Kerk- en Schoolnieuw s. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Het is niet billijk ten opzichte van school en kerk. Enkelvoudige districten zijn er ook nog niet naar behooren, denk aan Amsterdam en Rotterdam. Ik heb in de Kamer dikwijls gewild dat de schoolquaestie uit den weg geruimd zou worden om aan andere quaesties te kunnen beginnen, doch men heeft niet gewild, het was aan een doovemans deur geklopt. Het is dus te hopen dat er een partij komt die er ons afhelpt. Wij voor ons, steunen alleen op Gods Woord en laten de uitkomst over aan den Heere, wij vertrouwen op Hem alleen, die ons tot op dezen dag geleid heeft. Ds. Littooy dankte den spreker voor de schoone i ede die met de meeste belangstelling was aangehoord en naar wij hopen, met het oog op de aanstaande verkiezing, niet te vergeels zal zijn uitgesproken. 10 Februari 1888. (Per Telegraaf.) Benoemd tot ontvanger der dir. belastingen te Breskens dhr. K. Spaan, thans te Horst, en in dezelfde be trekking te Cuijk dhr. H. van der Heijden, thans te Sas van Gent. Uit het raadsverslag van Middelburg is ons jongstleden Woensdag gebleken, dat de minister van oorlog met den burgemees ter van Middelburg in briefwLseling is ge treden over de mogelijkheid der oprichting eener caddettenschool aldaar. De quaestie staat in verband met de nieuwe regeling van het militair onderwijs, waartoe een wetsontwerp is ingediend met het volgend artikel: «Het voorbereidend onderwijs voor toe gang tot de kon. militaire academie wordt gegeven aan een of meer cadettenscholen, en dat voor toelating tot den hoofdcursus aan de cursussen bij de infanterie. Aan zulk een cadettenschool wordt onderwijs gegeven in: de vakken die in de 4e en 5e klasse eener hocgere burgerschool met 5 jarigen cursus worden behandeld, met uitzondering van die vermeld in art. 17 l en p der wet op het middelbaar onderwijs; het exerceeren uit de «recrutenschool» c. het schermen, dansen en zwemmen. Voorts onderwijs in den godsdienst naar keuze. De cursus duurt twee jaren. Aan het toelatingsexamen kunnen deel nemen zonen die a. op het tijdstip van den aanvang van den eerstvolgenden cursus den vollen ouder dom van vijftien jaren bereikt, maar dien van achttien jaren niet overschreden hebben b. zich voor het tijdstip door den minister te bepalen, met overlegging der noodige bescheiden, bij hem voor het examen hebben aangemeld. Het examen omvat a reken- stel- en meetkunde b. eerste beginselen der natuur kunde; c. aardrijkskunde, d. algemeene en vaderl. geschiedenis; e. Nederl., Fransche, Engelsche en Iloogduitsche talen. Hij die tot de cadettenschool wordt toe gelaten, verbindt zich, van af dien datum, den Staat gedurende den tijd van negen jaren als militair te dienen. Van deze negen jaren behooren vier in den rang van officier te worden doorgebracht, zoodat, wanneer de officiersrang niet in vijf jaren wordt bereikt, de dienstverbintenis met den langeren duur van den opleidingstijd wordt verlengd. Tot tegemoetkoming in de kosten eener cadettenschool zal voor iederen leerling jaarlijks f 300 worden bijgedragen. Benoemd tot burgemeester van Hulst de hr. v. Waesberghe Janssensen van Aardenburg de heer mr. P. Chr. J. Hen- nequin. De jaarwedde van den te benoemen gemeente-geneesheer te Hoedekenskerke is reeds tot f1250 met vrije woning gebracht; nochtans hebben zich geene sollicitanten aaageboden. Hoe schaars Westelijk 7uid-Beveland van geneeskundigen jvoorzien is, blijkt daar uit dat, bij het vertrek van den heer Geiil van Nisse, 13 dorpen slechts 4 geneesheeren bezitten. In de Woemdag gehouden vergade ring van den gemeenteraad te Hoedekens kerke, is in de plaats van dhr. Jac. van Dijke die wegens vertrek uit de gemeente tegen 1 Maart zijn eervol ontslag verzocht had als lid en voorzitter van het burgerlijk armbestuur, met 5 tegen 2 stemmen tot lid gekozen de heer M. G. Verbeek, wet houder, en tot voorzitter met algemeene stemmen de heer J. Welleman, burge meester. Beiden namen de benoeming aan. Het nieuw gebouwde gemeentehuis te Jiisse is in gebruik genomen. Plechtigheden hadden daarbij niet plaats. Het gebouw is neten geriefelijk. Het bevat een raadszaal, een wachtkamer en een woning voor den conscierge. Kruiningen. Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten in deze gemeente .bedraagt 307, dat voor den gemeenteraad 306. Vroeger bedroeg het aantal kiezers voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten 88 en voor den ge meenteraad 159. ADRES VAN ADHAESIE. Wissenkerke. Uit deze gemeei.te is ver zonden, aan de 2e kamer een adres van adhaesie, geteekend door meer dan 80 per sonen van allen rang en stand, om te steunen het adres van den Heer J. W. Vader te Cortgene, opdat de 2e kamer niet zou aannemen een wetsvoorstel tot beperking van den veldarbeid voor kinde ren tot den leeftijd van 12 jaren. Een ieder welke te platten lande leeft, gevoelt het, welke moeilijkheden en schade zoodanige wet zou teweegbrengen voor landbouwers en arbeiders. De Inzender van dit bericht hoopt, dat allerwegen in ons Vaderland stemmen zul len opgaan tegen dat wetsvoorstel en men spoedig er werk van maken zal om adhaesie te hechten aan het adres van genoemden Heer J, W. Vader te Cortgene. Met het oog op de samenkomst der leden van de 2e Kamer is er geen tijd te ver liezen. Woensdagavond trad te Goes in het lokaal der Chr. Jongelings-vereeniging «Ken den Heere» dr. Riemens van Middelburg op met een lezing over professor Gellart. Spreker wist zijn gehoor te boeien met het verhaal van menig treffend voorval uit het leven van dezen merkwaardigen man en besloot zijne rede met eene beschou wing over zijne vele zedekundige werken. Onze plaatsruimte laat niet toe een verslag over deze lezing in ons blad op te nemen. Het publiek was minder sterk vertegen woordigd dan anders. In de korte zitting van den gemeente raad te Goes op gisteren middag, waarbij de heer Moens afwezig was, werden overeen komstig het voorstel van B. en W. 21 personen die blijkens inlichtingen van de ver schillende besturen der instellingen van weldadigheid in het laatste jaar ondersteu ning genoten hebben, van de kiezerslijsten geschrapt. Medegedeeld werd dat aan mej. Van Kalmthout eervol ontslag is verleend als helpster aan de bewaarschool en in haar plaats benoemd werd mej. Overwoei. Als leden van 't stembureau voor de aanstaande verkiezing voor een lid der 2e kamer werden benoemd de hh. Hildernisse en v. d. Hoek, de overige leden tot hunne plaatsvervangers. Zaamslag, 9 Febr. Voor de betrekking van Gemeente-Vroedvrouw alhier heeft zich slechts ééne sollicitante aangemeld. Alloop gemeenteraadsverkiezing te Heinkenszand. Aantal kiezers 195. Uitge brachte stemmen 149. Van onwaarde 2. Geldige stemmen 147. Volstrekte meerder- derheid 74. Hiervan verkregen de heeren Jac. Dominicus 58. Jac. van den Ende 50. H. J. Lamoraal Wichers 30. G. Nijsse 8 stemmen, en J. B. Koch 1 stem. Derhalve herstemmin j tusschen Jac. Dominicus er. Jac. van den Ende. Gedurende de maand Januari 11. ver voerde de Stoomvaartmaatschappij «Zeeland» 4572 reizigers, verdeeld als volgtvan Londen naar Vlissingen 1977 en van Vlis- singen naar Londen 2595. In Januari 1887 werden 4285 reizigers vervoerd. Het goe derenvervoer beliep in de afgeloopen maand 2039 ton, tegen 1962 ton in Januari van het vorige jaar. Ned. Herv. Kerk. Viertal te Middelburg P. J. Rose am Abbing te SilvoMeH. F. Barbas, te Hol- landsche Veld, H. A. E. Heinecken te Arnerongen, en dr. H. G. Kleijn te Hooge Zwaluwe. Zaamslag, 9 Febr. Naar men verneemt heeft ds. H. W. Brandt, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, het op hem uitgebrachte beroep naar die gemeente te Kruisland, aangenomen. In de Ned. Herv. kerk waren op 1 Jan. 1888 361 vacituren tegen 318 op 1 Jan. 1887, zoodat het aantal in den loop van 1887 met 43 is vermeerderd. Op 1 Jan. jl waren de vacaturen van de ver schillende provinciën als volgtGelderland 66 Zuid-Holland 65. Noord-Holland 40, Zee-; land 34 Utiecht 24, Friesland 73, Overijsel 18, Groningen 30, Noord-Brabant 24, Drente 15, Waalsch ressort 2. Het gemeentebestuur van Oostburg heeft in zijn jongste zitting besloten kinderen, die den leeftijd van 5 jaren bereikt hebben, toe te later: tot de openbare school der gemeente. Naar men verneemt, heeft ds. C. Giltaij, herv. preuikant te 's Heer-Arends kerke c. a., het voornemen teger. primo Mei zijn bediening neer te leggen. De 68 jarige timmerman De Jong te 's Hage, stond gisteren terecht, beklaagd van onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. Hij had aan verschillende personen genees kundigen bijstand verleend. Zoo had hij een vrouw het drinken van warm water aanbevolen als middel tegen zenuwachtigheid. En aan een andere vrouw het eten van uitgedampt zoethout tegen pijn op de borst. Voor dezelfde kwaal had hij een ander pilletjes gegeven bestaande uit melk en spaansche zeep. Een jongetje, wiens oog tengevolge eener verwonding met een schoenmakersels ontstoken was, had hij ge nezen door het oog met de hand te wrij ven. Alle getuigen verklaarden na de behandeling te zijn hersteld. De ouders van het boven genoemd jongetje, verzekerden dat een oogarts te 's Hage eerst het uitnemen van het oog had noodig geoordeeld, en dat door de daarop ingeroepen behandeling van De Jong dit oog in plaats van uitgenomen, volkomen hersteld was. Een boete van f 40 werd tegen De Jong geëheht. Nog werd een magnetiseur voor hetzelfde «misdrijf» veroordeeld tot 1 dag hechtenis of 50 cents boete; terwijl in de volgende week een hoefsmid zal terechtstaan wegens oubevoegd nitoefenen der veeartsenij kunst. Op 13 Febr. volgt de uitspraak in zake den hr. Quist uit Goes wegens eenzelfde overtreding.» Het monopolie der medische wetenschap blijft dus gehandhaafd. Het "gerechtshof te 's Gravenhage heeft vernietigd het vonnis der rechtbank te Zierikzee, waarbij een ttmmerman uit Haamstede en een metselaar uit Brouwers haven, veroordeeld werden ieder tot 6 maanden gevangenisstraf wegens het afleg gen van een valschen eed in een strafzaak. Beiden werden gisteren vrijgesproken. Het vonnis waarbij een arbeidster te Haamstede veroordeeld werd tot 1 maand gevangenis straf, wegens mishandeling van een 12 jarig meisje, werd bevestigd. Dezelfde gevangene in de strafgevange nis nabij Scheveningen, die gister door de Haagszhe Rechtbank werd veroordeeld wegens het breken van glasruiten in die inrichting stond tegelijk wederom voor een gelijk feit, den 4n. jl. gepleegd terecht. Thans vorderde het Openb. Min. 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraak a. s. Maandag. Hij moet op de vraag waarom hij dit heeft gedaan, geantwoord hebben «Voor een ruit heeft de officier drie maanden tegen mij geëischtnu kan hij een jaar eischen.» 's Hage. De jonge vrouw uit Veere, die door de Middelburgsche rechtbank tot 4 maand gevangenisstraf veroordeeld was we gens het te vondeling leggen van haar kind, stond alhier gister in hooger beroep terecht. Mr. v. Gigh pleitte vrijspraak, doch de advocaat-generaal eischte bevestiging van het vonnis. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Ter openbare terechtzitting van heden, Vrijdag 10 Februari 1888, zijn veroordeeld wegens mishandeling: C. V. 18 j. arbeider te Schoondijke, tot 3 m. gev. mishandeling van een ambte naar en wederspannigheid: G. J. 23 j. visscher te Arnemuiden, tot 14 d. gev. beleediging van een ambtenaar: L. v. d. S. 75 j. scheepstimmerman en G. W. v. K. 53 j. beiden te Veere, ieder tot f 15 b. of 8 d. hecht. beleediging: L. V. 28 j. werkman te St. Kruis, tot f 12 b. of 10 d. hecht. diefstal: J. A. de J. 16 j. arbeider te Wemeldinge tot 2 m. gev. P. T. 21 j. huisvr. van J. W. arbeidster te Kloetinge tot 1 maand gev. A. d. 1. N. 73 j. werkman te Middelburg (België) gedetineerd te Middel burg tot 1 j. gev? met bepaling van in mindering te brengen de voorloopige hechtenis. Overtreding der jachtwet P. v. H„ 28 j., metselaar, en C. de M.,24j., visscher, beiden te Woensdrecht, appellanten van een vonnis van het kantongerecht te Goes, ieder t »t f 10 b. of 3 d. h met vernieti ging van het vonnis van het kantongerecht. Vrijgesproken: P. de J., 54 j., arbeider te Veere, beklaagd van diefstal. Goes. De meisjesvereeniging «het tarwe- graan» alhier, hoopt den lfin Febr. a. s. haar 25jarig bestaan feestelijk te vieren in de kerk der Chr. evangelische gemeente onder leiding van ds. Mooij te Dordrecht. Isrseke. Deze week bracht eene vrouw uit Ellewoutsdijk bezoek aan een harer famielieleden in deze gemeente. Toen zij des avonds ook nog een visite bij een be kende aflegde, kon zij, huiswaarts keerende den weg naar eerstgenoemde niet vinden en was daarom zoo vrij aan een persoon eenige inlichtingen te vragen. In stede van aan dat verzoek te voldoen ging hij haar zijne huishoudelijke omstandigheden mede- deelen, die alles behalve rooskleurig bleken te zijn, hetgeen bleek uit 's mans bijzonderen trek naar de versierselen der vrouw. Zij, dit merkende vluchtte een nabijzijnde woning binnnn waar zij door den schrik in een «flauwte» viel. De aanrander was daarop spoedig verdwenen zoodat alle nas por in gen vruchteloos zijn tot heden. De Justitie uit Zieiïksee heeft zich naar Tolen begeven, om een onderzoek in te stellen naar een moord, vermoedelijk gepleegd door een ongehuwde moeder op haar pasgeboren kind. Naar men meldt, is de stoomvaart maatschappij «Zeeland» voornemens het stoomschip «Prinses Marie» een aanzienlijke reparatie te doen ondergaan. Een en ander zal het aanzienlijk bedrag van ruim een ton gouds aan kosten na zich sleepen. Ver schillende maatschappijen, o. a. de «De Schelde» te Vlissingen, hebben prijsopgave daarvan gedaan. Het werk werd aan de Nederlandsche stoombootmaatschappij te Rotterdam (Feijnoord) toegewezen. Woensdag middag werd het muildier dan den molenaar N. V. jte Gapinge ge spannen voor een wagen schichtig, en stortte met wagen en kleine lading in de vest te Veere. Zonder ongelukken kwam alles er af. De voerman die mede in het water viel, wist van onder den wagen te raken en kwam alzoo met den schrik vrij. - Uit Vlissingen wordt ons gemeld De Engelsche stoomboot John Wells is hedenmorgen op de Spijkerplaat omhoog gevaren. Hedenmiddag is het vaartuig door drie sleepbooten vlot gesleept, en opgestoomd naar Gent. Sluis. Naar wij van betrouwbare zijde vernemen, zullen de middelen van vervoer behalve met een stoomtram naar Heijst Blankenberghe eerlang nog vermeerderd worden met een stoombootdienst naar Brugge en zulks tot vervoer van goederen en personen. OESTERS. Ofschoon de oesterhandel evenals die in al'e levende visch een spoedigen verkoop eischt, zoo kan men toch oesters goed houden, als slechts zorg wordt gedragen, om ze in luchtige vertrekken bij 9 of 10" warmte op te slaan. Het bewaren op ijs, of wel vaten oesters in sterk afgekoelde ruimten te plaatsen, is volgens de nieuwere ervaring, gebleken ongeschikt te zijn. Inden laatsten tijd heeft men beproefd de oesters kunstmatig te voeden, om ze langer in het leven te houden, hetgeen met een gunstigen uitslag werd bekroond, 't Is namelijk gelukt de oesters bij deze voeding 5 tot 6 weken lerend te houden. De handelwijze bestaat daarin, de in het vat gepakte oesters met een mengsel van versch zeewater en maïs meel te overgieten. Aldus lezen we in een buitenlandsch wetenschappelijk tijdschrift, eu vonden 't bericht, met het oog op onzen handel belangrijk genoeg daarvan mededeeling te doen, zonder op de meer of mindere juistheid te kunnen ingaan. Vliss. Court. Te Dwingeloo heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Een timmerman was met zqn knecht bezig een afgehouwen boomstam door kruit te laten springen. Toen het eenigen tijd duurde voordat het kruit ont plofte, ging de knecht eens kijken of de lont uitgedoofd was. Nauwelijks was hij er evenwel bij of het kruit vatte vuur en de stam sprong uiteen, zoodat hij het hout in het aangezicht kreeg. Zijn neus werd geheel verbrijzeld, terwijl hij ook het gebruik zijner oogen voortaan zal moeten missen. De heer Van der Eist, directeur-inge nieur der mijnen in Limburg, heeft ter gelegenheid van het huwelijk zijner dochter eene som van f5000 gestort in de mijn- werkerskas.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2