Ingezonden stukken. Burgerlijke Stand. Aanbestedingeu. Marktberichten, Veemarkt Overzicht van Verkoopingen kelijk gevaar oplevert voor de ongeschonden heid der vele zeer kostbare voorwerpen van geschiedenis of kunst, welke in dien binnenhof geplaatst zijn. Zoo zagen wij heden o. a. de zoo zorgvuldig bewerkte en onderhouden modellen van wapentuig (kanonnen enz.) bij de marine in gebruik, druipen van het nat en in een hoek op een hoop bij elkander buiten schot gezet; de in de nabijheid daarvan opgestapelde verzameling oude wa pens waaronder kostbare geweren, musket ten, enz. drijven, en de bedienden in het comparlement, waar de scheepsmodellen te zien zijn, reppen zich om nu hier, dan daar het heilloos vocht te weren. In den letterlijken zin van het woord moesten de bezoekers «over de plassen stappen.» De Brievenpost in Engelsch-lndie. De inboorlingen van Engelsch-Indië be schouwen «de post» als eene zoo wonder bare instelling, dat in enkele plaatsen zelfs de brievenbussen, die in sommige straten zijn geplaatst, worden aangebeden. Men heeft gezien dat een inboorling een brief in de bus wierp, en daarbij luide de plaats van bestemming uitriep, om die op deze wijze ter kennis te brengen van den geest, die zoo dacht hij, in die bus woonde. Een ander trok, toen hij de bus naderde, zijne schoenen uit, prevelde eeiiige gebeden, wierp den brief in de buslegde daarna als een offergave, een muntstuk voor de bus, om zich ten slotte in dezelfde deemoe dige houding te verwijderen als hij ge komen was. Telegraafstoringen in Tongkin. (Achter-Indie.) Een Fransch officier deelt hieromtrent het volgende geval mede. Op zekeren dag was de telegrafische gemeen schap tusschen Haino en Haiphong geheel verbroken. Men onderzocht al waar de fout zat, maar men kon haar niet ontdekken. Eindelijk kwam men er dan toch achter. De deskundigen zagen bij de opneming van den telegraafdraad, dat deze op verschillende plaatsen, en nog al heele einden ver, was vervangen door aan elkander gehechte bam boestokken. Het dessahoofd, (wij zouden hem hier burgemeester noemen) werd geroepen, en nu verklaarde hij dat het ijzer in zijn ge bied veel geld waard was, en dat hij de dieven niet van het ijzer kon afhouden. Zoo waren er ook velen die de ijzeren draden van de telegraaf wilden stelenen om dien snaken nu hun zin te geven, en toch de telegrafische gemeenschap niet te storen, had hij hun het wegnemen der draden toegestaan, mits zij er bamboes (riet) voor in de plaats spanden; wijl bamboes ook nog al sterk was, meende het dessahoofd, dat het ook wel dienstig zou wezen. Dus nu was men er achter. Aan het dessahoofd werden nu de noodige inlichtingen verstrekt, doch de man was niet te overtuigen. Hij zwichtte alleen voorde bedreiging, als er weer bamboes gevonden werd, in plaats van ïjzerdraad, dat dan het naastbijwonend dessahoofd aan dit zelfde bamboes zou worden opgehangen. Sinds dien tijd bleven de telegraafdraden ongeschonden. De Hollandsche kapper Sernee, te Londen, die zijn huis in. brand stak, ten gevolge waarvan zijne kinderen verbrandden, is tot 20 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. -De vervolging tegen den teekenaar "Willette te Parijs, wegens zijn gravure, een naakte vrouw op een guillotine voorstellende waaronder stond te lezen«Je suis la sainte démocratie. J'attends mes amants,» (Ik ben de heilige democratie; ik wacht mijne vrienden), is ingetrokken. Het ministerie van financiën te Parijs is door een ondergeschikt beambte, zekeren Dufant, voor omstreeks fr. 300,000 besto len. De dief, zijn vrouw en schoonmoeder benevens twee helpers zijn in handen der justitie. Werd onlangs gemeld dat Prins Barclay van zijn rang bij het Russisch leger is ontzet, omdat hij zijn jongst en zoon Luthersch had doen doopen, thans ver zekert men, dat eenige dagen geleden gede legeerden van de H. Synode, vergezeld van politiedienaren bij den Prins zijn gekomen, om hem aan te zeggen, dat het kind naar den orthodox-Russischen ritus moest worden herdoopt, en dat bij weigering het kind aan de jeugdige moeder zou worden ontnomen 1 Het klinkt inderdaad, zelfs in Rusland, ongelooflik. Het Engelsche blad Nature maakte onlangs melding van een buitengewonen bliksemslag, waardoor eene landhoeve te Mors in Denemarken getroffen werd. Na den schoorsteen vernield en voorts den zolder doorloopen te hebben, daalde de bliksem af in de vertrekken gelijkstraats en bracht daar de zonderlinge uitwerking teweeg. Het pleisterwerk rondom de deu ren en vensters werd afgerukt, bedgordij nen enz. weiden vernield. Een oude wand klok werd vergruizeld terwijl een daar naast hangende kooi met kanarievogel ge spaard bleven. De bliksem verbrijzelde daarenboven de glasruiten van 60 ramen, benevens al de spiegels in het huis. Dit verlatende, drong hij door eene deur naar een binnenplaats, doodde daar een kat, twee kippen en een varken, om eindelijk in den grond te ver dwijnen. Twee vrouwen, die zich in een der vertrekken bevonden, werden wel ter aarde geworpen, doch bekwamen geen letsel. Eenigen tijd geleden is in Engelsche couranten eene reeks van artikelen versche nen, in welke sprake was van heropening der onderhandelingen tusschen de Engel che en de Portugeesche regeering betreflénde den aankoop der waardevolle haven van Delagoa-Baai (Lourenco Marquez.) In som mige bladen werd zelfs reeds de prijs ge noemd, voor welken Portugal dit koloniale bezit aan Engeland zou hebben overgedaan. Nadat de Portugeesche pers deze berichten als geheel ongegrond heeft beschreven, ver neemt de A'. R.C. uit eene in deze aangelegen heden goed ingelichte bron, dat sedert het jaar 1881 in hetwelk dergelijke onderhan delingen inderdaad plaats gehad maar niet tot den gewenschten uitslag geleid hebben, door de betrokken regeeringen daarmede niet weder begonnen is, en dat de Portu geesche regeering volstrekt niet geneigd schijnt te zijn in te gaan op den afstand van eenig deel harer bezittingen in Portugal. Voor den wereldhandel kan het trouwens niet anders dan gewenscht zijn, dat in De lagoa-Baai, in verband met den in aanleg zijnden Transvaalspoorweg nieuwe middel punten ontstaan voor den handel, wiens belang ten zeerste daardoor bevorderd wordt, dat voor den invoer via Delagoa-baai door deTransvaalscheregeering krachtens tractaat rechten geheven wos den die slechts ongeveer het derde beloopen van de rechten tot nu toe over de havens der Kaapkolonie, Durban en Natal, geheven. De Staatscourant van de Transvaal bevat het bericht dat dr. W. J. Leijds op nieuw benoemd is tot Staatsprocureur voor de Z. A. Republiek (Transvaal.) Op de derde receptie van President Carnot verscheen de oud-commune-kolonel Maxime Lisbonne. De communeman, die keurig gekleed was, kwam naar hij zeide, eens kijken hoe Frank rijk gepresideerd werd en of de nieuwe President het volk, waaraan hij zijne ver- kieziig had te danken, behoorlijk ontving. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur Onder de gevolgen van de liberalistische opvoeding, cok in onze eigene gemeente, de kleine stad Goes, wijs ik u op de zede loosheid, die hier tot in het onbeschaamde wordt gedreven. 'tLigt misschien aan mij, mair sedert de laatste vijf jaren vooral komt het mij voor, dat de ontaarding groot is geworden. En ik geloof dat de oorzaak daarvan ook is te zoeken in het toelaten van muziek in de kroegen, voornamelijk in die welke buiten de vaste kom dei- gemeente liggen en waarbij nu onlangs weer een nieuwe is gevoegd. Dat er ook andere bedekte gelegenheden zijn, is alge meen bekend. Ik meen mij te herinneren dat enkele jaren geleden door eenige bur gers bij de bevoegde macht werd aange drongen op het verbieden van muziek in die publieke plaatsen, doch het officiëele ant woord luidde, als ik wel heb, dat men het bewijs dan maar moest leveren dat die muziek de onzedelijkheid bevorderde. En zoo blijft de toestand nu voortbestaan; geen dam die de voortschrijding tegenhoudt, en het jongere volk holt voort op de paden des verderfs, op wegen vol ellende. Onze straten getuigen er van, en wie zich aan eene wandeling waagt des avonds om en door de stad, zijn hart zal rillen van het zedekwetsende dat men v-ak hoort en ziet. Over 't algemeen is de «liberale» partij, hier en in ons gan«che vaderland arm aan beginselen. Van de antirevolutionaire partij daarentegen heb ik betere verwachtingen. Zij toch staat op vaster bodem, zij' wor telt in Gods onveranderlijk Woord, dat, ook tot keering van zedeloosheid en publieke oneerbaarheid, den wetgever wenken geeft. Mogen velen der nieuwe kiezers en ook der oude, ja, kon het zijn, allen zich op der en vasten grondslag plaatsendaartoe zich aansluiten bij de antirev. kiesvereen- gingen, om zoodoende krachtig de macht van het liberalisme te helpen fnuiken, en het volk, ook in onze stad, weerhouden van nog dieper te vallen in jammer en ellende. I. Goes, 23 Januari 1888. Van 20 23 Januari '87. GOES. Ie huw. afkondiging van Hartog Huisman 27 j. jm. van Kortrijk (Belgiëi en Louise Marie Wahl 25 j. jd. van Lyon (Frank rijk). Jacobus Buijse, 31 j. jm. van Goes met Cornelia Wabeke 24 j. jd. van Wemel- dinge. Kornelis de Wilde 49 j. wedr. van C. Heer met Francina Johanna Dingens 47 j. jd. van Goes. GeborenAdriana d. v. P. Verburg en A. Kole. Johannes Theodorus z. v. J. P. Rijke en E. van Oosten. Overleden Cornells 21 j. z. v. Daniël Rouw en Elisabeth de Dreu. Van 21 23 Januari 1888. MIDDELBURG. Bevallen: M. Goedbloed geb. Boone d. M. van Loo geb. Broeke z. W. M. Becking geb. Bauer d. Overleden: P. J. Ekstadt 85j. wed. van E. Brouwers. Levenloos aangegevenEene dochter van J. Bongers en D. C. van Hoeke. Maandag 30 Januari. Krabbendijke, Levering van 320 M3 Onder- houdsgrint,. 25 M3 grove Grint, franco op den wal van de haven te Krabbendijke. Biljetten voor 30 Jan. in te leveren bij den burgemeester. Donderdag 2 Februari. Zaamslag. Voor de Vereeniging „In 't belang der Landbouwers" te Zaamslag van 375,000 KG. Kunstmest en 167,000 KG. Chili salpeter. Modellen en voorwaarden van inschrijving op franco aanvrage bij den Secretaris der vereeniging E. J. De Klerk aldaar. Vrydag 3 Februari. Hoedefeeuskerke, 300 M3. Onderhoudsgrint, te leveren vrij op de losplaats aan de haven de eene helft vóór 1 Aprilde andere in Mei '88. Biljetten inzenden vóórr 3 Februari bij den burgemeester. Voorwaarden op de se cretarie. "Woensdag 8 Februari. Rilland-Bath, door B. en W.250 M3. On derhoudsgrint van 2 tot 6 c.M.en 50 M3. Onderhoudsgrint van 5—8 c.M.. vrij op den wal te Bath. Eerstgenoemde vóór 1 Juni laatste vóór 1 April '88 te leveren. Betaling 8 September '88. Biljetten in te leveren vóór 1 Februari. Rotterdam, 23 Januari '88. Buitenlandsche granen en meel waren onveranderd stilbinnenlandsche zonder handel. Ajuin geen opgaaf. Nieuwe Tarwe - 6,00 a - 7,00 Rogge. - 4,70 - 5,40 Wintergerst .- 4,50 - 5,50 Zomer gerst- 4.50 - 5,80 Chevallier- 0,— - 0,— Nieuwe Haver - 2,10 - 3,25 Paardenboonen. - 5,40 - 5,80 Duivenboonen - 6,20 - 6,50 Erwten- 0,00 - 0,00 Kookerwten - 5,90 - 7,50 Bruine Boonen. - 9,00 -10,50 Witte- .10,75 -12,50 Kanariezaad - 7,25 f 8,50 Axel, 21 Jan. '88. Oude Tarwe f 0,00 a f 0,00. Nieuwe Tarwe f 8,00 a f8,35. Rogge f 6,00 a f 6,40. Winter gerst f8,00 a f8,35. Zomergerst f7,50 a f 7,80. Haver f5,50 a f5,75. Kookerwten f7,75 a f8,00. Voererwten f6,75 a f7,00. Paardenboonen f 7,00 a f 7,25. Lijnzaad f 11,00 a 114,50. Alles per 100 K. G. Aard appelen f3,00 af0,00per 104 K; G. Rotterdam, 23 Januari 1888. Op de Veemarkt waren heden aangevoerd 218 vette runderen, 0 magere dito, 31 vette- en graskalveren, 182 schapen of lammeren, 615 varkens, biggen. De prijzen waren als volgtvette runderen le qual 62, 2e qual. 58, 3e qual. 54 a c. kalveren le qual. f-1,026, 2e qual. 95 a 90 c schapen le qual 58; "equal 53; varkens le qual. 20 ac, 2e qual. '18 a 3e qual. 17; licht soort 17 a 18 c. VLAS. Er was heden aangevoerd 30544 steen en 000 Steen Groninger vlas, f 1.65 a f 2.75 per Steen. Handel vrij levendig. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f 1.80 a 1190, Champions f 1.00 af 130, Magnum bonum fafPooters f taf. AFLOOP AANBESTEDINGEN ENZ. Het vrachtrijderswerk te Krabbendijke is aangenomen door Abraham Koster, voor f0,80 per rid en f5,— per dagloon. Het aarde- en kramwerk door M. Mieras de zomermat voor 9 cent en de wintermat voor 11 cent per Meter. Woensdag 25 Januari. Haamstede. 10 uur, voor het Burg. Armbe stuur, door Not. Balie, bij de hofstee van v. de Vate en daarna in de herberg7jarig elzen Hakhout. Borssele, in de herberg Verburg, voor wed. Paardekooper, door Not. Lansen Croin, 11 uur 1 Woonhuis en Erf, sectie B 197 en 198, groot 382 Centiaren. Daarna aan 't woonhuis Meubelen. Inform, dhr. Pelle. Veere, op den Kampveerschen toren, door Not. Tak, 10 uur: 1 Hoisteedje in de ge meente Vrouwepolder, met nieuw Woonhuis en Schuur en gedeeltelijk tiendvrije Bouw en Weilanden, 659,70 Aren. In 10 perceelen en in massa. Goes, 10 uur, in de „Prins", door Deurw Hollmanneen Vendutie. Kijkdag Dinsdag.' Donderdag 26 Januari. Middelburg, 2 uur, door Not. Tak, in „de Vergenoeging": lo. 153,8 A. Weiland te Veere aan den Gabriëlsweg. In pacht bij D. Zwigt- man tot 25 Nov. 1892 voor f 100 'sjaars. 316,92 A. Weiland en Sprink daarbij. Bulten pacht, en te veilen in 4 perceelen en in massa. En om 8 uur des avonds2o. een Huis, Erf en Tuin, Krommeweele L 31 groot 3,41 A. Een Pakhuis en Erf, Penninghoek L 44, groot 50 c.A. Een Huis en Erf met vergunning, Krommeweele, hoek Vlasmarkt L 25, groot 1,16 A. Een Huis en Erf, Bellinkstraat G 91. Van 10 tot 12 en 1 tot 4 uur op 25 en 26 Jan. te zien, mits toegangskaart af te halen bij dhr. notaris. Vrijdag 27 Januari. Nieuwerberk, 11 uur, in „de Wereld"een Woonhuis en Erf enz., door Not. Way. Billand, half 12, door Not. De Vos, in het koffiehuis van Koets: de Stoommeelmolen „de Hoop" met Erve vlak bij 't station. Erf met Maalgebouw, Loods met Tienpaarden. krachtsmachine, Waterbak, Put, Schuur Stalling enz. Twee koppel Fransche Maal. steenen, 3 Elexvators, 2 Builen, Meelslede. Roerspil, Meelafkoeler, Zuiveringsmachine Graanbak, enz. De gekeele of gedeeltelijke' koopprijs kan er op blijven. Informatiën dhr' Chr. Blok en de notaris. "Westerscbouwn, half 11, door Not. Bolle bij de Haag, daarna in de herberg voor het B. Armbestuurelzen Hakhout. Zaterdag 28 Januari. Bruinisse, half 12, in de herberg van Pad mos, door Not. Moolenburghde opstal van een Woonhuis en het Erfpachtsrecht van- 79 c.A. Grond. Maandag 30 Januari. Kapelle, 7 uur, voor wed. Eversdijk, in de herberg Marcusse, doer Not. Merens: een dubbel Woonhuis, Schuur, Erf, Tuin en Grond, te Kapelle in 't dorp, groot 4,38 Aren, Dinsdag 31 Januari. Zierikzee (verpachting), 10 uur, in de Concertzaal, door het Waterschap Schouwen, voor 7 jaar 1 Jan. 1889 tot 31 Dec. 1895. lo. Grasgewas der dijken enz. 2o. het ge bruik der Bouwlanden en Rietvelden. Middelburg, NotarishuisMeubelen, Ijzer werk, Biljarten enz. Serooskerke, 10 uur, op „Welgelegen", door Not. VerheijEsschen- en Elzen Kap hout, Olmen, enz. Mangelwortels en om 1 uur te Oostkapeile, op het slot „Westhove" geslagen Esschen- en Elzen Kaphout. 's Heer Arendskerke, 10 uur, bij A. de Dreu, door Not. De Ronde Bresserde Af braak eener SchuurPlanken, Latten, Bal ken, Delen, Dakpannen, 25000 Steenen, 300 bos Riet, 2 steenen Varkensbakken en na afloop voor de herberg van Van Eijkeren Varkens. Woensdag 1 Februari. Wemeldinge, 2 uur, door Not. Merens, in de herberg van Daane: 1 Woonhuis inge, richt tot winkel en herberg, met Erf en Grond, bij de Postbrug, groot 2,6 A. En 6,4 A. Bouwland aan het Kanaal. Eigenaars wed en kinderen van Jan Noels. Goes, aan „Tivoli",bij station, 10 uur, door Not. De VosVuren Platen, Baddings, De len, Ribben, Latten, Tengels en geschaafde Delen. Gedrukte notities by mej. Rijk ver- verkrijgbaar, en bij den Notaris. Vrijdag 3 Februari. Yronwepolder. door Not. Tak, 11 uur een Herberg, vergunning, Winkelnering, Schuur, Boomgaard en Tuin 9,94 A. 2o. 76 5 A. Bouwland en Sprink in den Goede- po'ider, Serooskerke. 3o. 3o. 63,29 A, Idem bij het dorp Vrouwepolder. Ierseke, 2 uur, in 't koffiehuis van Hart- hoorn, door Not. Mulock Houwer, voor J. de Koefjer: een Hoefje, namelijk Woonhuis, Schuur enz, 50,5 Are Erf, Tuin en Boom gaard, Damstraat, in 3 perceelen. 7' U H.A. Weiland kan in pacht volgen. Daarna 4,63 A. Hoveniering achter het huis van dhr. Poel man. Dan 1 dubbel Woonhuis en Erf, be woond door S. de Koeijer. En een Woonhuis en Erf bewoond door J. de Koeijer Jr. 1.70 A. Hoveniering aldaar. 91 c.A. Dito en 39 A, ^opwland aan den Steenweg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 3