st-lndië, I SBAAR CHRISTELIJK- NIEUWSBL AD HISTORISCH VOOR ZEELAND. P. Dregmans. P. DREGMANS, den. den. „uiring. 1888. No. 60. Zaterdag 18 Februari. Tweede Jaargang. i, zwarte Sitsen, ER IJ EIM, *aat, Goes. L no 6 7. ijak Kelappa, >M ETE R. RANJE Lz., Servetgoederen, iz. enz. NTELS, sen, V, roliezeep.) VERSCHIJNT F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIE*: De verkiezing te Hulst. JËVENE TIJ ERÜIMD. (Prijscourant gratis.) /an eene militaire X. rlof kunnen voor t-lndiëpremie ran zijn korps, sters geven gratis )OR DE HUID BIZON- ZEEP, GENAAMD PER STUK BIJ y' de Jonge, Goes. de weersgesteldheid op jn is de :er goed, kan alle hulp- ri, voorspelt regen en ;n dag te voren, is zeer Jechts f 0,25, franco per TE GOES. singenMiddelburg. rekuren tem. 5, Zeilm. 6.30, 8, 3,30, 5. 6.30 8. 10.15. 30, 7.15, 8,45, 10,16 4,15, 5,45, 7,15 8,45,11 issclien Middelburg en lissingen. B.20f, 8,9,15-f-, 10, nm. l,40f,2,30, 3,30f, 1.-,f,9,-10,-f,11.-, 2.30f, 3,30, 4,30f,6, eizen aan waarbij aan rq wordt aangelegd- leggen aan de Keersluis DE elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,025 UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. «S w Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. BEKEN DM AKIN G. De Majoor-Commandant der d. d. Schutterij te Middelburg, gezien de tot hem gerichte missives van kerkeraadsbesturen, vereenigingen en parti culieren, houdende bezwaren tegen de be volen inspectie der d. d. Schutterij op Zon dag 19 Februari e k., den jaardag van Zijne Majesteit onzen Geëerbiedigden Koning. Overwegende, dat het deelnemen aan eene inspectie op 19 Februari 1888, voor personen die zich daardoor bezwaard ge voelen, in hunne godsdienstige meeningen, niet wenschelijk is. Bepaalt dat alle leden der d. d. Schutterij, die wegens hunne geloofsovertuiging bezwaar moch'.en hebben, om aan de bevolen inspectie deel te nemen, daarvan worden vrijgesteld, onder gehoudenheid, schriftelijk daarvan kennis te geven aan hunne Compagnie's- Commandanten voor of op Zaterdag 18 de zer vóór 4 uur des namiddags en op Maan dag 20 dezer des namiddags ten 1 ure aan te treden op den Dam, in marsehtenue, ten einde aldaar gein«pecteerd te worden. Indien de inspectie op 19 Februari wordt afgelost zal die op 20 dezer ook niet plaats hebben. Middelburg, 16 Februari 1888. De Majoor-Commandant der d.d. Schutterij F. G. SPRENGER. Een sterfgeval in dit kiesdistrict is oor zaak dat de nieuwe kiezers, terwijl de stembus voor de Tweede-Kamer-verkiezir.g wenkt, in dit gure jaargetijde, eerst nog naar de stembus moeter., om een lid te kiezen voor de Provinciale Staten. Dat zij juist nu daartoe geroepen worden, moge om vele redenen te bejammeren zijn, ook om de herinnering aan het waardige lid, dat door den dood aan zijn arbeid ontrukt, straks moet vervangen worden toch roepen wij onzen ouden en nieuwen kiezers in het lar.d van Hulst met nadruk toe KOMT TOCH TROUW TER STEMBUS S Geen der kiezers, van wat kleur of rich ting ook, mag thans tehuis blijven. De kiezers van Hulst toch hebben de treurige verplichting, maar ook de eer, de eersten te zijn, die in versterkten getale, kunnen opkomen, een iegelijk voor zijn eigen candidaat. Met belangstelling slaat het kiezersvolk in Zeeland den strijd gade, die U, kiezers van Hulst, wacht. Drie partijen strijden om de eer een der haren te mogen afvaardigen. De krachten van liberalen, roomschen en anti revolutionairen zullen worden gemeten. De eer der antirevolutionaire, of, wilt gij, der christelijk historische partij vordert een trouwe opkomst van al onze vrienden voor den antirevolutionairen candidaat den heer Wij kennen dezen heer als een kundig en practisch man: die door zijne betrekking ruimschoots de gelegenheid had, zich op de hoogte te stellen van plaatselijke toe standen en belangenen dat ook deed. Ais een min, die onze heginselen van heeler harte is toegedaan, en die het kleine aantal van oprechte belijders des Heeren, in Zeelands provinciale staten, ongetwijfeld zal versterken. Inwoner van het district, zal hij dit op waardige wijze kunnen vertegenwoordigen. IleL is ons lang niet onverschillig, kiezers t door wien wij vei tegen woordigd worden. De provinciale staten zijn grootendeels in handen der liberalen, die, ofschoon bij het volk minderheid, aldaar de meerderheid konden krijgen door gebruik te maken van onze veelal zoo trage opkomst. En de gevolgen bleven niet achter. De provinciale staten kozen in de gedeputeerde staten, mannen, die niet van onze heginselen zijnnaar de Eerste Kamer zonden zij mannen die in zake het bijzonder onderwijs, zelfs nog ten vorigen jare weigerden ons recht te doen. Ook om, kon het zijn, het ongeloof, dat ook in onze provinciale staten den boven toon voert, af te breken, en het handjevol belijders des Heeren aldaar met een te ver. meerderen, is het noodig dat ieder onzer zijn plicht doe. De oude kiezers hebben de nieuwen voor te lichten, die thans voor bet eerst mee optrekkenen vooral hebben zij te zorgen dat de nieuwe kiezers it, ijver en kloekheid van aanvatten de ouden niet beschaamd zetten. Wij rekenen op een goed stemmencijfer voor onzen uitnemenden candidaat Notaris te Axel. V Onrecht. In de rede van Lobman te Middelburg kwamen vele harde beschuldigingen voor aan het adres der liber,den. Beschuldigingen die helaas, maar al te waar waren. Zoo heeft b. v. de liberale meerderheid in de Tweede Kamer een groot onrecht gepl -egd door namelijk de. groote steden te hand haven als meervoudige districten, terwijl alle andere enkelvoudige geworden waren. Wat wi! dit zeggen Zooals men weet is bij de nieuwe grond wet bepaald dat de Tweede Kamer voortaan uit honderd leden zal bestaan. Nu wilde de minister die honderd leden gekozen hebben door honderd kiesdistricten, dus door elk kiesdistrict een lid. Goed. Dit was afgesproken. En zoo zullen dus Goes en Middelburg en bijna alle districten in ons land ieder maar één lid naar de Tweede Kamer zenden. Nu zou men zeggen dat dit in Amsterdam en Rotterdam ook wel zoo kon? Mis geraden. De liberalen heslisten als éen man, ook de rechtschapenen onder hen als Farncombe Sanders, v. Houten en De Ranitz, dat zjj die nieuwe kiestabel niet zouden aannemen, als de groote steden niet als meervoudige districten mochten blijven dienst doen. En daar zij nu de meerderheid in de kamer hadden, dreven zij dit zeer ongerechtige voorstel door. Amsterdam,Rotterdam, Utrecht Groningen en Den Haag, blijven dus meer voudige districten. Dat wil zeggen, zij zen den nu niet een, maar meer dan een lid naar de Tweede Kamer. Daarvoor moesten zelfs de naaste dorpen er bij gevoegd worden, •om dat getal 2 of 5 of 9 maar te kunnen halen. En waarom waren de liberalen nu juist zoo gesteld op Amsterdam en Rotterdam en Den Haag en Utrecht en Groningen Antwoordwijl zij daar kans hebben, dat al hunne candidaten gekozen worden. Daar hebben zij de meerderheid. En dit is nu het onrecht. Een kiezer te Goes zal nu een fid naai de tweede kamer mogen zenden. Verhuist echter die kiezer naar Amsterdam, dan zendt hij er niet een maar negen. Als er nu te Amsterdam 1000 kiezers opkomen, en er zijn 501 liberalen bij, dan zenden die 501 liberalen negen leden ter tweede kameren de overige 499 nul. In de vijf genoemde steden wonen 800 duizend zielen, waarvan slechts de helft liberalen zijrl. Toch zal men het zien ge beuren, dat die eene helft, de liberalen 9 5 3 2 19 leden afvaardigten de andere helft, die immers even groot is, de antili beralen, slechts 2. Dit zal gebeuren, tenzij in die steden de partijen willen besluiten om de splitsing dezer districten die met het oog op de min derheden had moeten plaats hebben, en die door de «liberalen» geweigerd werd, zeiven te beproeven; en door samenwerking te beletten dat de liberalen al de zetels innemen. En dit kan geschieden, vooral als men weet, dat in Amsterdam, Den Haag en Utrecht de gezamenlijke minderheden in aantal sterker zijn dan de «liberalen». Men zou haast wenschen dat het daartoe eens komen kon, al was het alleen maar om den «liberalen» heeren eens eene ge voelige les te geven voor hun ongerechtig en onoprecht bestaan in zake de kiesdistricten. Ongerechtig, wijl zij wetende dat zij on recht deden, het toch om eigen voordeel doordreven. Onoprecht, wijl zij nu op hunne rondreis, overal aan de kiezers gaan meedeelen, dat zij deze ongerechtige indeeling betreuren, en dat zij er zoo spoedig mogelijk verande ring iu zullen brengen! Zoo wil men ook de nieuwe kiezers ver lakken en inrekenen. Vraagt gij of het hun baten zal? Zelfs den oolijksten kwakzalver laat het publiek ten slotte alleen staan op zijn tafeltje. V Een nieuw Tractaat. Wij behoeven wel niet heel veel notitie meer te nemen van hetgeen deze stervende kamer doet. Toch wenschen wij m>g even te wijzen op het wetje dat gisteren be krachtigd werd, namelijk liet ontwerp tot goedkeuring vanj het handels- en scheep- vaarttiactaat met Spanje. Nu komt in dit tractaat voor eene bepaling, dat in zake godsdienstvrijheid, Spanje ons wil behan delen «op den voet der meest begunstigde natie.» Een bepaling, waarin de minister Karnebeek niet had mogen berusten. Ook het handelstractaat met Frankrijk werd om die redenen, nog niet zoovele jaren ge leden, tot tweemalen toe verworpen. Want dat «op den voet der meest be gunstigde natie» maakt dat wy tegenover Spanje dan toch altijd nog in een toestand van afhankelijkheid zijn. Meest begunstigd o ja 1 Maar dan toch nog begunstigd. En nu had minister v. Karnebeek niet als gunst, maar als recht, van Spanje 's regee ring waarborg moeten eischen, van de godsdienstvrijheid der protestantsche en Israehetische Nederlanders in dit roomsche land woonachtig. Zonder dat had hy dit tractaat met Spanje niet mogen teekentn. Te meer wijl Spanje als mogendheid niet onze meerdere, maar onze gelijke is, en wijl de droevige bladzijden uit den 80 ja rigen oorlog en de geschiedenis der laatste jaren ons waarschuwen, dat Spanje nog altoos lijdt aan zijne oude vervolgingszucht. Denk aan de auto da fee's van den ouden, aan de Matarriorossen van den nieuwen tijd. Spanje is niet te vertrouwen. Een Israëliet, de hr. Levy, moest er onzen oud-gouverneur aan herinneren. En toen nu dhr. v. Karnebeek er zich afhielp met de boodschap, dat een handelstractaat met godsdienstvrijheid niets te maken heeft, toen stond het antirevolutionair lid dhr. Beelaerts op, om te zeggen, dat hij dit tractaat niet voor zijne rekening namen stelde voor de behandeling te verdagen. Voorzichtig en toch veelzeggend uit. gedrukt. De motie Beelaerts werd echter met 38 tegen 34 stemmen verworpen. De geheele rechterzijde, ook de roomschen, steunden de motie; de geheele liberale party, met Levy incluis, verwierp haar. En zoo werd Nederland weer een tractaat rijker, welks inhoud duidelijk herinnert aan een tijd die nooit weerom komt, aan de dagen van Neerlands grootheid. Gekneveld En het akeligste van de zaak is wel, dat het eens door ons, met Gods hulp, zoo diep vernederde Spanje nietalleen als getuige, maar als uitvoerder van het vonnis tegenover ons staat. Eere aan Beelaerts en aan de rechter zijde, die de eer van zulk een «begunstiging» niet aandurfden. En de «liberalen», die het handelstractaat met Frankrijk niet aandurfden, waar bleven zij nu Och, toen immers liep de wijn gevaar. Nu gold het slechts wat godsdienst vrijheid Zou ook by deze gemoedelijke mannen de natuur niet boven de leer gaan? V Deputatenvergadering. De broeders, die gisteren van deze ver gadering tehuis gekomen zyn, waren een stemmig in hun roep, dat zij met zooveel genot en zegen waren saam geweest Er waren 384 Depute ten opgegeven, waarvan 277 teekenden. Van de kamerleden waren slechts 5 afwezig, namelyk de hh. Keuche- nius, Schimmelpenninck(uit Goes), v. Lijnde i, T. Mackay en v. Pallandt. De toon die daar heerschte was ernstig,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1