(LEIDING CHRISTELIJK- NIEUWSBL AD HISTORISCH YOOR ZEELAND. INNEN, a g. 1888. No. 56. Donderdag 9 Februari. Tweede Jaargang. elde. Ëene iEID, PAARDENKNECHT Gr f van is iming van het ^ZEN! T DIENST ELEGRAAF." VERSCHIJNT G. M. Klemkef k, te Goes F. p. d'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIE* Buitenland. Burgerlijke Stand. Overzicht van Verkoopingen ADVERT ENT1KN. niet alleen aan s wordt het gebruik geschikt om door het Bijbelsche Geschie- 4 17'/2 cent of naar en gebonden 4 kunnen aanschaffen, en ter inzage ver- IB ACH. ike Javakoffle, thans imen 12, gedroogde 15, Witte Kaas 30, Ons. Peekoffie 2°, aen 12, Capuc\jners enMiddelburg. iren 5, Zeilm. 6.30, 8, 30, 5. 6.30 8. 10.15. 7,15, 8,45, 10,16 5, 5,45, 7,15 8,45,11 Middelburg en lam. k in Februari. Vam Van Rotterd. en Middelb. naar saar Middalk Rotterd. Vliaaingan V. V. 9,- 10 8,45 9,- 10 00 9,- 10 0 co 00 - 9, fDIENST g en Zierikzee. ee iri. Spoorweg Goes. Van )insd. Voen. 8 )ond. 9 frijd. 10 laterd.ll Zierikzee 7 'smidd. 2. 12.— 2,- 2.-- 12.— laan. 13'smorg 7,30 Dinsd. 14 7,30 i. van Antwerpen öinsd. 7'smorg.4. Dond. 9 5. fond. 12 6.— Jinsd. 14 6.30 DE HUW, ELREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,025 UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere rege* meer 10 cent. Al curie user. Het begint in onze politieke wereld thans al curieuser te staan. Voor losmaking van den financiëelen band tusschen Kerk en Staat gaan thans stemmen op uit de kringen der geloovigen, maar tegen scheiding komt eea protest uit Am sterdam's Burgerpligt, bij mon le van een Jood, die er niets meê te maken heeft, en voorts van heel een slier van ongeloovige heeren, die zich ternauwernood herinneren, dat ze in hun jeugd wel eens een kerk hebben van binnen gezien. Zoo wordt het <cde verkeerde wereld», waarin op geen program of geen persoon meer pijl valt te trekken, en nut met baat zucht wedijvert om de heerschappij. Een veeg teeken I Veeg voor de Liberalistische coterie, die op zulk een wijs al meer den weg der factie opgaat en zich, met terzijzetting van alle politieke schaamte, demoraliseert. Maar veeg ook voor onze vaderlandsche toekomst; nu het blijkt, dat de strooming uit de nationale wateren wegraakt, en een stilstaand water al meer het juiste beeld wordt van ons politiek leven. Er borrelt nog wel iets. Er is tamelijk veel gisting. Soms snelle, forsche gisting zelfs. ülaar gissing, die soms niet vreemd schijnt aan het gifgas van het moeras. Standaard. Wanneer ons blad over meer ruimte kon beschikken, dan zouden wij de gewichtige rede, dezer dagen door Bismarck in den Duitschen Rijksdag uitgesproken, in haar geheel overnemen. Nu echter kunnen wij V Gevolgd door een langen V 1 deelnemende menschen werd gisteren het lijk van de zoo rampspoedig omgekomen freule v. D. v. K. te Koudekerke grafwaarts gebracht De M. C. zegt er o. a. van: i Te kwart over 10 werd de droeve tocht van hier aanvaard en te 12 uren kwam u. m. u. m. 12,30 1- 3,45 4,15 Woensd. en Zat. 7,30 2,45 7,50 3,05 10,30 46,— 12^30 6,20 12,50 men aan Moesbosch. Daar vereenigden zich, behalve familie, kermissen en vrienden, benevens een deputatie van Oefening en Uitspanning, een deel der landelijke bevolking, om haar de laatste hulde te bewijzen. Door de lanen van de buitenplaats, waar zij zoovele genoeglijke dagen doorbracht, werd onder eerbiedige stilte haar lijk graf waarts gedragen. Alvorens de lijkkist in de tombe werd geplaatst, sprak de heer J. van 't,Hooft, predikant bij Ned. Herv. gemeente te Kou dekerke, een woord van troosten bemoediging waarna de vader van de overledene hun, die zijne geliefde dochter de laatste eer bracl ten, daarvoor zijn innigen dank be tuigde. De schuit van schipper D. M. te Terneuzen te huis behoorende, is Maandag bij het binnenkomen der haven op de steenen van de westhavenpunt geslagen, doch des avonds gelukkig weder vlot gekomen. Het (vaartuig is slechts een weinig lek. Kapelle. Maandagavond half tien toen bij den landbouwer J. Mol de bewoners in de schuur bezig waren nog een schaap te verzorgen voor zij naar bed gingen kwam dior een ongesloten deur onverwacht een er slechts een gedeelte van overschrijven. De politieke toestand zoo verklaarde de Rijkskanselier is in het laatste jaar meer ten goede dan ten kwade veranderd. De uitzichten zijn gunstiger geworden. In Frankrijk is een president opgestaan, nog vredelievender dan zijn voorganger, terwijl het ministerie aldaar gezuiverd is van zijne oorlogszuchtige elementen. Wel hitsen de Fransche en Russische bladen het volk tegen Duitschland op, doch daarvan trek ik mij niets aan. Wat de couranten schrijven is voor mij slechts druk inkt op papier. Ik heb voor mijne gevoe lens betere bewijzen. De Keizer van Rusland heeft mij persoonlijk gezegd dat hij geene oorlogszuchtige plannen tegen Duitschland koestert. De troepenbewegingen van Rusland op de Oostenrijksche grens zijn niet ont rustend. In 1879 geschiedden zij ook, en al evenmin met oorlogszuchtige bedoelingen. Bovendien waartoe zou het dienen, dewijl Rusland zoomin van Pruisen als van Oos tenrijk eenig grondgebied zou kunnen in schikken. Want Polen zijn er in Rusland genceg. Versterking van 't Poolsche ele ment zou verzwakking van het Russische zijn. Ik vertrouw Rusland en zijn vrede- lievenden Czaar zoo goed, dat wanneer wij in een oorlog met Frankrijk gewikkeld werden, ik zeker vermeen dat hierop geen oorlog met Rusland zal volgen. Wel om gekeerd. In de tegenwoordige en volgende omstan digheden is Duitschland het best af met een afwachtende houding aan te nemen. Het Oostersche vraagstuk dreigt. Wij zul len zien wat ter oplossing daarvan, in de toekomst door de andere mogendheden tegen Rusland zal gedaan worden. De vroegere vriendschap tusschen Rusland en ■»a,wp~l!TriTnnxirm,TTr™^trm7i/r—Ergnrroi 11 het geluk smaken alle vijf aan een anders wissen dood te onttrekken. De luchtreiziger Merihi steeg op den morgen van 31 Januari in de Arena Alsieri te Livorno met zijn ballon op en voerde aan de daaraanhangende trapeze gymnas tische toeren uit. Eensklaps voerde een krachtige windvlaag den ballon zeewaarts. De luchtschipper storlte van een hoogte van vierhonderd voet in zee. Der beman ning der stoomboot Garibaldi gelukte het den verongelukte te redden. Deze ligt thans zwaar ziek in het hospitaal te Livorno. De dierentemmer Pezon te Chalons werd, toen hij in het hok van zijn zwarten beer kwam, door dat b-est omvergeworpen. Pezon's zoon snelde ongewapend toe en trachtte den beer, die op zijn vader lag, door schoppen weg te jagen. Een huzaar stak zijn sabel toe aan den jongen Pezon die daarmede den beer een fikschen stoot gaf, en toen de beer opsprong, nog een aan de buik. Inmiddels was Pezon opgerezen en had hij het hok verlaten, bedienden schoten den zoon ter hulp en de beer werd door een geweerschot onschadelijk gemaakt. De wonden van Pezon zijn niet gevaarlijk, maar twee zijner ribben zijn gebroken. Van 6 8 Februari '88. GOES. Geboren Aaltje d. v. C. de Laat pn T V'iHpp Van 7 en 8 Febrnari '88. MIDDELBURG. Getrouwd D. Kapteijn jm. 22 j. met C. E. van der Waeijen Pie- terszen jd. 23 j. Duitschland heeft plaats gemaakt voor span ning, ook ondanks de goede diensten door ons aan Rusland bewezen. Maar wij zijn nu zoo gelukkig, dat wij niemand meer behoeven na te loopen. Het tractaat tusschen Oostenrijk en Duitschland, is er een ter verdediging, noodig gemaakt door Rusland's dreigende houding in 1879. De openbaar-making van dit verdrag ge schiedde ter geruststelling. Duitschland kan nu bij aanneming der wet op den dienst plicht, een niillioen soldaten op de been brengen aan de oostgrens een millioen aan de westgrens; en dan heeft het nog een miljoen ter zijner beschikking. Toch zal Duitschland nooit een aanvallenden oorlog beginnen en al wil Rusland dit ook niet, toch moeten wij ons wapenen door be schikbaarstelling der geweldige kracht die God in de Duitsche natie gelegd heeft, voor het geval dat zij die noodig mocht hebben. Het Duitsche rijk kan niet bang gemaakt worden door zekere bedreigingen in drukinkt. Wij Duitschers vreezen God, maar ook niemand anders. Godsvrucht noopt ons den vrede lijf te hebben en aan te kweeken. Maar wie den vrede verbreekt, die zal ondervinden dat de strijdvaardige vaderlandsliefde die in 1813 de geheele be volking van het toen verbrokkelde en uit gezogen Pruisen ouder de wapenen riep, thans het gemeenschappelijk goed der geheele Duitsche natie is, die zich als een eenig man zal opmaken, met de bede in het hartGod met ons De rede werd stormachtig toegejuicht, en de legerwet eenparig aangenomen. Ook daarbuiten bezongen tienduizenden vader landers den lof van held Bismarck; terwijl het telegrammen van gelukwenschen regende aan het adres van Europa's grootsten staatsman. Donderdag 9 Februari. Middelburg, door Not. Verhulst, in de „Ver genoeging, 8 uurlo. een Huis, Pottemarkt K 177. 2o. een Dito, Gortstraat K 36. 3o. een Dito, Korte" Geere, 360a. 4o. een Dito, Laneg Noordstraat L 184. Kruiinngen, 10 uur, door Not. Prins, aan 't stationskoffiehuisHuisraad, Inboedel, Biljart en verdere Herberg-inventaris. Maandag 13 Februari. Middelburg, 2 uur, door dhr. Kouion Ma nufacturen van dhr. Emanuel. Dinsdag 14 Februari. Goes, 's av. 7 uur, door Not. Lansen Croïn, op Slot Ostendeeen Winkelhuis en Erf, staande en gelegen aan de Opril te Goes, wijk A no. 14, groot 61 A. Informatiën geeft de heer W. Pelle. Middelburg, door Not. De Vos, 10 uur, ter woonplaats van dhr. Caljouw 3 baatgevende Melkkoeien, 1 Hit met Tuig, 1 Geit, 12 Kip pen er. 1 Haan, Kar op veeren, Arreslee, Kortmolen, Melkersgerei, Mest, Hooi, Man gels, Wagenzeilen, Kruiwagens, enz. Woensdag 15 Februari. Kruiningeu, 11 uur, door Not. Prins, ten sterfhuize van mevr. Elshouteen Inboedel. Kijkdag daags te voren 11 tot 3 uur. Donderdag 16 Februari. Middelburg, door Not. Tak2 uur, in „de Vergenoeging": 54,10 A. Weiland, in Grüps- kerke, aan den Seisweg naast de hofstede „Zandvoort" 62,10 A. Boomgaard en Tuin grond daarnaast. 49.59 A. Weiland en Sprink in Serooskerke bij den grintweg naar Gapinge. Vrijdag 17 Februari. Kadzand, 2 uur, bij J. De Le Lijs. door Kot. Lansen Croïn, krachtens art, 1223 B. W. 8 Februari 1888. Middelburg, Jiir. Mr. A. F. de Savornin Lobman, Lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, hield Maandagavond in het Schuttershof alhier eene lezing, welke door een menigte kiezers werd bijgewoond. Ds. Littooy, die den spreker inleidde, begon met te zeggenHet centraal-comité der anti-revolutionaire partij he *ft aange boden als spreker den heer Lohman tot ons te zendengaarne namen wij dit aanbod aan, en tengevolge daarvan is thans de heer Lohman in ons midden, waarna hij genoemde heer het woord gaf. Da heer Lohman deelde zijnen hoorders thans mede -niet hier gekomen te zijn op last van het centraal-comité, hoewel dat gaarne zag dat hij hier sprak, maar dat hij slechts gekomen was met het doel nog eenmaal de Zeeuwsche kiezers, aan wie hij niet vreemd meer was, te ontmoeten en de belangen onzer partij te bespreken. Wij staan, zoo sprak de heer Lohman ongeveer op het oogenblik voor een belang rijke verkiezing. Nu is het de gewoont^F men aan de kiezers der verschillende pa'^ '12 die strijden om het gezag en die.^chine, dat gezag bezitten willen, de 'aardentuig stelt. In België en En<- partijen tegenover elk-' Februari, gevuurd worden -den met toebehooien, 1 nemen aan het-^outen Kastje .Bureau, n juils, Kastklokken, Pendule, 1 Barometer. Stoven, Kachel met anti-revolutie Meelkist, Spekkist, Kleerkisten, aan het nders, Nachttafeltje, Lantaren, Prinstereföaam oud Porselein om 1 uur, als: vaard, etstellen, ieder 5 stuks, 20 gekleurde weigerdn, 20 dito Borden, 2 Suikerpotten, 4 aangedi'de Schotels, 7 Kopjes, 7 blauwe Bor doen a gekleurde, 2 gekleurde Schalen met 11 lagen randen, 6 groote Kommen, 6 ge le groote Schalen, enz. "Zierikzee, 11 uur, door Not. Way, in Con cordia: het Winkelhuis v. wijlen D. Haringx. Goes, op „Klein Frankrijk," 9 uur, voor dhr. Kodde, door Not. Pilaareen Boeren- inspan. Woensdag 29 Februari. Cortgene, 9 uur, door Not. Roelof, op de hofstede van Verburg 11 Paarden 1 tot 18 j., 7 Melkkoeien, 11 stuks jong Hoornvee, vette Varkens, Pluimgedierte, Karnhonden, 1 Utrechtsch Wagentje op veeren. Menwa- gens, Wale en Zeeuwsche Ploegen, Teeltuin. Heden middag ten 3 uren overleed tot onze diepe droefheid, na een geduldig lijden van enkele weken, mijn geliefde Echt genoot, en der kinderen zorgdragende V ader en Beliuwdvader L. J. Allaart, in den ouderdom van 66 jaar en 4 maanden waarvan ik ruim 41 jaar met hem in het huwelijk mocht vereenigd zijn. Dat zijn leven Christus was en zijn ster ven gewin, is ons tol troost. Mode namens zijne Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Wed. L. J. ALLAART geb. Thorenaar. Wolfaartsdijk, 5 Februari 1888. en Gen benoodigd, bij C. LEIJNSE, Segcersweg Middelburg

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1