Gemengde Berichten. Loting. Kerk- en Schoolnieiiws. Rechtszaken. Brouwershaven den 21 Februari voorde gemeenten Brouwershaven, Duivendijke, Zon- nemaire, Eikerzee, Serooskerke, Noordwelle, Renesse, Haamstede, Burgh, Kerkwerve en Noordgouwe. Goes den 23 Februari voor de gemeenten Goes, Borssele, 's Heerenhoek, Heinkenszand, 's Heer Arendskerke en Kloetinge. Goes den 24 Februari voor de gemeenten 's Gravenpolder, Ivattendijke, Wolfaartsdijk Hoedekenskerke, Baarland, Oudelande, Elle- woutsdijk, Nisse, 's Heer Abtskerke, Ovezand en Driewegen. Kapelle den 25 Februari voor de ge meenten Kapelle, Wemeldinge, Yerseke, Kruiningen, Krabbendijke, Schore, Rilland- Bath en Waarde. Tholen den 27 Februari voor de gemeen ten Tholen, Oud-Vosmeer, St. Philipsland, Scherpenisse. St. Annaland, St. Maartensdijk, Stavenisse, en Poortvliet. Cortgene den 29 Februari voor de ge meenten Wissekerke, Cortgene, Cats en Colijnsplaat. Ten behoeve van het fonds tot stich ting van een christelijk «Te-Huis» voor zeelieden te Vlissingen, heeft een vermo gende dame te 's-Hage eene gift van duizend gulden geschonken. De milicien bij het reg. Grenadiers en Jagers .1. B., gedetacheerd bij het Alge meen depót van discipline, is, ter zake van het plegen van een (laad van geweld tegen een meerdere in rang, veroordeeld tot een militaire gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden, met ontzegging van het recht gedurende vijf jaren, om als militair of als militair-geëmployeerde te dienen. Zekere L. F., werkman te Vlissingen, zou zich Donderdag avond per tram van Middelburg huiswaarts begeven, toen hij, in de Gortstraat zijnde, uitgleed en het ongeluk had zijn been te breken. Ijlings schoten eenige personen toe, die hem naar het gasthuis aldaar overbrachten. VI. Crt. slaging verklaarde de vergadering ten slotte met algemeene stemmen, zich in hoofdzaak met de beginselen van bet program te ver eenigen. Tot lid van het bestuur werd ver kozen de heer A. de Haas. Uit het ver slag van den secretaris bleek, dat het getal leden dezer vereeniging met 41 was vermin derd, ineerendeels het gevolg van de verander de indeeling der kiesdistricten het getal be draagt thans 224. Nog is medege leeld dat de vereeniging den 3 Februari a. s. eene openbare bijeenkomst 'al houden waarin de heer mr. Wicherlink uit Zwolle als spreker zal optreden. Grijpskerke. Vrijdag 20 dezer waren de kiezers dezer gemeente door een vijftal ingezetenen bijeengeroepen. Aan die op roeping was door een groot aantal gehoor gegeven. Nadat door een hunner het doel dezer oproeping was uiteengezet, werd be sloten tot het oprichten eeuer antirevolutio naire kiesvereeniging. De voorloopig ont worpen statuten w erden goedgekeurd en een bestuur werd gekozen. Staande de vergadering traden 45 leden toe het aantal leden is, naar wij vernemen, daarna nog vermeerderd. Veere. Het aantal kiezers voor de T weede Kamer, enz. bedraagt alhier 107 vroeger was dat getal voor de Tweede Kamer 31 voor den Gemeenteraad 61. Krabbendijke. Volgensde laatstelijk vast gestelde lijsten bedraagt het aantal kiezers der leden voor de 2e Kamer en voor de Provinciale Staten 173 en dat voor den ge meenteraad 172. De minister van finantiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den bop van dit en het volgende jaar 80 kom miezen der vierde klasse der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen kunnen worden aangesteld op een bezoldiging wegens traktement en toelage van f480 'sjaars; dat op nader vast te stellen tijdstip en plaats een onderzoek zal worden ingesteld omtrent de sollicitanten voor die betrekking, Bij Kon. Besluit is dhr. C. Kamermans, gewezen hoofdonderwijzer in het huis van bewaring te Middelburg, een pensioen ver leend, groot f139 'sjaars. Op het adres voor eenigen tijd aan den betrokken minister door verscheidene oesterhandelaars te Yerseke gezonden, ten einde den betalingstermijn op lateren datum te stellen, is toestemmend beschikt. Dien tengevolge zal de handel in oesters een geheele wijziging ondergaan, waarbij de qualiteit der oesters en de prijs minder variëeren zullen. Heinkenszand. Aan Mej. A. Muller, ver loskundige alhier, is ter verhooging van salaris oU gulden toegekend met ingang van 1 April. Heinkenszand. In de nu opgerichte On derlinge Veeverzekering Maatsch. gevestigd te Heinkenszand is in de vergadering van Zaterdag het reglement vastgesteld en een bestuur verkozen, bestaande uit de H.H. C. Remijn, Directeur, J. v. d. Dries, Secretaris- Penningmeester J. Braamse en P. van Stee, Commissarissen. 11 leden zijn toege treden. Van het vee, op waarde geschat, moet 2 pet worden gestort. De loting voor de nationale militie in het loopende jaar zal pliats hebben in de gemeenten van Zeeland en op de dagen als volgt: Middelburg den 7 Februari voor de ge meenten Middelburg, Aruemuiden en Nieuw en St. Joosland. Vlissingen den 8 Februari voor de ge meenten Vlissingen, We-tkapelle, Bigge- kerke, Zoutelande, Koudekerke, Oost- en "Westsouburg en Ritthem. Veere den 9 Februari voor de gemeenten Veere, Serooskerke, Vrouwenpolder, Grijps kerke, Meliskerke, St. Laurens, Domburg, Aagtekerke en Oostkapelle. Hulst 11 Februari voor de gemeenten Hulst, Ossenisse, Hengstdijk, Hontenisse, Boschkapelle, Stoppeldijk, Graauw, Clinge en St. Jansteen. Axel 13 Februari, voor de gemeenten Axel, Zuiddorpe, Wesfflorpe, Ter Neuzen, Hoek, Sas van Gent, Philippine, Overslag, Koewacht en Zaamslag. IJzeudijko 15 Februari voor de gemeen ten Groede, Breskens, Nieuwvliet, Water landkerkje, Schoondijke, Hoofdplaat, Biervliet en IJzendijke. Sluis, 17 Februari, voor de gemeenten Sluis, Aardenburg, Eede, Retranchement, St. Kruis, Oostburg, Cadzand en Zuidzande. Ziorikzee, 20 Februari, voor de gemeenten Zierikzee, Bfuinisse, Oosterland, Ouwerkerk. Dreiscbor en Nieuwerkerk, Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Wijngaarden door J. C G. Gobius du Sart, cand. te Nieuwland Voor St.-Annaland door I. van den Bergen, te Gelselaar. Voor St Philipslan I, door J. L. Tichelaar, te Ouddorp. Chr. Ger. Kerk. Aangenomen naar Anna Jacoba Polder (St. Philips).) door Ds. J. Verhave te Kamperland. Het aantal doleereude kerken bedraagt in Gelderland 20, in Z. Holland 37, in N. Holland 16, in Zeeland 10, in Utrecht 18, in Friesland 33, in Overijsel en Drente 7, in Groningen 5, in N. Brabant en Linburg 4. Totaal 150. Voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare school te Heiukenszand zijn door burg. en weth. op de voordracht geplat.tst: voor de vacature-Nieuwenhuijze, de heeren M. Dieleman, J. de Jager en J. Verhulst, resp. te Heinkenszand, Kapelle en Wissekerke en voor de vacature Goeman de heeren P. J. Kousemaker, J. v. d. Weele en C. Paauwe, resp. te Nisse, Cortgene en Yerseke. M. C. Heiukenszand. Heden benoemde de ge meenteraad tot onderwijzers, lo in de vacature K. Nieuwenhuis den heer M. Dieleman te Heinkenszand, met algemeene stemmen en 2o in de vacature G. C. Goeman den heer J. van der Weele te Cortgene, bij loting. De hr. Brugman onderwijzer te Am sterdam is benoemd tot hoofd der school te Den Hoorn bij Delft. Volgens het jaarboekje voor 1888 zijn er in de chr. gereformeerde kerk thans 23 gemeenten met een zielental van meer dan duizend. Namelijk Groningen 1200 Bedum 1220Niezijl 1300Middelstum, Dellzijl, StadsMusselkanaal, Stadskanaal (1400) Wil- dervank, Leeuwarden, Dragten, Zwolle (1400) Kampen 1700 Lutten, Bunschoten (1312) Zaandam, Den Helder, Urk (1739) Leiden 1900; Rijnsburg, Delft, Schiedam. Den Haag (1775) en Scheveningen. Voorts 3 gemeenten met meer dan 2000 zielen, n. 1. Hoogeveen 2300Amsterdam 4720 en Rotterdam 4575. Het aantal gemeenten bedraagt 385; dat der dienstdoende predikanten 304. Emeriti 16. Voor de Rechtbank te Maastricht stond terecht Adam Laumen, oud 26 jaar, landbouwer, wonende te Lutterode-Geleen, beschuldigd van manslag op Godfried Hoenen. In den avond van 14 November 1887 had beklaagde kermis gehouden met een meisje, dat den vorigen avond met den broeder van den verslagene was uitgeweest. Hierdoor ontstond naijver tusschen de ge broeders Hoenen en den beklaagde Lauman, een naijver, die zich uitte in sarren en het zoeken van twist met den beklaagde Deze twist, in een danslokaal begonnen, en waarbij zich de beklaagde zeer kalm en gelaten gedroeg, werd in het naar huis gaan voortgezet. De beklaagde werd op den weg naar zijn woning door den verslagene, diens I roeder en nog een derden persoon achterhaald en geslagen, waarop hij tot zelfverdediging met een mes. dat hij eenige uren te voren van een ander had geleend, den noodlottigen steek toebracht. Deze feiten worden door de verklaringen der getuigen bevestigd, terwijl bovendien uit de verhandelingen nog blijkt, dat de beklaagde een onbeiispelijk gedrag heeft, de verslagene en diens broeder daarentegen niet gunstig bekend stonden. De eisch is twee jaren gevangenisstraf met aftrek van zijn voorarrest. Vad. Dezelfde personen, vermoedelijk, die, welke in het vierde district onderscheidene dupes maakten, hebben ook in het vijfde hunne practijken beproefd. Twee kooplieden vroegen te Hulst in een bierhuis, waar zij een pak goed in bewaring gaven, t 150 te leen. De houders van dat bierhuis, jong gehuwde lieden, gaven de som en sedert zijn de negocianten spoorloos verdwenen. Een onderzoek van het pak goed bracht aan het licht dat het trog niet een derde van de waarde der geleende som vertegenwoordigde. De politie doet onderzoek. M. C. De slager en rietdekker V. G. uit Biervliet op weg naar Sluiskil zijnde om betaling te doen, is Woensdag morgen omstreeks 6 uur in de nabijheid van Philippine door een drietal onbekende per sonen aangerand, die hem een som van 225 gulden ontnamen. De politie doet onderzoek. Vrijdagmiddag had de vrachtrijder L. van Dreischor op Zierikzee het ongeluk, door het op hol gaan van zijn paard, van den wagen te vallen en er onder te raken. Hij brak een arm en werd aan hoofd en schouder gewond. Na verbonden te zijn, is hij naar zijn woonplaats vervoerd. Men sdhrfjft uit Zonnemaire aan de N. R. C. Vóór een twintigtal jaren was de meékrap in deze streken een hoofd product; maar wegens de groote prijsver mindering en de weinige vraag, gevolg van de uitvinding en het gebruik van andere kleurstoffen, liet men alhier den meekrapbouw gedurende verscheidene jaren nagenoeg geheel rusten. Toen even wel ook de graanprijzen zoo sterk daalden, besloten vele landbouwers het weer eens met „de mee" te beproeven. Over het algemeen was toen het beschot eerst beter dan vroeger, hetgeen men hieraan toeschreef, dat er in langen tijd geen meekrap geteeld was op de nu voor dien bouw gebezigde gronden. In het afgeloopen jaar bleek echter dat men daarop niet te veel kon vertrouwen, want de opbrengst was dat jaar maar schraal. Bovendien werd de prijs zoo laag als zij sinds lang niet was geweest; goede onberoofde werd in de laatste weken verkocht voor niet meer dan f 13 de 50 kiloDaartegenover is de prijs der suikerbiet weer een gulden hooger dan het vorige jaar. Een en ander doet verwachten, dat in het aanstaande voorjaar hier bijna geen meekrap zal wor den uitgeplant. Heden morgen is bij Blom maart, Kapelle brug Cliuge, de dienstbode Seraphiua van Puijvelde door zekeren Mortier van Kemseke (België) vermoord met een hakmes; deze heeft zich daarna met een scheermes den hals afgesneden. Een liefdeshistorie schijnt oorzaak van dit gruwelstuk te zijn. Dezer dagen kreeg een hoogbejaard man in Friesland onverwachts zin, om eens flink te gaan reizen. Hij vond het 't ver standigst om dit per spoor te doen. Hij begaf zich naar het station en verlangde een abonnementskaart voorliet Noordernet der Staatsspoorwegen. De beambte aan het bureau deelde hem mede, dat hij daarvoor zijn portret moest geven, wijl een abonnementskaart aan het portret bevestigd wordt. De man ging hierop naar huis, en kwam weldra terug met een prent in lijst en achter glas, vertoonende een kurassier te paard op 20jarigen leeftijd. Dit was het eenige portret, zei hij, dat van hem bestond." Na zijn soldatentijd had hij ei geen meer van hem laten maken. Ineen stadje in Overijsel kwam dezer da<*en een boerenknecht op het stadhuis, orn eene koe aan te geven, die geslacht moest worden. Of men hem nu al zei, dat hij aan 't verkeerde kantoor was, het hielp niet. Grams orig wierp de landbouwer zijn geld op de tafel en ging heen met de woordenWij kunnen de koe, zonder uw bri fje ook wel dood krijgen.» In het Leidsche Dagblad wordt het volgende sombere verslag gegeven van een te Leiden gehouden lezing: «Voor een getal van dertien hoorders en twee hoordere sen trad de heerN. Vijverberg Woensdag avond in het Lokaal «Eigen zorg» alhier op tol het houden zijner aangekondigde lezing. Beginnende met een weemoedig «gedicht» van zijn hand, op smartelijken toon voor gedragen, ging de lezer daarna over lot de behandeling van het onderwerp: «Wie is Vijverberg?» waaruit in het kort bleek dat Vijverberg, te Zoetermeer geboren in 1837, zijn moeder op jeugdigen leeltijd verloor, weinig van het zoete der aarde heeft gesmaakt en veel miskenning heeft moeten verduren. Vervolgens gaf hij iets te hooren uitzijn adversaria, dat als «Ernst en Luim» was bestempeld en dat met onderwerping door alle aanwezigen werd aangehoord. Na de pauze las Vijverberg «Onze Keetje» voor en daarna gingen de negen personen, die nog in de zaal waren gebleven, in diepe stilte huiswaarts, na een dankbetuiging van den lezer te hebben ontvangen voor hunne opkomst.» Te Jioordbroek heeft een man van 70 jaar een moord gepleegd. De 70-jarige winkelier V. was bekeurd wegens overtreding der drankweten nu meende hij dat zekere v. D. daarvan de oorzaak was. Er ontstond een heftige woordenwisseling die daarmede eindigde dat V. zijn mes trok ea zijn 39- jarigen nog niet lang gehuwden buurman een doodebjken steek in de borst gaf. Een half uur daarna was v. D. een lijk. De burgemeester van Hoeusbroek heeft proces verbaal opgemaakt tegen vijf ge meenteraadsleden ter zake van valschheid jn geschriften. De toren te Geldrop is Vrijdagmiddag te half drie uren gevallen, zonder de minste ongelukken. Donderdag trok te Rotterdam iemand een twintigste van de f50,000 uit destaats- loterij. Hierover geraakte hij in een zoo- danigen Vreugderoes, dat hjj zijn patroon het werk opzegde, de meest dwaze inkoopen deed en met een zwerm vrienden «uit»ging. Op het oogenblik moet hij reeds ongeveer de helft hebben zoek gemaakt. Zaterdagavond heeft men bij een bakker te Sloterdijk de toonbanklade geleegd en niet alleen het geld, maar ook de geheele toonbanklade medegenomen. Men heeft den dader niet kunnen vinden. Te Didam is een jongeling in een spekslagerij, met den rechterar m be kneld geraakt tusschen dej kamraderen eener worstmachine, zoodat hem het, vleesch van dien arm afgescheurd werd. Te Almeloo zijn 27 huzaren aange komen tot handhaving der orde, die echter niet verstoord werd. In den nacht van Donderdag op Vrijdag waren aan de woning van den touwbaas op de fabriek der heeren Wolters de ruiten stuk geslagen. De daders waren verwoed op hem geweest wijl hij getracht had sommigen hunner over |te halen, den arbeid op de fabriek te hervatten. Ook in het buitenland (Gronau) werd voor de Almeloosche werkstakers gecollecteerd, en wel de som van f90. Te Tiel speelde een 12jarig meisje in een kamer waar een geladen geweer- stond. Ongelukkig, men weet niet hoe, ging het schot afen het kind werd doo- delijk gewond. Bij een landbouwer te Zweelo kwam dezer dagen op klaarlichten dag een haas doodkalm het achterhuis binnenloopen en ging op den dorschvloer overeind zitten. Niettegenstaande personen in de deel aan wezig waren, vertoefde ons haasje een poos en trok met de meeste kalmte na eenigen tijd weer af. De brutaliteit is de wereld n< g niet uit. Uit Amsterdam meldt men aan de «N. R. Crt.»: In den oostelijken binnenhof van het Rijks museum fs door de weergesteldheid der laatste dagen een leelijke fout aan het licht gekomen. Door het overdag ontdooien vari den gedu rende den nacht aan het glazen dak ver dik ten waterdamp, lekt het in die localiteit zóo geweldig, dat het personeel geen handen genoeg heeft om de plassen op te nemen en de voorwerpen buiten den drup te brengen. En er blijft, om zoo te zeggen geen hoekje bevrijd van deze bezoeking, die een wer-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2