Kerk- en Scitooliiieuus. Gemengde Bericht en. «Dat ze zich bij deze opmerking bepaalt Dat de erkentenis uit de gemengde school moet de Bijbel worden geweerd, geenerlei sympathie, voor de school waar de Bijbel kan worden gebruikt, voor de afz. vrije school, heeft doen ontstaan.» Hn bladz. 217 «Ook ik begeer niet aan de Roomsch Cath. op te dringen wat hun ergernis geeft.» En tot de Protestantsche (nu de Nationale van Utrecht) pariij liep Groe pag. 226: «Maar weet dat, niet door de kracht der wederpartij, neen! dat door uw ontrouw de weg voor de suprematie van Rome gebaand wordt.» Dat mr. F. ook het oordeel van Dr. Chalmers aangaande de Emanci patie der Roomsclien in Engeland (pag. 219) verneme en de genoegzaamheid va i het Woord Gods te midden van alle weder partij ders, Mr. F. heeft verkeerd geitzen, ja, ik zou bijna zeggen, niet gelezen. Als mr. F. mij aanraadt Groen niet te laten beschimmelen in mijn kast, dan kaats ik dien bal terug en verzoek hem op te slaan Parlementaire Studiën en Schetsen, No. XVI, waar mr. Groen een artikel van de Tijd bespreekt. De Tijd zegt: «Gewis de Katholieken, hoe zwaar zij ook in de schaal des lands wegen, kunnen alleen niets beheerschen. Zij z jn altijd de minderheid, zoowel in de kollegiën van algemeen bestuur, als in het land. Maar zij vormen toch een dusdanig ver mogende minderheid, dat niemand, d. w. z. geen partij iets doen zal zonder hunnen bijstand. «En het is juist daar dat hunne kracht zit, als die slechts behoorlijk wordt aange wend. En is dit tot dusver genoegzaam geschied? Wij betwijfelen het alleszins.» En daarop teekent Groen aan «ai wat de Tijd hier uiteenzet, komt, dunkt mij neer op den regel, ook voor de Christelijk His torische, voor de antirevolutionaire richting telkens gesteld. Laat ons nooit vergeten dat in een welbegrepen isolement, in ge trouwheid aan een kenmerkend beginsel, in het niet prijsgeven onzer eigenaardigheid voor het lokaas van een bondgenootsch ap, de kracht eener partij ligt. En de laatste citaten van Mr. F. zijn zeker aan het adr s van de fractie de Louter-, Bronsveld-, Buitendijk-, Wintgens Zij ten minste zijn het, die program- en beginselloos enkel negaties, ontkennende artikelen lijk zijn. En wie zou ons eerder naar Rome voeren, de «Issus de Calvin» als Groen, óf de familie der Remonstranten, welke ons, volgens Groen (Ongeloof en Rev. pag. 159), weder in Roorr.sch vaarwater zouden ge bracht hebben Laat mij Mr. F. mogen raden om het door Roomsclien geschreven werk «Ge- schiedvervalschingy> te lezen hij zal dan zien hoe het juist zijn geestverwanten, de Tu- bingers, zijn, die de «principes et conse quences» der Reformatie naar den hartader staken. Dat Dr. Bronsveld en de zijnen dit, vergeten, en zich verbroederen met de Liberalisten, om ons christ-histoi isclien,rechts gelijkheid te onthouden, daarover zou de «nobele» Groen geweend hebben gelijk hjj dat deed over de tegenwerking der mannen van Ernst en Vrede, die hem bijna altijd hebben gedwarsboomd. En het gansche leven van den «nobelen» Groen is één pro test tegen de ontkenning van het bestaans recht onzer overtuiging door de Liberalisten en hun diensvolgens handelende beste jaren zijns levens heeft de «nobele» Groen besteed om de christenen wakker te schud den en de Liberalen tot recht te roepen! De meer nauwgezette lezing van Groens geschriften zal ookMr. F. daarvan overtuigen, tenzij er onwil en vooroordeel in 't spel zij en daartegen baten geen bewijzen. Met vriendelijken dank, Uw Dw. Goes, 4/2 1888. Q. N. 4 Februaii 1888. Naar wij vernemen zijn de verkiezin gen voor de Tweede Kamer bepaald op 6 Maart en de herstemmingen op 20 Maart a. s. De verkiezing voor de Eerste Kamer is op 24 Maart a. s. btpaald. (Zaterdag reeds per bullitin meegedeeld). De Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, heeft voor Ierseke in een ware behoefte voorzien, dóór bij tien boek handelaar D. Vogel een depót te vestigen ter verkrijging van alle vrachtbrieven en declaratiën benoodigd bij het goederenver voer voor binnen- en buitenland, zonder eenige prijsverhooging. Z. M. heeft met ingang van 4 Maart, benoemd tot directeur van het rijkstelegiaaf- kantoor te Nieuwediep, J. W. Klappert, thans in gelijke betrekking ;e Middelburg. Middelburg. De aritire-volutionaire kies- vereeniging «Nederland en Oranje» hield Vrijdagavond eene vergadering. Door den secretaris Mr. C. 1 ucasse geschiedde mede- deeling dat in een vorige samenkomst Ds A. Littooy tot voorzitter was gekozen en tot zijn plaatsvervanger dhr. O. Verhage was benoemd. Na lezing en goelkeuring der notulen werd door den Voorzitter het doel dezer vergadering uiteengezet en met een enkel woord gewezen op de gewichtige gebeurtenis die aanstaande is; waarna door hem het doel en streven der Vereeniging zoo duide lijk mogelijk werd uiteengezet ten gerieve van hen die als gasten tegenwoordig waren. Spreker herinnerde er onder meer aan dat het beginsel dei' anti-revolutionaire partij ligt opgesloten in het Schriftwoord «Geef den Keizer wat des Keizers, en Gode wat Godes is.» Hoe de Liberale partij jaren lang zich tegenover dat beginsel geplaatst heeft. Geen partij heeft de rnensohen meer ge kneveld dun de z. g. Liberale. Met hen moest ieder ministerie rekening houden en hunne beginselen hebben zeer treurig ge werkt. Nederland is ontchristelijkt gewor den. In het op zij zetten en verdringen van den Godsdienst des Bijbels zijn zij voor gegaan en hebbpn velen van God en zijn Woord vervreemd. Buiten den Godsdienst kan er alleen sprake zijn van uitwendige beschaving, daar komt het ik op den voorgrond en als men zelf God wil zijn, komt men tol het socialisme, hoewel niet alle Liberalen socia listen zijn. Geheel anders was het met Groen van Prinsterer, hij heeft altijd gezegd: «Eerst Christen en dan Staatsman» en ge lukkig heeft hij vele volgelingen gekregen die evenals hij eerst voor Christus wensehen te ijveren. De liberale partij heeft altijd geijverd voor zichzelf en waar b. v. door de onzen om uitbreiding van het kiesrecht gevraagd werd, daar werden alle voorstellen afgestemd. Als Groen genoemd werd een Veldheer zonder leger, dan zeidehij dat zijn leger achter de Kiezers zat, en van daar kon hij hun toevoegen «Ik bied nog een dubbeltje minder dan gij.» Nu het kiesrecht is uitgebreid, werd de wensch geuit door den Voorzitter dat alle aanwezigen zouden medewet ken om de antirevolutionaire begin selen te doen zegevieren. Van de gelegenheid thans gegeven om als lid der vereeniging toe te treden werd door velen gebruik gemaakt, en om dit gemakkelijk te maken de contributie op f 0,50 gesteld. Het bekende ontwerp van het Program van Actie, door het Centraal Comité toe gezonden kwam thans in behandeling en werd door den Voorzitter op uitstekende wjjze toegelicht, doch kon, daar de tijd te kort was niet geheel worden afgehandeld. De benoeming van een of meer afgevaardigien naar de Deputaten Vergadering werd voor ditmaal aan het Bestuur opgedragen. Middelburg. Heden waren zeer velen getuigen van een indrukwekkende plechtig heid. Het stoffelijk overschot van Mevrouw de Brauw, de vorige week op zoo nood lottige wijze om het leven gekomen, werd grafwaarts gebracht. De weg langs welker, oe stoet voorbijging was als met menschen bezaaid. De kist waarin zich het lijk be vond met levende bloemen als bedekt. Aan de zijden van iedere volgkoets bevonden zich een tweetal lakeien. Het lijk werd op het kerkhof opgewacht door iele leden van de Provinciale Staten, der Rechtbank en van den Gemeenteraad. Aan de geopende groeve dankte Z.Exc. zelf voor de liefde en be langstelling ondervonden bij het overlijden van zijn lieve vrouw. liet lijk werd graf waarts gedragen door de leden der Prov. Griffie. Het lijk van .Tonkvr. v. D. v. K.,zal mor gen naar het landgoed baars vaders worden overgebracht en in het familiegraf bijgezet. Terneuzen, 4 Febr. Heden werd alhier eene vergadering gehouden van de anti revolutionaire kiesvereeniging «Zeeuwsch- Vlaanderen Oostelijk deel.» Een aantal leden, ook uit Axel en Zaarnslag, waren tegenwoordig. De vergadering vereenigde zich met het «concept-program van actie», 't welk toegeli ht werd door den heer Giin- derman van Oostburg. De heer A. de Bruijne, kapt.-luit ter zee en inspecteur van het loodswezen te Rotterdam zal overgeplaatst worden naar Vlissingen. Amst. De liberale kiesvereeniging Grondwet te 's Gravenhage heeft tot candidaten gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer de hh. v. d. Goes en Greeve (aftr.) en P. C. Evers. In 't nieuwe kiesdistrict Druten is door de antirevolutionairen candidaat ge steld de heer Beelaarts van Blokland, die de candidatuui' Leeft aanvaard. De gemeenteraad van Vlissingen heeft de inwonende personen, die na 21 Maart waren verhuisd, als kiezers gehandhaafd. De gezondheidstoestand van Z. M. onzen Koning is van dien aard, dat Z. M. geene offieiëele audiëntiën kun verleenen. '"**-■ -r-r ÜTT-fM'TTI W M .H IIUfclM ra Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Renesse en Noordwelle door ds. P. Peaux te Wijk aan Zee. Aangenomen naar Paramaribo door H. H. Zaalberg te Zierikzee. Ds. J. F. Corstius te Oirschot vroeger te Ouwerkerk, heeft emeritaat aangevraagd. Te Zaarnslag hebben eenige gecommit teerden uit het prov. kerkbestuur een onderzoek ingesteld naar de al- of niet- gegrondheid der aanklachten, van onder scheidene zijden tegen den predikant, den heer H. W. Brandt, ingebracht. Enkele getuigen zijn gehoord men verwacht, dat spoedig de uitspraa; zal volgen. -De nestor der predikanten ds. J. Moll pred. der Ned. Hervormde gemeente te 's Gravenhage, heeft tegen 1 Mei eervol emeritaat aangevraagd. ZEerw. werd geboren den 9 Febr. 1798, en was in 't jaar 1822 Candidaat in Zuid-Hollarid. Op 31 üct. van dat jaar werd hij bevestigd als predikant te Oosthuizen (N. H.). In 1825 te Hazers- woude en in 1826 te Deventer, vanwaar hij in 1830 vertrok naar zijn tegenwoordige standplaats. Ruim 57 iaar was hij dus in de Residen tie werkzaam De netto-opbrengst der soiree vanwege het onderwijzersgezelschap Gors gegeven ten voordeele van de weezetiverpleging op Zuid en Noord Be»eland, bedraagt, dank zij de r uime deelneming f200.485. (G. Cl.) Men schrijft, uit Ierseke aan de N R. C. De verzendingen van oesters zijn in de laatste weken niet ten volle zoo sterk ge weest als in de daaraan voorafgegane wel worden nog steeds zeer belangrijke partijen naar het buitenland verzonden, maar de aandrang tot verzenden is wat minder sterk; de verschuiving van de betalingen der verschuldigde pachtpem.ingen, waartoe de Minister van financiën onlangs een be sluit nam, is hierop reeds van invloed. De producenten zijn nu niet meer gedwongen om zoo overhaast te verzenden, en ook behoeven zij zich door de afnemers nu niet meer zoo onbeperkt de wet te laten voor schrijven, er is nu meer den tijd om de producten der banken te realiseren. Onge twijfeld zal de nieuwe bepaling voor de pachtbetaling zeer gunstig werken, vooral in de toekomst. De algemeene voorraad oesters is reeds aanmerkelijk gedund. Men berekent de reeds verzottdene op ruim 20 triillioen, en den nog aanwezigen voorraad op circa 15 millioen. De ma.uiden Februri, Maart en April nu zijn de drukste voir de regelma tige verzendingen van groote partijen, vooral naar Engeland en België en het zoude zeer wel mogelijk zijn, dat er in April en Mei gebrek aan goede le soort oesters ontstaat. Prijzen hebben zich nog weinig verbeterd, voor le soort f 42 a f45, voor 2e sooit van f 26 tot f 32 en voor kleinere geen bepaalde markt. De vele aanvragen om verzekerde leveringen tot Mei, doen spoedig wat hoogere prijzen verwachten. Het blijft zeer te betreuren, dat de oes- terkweekers zich niet beter onderling ver staan over de prijzen voor hun product telken jare blijft aan het einde van het seizoen, dat de vraag grooter is dan de aanwezige voorraad, en toch uit gebrek a <n onderlinge betere verstandhouding ziot rnen elk jaar de prijzen dalen. Ware er over productie, dan was dit een natuurlijk ge volg daarvan, maar er is nog geen sprake van overproductie, wel van overmatigen angst dat de oesters niet weggaan, terwijl enkele verschijnselen van zeer lage aanbie dingen met kwaadwilligheid ook veel nadeel aanbrengen. Mogen de oesterkweekers toch eindelijk eens willen inzien, dat zooals de toestand op dit oogenblik nog is, zij bij goede en ernstige onderlinge samenwerking oneindig veel goeds kunnen tot stand brengen. De verwachtingen welke men van de coöpera tieve oestervereeniging koesterde zijn in de practijk gebleken niet geheel te beantwoor den aan .die wensehen, maar men heeft nu door ervaring kunnen leeren welke verbeteringen daarin moeten gebracht wor den een totale reorganisatie dier vereeni ging is noodig en kan dan ook in de vol gende jaren zeer nuttig werken. Op de Schelde voor Itatlr vertoont zich, zoo ver het gezicht reikt, veel drijf ijs' dat door den zuidelijken wind opgestuwd, zich vastzet aan den rechteroever. De scheepvaart is daardoor zoo goed als ge stremd voor houten schepen althans is zij zeer gevaarlijk, doch de groote ijzeren stoom- booten zijn nog in de vaart. Willieluiiriadorp. Zondagavond half 6 werden de bewoners van ons stille dorp opgeschrikt door I et gelui der brandklok. Kr waa namelijk in een woning bewoond door twee gezinnen, V. en v. d. S. door een der kinderen van eerstgenoemden een binnenbrand ontdekt. Tegelijkertijd zag men ook dat er b and in de schuur was. De vlammen werden n )g in tijds gedoofd. De brandspuit stond gereed om zich naar de plaats des otiheils te begeven doch hare hulp was onnoodig. Heden heeft een des kundig gerechtelijk onderzoek, waarbij ook de burgemeester tegenwoordig was, plaats gehad, dat tot allerlei gissingen aanleiding gaf. Men zegt dat lucifers in de schuur gevonden zijn, en men eene petroleumlucht meende waar te nemen. Krniniugen. Het aantal kinderen tusschen de 6 en 12 jaren, in deze gemeente, be draagt 492. Hiervan bezoeken 457 de lagere scholen alhier 8 kinderen ontvangen onderwijs in andere gemeenten, terwijl 4 kinderen uit andere gemeenten hier onder wijs ontvangen. De overige 27 ontvangen voor zoover men weet geen onderwijs. Ierseke. Vrijdag zijn ten nadeele van de heeren S. en P. alhier een twintigtal oesterzeeften door brand vernield. De aan leiding rnoet hierin gezocht worden, dat een dier zeeften te dicht bi\ een pot met brandende teer stond. Te Dordrecht kwamen twee heeren en een dame in een goudsmidswinkel en verkochten daar enkele gouden horloges. Toen de winkelier hun het geld betaald had en zij zich verwijderd balden, bleek het dat de horloges niet van goud, maar van zwaar verguld zilver waren. De politie met een en ander in kennis gesteld, spoorde deze onstrafbare oplichters op en noodzaakte hen den koop terug te doen. De oplichterij was onstrafbaar dewijl zij niet gezegd had den dat de horloges van goud waren. Zij l adden alleen gezegd «Hoeveel geeft u voor deze horloges De vreemdelingen het waren Belgen hebben hierop de stad verlaten. In de wachtkamer van het station Horst (Limburg) liet een reiziger zijn valies eenige oogenblikken onbeheerd liggen, daar hij tiaar buiten moest. In den trein gekomen bemerkte hij dat al zijn geld verdwenen was, en wel ruim f 600. Zelden werd iemand op ooiijker wijs beetgenomen dan een snijdertje in Mil (Lim burg) dat de vorige week uit Boksmeer van den heer Sion het volgende bericht ontving: «Gefeliciteerd, kom morgen half vijf.» De man had zoolang van de 100,000 ge droomd, dat hij meende dat zijn droom zich eindelijk ging verwezenlijken. In zijn vreug de had hij echter over het hoofd gezien, dat de onderteekening luidde Sion, en niet Lion, den naam van den debitant. Vrienden err kennissen werden door den rijk geworden heer van het nieuws op de hoogte gebracht en op onbekrompen wijze tot laat in den nacht onthaaldhet bier en alle soorten van spiritualiën stroomden in overvloed, persijzer en schaar werden tot roestende rust gedoemd, plannen werden gevormd voor de toekomst, Michiel zou een prachtig gouden horloge, en Hanneke een zijden kleed krijgen, brood zou er voor deri arme gebakken worden, kortom er was een goudmijn ontdekt. Den volgenden dag kwam hij echter tot de minder aangename ontdekking, dat men hem had beetgenomen de couranten zwegen van de 100,000 eenige grappenmakers had den hem eenvoudig met de op dien dag invallende verjaring van zijn echtgenoote gefeliciteerd. Te Bingelrade gingen een man en vrouw naar de kerk, hunne kinderen alleen achterlatende. Een meisje van vijf jaren wilde iets uit een op het vuur staanden ketel nemen. Door te dicht bij het vuur te komen, raakten hare kleertjes in brand. Razend van pijn liep het kind naar buiten. Wel werden de vlammen door de buren uitgedoofd, doch het kind is inmiddels Zaterdag aan de bekomen brandwonden bezweken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2