LEEOia, NIEÜWSBL AD VOOR ZEELAND. i CHRIST ELI JK~ HISTORISCH REGIME. gordels, 1888. No. 50. Donderdag 26"Januari. Tweede Jaargang. ii, Jakken, NS, SOKKEN r. Jaeger. LANEL, BAAI, E LIGYY. AVERGUANO. ff rI Wollen RICOT, J. OGGEL, OOTDIENST TELEGRAAF." VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIE*: LET WEL. Een nieuw ontwerp. Wat baat het? Gemengde Berichten. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Overzicht van Verkoopingen VOORRADIG soorten ALS EN os systeem VOORRADIG GOES. losbaar Pliospliorzuur bij gram. er 100 Kilogram. AXEL. gen, Middelburg en terdam. rtrek in Januari. Van -singeii aar tterd. Van Middelb. naar JRotterd. Van Rotterd. naar Middelb en Vlisaingeu 7,15 7,15 7,30 v. 8,— D 8,15 v. 8, 8,45 8, 7,15 8,15 OTDIENST iburg en Zierikzee. rikzee Spoorweg Goes, nuari. Van Zierikzee Dinsd. 24 'smidd. 1. Woen. 25 1. 0|Dond. 26 1, Vrijd. 27 1.— Zaterd.28 12. Maan. 30'smorg. 7,30 Dinsd. 31 7,30 uan. van Antwerpen Dinsd.24 'smorg. 4.30 Dond. 26 5. Zond. 29 6. Dinsd. 31 6.30 BE ZEEUW, ELREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,02s UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Antirevolutionaire Kiezers, die weten willen of hunne namen wel op de Kiezerslijst staan, moeten naar het Secretarie gaan, waar de lijsten voor een ieder ter inzage liggen. Hij wiens naam er niet op staat, moet dadelijk bij den burgemeester of op het secretarie daarover spreken. Onlangs werd aan de Tweede Kamer een ontwerp van wet ingediend tot het tegen gaan van overmatigen arbeid en verwaar- loozing van jeugdige personen. Dit ontwerp verstaat onder arbeid alTe werkzaamheden in of voor eenig bedrijf en oi.der veldarbeid alle werkzaamheden in de opene lucht of voor het land- of tuinbouw bedrijf of het bedrijf van veehouding of veenderij. Bij uitzondering worden niet voor arbeid of veldarbeid gehouden de werk zaamheden voor een bedrijf die in eene huishouding of stalling ook buiten eenig bedrijf plegen vereischt te worden. In den regel mogen kinderen van tien tot twaalf jaren niet tot veldarbeid worden gebezigd. Kinderen van twaalf tot 13 jaren mogen tot anderen arbeid niet worden gebezigd, behalve voor bepaalde bedrijven, nader met voldoende waarborgen bij Koninklijke Be sluiten te bepalen. Eveneens kunnen bepaalde soorten van arbeid bij Koninklijke besluiten aan kin deren beneden de zestien jaren worden verboden. Slechts tien uren mag een kind van dien leeftijd van de vier en twintig uren arbeiden, tenzij die arbeid veldarbeid zij ot voor be paalde bedrijven eene uitzondering worde gemaakt. Behoudens vermelde uitzondering mag zulk een kind niet beginnen te werken van 1 April tot 30 September vóór des morgens vijf uren en gedurende den anderen tijd des jaars niet vóór des morgens zeven uren, terwijl het gedurende het geheele jaar des avonds om zeven uur met arbeiden moet ophouden. Behalve de Israëlieten mag men personen beneden de achttien jaren op Zondag niet laten arbeiden in fabrieken en werkplaatsen. De bepalingen omtrent door personen beneden de achttien en door kinderen be- V ssclien Middelburg en lissingen. .20+,8,-,9,15f 40 - ,nm.l,40t,2,30,3,30f, +.9,-10,-+14.-, 2.30f, 3,30, 4,30f,6,— eizen aan waarbij aan q wordt aangelegd- leggen aan de Keersluis i ngenMiddelburg. ekuren em. 5, Zeilm. 6.30, 8, 3,30, 5. 6.30 8. 10.15. 30, 7,15, 8,45, 10,16 4,15,5,45,7,458,45,11 sêeren terwijl de lading in geen~ gevai buiten de wagens zal mogen steken, dat bij het lossen en voor allen aanleg van werken gehandeld zal worden in overleg met den gemeente-bou wmeester en bij het eindigen der vergunning door adressant alles moet worden opgeruimd en in behoor lijken staat gebracht, terwijl Burg. en Weth. het recht behouden bij niet nakoming dei- voorwaarden de vergunning in te trekken. De behandeling dezer zaak wordt aange houden wijl een nieuw verzoek is ingekomen. Naar aanleiding van een door den Majoor commandant van het garnizoen alhier tot hen gericht verzoek stellen Burg en Weth. voor hem kosteloos te vergunnen eene afrastering te maken om het o. a. ook bij het garnizoen in gebruik zijnde kruithuisje van den heer D. de Jager. Hij zou zich echter met den pachter der grasetting aldaar hierover dienen te verstaan en hier van schriftelijk te doen blijken. Daar bij den heer D. de Jager geen be zwaren tegen dit verzoek bestaan, wcrdt adressant daartoe vergunning verleend. Naar aanleiding van een ingekomen ver zoek om verlenging der erfpacht gemeente grond Havendi,k stellen Burg. en Weth. voor bedoelden grond met 1 Juli a. s. voor den tijd van 25 jaar aan A. Dingemanse opnieuw in erfpacht te geven tegen betaling van een jaarlijksche erfpachtsom ad f 5,50 en van de op de uitgiften vallende korting en verder onder de bepaling dat bij het opzeggen of eindigen van de erfpacht de gemeente bevoegd is al het alsdan op het terrein gebouwde desverlang.l tegen taxatie over te nemen. Alzoo werd besloten. Verder werd aan den heer L. Kuiler op verzoek eervol ontslag verleend als assistent bij het teekenen aan de Burgeravondschool. Door den heer J. C. Fischer onderwijzer aan school G. en leeraar aan de Burger avondschool was een verzoek ingezonden om verhooging zijner jaarwedde. Hij geeft 15 uren les aan school G. en aan de Burger avondschool gedurende een half jaar 9 lessen per week, gelijk staande met 4'A per week neden de zestien jaren te verrichten arbeid zijn niet toepasselijk op arbeid, in of voor het schippers- ol zeevisschersbedrijf aan boord van vaartuigen verricht. Wanneer iemand beneden de achttien jaren buiten de schofturen aangetroffen wordt op eene beslotene plaats waar arbeid wordt verricht, wordt hij geacht aldaar zelf arbeid te verrichten, tenzij het tegen deel blijke. Ten slotte volgen de strafbepalingen. Een beslist oordeel over dit ontwerp wenschen wij voorloopig nog niet uit te spreken, omdat het lot dat dit ontwerp wacht ons onbekend is en wij zulk een oordeel eerst kunnen uitspreken als het ontwerp, hetzij dan gewijzigd of ongewij zigd wet is geworden. Wij bepalen ons thans tot de vragen: Verdient het in eene wet aanbeveling, uitzonderingen toe te laten, waarover niet de wetgever, maar andere autoriteiten zullen hebben te beslissen Zoude het geval zich niet kunnen voordoen d; t de uitzonderingen regel werden en dus het doel der wet ten eeuenm.de werd gemist? Behoorde niet een verbod te zijn opgenomen tegen het bezigen van kinderen en vrouwen tot het trekken van schepen en vaartuigen? Spreekt dit ontwerp wel terecht van personen beneden de achttien jaren Ware het niet beter van minder jarigen te gewagen? Nieuwe Prov. Groninger Crt.) Wat baat al die christelijke philantropie? zuchten geldgierigheid, betweterij en onge loof. Waartoe dient dat ons altijd weder lastig vallen en vervelen met aanvragen en jeremiaden Wat hebben zelfs een Lord Shaftesbury enj zijne geestverwanten in Engeland uitgericht Blinde stuurlui aan wal, die meent de wijsheid in pacht te hebben, omdat gij u verre houdt en niet weten wilt, mist gij alle recht voor uw oordeelen uit de hoogte. Wat de christelijke philantropie uitwerkt, ook waar ze niet door Lords en kapitalis ten, maar door eenvoudige zondagschool- onderwijzers en stadszendelingen geoefend wordt De hoogste rechterlijke macht in Londen getuigde dezer dagen, dat niettegenstaande de laatste moeielijke jaren voor den wer kenden stan l het getal misdaden van jeug digen in 14 jaren met 75 percent vermin derd isen voegt de hooggeplaatste ver- (men zegt Maandag a. s.) tot het bijwonen eener vergadering, ten doel lubbende, om over te gaan tot het slichten eener do- leerende gemeente. Ieder manslidmaat, zal alsdan in de ge legenheid worden gesteld, zicli te verklareu of hij genegen is daartoe mede te werken. De leiding dier vergadering, zal, op ver zoek der doleerenden, opgedragen worden aan ds. Wolf, doleerend predikant te Axel. Men seint ons uit Vlissingeu: Het Engelsche stoomschip Statira van Antwerpen in ballast naar zee is bij Zoutelande omhoog gevaren. Sleepbooten zijn van Vlissingen derwaarts vertrokken. Ileinkenszand. Voor de nationale militie zijn dit jaar op een bevolking van ruim 1600 zielen 24 lotelingen in deze gemeente. Voor een volgend jaar zijn er slechts 16 ingeschreven. Omtrent den moord te Clinge ver nemen wij nader Zekere Belg Mortier een houthakker, had Zondag ruzie gehad met zijn meisje Seraphina van Puijvelde, die bij don herbergier B. te Clinge diende. Gisterenmorgen gingM., die den geheelen nacht gedronken had, naar zijn werk in een bosch nabij de woning van Seraphina. Op het oogenïilik dat deze uit den koe-tal kwam, waar zij het vee gemolken had, ging hij haar achterop en volgde haar in de gelagkamer, waar hij haar met zijn hakmes een slag in hals en kin .oebracht. De slag was niet direct doodelijk, het shchtofler leefde nog eenige oogenblikken. Onmiddellijk nadat de mis daad was gepleegd, kwam de eigenaar der woning B. binnen. De moordenaar wierp hem het hakmes voor de voeten, zeggende «Kap nu ook mijn kop maar door». Terwijl B. aan de straat om hulp riep en moord schreeuwde, sneed de moordenaar zichzelf met ean scheermes den hals af. Bij den landbouwer L. de Jonge te 's Heerenhoek is een levenloos lam geboren n L. te Kamperland. Ga maar zoo voort. Door ongesteldheid van den Redacteur moe ten enkele stukken op plaatsing wachten. Van 23 25 Jan. '88. GOES. GeborenMaatje d. v. Chr. Sinke en P. J. Mijnsbergen Jacobus Kornelis z. v. J. Bruggeman en H.Vermeule. Van 24 en 25 Januari '88. MIDDELBURG. jGehuwdA. J. B. Cairberlin jm. 27 j. jm. met M. Ouden- steijn jd. 26 j. C. L. van Sorge wed. 70 j. met P. H. Stades wed. 49 j. Bevallen: C. Klap geb. van den Ende d. D. C. Borgers geb. van Hoeke Overleden: L. M. de Rijcke 3*/sj. d. C. A. Ploeg 27 j. z. AFLOOP AANBESTEDINGEN ENZ. Voor de oeverbestorting aan het calami- teuze waterschap Oud- en Jong-Breskens te Breskens werd het minst ingeschreven door den heer P. A. van de Velde te Terneu- zen voor f 8380. Heden morgen werd te Veere op den Kampveerschen toren, ten overstaan van Not. Tak publiek verkochteen Hofsteedje in de gemeente Vrouwepolder, met nieuw Woonhuis en Schuur en gedeeltelijk tiend- vrije Bouw- en Weilanden, 659,70 Aren. In massa verkocht voor f 8417,50 aan den heer M. Cornelisse te Koudekerke. GOES, 24 Januari 1888. Tet nagenoeg vorige prijzen was er in alle artikelen een tamelijke omzet. Gerst was ruim prijshoudend. Oude Tarwe f a f Nieuwe Tarwe f 6,50 a f 6,75. Rogge f 4,80 a f 5.00. Win ter Gerst f 5.00 af 5,20. Zomer Gerst f 4,70 a f 4,90. Haver f 2,60 a f 2,80. Bruine Boonen f9,25 a 9,60. Paardenboonen f5,10 a f5,25. Koolzaad f a Groene Erwten f 5.70 a f 6,75. Boter f 0,50 a f 0,54. Eieren f 0,85 a f 0,90. Vlissingen, 23 Jan. 1888. Boter f 0,90 a f 1,00 per Kilo, Eieren f5,60 per 100 stuks, vereeniging E. j. jjc Vrijdag 3 Februari. Hoedekenskerke, 300 M3. Onderhoudsgrint te leveren vrij op de losplaats aan de haven de eene helft vóór 1 Aprilde andere in Mei '88. Biljetten inzenden vóórr 3 Februari bij den burgemeester. Voorwaarden op de se cretarie. Woensdag 8 Februari. Rillnnd-Bath, door B. en W.250 M3. On derhoudsgrint van 2 tot 6 c.M.en 50 M9. Onderhoudsgrint van 5—8 c. M.. arij op den wal te Bath. Eerstgeneemde vóór 1 Jnni laatste vóór 1 April '88 tel everen. Betaling 8 8eptember '88. Biljetten in te leveren vóór 1 Februari. Donderdag 26 Januari. Middelburg, 2 uur, door Not. Tak, in „de Vergenoeging": lo. 153,8 A. Weiland te Veere aan den Gabriëlsweg. In pacht bij D. Zwigt- man tot 25 Nov. 1892 voor f 100 'sjaars. 316,92 A. Weiland en Sprink daarbij. Bulten pacht, en te veilen in 4 perceelen en in massa. En om 8 uur des avonds2o. een Huis, Erf en Tuin, Krommeweele L 31 groot 3,41 A. Een Pakhuis en Erf, Penninghoek L 44, groot 50 c.A. Een Huis en Erf met vergunning, Krommeweele, hoek Vlasmarkt L 25, groot 1,16 A. Een Huis en Erf, Bellinkstraat G 91. Van 10 tot 12 en 1 tot 4 uur op 25 en 26 Jan. te zien, mits toegangskaart af te halen hij dhr. notaris. Vrijdag 27 Januari. Nieuwerkerk, 11 uur, in „de Wereld": een Woonhuis en Erf enz., door Not. Way. Rilland, half 12, door Not. De Vos, in he, koffiehuis van Koets: de Stoommeelmolen „de Hoop" met Erve vlak bjj 't station. Erf met Maalgebouw, Loods met Tienpaarden krachtsmachine, Waterbak, Put, Schuur Stalling enz. Twee koppel Fransche Maal steenen, 3 Elexvators, 2 Builen, Meelslede Roerspil, Meelafkoeler, Zuiveringsmachine Graanbak, enz. De geheele of gedeeltelijke koopprijs kan er op blijven. Informatiën dhr Chr. Blok en de notaris. Westerscbouwen, half 11, door Not. Bolle, bij de Haag, daarna in de herberg voor het B. Armbestuurelzen Hakhout,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1