NIEUWSBL AD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH ONTBIJTKOEK. HUISRAAD, 1888. No. 62. Donderdag 23 Februari. Tweede Jaargang. L, KOOMAN, Openbare Verkooping BOERENINSPAN VERSCHIJNT G. M. Kleinkeik, te Goes F. P. D'liuy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Heemskerks lezing te Zierikzee. Am schijnt de mogelijkheid dat antire volutionairen zich ook met iets anders mogen bezig houden dan met de schoolkwestie. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Aanbestedingen. Overzicht van Verkoopingen. ADV ELTLATILÏY Eclife Bredaschc op Woensdag 29 Februari 1888, een kapitalen op Donderdag 1 Maart 1888, MUTSAARD. DE ZEEUW, elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. P.ij'j per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,025 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. II. De beginselen van ons Staatsrecht leefden in Groen. Ons beginsel is: wij moeten Gods weg zoeken te bewandelen in alle omstan digheden des levens. Daarom kunnen we ons niet tot de schoolkwestie beperken. Daarom ook andere vraagstukken onder de oogen te zien. Dit is evenwel moeilijk voor ons. want wij zijn stelselmatig buiten alles gehouden. Ik ondervind dit zelf. Wij zijn niet zoo t'huis in politiek. Maar roept God ons, dan gelooven wij ook het noodige licht te zullen verkrijgen. Het program van actie is er niet om maar met de katholieken saam te werken. Een liberaal kan het wel eens eens zijn met een katholiek in de Kamer, op sommige punten. Wat nu ons program van actie betreft, hierover een enktl woord op een enkel punt. Wij willen geen Christelijke scholen an 3j|fë VfrififwTu'ssCl"nNewr y en \TnyGriAgj"** tb men vond haar dood op den weg liggen. 0Uit China wordt een vreeselijke aard beving gen eld, die in de provincie Yunnan 'leeft plaats gehad, waarbij tweeduizend .nenschen het leven verloren. Ter gelegenheid van den verjaardag des Konings ontving jhr. mr. De Stuers, onze gezant te Parijs, te zijnen huize de 'ildhar gevestigde Nederlanders. Ruim 200 personen woonden die receptie bij. AFLOOP VERKOOP1NGEN ENZ. Heden morgen werd te Kruiningcn aan de herberg van de Jonge, ten overstaan van not. Prins geveild een perceel Bouw land onder Krabbendijke, waterschap Waar de, groot 273 Aren. Het hoogste bod was f 265 per 39,24 A., waarvoor 't werd opgehouden. Jan 20 22 Februari 88 GOES. Geboren Suzanna Cornelia d. v. Joh. Adrian us Schot van Bergen op Zoom en Cornelia Jicoba den Hond vin Goes. Van 21 en 22 Februari '88 MIDDELBURG. Getrouwd J. Adrianissen jm. 27 j. met J. G. de Yroome jd. 26 j. Bevallen: C. Niggelie geh. Marinussez. C. A. P. Mulder geb. Kemp d. F. C. Micliels geb. de Neve z. OverledenF. H. Semein 69 j. wed. van J. H. van Oo'tM. C. Dockheer 1 m. d. J. F. Gernler 54 j. d. R. de Winter 69 j. wed. van H. J. Feiten J. van den Thoorn 77 j. man van C. J. Le Nobel. GOES, 21 Februari 1888. De aanvoer van Granen was vrij ruim voor Tarwe en Gerst was weder goede vraag tot onveranderde prijzen; overige artikelen in een doen. Oude Tarwe f a f Nieuwe Tarwe f 6,30 a f 6,60. Rogge f 4,80 a f 4.00. Win ter Gerst f 5.20 a f 5,40. Zomer Gerst f4,80 a f5,-. Haver f2,75 a f3,00. Bruine Boonen f 8,75 a 9,25. Paardenboonen f 4,90 a f5,10. Koolzaad f a Groene Erwten f6.- a f6,75. Boter f 0,50 a f 0,54. Eieren f 0,85 a f0,90. Het bestrijden van de neutrale school een dwaasheid te noemen, ik kan het be grijpen. H. de Veer over Groen sprekend, zegt, dat hij een bekwaam man was, maar hij zei maar altijd: «dankbaar, maar niet voldaan,» en «in ons isolement ligt onze kracht.» En deze twee woorden zouden de kunst middeltjes van zijn kracht z.jn 1 «Het denkend deel der natie beseft alleen het voordeel der openbare schoolwaar is die grootspraak. Het is uit er mee. Maar dit alles is door het geloof verkregen. Geen kunstige woorden van Groen hebben het gedaan, maar het geloof alleen. Doch nu houde zich de anti revolutionaire partij ook vrij van te heerschen over de conciënties van anderen. Dit zegt men, dat wij willen doen ten opzichte van de Zondagsrust. Wij willen pogen om eerbiediging van de gewetensvrijheid te verkrijgen. In Amster dam is menige tram-conducteur, die bezwaard is over zijn zondags werken. En nu zouden wij zeggen, zulk een be zwaarde mag zich niet langer bezwaren. Hij moet zijn beroep vaarwel zeggen. «Zijt niet bezorgd, zoek eerst het komnkriik oestanct der markt gefreel dezelfde, enkele zaken kwamen tot ongeveer vorige prijzen tot stand. Heden waren de prijzen onver anderd. Zeeuwsche Tarwebloem f 12.a f 12.50 Zeeuwsche Tarwemeel f 9.50 a f 10. Op de Veemarkt waren 536 vette Run deren 62, 58 en 54 'cent959 magere dito 185 vette- en graskalveren f l,02s, 95 en 90 cent3 schapen 60, 50 cent, alles per kilo. 2 varkens 21, 20 en 18 centlicht soort 17 a 18 cent per half kilo. En 44 biggen. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f 1,80 a f 2,00Champions f 0,00 a f 0,00Magnum bonum f0,00 a f0,00. Flakkeesche jammen f 1,50 a f 1,90, alles per heet. Aanvoer gering, met flinke vraag. Zeeuwsche Ajuin. Heden geen aanvoer van marktgoed. Zaterdag 25 Februari. ZuMzamlf-, bij P. J. Bril, door de com missie van den grintweg van Nieuwviiet naar Sluis, 2 uur: levering van grint en het onderhouden van den weg van 1 Mei 1888 tot 1 Mei 1891. Aanwijzing 20 Febr. Zaterdag 17 Maart. Woliertsdijk, 2 uur, in herberg van Strien, door het Bestuur van het waterschap „Oud Wolfertsdijk de levering van 540 M». On- derhoudsgrint vrij voor den wal te Wol fertsdijk. Inschrijvingsbiljetten voor 17 Maart bjj den heer D. W. den Herder. Vrijdag 24 Februari. 's Heerenkoek, hofstede wijlen wed. Rijk, door Not. Paardekooper Overman 9 uur6 Pluimbedden met toebehooreri, 1 Antieke Kast. 1 eikenhouten Kastje, Bureau, Üz. Kist, Fauteuils, Kastklokken, Pendule Stoelen enz., Barometer. Stoven, Kachel met toebehooren, Meelkist, Spekkist, Kleerkisten, Vleeschstanders, Nachttafeltje, Lantaren, enz. Zeldzaam oud Porselein om 1 uur, als 2 Kabinetstellen, ieder 5 stuks, 20 gekleurde Kommen, 20 dito Borden, 2 Suikerpotten, 4 gekleurde Schotels, 7 Kop.,es, 7 blauwe Bor den. 7 gekleurde, 2 gekleurde Schalen met uitgeslagen randen, 6 groote Kommen, 6 ge kleurde groote Schalen, enz. Zierikzee. 11 uur, door Not. Way, in Con cordia het "Winkelhuis v. wijlen D. Haringx. Brouwershaven, 2 uur, door Not. v. d. Het houden van amfioenkitten moet worden verboden. Op de invoer moet streng gelet, wellicht het best door douanen op de kust, die tevens dienft kunnen doen als verdediging. Welken weg men nu met alles op wil moet duidelijk gemaakt in verkiezingstijden. Eén ding wordt niet op het program van actie vermeld: de Atjeh-oorlog. Wat is hier de weg van het recht? Hebben ze zegen verkregen op den weg tot nog toe bewandeld De anti-revolutionaire politiek is gegrond op het geloof. De bedoeling is niet om over de consiëntie» te heerschen, maar aan ieder vrijheid te geven. Vrijheid aan de school, aan de kerk, aan de gezinnen, aan elk rechtvaardi verlangen, dat ieder in zijn kring heeft te doen onder verantwoordelijk- neid aan God. De anti-revolutionaire partij vleit zich nog niet met de overwinning. Maar: God doet Zijn werk niet ten halve. Veel is reeds verkregen Wat ik nu publiek uitspreek, kon men voor eenige jaren niet zoo zeggen. Nu wordt het van de daken gepredikt. tt—, -M.Qge_iie.tiid knme q __4'» t i lm an tilU, dq liti e k toestanci der markt geheel dezelfde, enkele y^ens Pluimgedierte, Karnhonden, 1 kwaTr,PT1 tn' Utrechtsch Wagentje op veeren. Menwa- gens, Wale en Zeeuwsche Ploegen, Teeltuin. 's Gravenpolder, 10 uur, voor erven Heil- man, in de herberg van Zaaijer, door Not. Overman a. een V oonhuis, Erf en Tuin op het dorp, groot 395 centiaren. Verhuurd aan wed. Nagelkerke. b. een dubbel Woonhuis, Erf en Bouwland aan den Weeldjjk tegen over den Korenpolder, groot 21,40 A. Ver huurd aan W. Mol en van den Dorpel, c. een dubbel Woonhuis en Erf op het dorp, ge naamd „het Roode Leeuwtje", groot 245 centiaren. Verhuurd aan wed. Zuidweg en S. de Visser. Alles tot 1 Moi 1888. En om 1 uur voor Joh. Butijn2 bruine merriepaarden, oud 12 jr., 1 menwagen, 1 ploeg, 2 eggen, 1 sleepegge, aardappelen, harnas enz. Zuid Craaiertpolder, 10 uur voor erven Slabbekoorn, door Not. Pilaar een Boeren- inspan, o. a. 8 werkpaarden, 3 jonge, 11 melkkoeien, 13 renders, 6 kalvers, 8 var kens, 2 drachtige zeugen, 140 kippen, 10 eenden, 2 karnhonden, 1 chais, 1 kapwagen, 1 huifwagen, 4 menwagens, 1 driewielskar, 1 wale ploeg, 1 moorploeg, 10 gewone ploegen, 11 eggen, 3 rolblokken, molbord, snijmolen, moesmaker, melk- en stalgereed- seliappen. Kieuw en St. Joostland, 9 uur door Not. Tak op „Reigersberg", een Inspan, o. a. 13 paarden, 11 baatgevende melkkoeien, 13 vaarzen, 2 jarige stieren, 6 kweekkalvers, 7 drachtige schapen, 7 vette varkens, 1 zeug met 4 biggen, 11 Ganzen, 6 Kalkoe nen, 4 pauwen, 25 eenden, 120 kippen en hanen, wagens, 3 wale ploegen, 2 geesel- stoelen met steenen enz. Tliolen, door Not. Wagtho, 9 uur, op de hofstee van Boogardbeestiaal, bouwgereed schap o. a. klikkarren, huifkar, ploegen, rieken, stalgereedschap, bascule on gewicht, karn- en melkgereedschap, meubelen, wei- hooi, mangels enz, VOORHANDEN BIJ KAPELLE. Bestuur der liberalen was gebracht, noemde den algemeenen achteruitgang niet de schuld der Liberalen alleen, maar wees toch op het onloochenbare feit dat deze laatsten het er op aanlegden het geloof in den levenden God van onze Vaderlandsche erve te ver bannen en hoe met het geloof onzer vaderen ook de welvaart van vroeger is te loor gegaan. Dat de Liberalisten voor niets anders een oor of een hart heb ben gehad dan voor hunne moderne secte- school, en van hun schooldrijven niet waren aftehouden, ook al moest ons land er mede ten verderve g .an. Na dit zaakrijk woord met voorbeelden te hebben opgehelderd, die onze kiezers in de naaste omgeving tasten en vinden konden, opende de voorzitter de vergadering met gebed en gaf vervolgens verslag der op j. 1. Woensdag te Utrecht gehouden Deputatenvergadering, hetgeen met belangstelling werd aangehoord. Na eenige besprekingen van huishoude- 1 ij ken aard, kwam aan de orde het stellen van een candidaat voor de Tweede Kamer. Verschèidenen der aanwezigen noemden Jhr. Mr. Lohman, onzen oud-afgevaardigde, die getoond had een warm hart voor onze belangen te hebben en een waardig volks- De Notaris J. M. PILAAR zal voor de erfgenamen van wed. J. Slabbekoorn, op de door haar bewoonde hofstede in den Zuid- Craaijertpolder, gemeente s Heer Arends- kerke, erkoopen bestaande o. a. in 8 Werkpaarden, oud 4 totI4jaren, 3 jonge Paarden, oud 3 en 2 jaar,' 11 Melkk eien, 13 Runderen, 6 Kal veren, 3 vette Varkens, 2 drachtige Zeugen, 2 Mestputloopers, 140 Kip pen, 10 Eenden, 2 Karnhonden, voorts1 Chais, 1 Kapwagen, 1 Huif wagen, 4 Menwagens, 1 Driewiels kar. 1 Waleploeg, 1 Moorploeg, 10 gewone Ploegen, U Eggen, 3 Rol blokken, Molbord, Si ijmolen, Moes maker, Peernnolen Zaaddorschzeil en verdere Landbouw-, Melk- en StalgereedschappenWagen- en I'loegharnas; EENE PARTIJ bestaande o. a. in 4 veeien Bedden, 1 Klok, 1 Barome ter, Tafels, Stoelen, Spiegels, Schil derijen, Lampen, Kachel, 2 Meelkis- ten, 1 Kleerkist, 1 glazen Kast, oud Porselein, Koper-, Ijzer-, Tin-, Glas- en Aardewerk. EN EENE PARTIJ Telkens aantevangen des morgens te 10 uren. KB. Er zal up de hofstede geene ge legenheid gegeven worden om te stallen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1