Ingezonden stukken. Veemarkt iYJarklberichten. het voortduren der ïigermate bepleitten, arvan gekregen heb- 3 minister Puttkamer, welke hein nog ten rdag volslagen heeft gheid, dat een spion k de wederoprichting blad Die Freiheit eene zóó leelijkeont- Irklaringen des minis- [ïk daarvan niet heb- 3n. srscht strenge koude, ;een voedsel kunnen d tot in de dorpen itonrechter uit Esseg een naburige plaats i aangevallen. Door viel hij uitzijn rijtuig er niet aan zijn heer ar legde de zweep leze aanmaning nau- oeh in dolle vaart ter was in weinige rd. ing komt uit Dokés. r reed met zijn 13- jde naar Lujos. On- lertuig door wolven in zijn doodsangst le eigen lijf te bergen, vierp hein voor de Te Lujos aangeko- jnaar van zijn kind iddel om een sterven- heelen ondergang te twee jaren toegepast De stam was kwij- intte men vier jonge *en den ouden stam geheel weg, maakte bast van den ouden ge stammetjes daarop i al de jonge boompjes, Hoofdzakelijk trekt ie sappen uit de jonge oogst van lekkere de jaar de belooning loeite. g in de mijn op Van- !8 blanken om. Reeds schijn gebracht. Men lijn werkers bedolven fabriek te Zürndorf nde oorzaak een ont vaarbij drie arbeiders 3 verwond zijn. Duitsche en Fransche huis twist. Een der kslag op het. hoofd, i naar het hospitaal ■acht. irlijn een werkman, efstal onder verzwa- te Moabit preventief begeleiding van een stadhuis gekomen Na afloop van de de jongelui met de ihterin een restaurant maar daarna nam velij k.sreis aan in zij naar haar woning, te Moabit. den te Napels maken erkstaking, wat den ingt hun baarden te m een ruke Engelsch- i Napels zijn intrek tel. Hij beval hem tijdig een barbier te iorde, dat deze heeren vaar te nemen, loofde g pond sterling uit scheeren wilde. Tot barbiersgezel vinden, ird onder handen te ijn colega's vernamen •praak in toch had den jongen man in ;hten hem zeven-en Het arme slachtoffer 3rt in levensgevaar, lofden zijn reeds in ereenigde Staten, is tr de dieven werden vermomde mannen dag in het gebouw !en den kassier, die h ontvreemdden een levens papieren van De politie had inmiddels onraad bespeurd en vervolgde de ontvluchtende roovers, die spoedig werden ingehaald. Een gevecht ontstond, waarbij een der dieven werd ge dood en vier agenten verwondingen bekwa men. Maar ten slotte trokken de misdadigers aan het kortste end. Een van hen werd letterlijk gelyncht, de andere twee onder sterk geleide naar de gevangenis gevoerd. Eer. waanzinnige beeldhouwer, ge wapend met een revolver, die met zes kogels geladen was, wilde Dinsdag, naar de Voss. Ztg, uit Parijs wordt bericht, hetEIy=ée binnendringen, om den president Carnot te vermoorden. Hij werd gearresteerd. Bij gelegenheid van een verkenning met gewapende sloepen langs een vijande lijk strand op de kust van Atjeh, heeft de marinier le klasse Cornelis van de Bor op den 12 December 1887 een schot in het hoofd bekomen en is tengevolge daarvan overleden. Een vader had een zoon die piano-les nam. «Tommy,» zeide de oude heer op zekeren avond, oefen je je wel genoeg op de piano, terwijl ik op het kantoor ben.» «Ja pa.» «lederen dag?» «Japa-» Hoe lang heb je gisteren gestudeerd.» «Twee uur.» «En van daag «Drie uur, pa.» «Het doet me genoegen te hooien, dat je zoo geregeld studeert.» «Ja, pa.»«En als je nu morgen weer studeert, dar. moet je ook de piano eens opensluiten. Ik draag hem al een dag of acht bij me.» Dichten geeft geen droog brood. De beroemde Spaansche rotnandichtei Fernandez Gonzalez den 17den dezer te Madrid over leden, had naar men ons bericht, in de laatste dagen zelfs geen geld om zijn medi cijnen te betalen. De man verkeerde in zulk een behoef- tigen staat, dat hij om zijn kamer warm te stoken, gedurende twee dagen zijn eigen handschriften moest laten verbranden. Zoodra hij echter dood was, werd zijn stoffelijk overschot in het Atheneum ten toongesteld en vervolgens met den grootsten luister begraven. Het gezegde van een ander groot dich ter blijkt ook in onze negentiende eeuw nog waar te zijn «Om gewaardeerd te worden, moet men eerst gestorven zijn. Ter gelegenheid van het toekennen van ordeteekenen heeft jaarlijks te Berlijn een feest plaats. Omtrent dit zoogenaamde Ordensfeest, dat onlangs gevierd werd, lezen wij in de Köln. Ztg. Koninklijke hofbeambten in bruine rokken, met goudborduursel afgezet en met den staatsiedegen op zijde, deelden hunne bevelen uit aan het heir van dienaai s in de blauwe livrei met den keizerlijken adelaar op de omslagen. De tafel bood een vorstelijken aanblik. Daar prijkten drie stuks gouden vaatwerk van kolossale af meting. schoone antieke vazen, acht heerlijke porte-bouquets en andere kostbare tafel versieringen. Omstreeks twaalf uur vulde een breede schaar genoodigden de kapel. Onder de aanwezigen was ook reeds graaf Moltke. Hij liep alleen de zaal op en neer. Eindelijk verscheen het hof. Vooraan ging de kroonprins van Griekenland iemand van een zeer jeugdig voorkomen en met een lichtrood snorretje die prinses Wilhelm geleidde. De prinses droeg een kleed van zwaar satijn met uit de h: nd gewerkte adelaars bezaaid, waarvan de met bont omzoomde sleep door een page werd gedragen. Prins Wilhelm met de in blauw satijn gekleede prinses Frederik Karei en prins Leopold met prinses Albrecht, die een blauw zijden kleed met breed zilverbor duursel droeg, volgden. In de witte zaal en in de aangrenzende vertrekken zette men zich omstreeks éen uur aan taiel. Alle standen en beroepen waren hier vertegenwoordigd, en zoo kon men in de lange rijen der gasten onder geschikteambtenaren tegenover hun hoogste superieuren, een gemeen soldaat tegenover zijn generaal zien zitten. Graaf Herbert Bismarck had een gendarme voor vis a vis en de staatssecretaris Hof- mann zat tegenover een nachtwaker. Niet ver van graaf Moltke had een Einjahriger plaats genomen. Moltke zat alleen en wachtte zwijgend de komst van het hof al. Tweemaal hoort men den ceremonie meester drie tikken op den parketvloer geven, het hof verschijnt weder en neemt aan de tafel plaats. De pages breiden dienstvaardig de lange sleepen der dames over de stoelen uit. Prins Wilhelm en zijne gemalin knikken vriendelijk Moltke toe, die tegenover hen zit. Prins Wilhelm tafel druk met den kroonprins van Griekenland en schijnt, evenals zijne gemalin, in vroolijke stemming. Tegen over den weerbaren heer Von Kleist Retzow en den chef der admiraliteit Yon Capricki zit, in violette soutane, vorst-bis- schop Kopp tusschen een allerliefste blondine en en een schoone, zwartoogige brunette. De kerkvorst, die voor een geestig prater geldt, weet zijn beide bekoorlijke buur vrouwen aangenaam te onderhouden. Hier eindigt de Kölnische haar verhaal. Een trouwlustig jonggezel te Nordhau- sen zou onlangs een knap, rijk vrouwtje hebben getrouwd, waarneer daar niet iets tusschenbeide was gekomen, dat hem zijn bruid met geheel andere oogen deed aanzien. De jonge man -had een huwelijksaanvrage in een courant geplaatst. Onder al de reflec- teerende dames was er een, twintig jaar oud, met een aardig gezichtje en die boven dien een kapitaaltje van 24000 mark in effecten bezat. Wat wonder dat zij de uit verkorene werd. Vier weken verkeerde het meisje bij de ouders van hare aanstaande aan huis en wist iR dien tijd de genegenheid alle huisgenooten te verwerven. De van bruidegom was bijzondermet haar ingenomen Alleen meende hij, dat zij wat minder preutsch mocht zijn, maar hij troostte zich met de gedachte, dat de bruiloft op handen was. Deze zou dan eindelijk plaats hebben en het bruidspaar trok naar Dresden, die ge boorteplaats der gelukkige bruid, om de voor het huwelijk vereischte stukken te halen. Aldaar aangekomen kwam de bruid op den inval haar effecten te verkoopen. Men zocht een bankier, maar, o wee, deze ontdekte terstond bij het nazien der nummers, dat de effecten van diefstal af komstig waren. Het paartje werd aan de politie overgeleverd, doch toen uit l.et verhoor de volkomen onschuld van den bruidegom bleek, stelde men dezen weder op vrije voeten. Niet alzoo de bruid. Het kwam aan den dag, dat men te doen had met een man in vrouwenkleeren, die, als schrander lid eener gansche spitsboevenbende op deze wijze had willen beproeven de gestolen effecten, zonder dat het de achterdocht gaande maakte, in klinkende munt om te zetten. De kleine pianist losef Hofmann, het «Poolsch Duitsche wonderkind», zooals hij in de Engelsche bladen wordt genoemd, heeft een mededinger gekregen in een Engelsch soortgelijk muzikaal wonderkind, Robert Schmith uit Northumberland, die nog getn 10 jaren oud is en meesterlijk schoon de klarinet bespeelt. Monge was een van de stichters der Polytechnische school te Parijs. Toen de kweekelingen der beroemde in richting, bij een bezoek van Napoleon I, hun misnoegen te kennen gaven, dat het land een keizerrijk geworden was, wendde deze zich tot den wiskundige. «Nu Monge» zeide de keizer «uw leerlingen verklaren zich beslist als mijn tegenstanders, wat moet ik met deze opstandelingen aanvangen «Sire», antwoordde Monge, «we hebben moeite genoeg gehad met republikeinen van hen te maken laat hen den tijd voorstanders van het keizerrijk te worden. En als u me nog een opmerking veroorloven wiltgij zelf hebt wel een wat snelle wending ge maakt.» De keizer keerde den spreker den rug toe. Een heidensch gedrag in een chris tenland In een paardenspel is Maandag tijdens de avondvoorstelling een koorddan seres van een aanmerkelijke hoogte naar omlaag gestort. Er was geen net gespan nen. Het jonge meisje werd zwaar gekwetst weggedragen. Nadat het publiek een weinig van den schrik was bekomen, werd de voor stelling ten einde gebracht. Is het niet ijselijk De personentrein van Yverdun naar Beieren is tusschen Clieyres en Estewaven Zaterdagmiddag ontspoord. Een bergstorting, waardoor groote rotsblokken den spoorweg bedekten, was de oorzaak van het ongeluk. De voorste kleine locomotief werd door de steenen tegengehouden en de achterste liep op haar in, zoo'lat beide derailleerden. De stoker van de eerste geraakte tusschen de wagens geklemd en bleet op de plaats dood, en een machinist werd een been gebroken. De voorsp Hing van de «New-York Herald» is dezen keer uitgekomen. Een verschrikkelijke storm uit het Z.-Westen heeft ongeveer over geheel Groot-Brittannië en Ierland gewoed. Te Liverpool vlogen schoorsteenpotten en uithangborden over de stratente Bolton werd een loods van de ncashire en Yorkshire»-spoorwegmaat- schappij letterlijk stuk gewaaid; op Jersey en Guernsty kwamen de stoombooten veel te laat, doch behouden binnen, evenals die van daar vertrokken waren te Southampton in de baai van Dublin was de storm ook zeer hevig, maar mi n hoorde aldaar niet van ongelukken; te Belfast woei een in aanbouw zijnde loods van de haven-commissie in de rivier; ook over de graafschappen Galway en Roscommon woedde de storm en bracht veel schade teweeg, terwijl ook het verlies van enkele menschenlevens is te betreuren; van verscheidene kustplaatsen worden stran dingen bericht; uit Dover wordt geseind, dat een verschrikkelijke storm uit het Noord westen woedde en de mailbooten een moeielijken overtocht hadden; tusschen Calais en Boulogne zit een schip op strand. Te Fiegriits heerscht de typhus in hevige mate. Er zijn tot heden 484 ge- vollen, waarvan 21 met doodelijken afloop, voorgekomen. In het stedelijk ziekenhuis worden 171 patiënten verpleegd. Berlijn had op 1 Jan. 1888 een be volking van 1.413.603 zielen. Te Mitzlotz zijn drielingen geboren waarvan er twee ongeveer gelijk de Sia- meesche tweelingen aan elkander gegroeid zijn. Zij hebben een gemeenschappelijk borstblad en zijn met de ribben aan el kander verbonden. De bewoners der gemeente Hardegg en hare omgeving verkeeren sedert eenige dagen in groote opgewondenheid. Uit eene menagerie aldaar, is een leeuw ontsnapt, die zich in het omliggend gebergte ophoudt. Zaterdag werd de leeuw niet ver van den Tuggnitzbeek gezien. Door het boscliwach- ters-personeel wordt jacht op hem gemaakt, daar het dier groot nadeel toebrengt aan den rijken wildvoorraad in de uitgestrekte wouden der graatschappen. Tot op heden heeft men den woestijnkoning nog niet onschadelijk kunnen maken. De onlangs gestorven hertogin van Rivona, een nicht van de ex-keizerin Eugenie, de weduwe van Napoleon, heeft naar de B. Ztg. meldt ko t voor haar dood in vro men ijver, nog onheil gesticht. Eer zij dit aardsche leven vaarwel zegde, meende de hertogin zich gehouden, haar nicht een woord van troost te schrijven. De troost heeft intusschen booze gevolgen gehad. Men weet hoeveel slagen keizerin Eugenie heeft gehad en dat zij dientengevolge sedert jaren lijdende is, de brief van haar nicht zal, menschelijker wijs haar dood verhaasten. De stervende hertogin schreef aan den rand van het graf de volgende regelen aan haar nicht «Lieve EugenieBinnen eenige uren zal ik uwen Louis zien. Vrees niet, dat ik hem zal verraden, hoe eenzaam en ellendig ge u gevoelt, het zou hem te veel leed doen. Maar éen ding zal ik hem toch zeggen dat hij u spoedig verwachten mag.» Sedert de ontvangst van dit schrijven lijdt de keizerin aan hevige kooitsaanvallen, waarbij ze zeer ijlt. Geen enkelen nacht kan ze den slaap vinden. Te Parijs heeft men het plan opge vat een «Ecole du livre» op te richten. Zij zou een drukkerij, een steendrukkerij, een gieterij voor letters,clichés en galvanoplastiek, een werkplaats voor het graveeren in metaal, een binderij en vergulderij bevatten het bindwerk zou er onderwezen en door voor drachten worden toegelicht. De school zou driehonderd Peilingen kunnen bevatten. Een fransch werkman heeft in de lo- Nizza 500.060 frs. getrokken! 25 cent; Rogge, "Wintergerst en Paarden boonen 10 cént lager; overigens nagenoeg- onveranderd. Buitenlandsche onveranderd stil. Meel zonder zaken. Nieuwe Tarwe - 5,75 a - 6,75 Rogge.,- 4,60 - 5,30 Wintergerst .- 4,40 - 5,40 Zomergerst- 4.50 - 5,80 Chevallier. - 0,— 0,— Nieuwe Haver - 2,10 3,25 Paardenboonen. - 5,30 - 5,70 Duivenboonen - 6,20 - 6,50 Erwten- 0,00 - 0,00 Kookerwten - 5,90",, - 7,50 Bruine Boonen. - 9,00 -10,50 Witte- .10,75 -12,50 Kanariezaad - 7,00 f 8,25 Axel, 28 Jan. '88. terij van Oude Tarwe f 0,00 a f 0,00. Nieuwe Tarwe f8,00 a f8,40. Roggef6,00 af 6,25. Winter gerst f8,00 a f8,50., Zomergerst f7,50 f8,00. Haver f5,25 a f5,60. Kookerwten f7,75 a f8,00. Voererwten f6,75 a f7,00. Paardenboonen f7,00 a 17,25. Lijnzaad 111,00 a 114,00. Alles per 100 K. G. Aard appelen f3,00 a 10,00 per 104 K. G. AFLOOP AANBESTEDINGEN ENZ. Goes. Heden werd door C. van Praassen aanbesteed, het bouwen van een woonhuis in de Korte Vorststraat op de plaats waarop 1 Jan. j. 1. het vorige perceel uitbrandde, Ingeschreven hadden de heeren J. Snoep 1322, J. de Bruine f1255, J. de Jonge 1205, M. Buitendijk f1172, W. de Beste f1150, M. D. Dekker f1149, H. van Sprang f1133, D. Klemkerk f1130, Hoogesteger en P. Goossen f 1126,15 W. J. van de Weert f 1096, A. de Beste f 1089, A. van de Yisse f 1085, M. Molhoek f 1075, C. de Graaf f 1040, J. Goossen f 988, en N. Hageman f950. Voor de laagste som is het werk gegund. Mijnheer de Redacteur Het kan nuttig zijn er aan te herinneren dat ieder, die vóór 20 December jl aanvraag deed aan de secretarie zijner gemeente om op de kiezerslijsten gebracht te worden, en die zijn wensch niet vervuld zag, daarvan in hooger beroep kan komen. Daartoe wende men zich voor 1 Februari dus uiterlijk Dinsdag (dat is heden) met ongezegeld verzoekschrift, vergezeld van de noodige bewijsstukken, tot den raad zijner gemeente, en helpt ook deze Jniet, dan wende men zich tot den rechter. A. Verben. Mijnheer de Redacteur Hedenmorgen had alhier een indrukwek kende plechtigheid plaats. Het stoffelijk overschot van den Sergeant der Infanterie O. A. Ploeg, alhier in de infirmerie over leden, werd aan den schoot der aarde toe vertrouwd. Reeds lang voor elf uren had zich een groote menigte volks naar het hos pitaal begeven, teneinde deze begrafenis bij te wonen. De stoet werd, behalve door het vuurpeleton, door vier tamboers en de muziek der dd. schutterij voorafgegaan, die beurtelings een doodmarsch en treurmuziek deden hooren. Op het lijkkleed bevond zich een krans door de gezamenlijke onder officieren vereerd met de woorden: «rust zacht, waarde krijgsmakker.» Het lijk werd gevolgd door al de onderofficieren in de compagnie waarbij de overledene diende. Aan de geopende groeve werd door den Adjudant-onderofficier Smith het woord gevoerd. Hij herinnerde er aan dat in de 6 jaar sedert het 2e Bat. alhier in garnizoen ligt, de Sergeant Ploeg de eerste is, welke uit een kring der onderofficieren grafwaarts gebracht werd. Dat zoovelen zich aan die plaats bevonden, was niet maar een ijdele vertooning, maar een bewijs van kameraad- Rotterdam, 30 Januari 1888. Op de Veemarkt waren heden aangevoerd 251 vette runderen, 0 magere dito, 39 vette- en graskalveren, 126 schapen of lammeren, 548 varkens, biggen. De prijzen waren als volgtvette runderen le qual 62, 2e qual. 58, 3e qual. 54 a c. kalveren le qual. f 1,02', 2e qual. 95 a 90 c schapen le qual 60; 2e qual 50; varkens le qual. 21 a c, 2e qual. 20 a 3e qual. 18; licht soort 17 a 18 c. YLAS. Er was heden aangevoerd 41898 steen en 000 Steen Groninger vlas, fl.65af2.70 per Steen. Handel levendig. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f 1.80 a fl.90, Champions 11.00 a f 1 30, Magnum bonnm f,a t.Pooters f a f. Tamelijke aanvoer, geen vraag. Rotterdam, 30 Januari '88. Aanvoer redelijk; Tarwe en Canariezaad schap en hoogachting, welke voortduurt tot in den dood. Hij schetste den overledene als een flink onderi fficier die zich door nauwgezette plichtsbetrachting steeds had doen kennen, en hetgeen hem werd op gedragen, altijd zoo goed volbracht als zijn zwakke krachten dit toelieten. Dat de over ledene ook door zijne superieuren geacht werd, bewijst de tegenwoordigheid van den I eer van Nouhuijs, commandant van het garnizoen, benevens vele andere officieren, die het lijk op het kerkhof opwachtten en thans aan de groeve tegenwoordig waren. Spreker dankte namens onderofficieren deze heeren voor dat bewijs van hoogachting en voor de laatste eer hunnen vriend en krijgs makker daardoor aangedaan. Hij die ge hoopt had eenmaal de schoonvader van Ploeg te worden, dankte de onderofficieren voor de vriendschap welke de overledene van hen mocht ondervinden, ook gedurende zijn ziekte, en alle aanwezigen voor hunne belangstelling. Middelburg, 27 Jan. '88. X. De heer Chr. Ploeg is in vrede ontsla-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 3