it-lndië. NIEUWSBL AD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH kiesdistrict prmmmg. iden. den. lielde. lederen. 1888. No. 63. Zaterdag 25 Februari. Tweede Jaargang. iat GOES. L no 6 7. v Recht t rijheid U kennis iij de aanstaande L, hunne stem op uur ditmaal NIET ;endeel, onder de rino; aanvaard. SNIJDERS. |N. V' 11, VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Kerk- en Schoolnieuw s. Rechtszaken. PENE l25 ct. nu voor 7 en 8 ct. lil vroeger 12l/2 nu 8 ct. |9 10 en 12 ct. Prachtig ct. 7/4 Sloopenka- 22 ets. 27 29 35 40 45 10 ct. en 45 ct. ji k.13 ets. en hooger tafellakens 30 cents jLinnen Damaste stellen ophef zoo in de groote n nu 13 en 15 ets. 1 patroontjes, 4 cents dozijn 11,30zuiver ;wart Thibet nu voor - of WINTERROKKEN ingekend lage prijzen van eene militaire erlof kunnen voor it-Indiëpremie ]vart zi n korps, asters geven gratis [(Prijscourant gratis.) te Serooskerke. maakt bekend dat hij wederom fijn veel bet end GEEL [ZAAI), wenscht een ruime Ift een goede, bediening, om de leege Zakjes. u. m. u. m. nm 12,30 3,45 1- 4,15 Woensd. en Zat 7.30 2,45 7,50 3,05 10,30 6,— 12,30 6,20 12,50 DË ZEEUW, ELKEN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. P.ijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,025 UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De openbare staatsscholen worden tegen woordig gemiddeld door 278 duizend leer lingen bezocht, die millioenen schats aan Rijk en gemeente kosten. Op de bijzondere scholen gaan ruim 162 duizend kinderen, die niets aan [[rijk en gemeente kosten. De ouders der laatst genoemde kinderen moeten evenwel dubbel en dwars voor die der eersten betalen. Is dat recht? 24 Februari 1888. Op een gisteren te Middelburg gehou- dene vergadering van besturen der in het kiesdistrict Middelburg bestaande plaatselijke kiesvereenigingen is gebleken dat bij meer derheid van stemmen mr. C. Lucasse te Middelburg tot candidaat gesteld is. Kapelle. In de vergadering van 23 Fe bruari van de centrale antirevolutionaire kiesvereeniging Hontenisse bleek, dat door de verschillende afdeelingen de volgende stemmen waren uitgebrachtop Jhr. Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort 173, A. Baron Schimmelpenninck .il, en Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman 2, zamen 186 stemmen zoodat de eerstgenoemde de meeste stemmen heeft verkregen. De vereeniging telt thans 7 afdeelingen met 272 leden. St. Maartensdijk. Door de alhier geves tigde afdeeling der Toolsche kiesvereeniging «Algemeen Belang» is met 24 van de 26 uitgebrachte stemmen gekozen tot voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer St. G. de heer Jhr. Mr. W. Six, te 's Gravenhage, oud-commissaris des Konings in Zeeland. Op Jhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoort, waren uitgebracht 2 stemmen. Ook de andere afdeelingen verklaarden zich met bjjna algemeene stemmen voor deze candidatuur. Door Z. M. is bepaald dat de stem briefjes, bij de herstemming voor een lid der Provinciale Staten van Zeeland in het hooidkiesdistrict Hulst, op 3 Maarte, k. in te leveren, zullen worden geopend op 5 Maart daaraanvolgende. Nieuwdorp 22 Febr. '88. Door de ijverige bemoeiingen van Ds. W. Schock, predikant der chr. geref. gem., en van dhr. P. Boon, hoofdonderw. der chr. school, werd heden avond ook alhier eene antirevolutionaire kiesvereeniging opgericht. Zij is afdeeling van de centrale kiesvereeniging Goes en telt op dit oogenblik 32 leden. Tot leden van 't Bestuur werden gekozen de hh. P. Boon, A. Bolier, J. Bommeljé, D. van den Berge en P. Wisse. i Uitslag gemeenteraadsverkiezing te Heinkenszand, herstemming Aantal kiezers 495. Uitgebracht 166 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren J. Dotninicus (a) 97 en J. v. den Ende (r) 67 stemmen zoodat de heer J. Dominions gekozen is. De candidatuur Dominicus is blij kaar bij de herstemming door de liberalen gesteund. Voor de verriezin* van een lid der provinciale staten van Zeeland in het hoofd- kiesdustrict Hulst leverden 1788 van de 2744 kiezers hunne biljetten in. Van on waarde waren 28 briefjes, getal geldige stemmen 1760, volstrekte meerderheid 881. Up den heer mr. AC. B. Thomaes, notaris te Hulst (K.), werden 745, [op den heer P. Dregmans, notaris te Axel, (A.) 530 en op den heer Jules Vogelvanger (L.) 438 stemmen uitgebracht. Herstemming tusschen de beide eerstgenoemden. Te Hoek moet voer een lid van den gemeenteraad herstemming plaats hebben tusschen de hh. V. Cortvriend die ,29 en M. Verbrugge die 24 stemmen verkreeg. De verkiezing was noodig geworden doordat dhr. J. Riemens ten vorigen jare verkozen, verzuimd had zijn geloofsbrieven in te zenden. Men schrijft aan de Middt. Crt Als bewijs van ijver voor eene verkiezing mag wel gemeld worden dat bij de stem ming voor een lid der Prov. Staten in het district Hulst, Dinsdag 11. te Zaamslag een zoon zijn' meer dan zeventigjarigen, geheel en al blinden vader naar de stembus geleid heeft, waar deze zich van zijn plichten kwijten kon. Tegenover dit bewijs van ijver op politiek gebied staat echter dat van de 259 kiesge rechtigden, slechts 187 hunne stem hebben uitgebracht. Uit dit laatste blijkt voldoende, hoe weinig politiek leven er nog onder de groote massa heerschtvoorlichting van bevoegde personen zou daarom zeer ge- wenscht zijn. Gisteren hield het polderbestuur van Walcheren onder voorzitterschap van den heer Dronkers een vergadering. Aangeno men werd het voorstel tot verdediging van den onderzeeschen oever tusschen dijkpalen 27 en 28, alsmede dat tot overneming van het onderhoud van een te leggen gedeelte straatweg op den Oostkapelschen Domburg- schen straatweg. Aan J. C. Sturm en P. Hu- brechtse, beiden te Serooskerke werd een stuk grond sectie D 443 der gemeente groot 735 centiaren, voor 30 jaren in erf pacht uitgegeven tegen den prijs van 10,02 per centiaren in het jaar. Gelijk besluit werd genomen ten opzichte van een verzoek van Mej. A. M. Holster en cons, te Middelburg om een stuk weiland groot tachtig centiaren onder Gapinge in eigendom te bekomen. De koopprijs werd op f8 bepaald. Te Oostburg heeft op uitnoodiging van dhr. Hennequin, burgemeester van Aardenburg, een vergadering plaats gehad van belanghebbendenin hettot stand komen van een verbinding tusschen den keiweg Oostbui'gSt. Margriet en den keiweg AardenburgSt. KruisSt. Laureins. De heeren Hennequin, De Muijnck, De Smet, Rosseel en Bonte zijn aangewezen om te anderzoeken naar de beste wijze van slagen. Door een veertiental vakvereenigingen is een ciculaire gericht tot lands en gemeen tebestuurders, architecten en bouwkundigen, bouwmaatschappijen en andere werkgevers, om in het vervolg den werkdag te bepalen op hoogstens 8 uren, met een naar de behoeften geregeld redelijk loon. Daardoor zou, zegt de circulaire, een einde gemaakt worden aan het treurige feit, dat twee derden der arbeiders van 42 tot 46 uur daags moet werken, terwijl een derde werkeloos rondloopt en op het punt staat te verhongeren. In de tweede kamer heelt de heer Smeenge den minister inlichtingen gevraagd over het spoorwegongeluk te Ruinerwold. Het onderzoek in deze zaak zegt de minister is nog niet afgeloopen, De oorzaken van het ongeval schijnen te zijn onoplettenheid van den machinist Van der Linden, onvoldoende zorg voor de veiligheid van den haltechef te Ruinerwold, het feit dat de Meppelsche trein vertrokken is, zon der dat aan Ruinerwold veilig was ge vraagd. De St. Crt. bevat eene opgaaf van de nalatenschappen van personen, die bij de koninklijke Nederlandscbe zee.nacht zijn in dienst geweest, welke in den loop van het jaar 1886 zijn beschikbaar geworden doch nog niet door de erfgenamen opgeëischt. Daaronder komt er eene voor van f 196.06 nagelaten door Pieter Cats, geb. te Brouwers haven overleden den 48 Sept. 1886 als matroos 4e kl. aan boord van het particu liere ss. Burg. Den Tex, eene van f81,S6 nagelaten door Kornelis Cijsouw, geb. te Westkapelle, overleden den 9 Maart 1886 ais bootsmansleerling 2e kl. in de zieken- inrichting te Hellevoetsluis, en eene van f 23,24.j nagelaten door Wilhelmus van Malcoté geb. te Middelburg, overleden den 48 Juni 1886 in het hospitaal te Welte vreden. De ,gouverneraents-koffieoogst wordt op Java geraamd voor dit jaar op 483,000 pikols. De bij het 3e regement benoemde le luitenant W. Abresch, wordt ingedeeld bij de 3e comp. 4e bat. te Vlissingen. Gisteren trad te Goes, gelijk eergiste" ren te Middelburg, de heer Goeman Borge" siusop om de liberale beginselen te bepleiten* en de goede daden te roemen van de liberale partij tijdens hare heerschappij van 1848 tot heden. Vele verbeteringen werden genoemd en niet tegengesproken door de enkele anti revolutionairen die den redenaar waren ko men hooren. Spreker stond lang stil bij de grieven die hij had tegen de anti-revolutionairen en roomschen. (Hij noemde ze clericalen); en nam vervolgens het program van actie onder het mes. Indien de lachers gelijk hebben, dan is dat program van actie, vol gens welk alle partijen kunnen samenwerken trouwens welke gezonde staatsparty in Europa zoekt, waar het belang der natie het eischt de samenwerking niet dan is dat program van actie, h et dwaaste stuk dat ooit door „clericalen" is op touw gezet. Een der aanwezigen een anti-revolutionair, protesteerde tegen de wyze waarop spreker dit program had afgemaakt, en trachtte aan te toonen, dat de liberale party zich tooit met verdiensten, die zij den anti revolutionairen heeft afgezien. Had de heer Borgesius gezegd, dat in het program van actie veel stond, wat de anti-revolutionairen van hem en zyne vrienden gestolen hadden, de heer Buyze toonde aan, dat integendeel de liberalen zich als de volksmannen had den voorgedaan, terwyl zy menige verbete ring aan de adviezen der anti-revolutionairen hadden ontleend. Spreker vond tegelyk gelegenheid den heer Borgesius te herin neren aan diens eigen zonde in dezen, wyl hy het denkbeeld van dhr. Fabius een anti-revolutionair, om namelyk een commissie van enquête te benoemen, die onderzoek doet naar de nooden der werk lieden, éérst had bestreden, om een jaar later met hetzelfde denkbeeld, als ware het zijn eigen, voor den dag te komen. Het zelfde had plaats gehad met de verwyzing naar een wetboek op den arbeid. Het volk behoeft niet te meenen dat zy dit aan de liberalen te danken hebben. Het denkbeeld was van dr. Kuyper uitgegaan, reeds in 1875, doch toen lachten de liberalen hem uit. Thans om zich op de been te houden, roepen zy deze anti-revolutionaire voorstellen op, om ze als liberale by de natie aan te dienen. De heer Borgesius had van boeren bedrog gesproken, maar wat was dat dan De hr. Beenhakker, lid van den raad te Eloetinge nam een uitdrukking van dhr. Borgesius over, namelyk: „Zal eene wet goed zyn, dan moet zy in net volk door dringen." Of de schoolwet, aan de hand van dit gulden woord, wel zulk eene beste wet is, betwyfelt hy. Spreker had met genoegen gehoord dat de liberalen ook voor God en godsdienst ijveren, hy hoopt dat zy dan ook eens zullen nadenken over den eisch dien de Heiland stelft: „Zoo wat gy wilt dat u de menschen doen zullen, doet gy hun ook alzoo." Hy beval den hr. Borgesius aan, met alle oprechte libe ralen te trachten naar oplossing der schoolquaestie. Zooals het thans gaat, gaat het niet goed, daar de schoolwet geen ruimte laat aan den Heere Jezus op de scholen. Spreker, die zich liboraal noemde, verklaarde heden avond veel van den hr. Borgesius geleerd te hebben. Na nog een korte woordenwisseling be sloot de hr. Borgesius zyne rede met den raad op 6 Maart, gelyk ten vorigen jare de non-possumus-politiek geoordeeld was, zoo ook de mannen van het program van actie, die zweren by de ordinantiën Gods, te verslaan. De hr. v. Gorcum deed nog de naïeve mededeeling dat de antirevolutionaire heeren Lohman by hem openbaar onder wijs genoten hadden en toch niet godsdienstloos of liberaal waren geworden. Een mededeeling die de antirevolutionaire hoorders heel kalm konden opnemen, wijl in het debat door den heer Buyse o. a. gewezen was op het licht des Heiligen Geestes, waardoor mr. Th. Heemskerk, ondanks zyn opleiding aan de Staats school tof kennis der waarheid gekomen en op staatkundig gebied tot de antire volutionaire beginselen bekeerd was. Na een opwekkend woord van den heer Ochtman, wien de dank toekomt van voor- en tegenstander voor zyne uitstekende lei ding, ging de vergadering uiteen. Ev. Luth. Kerk. Drietal ds. D. Fregeres te Groede, H. R. Snijders te Medenblik en C. F. Stellwag te Deventer. Voor de zeven kostelooze plaatsen op de normaalschool voor meisjes te Zetten hebben zich 28 sollicitanten aangemeld. Den heer G. v. d, Poel te Vlisungen' koster in de groote kerk aldaar, is op ver" zoek eervol ontslag veileend uitzijn betreke king. Kerkvoogden benoemden in zjjn" plaats dhr. H. v. d. Poel, onbezoldigd assi" stent in de nieuwe kerk. Het gerechtshof te 'sGravenliage heeft de veroordeeling van een jonge vrouw uit Veere, wegens het tweemalen te vondeling leggen van haar kind op de stoep der wo ning van den burgemeester van Veere, door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, gehandhaafd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1