Kerk- en Schoolnieuw s. Gemengde Berichten. besloten wordt. De heer Sinke vraagt of 1 macadamiseering niet zeer goed zou zijn, waarop de voorzitter antwoordt, dat dit veel te duur uitkomt, wijl 1 M3 macadam f5 kost. Naar den toestand van de paarden- markt is onderzocht en men heeft ingezien dat het voorstel van de h.h. v. d. Burght en Hartog om die te verhoogen geheel en al verkeerd zou zijn, daar 't water dan geen uitweg kan vinden, dan naar de huizen der betrokken be woners. Eenige wenken worden door verschillende leden g\ geven die alle practiseh omtitvoer baar schijnen, ten laatste wordt besloten den heer Hannink beleefd te verzoeken een 1 plan tot verbetering en een schets van de «wonderlijke» ligging der Paardenmarkt te willen gevenmen kan dan beter zien hoe het er eigenlijk mede «gelegen» is. Bij det gewone rondvraag zegt de heer Sinke da hij gaarne verbetering zou willen ge- bracht zien in den slechten toestand van den uitweg van het Bekhof naar den dik. 1 De voorzitter zegt, dat dit domein is en bij de polderbesturen thuis behoort. De heer Schipper wijst op den slechten toestand van den opril bij zijn vader, waarop de burge- 1 meester zegt dat er zal getracht worden tl eenige verbetering aan te brengen. Een voorstel van den heer Sauer, dat het ge- meentebe.-tuur het initiatief neme tot samen- i" stelling van eene commissie, die zich zou hj belasten om gedurende de wintermaanden, warm eten aan de armen te verschaffen, kan, omdat een dergelijk voorstel niet hier, maar zooals de voorzitter zegt bij het alge- meen armbestuur tehuis behoort in den 1 gemeenteraad niet behandeld worden. Nog 1 wil de heer Sauër, dat het besluit, in de vorige vergadering genomen, om latjes onder 1 in de graven te leggen nu worde ingetrok- ijj ken. Het gezegde van den heer De Korte, i die volgens hem met twee monden praat, laat hij zich niit aanleunen, maar hij zal zich schriftelijk wenden tot de schoolcom- missie. Niets meer te verhandelen zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. 20 Februari 1888. Rittheui, 17 Februari 1888. Hedenavond om half zeven hield Ds. Littooy uit Mid delburg, met het oog op de aanstaande verkiezing, eene redevoering in de consi storie der Ned. Herv. kerk, daartoe welwil lend door het Kerkbestuur* afgestaan. Het grootste deel der kiezers was opgekomen J om den begaafden man de beginselen der Anti-revolutionaire partij uiteen te hooren 1 zetten. Nadat de bijeenkomst met psalm gezang en gebed geopend was, las de heer Littooy Jeremia 8 vs. '1 9, en vergeleek Israël van die dagen met het volk van Nederland dat zich van God afgekeerd en Zjjn dierbaar Woord verworpen heeft. Met gloed en overtuiging sprak ZEW. over de Schoolwet, die neutraalonderwijs voorschrijft, dat zijns inziens onbestaanbaar is. Ook schetste spreker de profetie der Liberalen, die voorspeld hadden, dat het geld aan het onderwijs besteed, gespaard zou worden aan de gevangenissen. En wat is nu het resultaat Sinds de inwerking treding dei- onderwijswet zijn de gevangenissen gevuld met misdadigers van allerlei soort. Ook de Beschermende Rechten, zoo ge- wenscht voor den landbouwer, waardoor naar sprekers bescheiden meening, de granen in prijs zouden stijgen, stonden op het Pro gram der Antirevolutionaire Partij. Het is toch onbillijk, dat van alles wat uitge voerd moet worden, soms neg al hooge rechten worden geheven, terwijl het inge voerde uit de naburige of uit de verre landen daarvan verschoond blijft. Daarna kwam de beurt aan den Vaccine- dwang. Op zich zelf beschouwd, kon de vaccinatie haar nut hebben zeide de heer Littooy. Er wordt verschillend over geoor deeld, maar de dwang wordt door ons ten hoogste afgekeurd Eindelijk werden besproken de Defensie, en de onlangs ingediende wet op den kinderarbeid. Beide werden door den ge- achten spreker ten zeerste gegispt. Het goddelooze leven der soldaten in de kazernes wordt door elk rechtgeaard christen ge schuwd, zoodat hij met vrees in het hart zijn kind afstaat om koning en vaderland te dienen. Deze rede, die blijkbaar met belangstel ling werd aangehoord, ofschoon ze ander half uur duurde, werd met het zingen van Psalm 103 vs 8 en met dankzegging be sloten; nadat ieder kiezer aangespoord was, alleen zulke mannen te helpen afvaardigen, die Gods Woord in eere trachten te houden, en dus nimmer wetten zullen goedkeuren, die daarmede in strijd zijn. Da Minister van Binnenl. Zaken stelt in zijne inlichtingen aan de Tweede Kamer op het adres over de kerkelijke twisten te Serooskerke, het volgende in het licht Wat betreft het adres van P. Melis te Seiooskerke dat bij htt vertrek van den predikant uit de pastorie de burgemeester niet tegenwoordig was en van het verleenen van as-istentie door hem bij het betrekken der pastorie door den veldwachter geen spraak is geweestdat de beambten ont kennen te hebben gedreigd te zullen schieten bij de weigeiing van de zich in de consis toriekamer bevindende personen om sleutels af te gevendat de handelingen der rijks veldwachters in den nacht van 4 op 5 November niet zijn geschied op last van oen officier van justitie te Middelburg of van den burgemeester. Deze laatste volgde het stelsel om eerst in 't geval van ongeregeldheden tussehen de doleerende en de synodale partij tusschenbeiden te komen. De doleerenden hebben zijn aanbod om hem de sleutels van de kerk en consistoriekamer in bewaring te geven, opdat beide partijen beurtelings van de kerk zouden gebruik maken totdat de rechtbank zou hebben uitspraak gedaan, niet aangenomen. Aan P. Melis is de van den burgemeester gevraagde bescher ming verleend. De rijksveldwachter, die aan een der bewakers het klimmen in de consistoriekamer belet heeft, is daarover door den officier van justitie ernstig onder houden. De minister van justitie .heeft, naai aanleiding van handelingen van rijks veldwachters, die beambten ernstig onder het oog doen brengen dat de politie zich moet onthouden van inmenging in kerkelijke zaken en uitsluitend te waken heeft tegen verstoring der openbare orde; dat, terwijl zij verplicht is de wanordelijkheden, die mochten ontstaan, krachtdadig en met beleid te onderdrukken, zij overigens in de eerste plaats geroepen is voor de al- gemeene veiligheid van personen en goederen te zorgen. In de Zaterdag gehouden vergadering van den gemeenteraad te Vlissingen is 't voorstel Mortier tot verlaging der jaarwedde van een te benoemen hoofd van school E. met f 200. met 8 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen stemden de hh. Alter, van Raalte, Veikuijl Kwakkelaar, Chevalier en Smit (voorzitter). Afwezig waren de hh. van der Beke Callenfels en Wibaut. Het overige "->«« de zitting u-as gewjj() uan de vaststelling van salarissen van het ouderwijzend personeel aan de staatsscholen. De liberale kiesvereenigingen te Middel burg en te Vlissingen hebben met algemeene «temmen candidaat gesteld voor het lidmaat schap der tweede kamer, dhr. A. Smit, burgemeester van Vlissingen. Deze candi- datuur werd krachtig aanbevolen, o. a. door dhr. Spanjaard te Vlissingen op «kernachtige» wijze. Deze heer deed ook de «diensten door dhr. Smit als kamerlid bewezen(!) uitkomen». Hij achtte het zells onnoodig de bekende figuur en zijne daden, waarvan wij allen getuigen zijn, in bijzonderheden na te gaan». De verjaardag van Z. M. onzen Koning werd gisteren hier en elders op de gewone wijze gevierd. De hh. mr. M. J. de Witt Hamer, en dr. P. C. F. Frowein hebben de hun door de Zeeuwsche propaganda-club voor alge meen kies en stemt echt aangeboden can- didatuur niet aanvaard. De heer C. E. Massee bedankte reeds vroeger. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Scbore en Vlake L. J. Blanson Henkemans te Balir en Lathumte Dussen, C. L. J. Rurich v. Dugteren te Nieu w-Vennep. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Baarn, ds. A. M. Donner te Genemuiden. Vrijdag avond kwamen de leden van het kiescollege te Goes bijeen tot het opmaken van een drietal, ter voorziening in de vaca ture Laan. Daar de bijeenroeping naar een oud reglement had plaats gehad (zoo meldt de H. Crt.) kon de vergadering niet door gaan. Rilland-Bath. Tot leden van het kiescollege zijn gekozen de heeren P. De Hamer en H. De Jonge. Krabbendijke, 20 Febr. 1888. In plaats van dhr. K. Nieuwenhuise is tot kerkvoogd benoemd dhr. J. van Maldegem. Kamperland. Zondag 26 Frebruari hoopt onze geachte leeraar Ds. J. Verhave alhier, zijn afscheidsrede te houden, om den daarop volgenden Zondag zijn intrede te Anna la- coba Polder St. Fhilipsland te houden. De Aliddelburgsche Courant schrijft: De door de doleerende geriieente in de Bogardstraat alhier gestichte Noorderkerk, die wij lieden gelegenheid hadden even te bezichtigen, is een eenvoudig gebouw ruim schoots verlicht en luchtig, waarin p. m. 1100 personen eene zitplaats kunnen vinden. De binuenwerksclie afmetingen zijn 30 meter lengte, met een breedte van 14 M. over de helft, naar voren verminderende tot 8.25 M. uit den vloer tot den ondei kant van het plafond is de hoogte 10.50 M., terwijl de grheele hoogte van den vloer tot den bovenkant van den nok 15 M. is. In het schip der kerk zijn 700 plaatsen, terwijl de galerijen 400 zitplaatsen aan bieden; de banken zijn eenigszins amphi- theatersgewijze aangebracht. Drie ruime trappen geven toegang tot de galerijen. Behalve de hoofdingang in de Bogardstraat, zi,n in de Branderijgang nog twee uitgangen, die het verlaten der kerk vergemakkelijken. Bovendien is nog een deur in den achter gevel, die echter alleen in geval van nood mag worden gebruikt. Uit het hoofdportaal nder de voorgalerij wordt de vergaderkamer bezocht, terwijl de boven voorgalerij nog toegang geeft tot een vertrek dat voor den dienst wordt gebruikt. Een bijgebouwtje aan de achterzijde met een deur aan de straat bevat een vertrek voor den predikant, een dienstlokaal, pomp, privaten en verdere gemakken. Open rosetten in bet plafond der kerk dienen tot ventilatie, terwijl die nog ver meerderd kan worden door het openzetten der bovenramen. De verlichting zal met petroleum geschieden. Het kerkgebouw werd gebouwd door den aannemer D Bijl te Vlissingen, terwijl de heer A. Loois met het toezicht er over was belast. Donderdagavond is te Vlissingen door een nog onbekende oorzaak een felle brand ontstaan in de stoomwa«ch-en .strijkinrich- ting «Maria Jacoba», eigenaar de heer C. Maters. Het vuur werd aangewakkerd door eene stijve bries en legde in ongeveer éen uur tijds het geheele gebouw in de asch. Het gebouw en de inboedel zijn beide verze kerd. In de Donderdag te Breskens gehou den raadsvergadering kwamen na het be- *i,. '8men der stembureau's o. a. ook ter tafel de ingekomen geloofsbrieven van liet geko zen raadslid I. v. Houte. Na onderzoek bleken deze niet in orde te zijn, waarna tot niet-toelating van genoemden heer werd besloten. In verband daarmede werd be paald (fat eene nieuwe verkiezing zal plaats hebben op den 23 Maart a. s. In dezelfde zitting werd tot waarnemend gemeente-secretaris benoemd de heer A. G. A. Collot d' Escurie. M C. Ierseke. Was het reeds ten vorigen jare veel minder druk met het leggen van oesterpannen dan weinige jaren te voren, dit jaar zullen de werkzaamheden te dien opzichte zoo goed als niets zijn. De ver liezen, die geleden zijn door kleine hande laars, hebben den lust en het vermogen geheel en al weggenomen, terwijl het voor (le arbeiders aldaar een slecht vooruitzicht oplevert. De rechtbank te Middelburg heeft op liet beroep van een huisonderwijzer die bij een ingezetene aldaar inwoont, en alleen diens kinderen les geeft tegen het afwijzend besluit van den gemeenteraad om als lodger op de kiezerslijsten te worden geplaatst, afwijzend beschikt. De luitenant Epkema zal echter weder van de kiezerslijst worden afgevoerd. Sedert 4 dezer zijn te Arncmuiden 110 manden zeeviseh aangekomen. De beste schol vond voor f9 de mand nog gretige koopers. Voor grootere schelvisch werd zelfs 50 cent per stuk bedongen. Geschikte plaatsen voor congressen. Twistzieke vrouwen: te Krabbendijke. Barbiers: te Baardwijk. Modernen: te Kerkwijk, Pompiers: te Brandwijk. Tui niers: te Schoonhoven. Smeden: te Hoeven. Werkstakers: te Hoogeloon, Smullers: te Lekkerkerk. Gulzigaards: te Zwijndrecht. Doorbrengers en opmakers: te Loon-op-Zand. Turfschippers: te Veen. Matrozen; te Goe dereeden. Haveloozen: te Oldebroek. Gel- deloozen: te Harderwijk. Brouwers- te Biervliet. Vloekers; te Helmond. Maaijers. te Stoppeldijk. Vogelaars; te Vinkeveen. Herders te Ooijen of Koewacht. Looijers- te Leerdam. Schoenmakers te Leerbroek. Zoom. Het rapport over het onderzoek naar de oorzaak der botsing te Ruinerwold op 2 Jan. 11. is bekend. Daaruit bljjkt dat de schuldige in dezen de machinist van de sneltrein uit Meppel geweest is. De man was dronken, toen het onheil plaats had. Hij moest zij .ie roekeloosheid met den dood bekoopen. Dit bericht is later tegengespr. De dief, die bij een heer nabij Zevenaar door middel van inbraak een p.tard uit den «tal ontvreemdde, is te Didam gearresteerd. Het is een Duitscher, die nog pas 4 dagen uit de gevangenis in Duitschland was ont slagen, waarin hij 2'/» jaren had doorgebracht, eveneens voor het stelen van een paard. De vereeniging van officieren der schutterijen in Nederland zal dit jaar haar algemeene vergadering te Maastricht houden. Bij die gelegenheid zal een schietwedstrijd gehouden en zullen verschillende feesten gegeven worden. Te Zetten zal, nabij de Heldring gestichten weder een nieuwe inrichting gebouwd worden. In deze stichting zullen jonge kinderen woaden opgenomen, die n$,-gens een onderkomen kunnen vinden. Voor de oprichting is f 8000 noodig, waarvan reeds f1400 is ingekomen. Te Le idea zijn iu een gezin zeven personen door de trichinenziekte aangetast. Zij hadden ongekookte bolerharnmenworst gegeten. Het varkensvleesch was afkomstig van Noordwijk. OntzettendBij Vechel (Limburg) is Woensdag avond een koopman in papier door de tram overreden. De man had te veel «gedronken,» er. toen hem daarop in de herberg liet gebruik van nog meer sterken drank was geweigerd, was hij boos heengeloopen, zeggende «Ik ben van avond toch voor den duivel.» De man was toen naar den tramweg gegaan, en was daar vóór de machine gevallen en onmiddellijk dood gereden. Men herinnerde zich nog de standjes te Oldeboorn die ds. Homoet noodzaakten deze plaats te verlaten. Thans heelt zijn opvolger ds. Graverneijer een brief ontvangen waarin hij met moord bedreigd wordt, als hij zijn standplaats niet spoedig verlaat. Te Coigny woonde de 46jarige Allex, een rentenier, met zijn vrouw en zijn neef. Zijn zwager, Large, kwam Zondag logies bjj hen vragen en toen Allex en zijn vrouw sliepen, riep hij hen, zeggende dat er dieven in huis waren. Allex stond op, zijn zwager viel hem met een mes aan en vermoordde hem in tegenwoordigheid van mme. Allex, die verstijfd van den schrik, het bloedig schouwspel aanzag. De moordenaar is ge arresteerd hij heeft geen berouw over zijn daad en weigert de redenen te zeggen, die hem daartoe dreven. Men denkt dat hij jaloersch was op zijn zwager, die er warmpjes >n zat. Donderdagavond heeft in een mijn bij Cainphausen een mjjnontploffing plaats gehad, waardoor 40 van de 76 arbeiders, die er zich in bevonden, gedood werden. Het eerste Sioux-Indianen-kind dat ooit in Engeland geboren werd, zag Woens dag in het kamp van Buffalo Bill te Man chester het levenslicht. Het is de dochter van het opperhoofd Ogallala. De vreugde in het kamp was groot. Het kind zal den naam Francis Victoria Alexanda ontvangen, ter eere van mevrouw Cleveland, van de Engelsche koningin en van de prinses van Wales. In het Westend van London stierf voor eenige dagen een zeer rijk koopman. De geneesheer zeide tot de overgebleven weduwe, dat het van het hoogste belang zijn zou, wanneer zij hem wilde toestaan het lijk te onderzoeken, daar haar echtgenoot vol komen dezelfde kwaal had gehad als waaraan de kroonprins van Duitschland lijdt. De vrouw wilde hiervan niets weten. De dokter wist de bewakers van het lijk om te koopen, drong des nachts liet sterfhuis biunen, sneed den doode den hals af en zocht daarop met zjjn helpers een goed heenkomen. De verontwaardigde familie heeft de zaak in handen der justitie gegeven. Reeds hebben een aantal inhechtenisnemingen plaatsgehad. Als een middel om brandbare stoffen, als hout, geweven goederen enz. onbrand baar temaken, wordt boor-wolframzure soda aanbevolen, een zout, dat tot heden voor dit doel nog niet was aangewend. Men verkrijgt het door boorzuur in eene warme oplossing van wolframzure soda op te lossen. Alle voorwerpen, welke met deze oplossing g drenkt zijn, zijn totaal onbrandbaar. Bij de plek, waar de ongelukkige Koning van Beieren stierf, zal een kleine kapel worden opgericht, ter vervanging van het houten kruis, dat er stond. Bij een brand in de Halles te Parijs die spoedig werd gebluscht, kwamen 400.000 stuks gevogelte om. Een spuitgast werd gewond, een stikte bijna.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2