CHRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. che Boot behooreiide bij „DE ZEEUW" van Zaterdag 25 Februari 1888. 1888. No. 64. Dinsdag 28 Februari Tweede Jaargang. van D." It bestuur. VERSCHIJNT elken MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,026 G. M. Klemkerk, te Goes EN F. P. Dliuy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTEXT1EN an dsche rti keien, truiming. ideren. it GOES. Stoomtjalk Mr. C. Lucasse. Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman. Gemengde Berichten. I -A J&SZ+ I f -- +- <A-- 2^1 'tisHSC/ërL- n DE het Hoofdkiesdistrict ie kiesvereeniging haar IIW, door zijne practische en, het district op UITGAVE VAN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. euze Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. |NE ct. nu voor 7 en 8 ct. vroeger 12'/! nu 8 ct. 110 en 12 ct. Prachtig 7/4 Sloopenka- |2 ets. 17 5) ;9 |5 ;i5 10 pt. en 45 ct. k., 13 ets. en hooger Ifellakens 30 cents nnen Damaste stellen iphel zoo in de groote nu 13 en 15 ets. ktroontjes, 4 cents jiozjjn 11,30; zuiver art Thibet nu voor jof WINTERR0KKEN gekend lage prijzen naar ROTTERDAM uaia 's morg. 10.30 u. TERDAM naar GOES |uari 's morg. 6.- - u. naar ROTTERDAM uari 'smorg. 11,u. jOTTERDAM t 's morg. 5,u. Rotterdam bij den LANGE, op ;tHa- t. BOUWMAN. BOS, Irectie. lotterdam Nieuwe ±enbrug. Voor de verkiezing op 6 Maart wordt de candidatuur der navolgende heeren door ons van harte gesteund. Voor MIDDELBURG: Voor GOES: Voor OOSTBURG: N. Glinderman. Voor HONTENISSE: Jhr. Mr. J. J. Poinpe van Meerdervoort. De naam van den candidaat voor ZIE- RIKZEE is nog niet bekend. zelve niet in vierkanten strijd met 's mans geheele optreden, daar hij juist ter beëin diging van den schoolstrijd zijn rust er aan gal'; van het eerste oogenblik af dat hij in de Kamer optrad altijd wees op het gevaar voor ons land, dat uit dien strijd ontstaatzelfs in en buiten de Kamer medewerkte tot het doen van allerlei voor stellen ja, op datzelfde oogenblik met baud en tand eene mede door hem voorgestelde grondwetswijziging (amendement Mackay c. s. op art. 194) verdedigde, welke wijzi- giug, zoo mr. Borgesins haar had aangenomen, den strijd zon beëindigd hebben Een wijziging, en een nog wel, waarmee buiten de Kamer zelfs tal van liberalen zich hadden vereenigd, terwijl daarentegen tal van de vrienden van Lohman vonden, dat die wijziging niet ver genoeg ging. Hoe kan zulk een man «geen oplossing van den schoolstrijd willen,» geljjk mr. Borgesius zijn kiezers vertelt. Maar het denkend deel der natie werbt. vnaU mppr eenmaal bestaan Door zoodanige ge ringe wijziging zou niets verkregen zijn; alleen zou, tijdelijk althans, door die misleiding de agitatie tegen een slecht arttkel bedaren. «Maar wanneer de hr. Borgesius bet nu voorstelt alsof wij van art. 194 gebruik maken, om daardoor agitatie te wekken, neem ik eenvoudig de vrijheid de eer ook van deze uitvinding aan de overzijde over te laten.» «De heer Godefroi heeft eens gezegd het is dan ook eene wanhopige poging van de antirevolutionairen en de katholieken, om hetgeen zij eischen met de Grondwet in overeenstemming te brengen. Willen zij hun doel bereiken, laat hunne leus dan zijn grondwetsherziening. Als zij logisch en rationeel willen handelen, zouden zij alleen die poging moeten wagen.» «Welnu, die poging hebben wij gewaagd. Laat men het nu niet voorstellen alsof ip j agitatie maken voor ons genoegen en hphsm. lovt nwi. do nnifntip dementen ingediend.) Alzoo ging van die zijde, doch nooit van de liberalen de bezui niging uit. Laatstgenoemd ontwerp werd echter geen wet. Want 21/., maand later stelde de Minister Heemskerk een dito wijziging voor, doch van veel minder verre strekking. Beide ontwerpen werden tegelijkertijd behandeld. Als één man stemde de liberale partij de flinke wijzigingen der hh. Mackay c. s. af. Namens de voorstellers zeide de heer Mackay «na de stemmingen die hebben plaats ge had, en na deze debatten te hebben bijge woond, en na gezien te hebben dat wij de medewerking, die wij hoopten te zullen vinden om, bezuiningen ten opzichte van de onderwijzerswet aan te brengen, niet vinden, en dat als laatste en voornaamste argument worden ingeroepen de eenheid der liberale partij, wier meerderheid in de Kamer door ons niet wordt ontkend, vei'- klaar ik het* ontwerp in te trekken». Dit geschiedde den 29™ Mm BIJVOEGS Op het eiland Tolen i«, behalve de mossel-en oesterhandel ook de ansjovis een belangrijk handelsartikel. Men is thans begonnen op de Schelde de ansjovisvissche- rijen te steken. Voor velen is hieraan nog al iets te verdienen, wat het knippen, zouten en kuipen betreft, aLmede aan de panharing, welke eveneens in dezelfde visscherijen bij duizenden gevangen en op verschillende plaatsen ter markt gebracht wordt. Te Maastricht heeft Dinsdag een meisje van 6 jaren dat te dicht bij de kachel kwam, zulke hevige brandwonden bekomen, dat zij aan de gevolgen is over leden. Vergissen is menschelijk Deze maand werd te 's Gravenhage een brief op het postkantoor bezorgd met bestemming naar Nisse. Het adres was duidelijk geschreven en achter den naam der woonplaats voor zichtigheidshalve «bij Goes» gevoegd. Toch deed de brief een reisje naar Nizza in Frankrijk en kwam van daar heelhuids te Nisse aan. Een niet minder romantisch avontuur beleefde inderdaad een simpel visitekaartje uit Rotterdam naar Heinkens- zand in Zeeland verzonden, dat voor éen cent een uitstapje naar het eiland Seeland in Denemarken maakte. Volgen» het Dbld. verrasten Zondag ochtend onze koningin en prinses Wilhel- mina reeds vroegtijdig den koninklijken gemaal en vader met een paar prachtige bloemenkorven en enkele kostbare cadeau's, waaronder een tafelkleed door de prinses zelve bewerkt. Dit kleed is vervaardigd met laken banden en geborduurd met zijde en chenille. De verschillende onder- deelen werden door de dames Coert, te Het rijden op 's konings jaardag schijnt voor H. M. altijd aanleiding te moeten ge ven tot het een of ander ongeval. Op den rijtocht, dien de koningin Zondag middag met het prinsesje door het versierde Voorhout maakte, viel, volgens het Vad van een der kramen een vlag aan den «tok juist voor de voeten der paarden van het koninklijk rijtuig, die daardoor eenigszins schichtig werden, maar door den koetsier flink in toom werden gehouden. Dat de vorstelijke personen ook toen hartelijk werden toegejuicht laat zich begrij pen. De Java Crt. zegt in haar overzicht Van Atjeh kwam geen goede tijding; den 8en Januari seinde de gouverneur, dat een transport, gaande van de post Lambaroe naar de vooruitgeschoven post Siroen, welke beide posten niet door een trambaan, maar alleen door een verharden weg zijn ver bonden, door den vijand was overvallen, bij welke gelegenheid aan onze zijde drie dooden vielen en drie man gewond werden, terwijl de Atjehers ook drie dooden verloren en vijf gewonden en een hunner in onze handen viel. Of de aanslag van den vijand al dan niet gelukt is, valt uit het bericht niet op te makenwaarschijnlijk is hij afge slagen, maar dan met een verlies van onze zijde, dat op zich zelf reeds betrekkelijk groot is en slechts weinig door dat van de Atjehers wordt overtroffen. In ho verre deze aanval een bewijs is, dat de partij van den pretendent op den sultanstroon, de zoogenaamde Kemalapartij, niet van onderhandelingen zal willen weten, is moeilijk te zeggenwel kan men er uit besluiten, dat in elk geval de vrijbuiters er nog niet aan denken het hoofd in den schoot te leggen. Wat die onderhandelingen den inkoop te Penang der geschenken voor den aanstaanden sultan is de buitenwereld bekend geworden met de plannen der re geering, die niet in den smaak moeten vallen van Atjeh's gouverneur van Teijn. Na lord Loftus, lord Courtenay. Deze was in 1870 bankroet verklaard zijn schul den bedroegen 10C,000 pd. st.zijn credi teuren namen genoegen met 5 pet. Cour tenay ging weer aan het sehulden maken en in 1878 was hij voor den tweeden keer bankroet. Ditmaal bedroeg liet passief slechts 20000 pd. st. Andermaal werden de cre diteuren met 5 pet. afgescheept. En nu is lord Courtenay voor den derden keer bankroethet passief i« slechts 5000 pd. st., maar hij kan thans zijn crediteuren zelfs geen 5 pCt aanbieden! Tot de beroemdhe len van den dag te Londen behoort ongetwijfeld kapitein Striae- han, onlangs uit Nieuw-Guinea terugge keerd om met het ministerie van koloniën te onderhandelen over den eigendom van een eiland, door den kapitein in de Zuidzee van de inwoners, kannibalen, gekocht. Kapitein Strachan is een echte avonturier. Weinigen hebben zoovaak hun leven gewaagd. Hij heeft op de Kaap gevaren als koopvaar dijkapitein, gedurende den Amerikaanschen burgeroorlog de blokkade gebroken, hij is in Nieuw-Scliotland ingevroren geweest, en in Indië door de zon gebrand. H.j heeft in Chineeschen dienst een oorlogschip gecom mandeerd en een Japanschen prins ondericht in de stuurmanskunst gegeven. Nu kan men hem eiken dag in Londen's straten zien, een verweerde, hoekige gestalte met stoppelig haar, die met een pijp in den mond een kleinen bruinen knaap, omstreeks zeven jaren oud, bij de hand leidt. Deze jongen, in zijn matrozenpakje met bodem van oud-Engeland betreedt. Zijne naam is Toumbate, bij verkorting Tom en de lange kapitein heeft hem aan de handen der kanibalen ontrukt, die den jongen als een lekker beetje in den soeppot wilden werpen. Aan zijn achterhoofd kan men het lidteelien zien van een speerwond. De kapitein heeft in dienst van een Guano- maatschappij vele eilanden der Zuidzee be zocht en in Nieuw-Guinea ontdekkingsreizen gemaakt. Het eiland Strachan, zooals de kapitein het noemt, is omstreeks 750 vierk. mijlen groot, de bewoners, Washies ge naamd, zijn door de strooptochten der wil den van het vasteland grootendeels ver wijderd. Er moeten hoogstens 250over zijn. De anderen zijn weggehaald of opgegeten. Te Mount Vernon (Illinois), <!e geboor teplaats van Washington, zijn door een typhoon (storm) 500 huizen zwaar bescha digd. Tijdens den storm brak er brand uit, die een groot gedeelte der stad in deasch legde. De schade wordt geraamd op een half milioen dollars. In Spanje hebben in den laatsten tijd hevige sneeuwstormen gewoed. De oudste inenschen kunnen zich niet herinneren, ooit zooveel sneeuw te hebben zien vallen. In de provincie Bilbao zijn verscheidene spoor treinen midden in de sneeuw blijven steken. In de provincie Leon stond hier en daar de sneeuw een meter hoog op den spoorweg. Hier en daar zelfs vijf meter. Ook de sneeuwstormen in Frankrijk bemoeilijken het verkeer in hooge mate. Men heeft de handen vol met het opruimen van de sneeuw, die de spoorwegen bedekt. Te St. Dié (dep. Vosges) werden een gasthuis en een herberg door een lawine bedolven. Een aantal personen verloren het leven een reiziger sprong uit het raam, toen hij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 5