NIEUWSBL AD VOOR ZEELAND. CMRISTELIJK- HISTORISCH 1888. No. 52. Dinsdag 3i Januari. Tweede Jaargang VERSCHIJNT elren MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. G. M. Klemkerk, te Goes EN F. P. D'liuy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Het Juk. DE ZEEUW, P/ijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,02s UITGAVE VAN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Men beweert, dat een deel der antirevo lutionaire partij, ontevreden over de houding van enkelen onzer leiders in eene zuiver kerkelijke zaak, neiging heeft zich bij de li beralen aan te sluiten, althans zich van ons af te zonderen. Of dat deel inderdaad groot is, vermeenen ."rij te moeten betwijfelen. We hebben te goede gedachte van het gezond verstand van de Nederlandsche christenen, die steeds getoond hebben eerbied te bezitten voor eene uitspraak in Gods Woord »gerech- tigheid verhoogt een volk", dan dat wij zouden denken dat zij zich om kerkelijke geschillen bij de partij van het onrecht zouden laten inlijven. We vertrouwen, Jat slechts zij naar den vijand zullen overloopen, van wie men nooit zeker was, die door hun weifelen en onbeslistheid steeds onze positie onzeker en onvast maakten. Nu, dezulken kunnen we missen. We zouden zoo zeggenhoe' eer zjj ons verla ten, hoe beter voor onze partijal sluit dit natuurlijk geenszins onze droefheid uit over hunne weinige beginselvastheid en kortzichtigheid. Evenwel, nu van zekere zqde getracht wordt het zondenregister van het liberalisme dat open en bloot ligt voor ons volk, te verscheurennu mannen, die vroeger met ons optrokken, de gebreken van onze partij door een vergrootglas bezien, en voor de misslagen van het liberalisme het oog slui ten of daarvoor een vergoelijkend woord hebben; is het dacht ons-- gewenscht, om eens met enkele woorden te herinneren aan de weldaden, die een veertigjarige heer schappij van het liberalisme aan ons vader land schonk. En dan wijzen we allereerst op het onderwijs. Zeg nietoch die schoolkwestie, daar hebben we genoeg vanWant de open bare school, waarop de godsdienst der vrijgeesterij wordt onderwezen, heeft de schatkist meer dan uitgeput. Bijna 200 millioen gulden is in vier en twintig jaren ten koste gelegd aan lagere scholen, waarin met enkele uitzonde ringen - volgens het getuigenis van een liberaal Kamerlid niet de geest van Christus maar die van den godloochenaar Multatuli heerscht. En 30 millioen aan het middelbaar onderwijs. Om het onderwijs, door ongeloovige lee raars gegeven, onmisbaar te maken, werd aan het eindexamen der Hoogere Burger school met vijfjarigen cursus een overwegend voordeel geschonken ter verkrijging van eenig ambt in den Staat. Zelfs wordt aan een bepaald getal leerlingen der Hoogere Burgerscholen de voorkeur gegeven bij de examens voor de telegraphie. De knapste jongen kan die betrekking niet verkrijgen, zoo hij dat onderwijs niet heeft genoten. Alleen zij, die van eene Hoogere Burgerschool komen, kunnen op de polytechnische school graden verkrijgen. Zoo heeft men het middelbaar onderwijs aantrekkelijk gemaakt voor de beurzen der ouders; het particuliere, ook christelijk middelbaar, onderwas werd meer en meer onmogelijk. De openbare scholen worden door ruim 278 duizend leerlingen bezocht; de bijzon dere door ruim 162 duizend, die aan Rijk en gemeenten niets kosten. En toch moe ten de ouders van deze leerlingen de kosten helpen betalen van het onderwijs der openbare scholen. En evenzoo worden schatten besteed aan de Rijks-universiteiten, ten behoeve van een hooger onderwijs, dat officieel het be ginsel der wijsheid, 't geloof, miskent. Ter wijl het aantal hoogleeraren evenzeer toe neemt, 't geen de publieke beurs uitput alt gaven en resultaten van hun onderwijs minder worden. Zouden de «overloopers» in staat zijn dit onrecht, die verkwisting van 's lands penningen aan een opgedrongen onderwijs goed te praten? Of denken die heeren dat ons volk zoo spoedig is vergeten de ellende, die der liberalen schoolwet van 1878 aan zoo menige gemeente van ons vader land heeft opgeleverd, niet het minst ook aan zoovele jongelingen, die door de fraaie aanbiedingen verlokt werden om onderwijzer te worden En nu de stoffelijke, zedelijke, en gods dienstige toestand onder ons volk? Heeft ons land onder het veertigjarig bestuur der liberale partij gebloeid? Ach welk een vraag Moederland en koloniën in verval. Nederland gerangschikt onder de zwaarst belaste volken van Europa. Handel en nijverheid kwijnen. Leger en marine in vervalniet berekend voor hun taak. En malaise allerwegen. Voor die feiten staan wijen nu n ag van de zijde der «overloopers» al getracht worden de liberalen vrij te pleiten van de schuld aan die toestandenieder anti revolutionair kan weten, dat het liberalisme in plaats van zich met ijver op de be vordering van 's lands welvaart toe te leggen, den nationalen tijd verspilde aan de schoolkwestie, aan de bestendiging van onrechtvaardige tuestanden. Van eene verhooging van invoerrechten, om daardoor eenige accijnsen af te schaf fen of andere belastingen te verminderen, wilde het liberalisme niet weten. Of Frank rijk, Duitschland, België en Amerika onze Nederlandsche artikelen ook al aan een invoerrecht onderwierpenonze liberale regeering liet alle buitenlandsche artikelen vrij en onbelemmerd binnenkomen. De liberalen zijn vrij-handelaars in begin selen aan dat beginsel willen de doctri- nairen desnoods de belangen van onze industrieelen en lindbouwers opofferen. En Indië och, de artikelen van T. O. in de Standaard, waarvan de liberale bladen wijselijk zwijgen, doen zien, hoe het liberalisme met «dien parel aan de kroon van Nederland» gehandeld heeft. Opiumpacht en koffieplantloon het noemen van deze woorden is reeds voldoende om overtuigd te zijn van de mishandeling, die de Javaan onder het veertigjarig libe ralistisch bestuur onderging. De- Atjehoorlog strekt niet minder ten bewijze met welken ernst en wijs beleid 's lands zaken onder het liberalistisch be stuur zijn behartigd. Ruim veertien jaren heeft die oorlog reeds geduurd, duizende menschenlevens heeft hij gekost, honderde millioenen guldens verslonden. En niet ééne goede vrucht hebben al die offers ons opgebracht. Moeten wij ook nog wijzen op de weelde, die de liberalen ten koste van de belasting- betalenden ten toon spreiden; op de roeke loosheid, waarmede openbare werken werden uitgevoerdop de partijdigheid bij het be noemen van ambtenaren, niet het minst van hoogleeraren aan 's Rijks hoogescholen Maar dit alles is bekend; en zelfs de «overloopers» wagen het niet die grieven aan te roeren. Hoewel met «behoedzaamheid» spreken zij het uit, dat de liberalen niet hebben uitgemunt door warme belangstel ling in het zedelijk en godsdienstig leven van ons volk. De verhooging van het gods dienstig heil der bevolking werkten zjj tegen. En dan durft mèn nog spreken van nationale partij, van een streven naar eendracht tot bevordering der nationale kracht 1 Zij die deserteeren, weten niets anders ter verdediging hunner waudaad op te noemen, dan dat de anti-revolutionairen niet meer vrije mannen zijn. Let wel, die dit verkondigen zijn geen humanisten maar Christenen, die toch als zoodanig niet loochenen kunnen, dat de vrijheid door hen nagestreefd, de verheerlijkiug der individu- eele bandeloosheid, het zich niet onderwerpen aan 't Woord, als merkteeken, ook voor 't Staatsbeleid, onbijbelsch en dus zondig is. Ja erger, die lieden wagen het, luid tierend en joelend, meê op te trekken onder de vanen van hen, die de vrije rede, de ontkenning van de ordinantiën Gods op staatkundig gebied, als uitgangspunt hebben. Door afkeer van personen geprikkeld, krommen ze zich als fier op hun schande vrijwillig onder 't liberale juk. Oranjevaan. Be Oranjevaan zegt dat de liberalisten voor vrijhandel zijn, en tegen protectie, dat is niet waar op school- en kerkgebied. Daar zijn zij protectionist op en top. Be Nationale Kiesvereeniging. Be Stvndaard komt in zake deze Ver- eeniging tot dezelfde slotsom als wij. De formule «de vreeze Gods het hoogste» is louter boerenbedrog. Zij bleef gehandhaafd om het minder ontwikkelde volk te lokken. Hoe een man als de heer Buitendijk zoo iets zeggen kon, is te meer onverklaarbaar voor wie weet, dat hij in zij i Wageningsch Weekblad meer dan eens met afgrijzen ge sproken heeft over een zeker antirevoluti onair leider, die «met vrome woorden speelde». Wij herhalen wat wij Vrijdag reeds zeiden Sneller afloop van beginselen heeft nog nooit en nergens ter wereld plaats gehad bij eenig man van beginsel dan bij den stichter dezer nieuwe nationale, door de Standaard geteekende synodale kies vereeniging. Over de juistheid van dezen n jam zullen wij vooralsnog ons oordeel op schorten. Toch mogen wij veilig beweren, dat hij juister zou zijn geweest dan de tegenwoordige naam «nationaal.» Want het denkbeeld «nationaal» omvat de geheele natie; en deze Kiesvereeniging begint met vast te stellen, dat zij van de roomschen niets hebben moet; met de antirevolutionairen gebroken heeftmet de conservatieven niets gemeen heeft; en de radicalen er buiten houdt. Blijven dus over de liberale partij en de kerkelijke neen de «nationale». 30 Januari '88. Heinkenszand. Tot agent van de hier opgerichte Veeverzekering-Maatschappij is benoemd dhr. P. Seraerens te 's-Heerenhoek. Kruiningen. Zooals vroeger bericht werd circuleerde in deze gemeente eene lijst tot het nemen van aandeelen voor 3 op te richten weegbruggen (fairbanks) en wel één aan de Schoorsche brug, één aan het station Kruir ingen en één te Hansweerd. Daar eenige landbouwers in Schore be sloten hebben er zelf eene te plaatsen aan de Schoorsche brug is deze lijst natuurlijk vervallen. Zaterdag werd daarom eene ver gadering gehouden waarin de wenschelijk- heid besproken werd tot het oprichten van 2 fairbanks en wel één aan het Station Kruiningen en één te Hansweerd. Hoewel weinig landbouwers opgekomen waren, werd staande de vergadering reeds voor 32 aandeelen van 25 gld. geteekend en velen zullen zeker nog volgen. Er bestaat dus nog al eenige kans dat deze opgericht zullen worden. De bij het 3e regiment infanterie benoemde luitenant-kolonel L. A. Vermeulen, wordt ingedeeld bij het 4e bataljon te Vlissingen. Bij Kon. besluit is verlof verleend tot het aannemen en dragen der onderschei dingsteekenen aan dhr. J. Stasse te Vlissin gen, scheepsgezagvoerder, burgerkruis eerste klasse, hem door Z. M. den Koning van België voor menschlievend hulpbetoon ge schonken. Tot opzichter le kl. van den provin cialen waterstaat in Zeeland te Kolijneplaat, is benoemd de civiel-ingenieur J. M. W. van Elzelingen, adj. ingenieur bij den alge- meenen dienst van den rijks-waterstaat te 's-Hage. Door het bestuur van den Algemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland is voor de katholieke partij het volgende programma ontworpen 1. Herziening der wetten op hooger, middelbaar en lager onderwijs, met het oog op decentralisatie, bezuiniging en rechtsgelijkheid. 2. Enkele districten, ook in de groote steden en herziening van het gemeentelijk kiesrecht, vooral wat de basis betreft. 3. Herziening en verbetering van de sociale wetgeving. 4. Hervorming van ons belastingstelsel met dien verstande dat gestreeld worde naar een gelijkmatige verdeeling van lasten over de verschillende belastbare voorwerpen en dat eene algemeene inkomsten-belasting blijve uitgesloten. Afschaffing der accijnzen op de eerste levensbehoeften b. v. zout en zeep. Herziening van onze tarieven van in- en uitgaande rechten met het oog op de handels-politiek van andere rijken. 5. Beperking van de k; sten en lasten der defensie, met dien verstande dat de verdedigbaarheid des lands ten volle blijve verzekerd. Onze beroemde landgenoot prof. Don ders te Utrecht herdacht Zaterdag den dag

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1