver zaking en menschenvergoding, dat is de socialistische religie der menschheid, als symbool eener nationale kerk, door het triumfeerend ongeloof opgelegd wordt, ook aan de belijders van den levenden God. Zoo dacht Groen. Bestaat er dus grond om hen die deze zienswijze met hem deelen, verdacht te maken als vijanden van onze geloofsbelijdenis omdat zij hunne gehoor zaamheid aan zoodanig kerkbestuur hebben opgezegd. y> S. V. 7 Candidatuur Lucasse. De Kiesvereenigingen op Walcheren zijn boven verwachting met hunne candidatuur klaar gekomen. De hr. Lucasse is aller man. En, een enkele ontevreden oud-strijder, die de zaken der kerk niet uit de politiek kan houden, uitgezonderd, zullen de anti revolutionairen in het district Middelburg als één man stemmen op Goes heeft de eer, dezen kundigen rechts geleerde voor de provinciale Staten af te vaardigenMiddelburg trachte nu eens hem voor haar rekening naar het Binnenhof te zenden. De hr. Lucasse toch behoort tot die zeldzame karakters, die zonder op punt van beginselen maar een duimbreed te wijken, zich bij elk der partijen heeft weten bemind te maken. Denk aan de sehutterijquaestie, en stel daar naast het feit dat de rechtskundige adviezen van den heer Luca«se door vriend en tegenstander gevraagd worden. Ook Lucasse loopt in de lijn van Groen van Prinsterer. Een Staatsman niet, een evangeliebelijder. Wij waarschuwen onze vrienden, dat toch niemand der antirevolutionairen op den heer J. H. Snijders stemme. Deze heer toch is beslist liberaal. Zijne caiidida tuur zal daardoor juist veel afbreuk doen aan die van den heer A rie Smit. Dat voelt men te Middelburg ook wel. Deze laatste «groote» man heeft op het Binnenhof een ai te bescheiden plaatsje ingenomen. Ons volk stemt hem niet. Zelfs te Vlissingen, met zijne hooge belastingen zal geen enkel antirevolutionair op zijn burge meester stemmen. Maar ook de heer Snijders, ondanks veel dat hem aanbeveelt, kan onze candidaat niet zijn. Hij mag voor recht en waarheid zijn, doch eens gekozen en in der liberalen partijverband ingevoegd, is hij even goed liberalist als zijn tegenstander. Dat hij gekozen worde, is goedmits alleen de liberalen hem er brengen. Wil men in Middelburg een volksverte genwoordiger die het volk liefheeft, w ijl hij zelf een zoon uit het volk is, die de behoeften van onzen kwijnenden landbouw kent en laatst niet minst ook in de Tweede Deze wegcijfering had invoering van ^lgeheele leervrijheid ten gevolge, Kamer getuige zal zijn voor de eere Gods, kiezers van Middelburg! dan is uwe keuze niet moeilijk, dan kan alleen uw man zijn. 27 Februari '88. Zaterdagavond werd te Kapelle een kiesvereeniging opgericht, met 24 leden. Vooraf hield de heer P. M. van der Man- dere, redacteur van de Goesche Courant. eene rede, waarin hij uiteenzette wat de liberale partij wil, terwijl hij de leer der anti-revolutionairen verderfelijk noemde omdat zij een verbond beoogt met katho lieken en radicalen. De voorzitter, dhr. Fopma, hoofdonder wijzer te Biezelinge dankte den spreker. Daarna werd een bestuur gekozen, en de hh. J. Fopma met 14 stemmen, ,voor- zitter A. Gallis Merens met 16, Joh. de Jonge met 12, P. J. v. d. Mandere (burge meester) met 11 en A. Visser met 9 van de 19 stemmen. Tot voorloopige candidaten voor de Tweede Kamerr werden gekozen mr. J. Vogelvan ger, met 7, Jhr. mr. W. Six, met 6 mr. W. A. van Hoek, met 2, en de hh. mr. J. H. Fransen v. d. Putte, L. A Bybau, en mr. H. Ph. de Kant >r ieder met een stem Besloten werd Dinsdag weder te vergaderen' Krabbendijke 27 Febr. 1888. In de op Vrijdag 24 dezer gehouden raadsvergadering waren 6 leden tegenwoordig. Nadat de notulen der vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd en enkele mededeelingen waren gedaan, werd besloten. lo. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing op 6 Maart a. s. te benoemen de hh. Sonke en J. Verlare. 2e. aan den rijksveldwachter van Schalk wijk wegei.s bewezen politiediensten over 1888 eene gratificatie toe te kennen van f 15. 3. de voorwaarden te regelen waarop van de Diaconie der Hervormde gemeente eene oppervlakte grond in erfpacht zal worden genomen tenainde daarop een gemeentehuis met torentje te bouwen. 4. ter bestrijding der kosten van den in het vorig nummer bedoelden bouw eene geldleening aan te gaan van hoogstens f7000 tegen een rente van 4 ten honderd 'sjaars en van het kapitaal jaarlijks, te beginnen met 1890, minstens f200 af te lossen. 5. vast te stellen het primitief kohier van den hoofdeüjken omslag over 1888. De heer P. Francke, te Grijpskerke het vorige jaar met bijna algemeene stemmen tot lid van den Raad dezer gemeente herkozen, heeft thans als zoodanig ontslag genomen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Weesp ds. J. Post te Charloiste Breischor H. G. Oudegeest tg Engelen te Benthuizen de heer J C. Gobius du Sart te N. en St. Joosland Bedankt voor Schore en Vlake door E. J. Blanson Henkemans te Bahr en Lathum De Zeeuwsche Kerkbode kan het be richt, als zou ds. Wolf voor het beroe" naar Serooskerke bedankt hebben, tegenP spreken. Oost- en West-Souburg. Bij de Ned. Herv. Gemeente alhier zijn benoemd tot ouderling J. Kraamer en als diaken A. Blaas. Middelburg. Vrijdag tegen den avond werden niet weinigen verontrust door de tijding dat er op eene hofstede aan den Veerschen rijweg brand was uitgebroken. Als naar gewoonte begaven zich vele uieuwsgierigen'derwaarts; brandspuitmeesters enz. alles liep te hoog om den brand te zoeken, doch met den besten wil ter wereld was geen spoor van brand te ontdekken en terugkeerende jongens deden spoedig de mededeeling dat de brand tot morgen was uitgesteld. Wat was echter gescgied? De ondergaande zon wierp haar schijnsel op de vensters der boerenwoning. Dit was op een afstand door een of meer wandelaars waargenomen en dezen hadden het gerucht in de stad verspreid dat er een hofstede in brand stond. De bewoner der 1 edoelde hoeve was niet weinig ontsteld toen men hem kennis gaf van het ongeval, di'ch dankbaar toen hij tot de ontdekking kwam dat niemand anders dan de zon den brand had gesticht. Middelburg. De indruk van het onlangs alhier plaats gehad hebbende ongeiuk op het ijs blijkt bij velen zeer ras te zijn voorbij gegaan, althans Zaterdag hebben zich reeds vele schaatsenrijders op onze vesten begaven hoewel deze op sommige plaatsen nog open lagen. Een vrouw, die uit hare woning komende, even naar]de overzij wilde loopene moest ditmaal den tol betalen, zij zakt, midden op de ve t door het ijs doch kwam, daar spoedig hulp aanwezig was, er met den schrik en een nat pak af. Zondag onderging een jongeling hetzelfde lot en werd met moeite gered. Grijpskerke. Twee ongehuwde personen L. G. en A. W. in deze gemeente woon achtig hebben de wijk genomen, men denkt, naar Amerika. Verdacht van afleggen eener valsclie getuigenis waaromtrent zij weldra zouden gehoord, vermoedt men is oorzaak dat zij heimelijk hunne betrekingen hebben verlaten, wel een bewijs dut alsdan niet voor hunne onschuld pleit. Ierseke. Behalve de reeds vroeger ge melde jongelieden zullen nu ook uit deze gemeente een smids- en een varensgezel naar de Z. Afr. Republiek vertrekken. Ierseke. Terwijl deze week eenige man nen aan «den Hardenhoek» bezig waren om de ijsschollen van uit den oesterput in de spuikom te geleiden, had een hunner het ongeluk er in te vallen. Door de kracht van den stroom werd hij meegevoerd en onder door het z. g. «schof» gesleurd na welke onderzeesche rais hij in de Spuikom weer boven kwam waar hij spaedig gered was. Voorzeker een avontuurlijke reis in dit saizoen. Wie van onze abonné's wil ons verplichten met de toezending van de Zeeuw van 21 Februari no. 61. Spoedige toezending is wensehelijk. goes. Redactie. Van 24 26 Februari '88. GOES. 1ste huwelijks afkondigingvan Johannes Peels 25 j jm. van Goes met Rachel Rijnberg 29 j. jd. van St. Maartensdijk. Geboren Kristina Ailrianad. v. M. Olivier en P. Kooman Abraham z. v. R. M. van den Boogaart en M. K. Siepman Jan z. v. H. Weezepoel en C. Geluk Adriana d. v. C. den Boer en A. Bak Leo Marie Cornelis z. v. G. Bergervoet en A. C. Proost. Overleden Pieternella 10 j. d. v. Geerard Timmerman en M. M. de Wagter. Van 25 27 Februari 1888. MIDDELBURG. GetrouwdO. L. de Vries wed van F. van der Mark 32 j. met C. C. Vos 34 j. jd. Bevallen: C. Timmerman geb. v d. Veen z. W. C. van Duijn geb. Boekhout van Solinge d. C. van Aartsen geb. Riemens d. A. Wielemaker geb. Lorier d. OverledenA, Rosschaart 5 j. z. J. v. d. Toorn 59 j. man van Jonkvr. L. Teding v. Berkhout N. Ludikhuizen 53 j. d. Rotterdam, 27 Februari 1888: Op de Veemarkt waren heden aangevoerd 240 vette runderen, 0 magere dito, 5 vette- en graskalveren, 18 schapen of lammeren, 530 varkens, biggen. De prijzen waren als volgtvette runderen le qual 67, 2e qual. 62, 3e qual. 58 a c. kalveren le qual. f 1,05, 2e qual. 95 a 90 c schapen le qual 60; '2e qual 55; varkens le qual. 21 a c, 2e qual. 19 a 3e qual. 18; licht soort 18 a 19 c. VLAS. Er was heden aangevoerd 19045 steen, piqjs f 1,75 a 2,50. Handel slap. Granen en Aardappelen, geen aanvoer. A1) VERT ENT1 Ei\. Op DONDERDAG 1 MAARTa. 1 s. hopen onze geliefde Ouders CORNELIS DE SCHIPPER 1 WILIJELMIENA LOKERSE, hunne 25 JARIGE ECHTVEREEN1 f; I GING te herdenken. li Heinkenszand, 27 Febr. '88. |j Jr; Hunne dankbare kinderen. Bevallen van een ZOON A. C. BERGERVOET-Proost. Goes, 26 Februari 1888. Den Westelijken bewoners van Zuld- Boveland wordt bekena gemaakt, dat de ondergeteokende. door zijn vertrek naar Wemeldingeelk gelegenheid zal geven hem te spreken, op het Slot Oostende bij den heer KOENS, waartoe hij zal trachten, iederen Dinsdag van 10 tot 12 uren daar aanwezig te zijn. Den or-.dergeteekende zal het aangenaam zijn, BETALINGEN te ontvangen in den loop van 1888, van allen, die hem iets verschuldigd zijn, ook van vorige ja ren, waartoe des Dinsdags bij hem gele genheid bestaat te Goes, of bij den heer JACOBUS NIEWENHUIZE gemeente ontvanger te Nisseof bij den heer L. SCHOUTEN te 's- Gravenpolder. De heer .J. H. SJNIJDERS heeft verklaard dat eene candidatuur voor de Tweede Kamer S. G. door hem met waardeering zal worden aan vaard. Gij allen weet wie de heer Snijders is en wat hij alreeds in verschillende betrekkingen voor de bevordering van den landbouw in dit gewest heeft gedaangij zult het daarom met ons eens zijn dat voor ons district, dat hoofdzakelijk van den landbouw moet bestaan, nie mand beter dan hij geschikt is naar 's lands vergadei zaal te worden af gevaardigd. Wanneer gij den Gen Maart ter stembus opgaat, denkt dan om den ged rukten toestand van den landbouw en stemt met ons als een man op hem die, gekozen tot uwen vertegen woordiger, niets onbeproefd zal laten in dien toestand verbetering te bren gen, stemt EENIGE KIEZERS. De Notaris J. M. PILAAR zal voor de erfgenamen van wed. J. Slabbekoorn, op de door haar bewoonde hofstede in den Zuid- Craaijertpolder, gemeente s Heer Arends- kerke, erkoopen beslaande o. a. in jrss 8 Werkpaarden oud 4 tot I4jaren, JtjuTKr* Wn 3 jonge Paarden, wtëpjrK oud 3 en '2 jaar, 11 Melkkoeien, 13 Runderen, 6 Kal veren, 3 vette Varkens, 2 drachtige Zeugen, 2 Mestputloopers, 140 Kip pen, 10 Eenden, 2 Karnhonden, voorts: 1 Chais, 1 Kapwagen, 1 Huif wagen, 4 Menwagens, 1 Driewiels- kar. 1 Waleploeg, 1 Moorploeg, 10 gewone Ploegen, 11 Eggen, 3 Rol- blokken, Molbord, Snijmolen, Moes maker, Peenmolen Zaaddorschzeil en verdere Landbouw-, Melk- en StalgereedschappenWagen- en I'loegharnas, Wei- en Klaverhooi, Aardappelen en Mangels. bestaande o. a. in 4 veeren Bedden, 1 Klok, 1 Barome ter, Tafels, Stoelen, Spiegels, Schil derijen, Lampen, Kachel, 2 Meelkis- ten, 1 Kleerkist, 1 glazen Kast, oud Porselein, Koper-, IJzer-, Tin-, Glas- en Aardewerk. EN EENE PARTIJ Telkens aantevangen des morgens te 10 uren. NB. Er zal op de hofstede geene ge legenheid gegeven worden om te stallen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2