Kerk- en Schoolniemts. Landbouw enz. Rechtszaken. Gemengde Berichten. .if eendrachtig, bezielend, als had verdubbeling van den tegenstand ook den moed en de samenbinding der broeders verdubbeld. Die toon was ook kalm en waardig, toen daar gesproken werd over de afgevallen broeders. Geen enkel woord v.tn bitterheid viel er. Maar eenparig en beslist niettemin sprak de gansche vergadering het uit, dat zij den afval dezer oude vrienden afkeurde en be treurde. Eenparig. Onder hen, die daarmede ten volle instemden, was ook de heer Beelaerts, evengoed als de heer Lobman, een der onzen. Een verblijdend feit, waarmede alle ker kelijke dwepers, waar zij ook wonen, hebben te rekenen. Het geeft ons goede hope tegen den ko menden veldslag. 17 Februari 1888. Een onzer vrienden interpelleert ons over de uitdrukking in ons vorig nummer: De overige vereenigingen hebben wel te over wegen, wien .zij kiezen zullen. Teneinde alle misverstand te voorkomen, deelen wij hier ten overvloede nog eens mede, dat de candidatuur van Jbr. Pompe onze volle sympathie heef.wij wilden niet ons schrijven alleen doen uitkomen het recht der kiesvereenigingcn tot het doen eener zelfstandige keuze. Nu gebleken isdatJhr. mr. Pompe de algemeen gewilde candidaat was, nu belet ook niets ons, deze candida tuur van onzen Pompe met kracht te steunen. Van achteren beschouwd, erkennen wij dat het beter ware geweest, berichten over voorloopige candidaten niet te plaatsen. Middelburg gaf in dezen een goed voorbeeld. Gemeenteraadsvergadering te Ierseke, op Maandag 13 Februari. Voorzitter dhr. burgemeester. De notulen gelezen en goedgekeurd. De voorzitter zegt, dat het dagelijksch bestuur een onderzoek heeft ingesteld in zake de klachten door den heer Sauër op de vorige vergadering ingebracht, lo De heer Sauer had gezegd, dat de grafdelver van oordeel was, dat de lijkbaar te zwaar wasdie klacht bleek echter niet juist te zijn overgebracht, daar de grafdelver alleen bedoeld had, dat hij te zwaar was ingeval hij alleen hem naar het sterfhuis moest brengen. De voorzitter merkt op, dat de stevigheid van de baar een waarborg is, dat er tijdens het vervoer der lijken geen gevaar bestaat, dat er eenig ongemak aan bedoeld voorwerp zou komen, 'tgeen z. i. hinderlijker zou zijn, dan de zwaarte. In de tweede plaats het schudden der lijken wanneer de touwen van onder de kist getrokken worden. Inplaats van ribbetjes onder in 't graf te leggen, kan even goed gezorgd worden voor een paar gleufjes in den grond waardoor de touwen zonder de kist te schudden, er van onder gehaald kunnen worden. De heer Sauër vindt dit even doelmatig. Het wegruimen van den piramide-heester op de begraaf plaats vindt het dagelijksch bestuur eveneens zeer gewenscht. Voorts is een onderzoek ingesteld naar den toestand van het onder wijs aan school no. 2 waaruit blijkt, dat de weinige vooruitgang in ontwikkeling bij 't kind van den heer Sauër, volgens *t hoofd der school, uitsluitend moet toegeschreven worden aan de zwakke verstandelijke ver mogens van genoemde leerlinge, en dat het onderwijs van den heer Nieuwenhuise alle reden geeft tot tevredenheid. Ook is eene vergelijking gemaakt tusschende leerlingen van den dam en die van 'tdorp, waarbij men tot de conclusie is gekomen, dat de ontwikkeling gelijk staat Ingekomen stuk ken, voor zoover ze geen betrekking hebben op de gemeente Ierseke, worden voor kennisgeving aangenomen. fJit een brief van Gedeputeerden blijkt, dat afwijzend beschikt is op 't voorstel van den gemeente raad, om de gratificatie van f 25, die de onderwijzers na een jaar dienst ontvangen, te doen vervallen. Het reglement van orde voor den gemeenteraad, is goedgekeurd, alsmede het besluit van den raad om aan Elenbaas f 75 uit te betalen voor kamerhuur. Tot lid van 't Burgerlijk Armbestuur wordt benoemd de beer C. M. Reinghoudt met 4 stemmen. De hh. Jan Bol en Van de Bioeke kregen resp. 2 en 1 stemmen. Tot onderwijzeres wordt uit het bekende drietal benoemd mij. Scheepmaker van Hoogvlipt met 4 stemmen tegen 3 die op mej. Vermaas zijn uitgebracht. Zij zal op 4 Maart in functie traden. In 't stem bureau voor de aanstaande verkiezing worden gekozen de heeren Van der Burght en Sauer. (Slot in een volgend Nummer). De lijst der 125 hoogstaangeslagenen directe belastingen in de pro- vincie Zeeland is verschenen. De bevolking der provincie bedraagt, volgens de jongste I telling 188,635 inwoners. De hoogstaange- j siagene is volgens evengenoemde i\jst dhr. I D. F. P, Seydlitz te Hulst met een aanslag van f 3943,47, Op hem volgt de heer J. W. Vader te Kortgene, aanslag f 3097,22. Dan volgen de heeren :hr. mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet te Oost-Kapelle f2199,51: W. H. De Bruin van Melis en Mariekerke te Koudekerke f 1707,80; Jhr. mr. L. Schorer te Middelburg f 1686,22Mr. J. P. I. Buteux te Middelburg f 1638,74 Mr. J. Moolenburg te Zierikzee f 1601,52 W. J. Sprenger te Middelburg f 1558,45; Jhr. W. M. H. De Jonge te Zierikzee f 1497,47 A. G. V. Hombach f1341 47; W. A. Graaf vah Lfjnden te Koudekerke f 1363.67; A- Kakebeeke te Kloetinge f 1206,79; Mr. A. P. Snouck Hurgronje te Middelburg f 1200,44 M. Burger te Kloetinge f 1199,15; mr. J. C. Van derLek de Clercq te Zierikzee f 1117,13 J. C. Lantsheer te Middelburg f 1413,03 J. H. C. Hefjse te Zierikzee f 1095,92; J. Vogelvanger te Hulst f 1090,12; mr. P. H. Saaymans Vader f 1087,92 en J. M. Kake beeke te Goes f 1063,41. De laagst aan geslagene is dhr. J. Hoogenboom te Noord- welie voor f 389,39. De antirevolutionaire Kiesvereeniging «Nederland en Oranje te Middelburg hield gisteren avond eene vergadering, waarin o. m. door den heer W. A. de R.jcke verslag werd gedaan van hetgeen op de Depulaten vergadering te Utrecht is behandeld en liet voorstel besproken tot oprichting van een uitvoerend comité voor al de antirevolutio naire kiesvereenigingeu in dit distriet. Daar ter verkrijging van de noodige eenheid aan zulk een boud der verschillende vereenigin gen groote behoefte bestaat, had hiertegen niemand bezwaar. Ook werden verschil lende heeren voorgesteld en besproken als candidaat voor ons district, doch de keuze zal eerst later worden openbaar gemaakt. Naar men verneemt zal te Middelburg op een der avonden van de volgende week dr. Schaepman optreden. Gisteren morgen werd in de gemeente raadsvergadering te Kloetinge het nieuwe lid dhr. C. Beenhakker beëedigd en toege laten. Tot Wethouder in plaats van wijlen den heer Wisse, werd met het let aange wezen de heer M. Burger, tegenover den heer A. J. Herdink die evenals de benoemde 3 stemme i verkreeg. Tot leden van 't stem bureau werden aangewezen de heeren Her dink en W. v. Liere Cz. De hr. J. Oele Hz., voorzitter der antirevolutionaire kiesvereeniging te Kapelle heeft onze aanmerkingen in ons vorige nummer op bevredigende wijze opgelost, ook wat aangaat de ruime vertegenwoordi ging der liberale pers, terwijl de verslag gever van het eenige antirevolutionaire blad in onze provincie, srheen gepasseerd te zijn. Alleen omtrent het bestaan van een antire- volution ire kiesvereeniging te Ovezande zijn wij nog niet gewust. De tijd zal het leeren. Op zjjn verzoek is eervol ontslag verleend aan J. v. Dijke als gezworen van het waterschap Hoedekenskerke. Verder zijn benoemd in het bestuur van den polder Wesitrenban van Schouwen, tot dijkgraafM.de Bakkeren tot gezworen A. Dartig; tot dijkgraaf van den Duurloo- polder M. J. Stoutjesdijk;tot plaatsvervan- gend-dtjkgraaf van den Calandpolder J. Bliek, tot plaatsvervangend-dijkgraaf van den Bastiaan de Langepolder J. Bliek. In 't hoofdkiesdistrict Hontenisse is door de roomsch catholieken candidaat ge steld de heer F. I. F. M. Walter, kanton rechter en lid der provinciale staten van Zeeland ie Hulst. In een Woensdag te Middelburg ge houden buitengewone algemeene vergadering van stemgerechtigde deelgenooten in de Commercie-compagnie aldaar, is het voorstel tot ontbinding der compagnie aangenomen. Men zal intusschen trachten de fabriek enz. van de hand te doen. De gemeenteraad van Ellewoutsdijk heeft besloten om evenals in 1886 en '87 ook dit jaar over te gaan tot verbetering der aarden wegen, door middel ran plaat- of zeezand400 Ms zullen er opgedra gen worden. Te Ovezand is Maandag 13 dezer een antirev. kiesvereeniging opgericht, onder den naam van Nationaal Antirevolutionair bestaande uit 16 leden. Tot Voorzitter werd gekozen de heer D. Mulder, tot Secretaris de heer 1. Verweij en tot Penningmeester de hr. P. Westveer. Ook hier werd dh' Pompe van Meerdervoort tot candidaat benoemd voor een lid van de 2e kamer. Goes. Ook deChr. Werkliedenvereeniging Patrimonium alhier, heeft een soortgelijk HEG. Heer Mijoor der d. d. Schutterij alhier ver/.onden om vrijstelling van dienst op aanstaanden Zondag voor hen, die om des gewetenswille daarbij niet kunnen tegen woordig zijn. Te Vlissingen begint de schoolwetrage in kracht te verminderen. Er is een vaca ture voor hoofd en een vacature voor hulp onderwijzer. De heer Mortier heeft nu in den raad voorgesteld het salaris van het te benoemen hoofd te verminderen terwijl B. en W. voorstellen de vacature in het onderwijzerspersoneel niet te vervullen. Zaterdag wordt hierover be dist. Burgerplicht te Amsterdam heeft can didaat gesteld voor het lidmaatschap dei- Tweede Kamer, de aftredende leden Kerdijk, Gleichman, Harto Cremer en Gildemeester. De heer Kist had bedanktde heer De Beaufort werd niet herkozen. De 4 overige candidaten door haar gesteld zijn de heeren Heldt. Rutgers, Veegens en Tak. Driewegen. Woensdag is bij ans een afdeeling opgericht van den Centraal anti revolutionairen Kiezers' ond te Kapelle District Hontenisse onder den naam van Nederland en Oranje. Er lieten zich 17 stemgerechtig den inschrijven. Tot President is benoemd dhr. D. Mulder. Tot Secretaris dhr. J. Ver- wey en tot Penningmeester dhr. A. de Muijnck Jz. Terstond werd overgegaan tot het benoemen van een lid voor de Tweede Kamer tier Staten-Generaal, waartoe met algemeene stemmen is benoemd de lieer Jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, kantonrechter te Goes. Beroepen te Tholen, G. E. K. A. Roskott te Schoonhoven. Dehr. J. de Rijcke te Kolijnsplaat is benoemd tol ouderwijzer aan eéne i christe lijke diaconieschool te Amsterdam. De algemeene vergadering van de Vereeniging tot Christelijke verzorging van Krankzinnigen en Zenuwlijders (op Veldwijk) zal op Donderdag 26 April a. s. gehouden worden in het Te Huis voor Militairen te Utrecht. Aan belangstellenden buiten Middel burg deelen wij mede, wat reeds per ad vertentie in de Midd. Crt. was medegedeeld, dat de inwijding van het nieuwe kerkgebouw in de Bogaardstraat door ds. Klaarhamer, niet op morgen, maar op een later te be palen datum zal plaats hebben. Terneuzen. Een deel der hier gevestigde lidmaten der kerk van wijlen ds. LeJeboer, die zich niet bij de doleerenden wilden aan sluiten kozen dhr. M. Ruben alhier tot voorganger, die ten zijnen huize wekelijks zijne gemeente vergaderd. Thans is naar de Nieuwsbode meldt, door dat over gebleven deel der kerk van ds. Bakker aan het gemeentebestuur toestemming gevraagd tot het bouwen eener kerk in de onmiddellijke nabijheid van de vergaderplaats der doleerenden. Bij de tentoonstelling der centrale ten- toonstellings-vereenigmg Landbouwbelang in Schouwen Duivelaod zijn o. a. bekroond voor zomergerst le prijs de Landbouwver- eeniging te Nieuw en St; Joosland. Aard appelen 4 e prijs. C. Zuid weg te Wolferts- dijk. Eervolle vermelding evengenoemde Landb ou wvereeniging. Arrondissements Rechtbank te Middelburg Ter openbare terechtzitting van heden, Vrijdag zijn veroordeeld wegens mishandeling: B. de B., 32 j., huisvr. van P. P., bierhoudster te Middel burg, tot 15 b. ot 5 d. h. H, v. d. L., 18 j., scbildersknecht te 's Heer Arendskerke tct 1 m. gev.C. R24 j. Huisvr. van H. B., arbeidster te Wemeldinge tot f5 of 5 a. h.J. R., 14 j., werkm. te Ierseke, tot 14 d. hecht. beleediging en beschadiging van eens anders goed J. J., '18 j.. dienstbode te Middelburg tot f K b. s. 10 d. h. diefstal 1. A. v. d. K„ 14 j., 2. C. v. d. K., 10 j., en 3. J. C. H„ 10 j. allen te Terneu/en. ieder tat 3 d. h. schennis der eerbaarheid C. de K., 39 j., te Brouwershaven, varensge zel, tot 14 d. h. beleediging N. V., 38 j., arbeider te Goes, tot f5 b. ot 5 d. h. beleediging van een ambte naar P. v. d. S., koopman te Middelburg, tot 7 d. gev. adres als dat van Middelburg aan deu 1 Vrijgesproken J. S. 25 j., varensgezel te Kolijnsplaat, beklaagd van schennis der eerbaarheid; en J. V. 38 j., vrouw van F. v. O., arbeidster te Wemeldinge beklaagd van diefstal. VERBETERING. Achter de n.unen van A. B. 12 j., en L. F. B. 12 j., arbeiders te St. Janstean, ontslagen van rechts ver- volgiuh zie Bijvoegsel) moet nog staan «doch hunne plaatsing gelast in een rijks opvoedingsgesticht tot den leeftijd van 18 jaren.» De tuinder De Jong te 's-Hage, be klaagd van onbevoegd uitoefenen der genees kunde, is door de rechtbank aldaar vrijgespro ken, als zijnde niet bewezen dat hij voor bet geven van geneeskundige hulp betaling aannam. Goes. In den nacht van 14 op '15 Februari is in het bierhuis van de wed. v. L. alhier de kist van den kostganger Verhulst opengebroken en daaruit ontvreemd een paar gouden hemdsknoopen, een iaken- sche jas, een tiuweelen broek een bombazij nen dito en een vest. De vermoedelijke dief is een oud bekende van de politie. Hij had juist dien nacht in genoemd bierhuis geslapen. De kleedingstukken zijn doorhem in de bank van leening gebracht, de politie doet verder onderzoek. Volgens bericht uit Hansweerd is het Ned. tjalkschip Union, dat Woensdag averij bekwam, met laag water leeg gepompt, dicht gemaakt en aldaar binnengebracht. Men heeft de lading gelost in het Ned. tjalkschip Suzanna Maria, schipper J. van Gelder. Een gedeelte der lading is door zeewater beschadigd. Goes. De christelijke Jongelingsvereeni- gingen Ken den Ileere en liet Mosterdzaad zuil n op de aanstaande lotingsdagen weder het lokaal Wyngaardstraal openstellen voor genoodigden die een toegangskaart ontvan gen. In een begeleidend schrijven hebben de besturen dezer vereenigingen medegedeeld waarom zij niet meer als vroeger, het lokaal voor iedereen knnnen openstellen. Men meldt uit Hansweerd van 15 Februari: Schipper Kamman van Wemeldinge heeft gisteren op de Vondelingen zijn schip verloren. Het was geladen met steenkolen. Tlissingen. het op de Spijkerplaat vastge raakte stoomschip lmbs, is zonder assistentie vlot geworden en naar Antwerpen opge- stoomd. Een uit nood geslachte koe, die toebehoorde aan een landbouwer te Hulst en sedert eenige weken ziek was, is des nachts in alle stilte naar Clinge (Zeeland) vervoerd, om aldaar in consumptie te worden gebracht, de koopers van het vïeesch bemerk ten al dadelijk dat het geheel bedorven was, de honden hadden er zelfs een afkeer van. Een liedje, hetwelk het geheele verhaal op rijm bevat, is reeds in omloop en wordt bij honderden exemplaren ver kocht. Het refrein van het liedje is «van tingelinglein, van tingeling, de koe is voor de Cling». Van het gebeurde is aan gede puteerde staten kennis gegeven. f 2 er-nOrt. i Uit Goes werd een request ter tweede kamer gezonden tot ondersteuning van dat van den heer J. W. Vader. Het was voor zien van 150 haridteekeningen. Te Rotterdam geraakte een vrouw onder een zwaren met 2 paarden bespan nen veewagen, die van een brug kwam afrijden en dus niet stoppen kon. De vrouw overleed bijna onmiddellijk. Te Amsterdam is Maandagnacht een man vermoord gevonden. Zijn lijk werd naar het politiebureau gebracht. Een oogenblik daarna kwamen vier kameraads van den overledene aldaar meedeelen dat zij onschuldig aan den (moord waren, doch dat de daders vijf socialisten waren, met a wie zij in dien nacht hadden twist gehad t De Amsterdamsche politie heeft den j: vermoedelijken dader, een socialist, in arrest I genomen. -- Te Stettiu zijn twee gevaarlijke boe- ven, die levenslang tuchthuisstraf op hut' boekje hadden, ontsnapt. Zij bevinden g zich in ons land. Te 'sHage heeft een woestaard, door minnenijd vervoerd, aan een zijner kennissen een snede toegebracht, aanvangende aan liet hoofd en eindigende in den hals. De f. gewonde is niet buiten gevaar. 4 Te Amsterdam is Zaterdag van de 5e verdieping van een magazijn een baal sajet, wegende pl. m. 156 K.G., welke» men bezig was op te liijschen, door hel I uitschieten van de leng uit den haak van het hijschtouw, neergekomen opeen voor bijgaande vrouw naar men ",egt, moede' van zes kinderen. Zij ligt thans bedenkelijk t Woensdagav dichtbevolkte Bagijl ontstaan. Een liuisj Van de twee slape het oudste gered drie jaren kwam i| den brand vond onder een ledikant door hef springen op de bovenkamer.! Tegen een ga proces-verbaal opgej verleenen Tan gena bevalling eener vroil deze vrouw vermoei Te Westrncsf die bij het haardvuj over gevallen. Een De arme man krel uit dien pot over onder de hevigste pl Op de gewon! Purmerend werd do 80 leeuwerikken tej Door den inspeeteu» den de beestjes ecli en spoedig daarna f wijl tegen bedoeldel is opgemaakt. Twee broeden Amsterdam kregen een hevigen twist, een diepe wonde ir Dezer dagen is van een hofstede ong geschrapt, omdat hi geboren, toch geen de wet. Hij was des Koninge in 18(1 waar hij in pauseli, zijn geboorteland t<| hij zich te laten nsj hij, hoewel al sinds kiezer geweest zijnd attent op gemaakt Woensdagnac twee baldadige manl achter het schilderij magazijn staat, post 1 nemen den dienstd overvallen. Deze laa| riep Halt, werdal de lafaards zagen i was, begon de een sloeg op de vlucht.l De poging dol om te Amsterdam] lotelingen ongereg/ is mislukt. Ongevl nieuwsgierigen, bl Waterlooplein, toer onder aanvoering aankwam. Zij vr zoodra de politie h] De troep ging langzJ de menigte op het] had zich een rnenigt] met de sabel moest! Daar eenige personl overreiken niet td een der lotelingen, moest, het. in den militie-commissaris het niet aan en zt neem ik niet aan.»] Ook op and| den dag der loting onder de lotelingen I Te Vlucht wei kiezers twee oudjes] eeuw. Zij zijn 911 zullen bij leven en[ stembriefje komen Met 1 April Royal Hand Bell een rondreis door het doel om uitvoel de opbrengst zal st| liefdadige fnrichtin] Dr. W. I. f] is zeer ernstig onj aan roos, waardoor- van een patient bi Daarbij voegden gen. De laatste Sa toegediend. Eenige dronl twist in een buis te] Een lamp viel om e] der bewoners kwan van dezen werden Ook in Ruslal koud. Te Moskou dagen 13 lijken ge\j

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2