NIEUWSBL AD YOOR ZEELAND. :lie Boot CHRISTELIJK- HISTORISCH uwers 'ORGEL, FKOE, ID 1888. No. 49. Dinsdag 24 Januari. Tweede Jaargang. ERSKNECHT IN-VLAKE. Stoomtjalk OOP: OOP: VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIE*: dienst. naar ROTTERDAM "ERDAM naar GOES LET WEL. Aan een Vriend te Middelburg Ger. Kerk te Veere >t Postkantoor aldaar. pEen HUIS in de rseke, bestaande in n, voorts een zuivere eigenaar G. VAN AS. 4 SE, St Laurens. -OOP tening heden; bij JAG. erke. m Hulpmeststoffen te zich vervoegen Yoor 1EEUWSE, Oosikerk, ien minsten prijs in te iet MEI een aan- elren MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,02 5 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. melken kan, bjj EN te Serooskerke. ENOODIGD, tomende CLE, Goes. (Kade.) iotdienst L IJ K S vm.6 en 9. nam. 3. u. 7.35, nam. 1. en 4.45. vm. 7,15 ennm. 1.15. niddellijk na aankomst vm. en 5,36 u. nam n en naar het Spoor jden. clien ïïiddelbnrg en isingen. :0+,8,-,9,15f,10,- mn. 1,40^,2,30,3,30-f-, f,9,-10,-f,11.-, J "Of, 3,30, 4,30f 6,—1 zen aan waarbij aan wordt aangelegd* ggen aan de Keersluis ngenMiddelburg. .turen n. 5, Zeilm. 6.30, 8, 3,30, 5. 6.30 8. 10.15. O, 7,15, 8,45, 10,16 15, 5,45, 7,15 8,45,11 iri 's morg. 5.u. ri 's midd. 12.u. naar ROTTERDAM ari 's morg. 9,u. iTTERDAM ri 's midd. 12,u. Rotterdam bij den LANGE, op 'tHa- BOUWMAN. BOS, ■ectie. otterdam Nieuwe Antirevolutionaire Kiezers, die weten willen of hunne namen wel op de Kiezerslijst staan, moeten naar h et Secretarie gaan, waar de lijsten voor een ieder ter inzage liggen. Hij wiens naam er niet op staat, moet dadelijk bij den burgemeester ot op het secretarie daaiover spreken. Vergun mij naar aanleiding van eenige gebeurtenissen in deze laatste dagen u eenige letteren te schrijven. Ge zult me wel toe staan dit in de courant te doen, omdat het zaken zijn die iedereen weten mag niet alleen, maar die, denk ik, meerdere hoofden en harten bezighouden. Ik bedoel de ver schillende voorpostengevechten op het ter rein van den verkiezingsstrijd, welken strijd we weer met al zijn lief en leed kunnen tegemoet zier.. In uwe veste is men dan ook reeds bezig de kiezers voor te lichten reeds heeft, meen ik, de bekende mr. Fok ker de man die indertijd Buijtendijks po pulaire stukken in de Wageninger zooveel uitnemender achtte dan de degelijke artike- en van den «kiezentrekker» Kuyperen wiens ijver om Keuchenius voor uw district uit de Kamer te werpen u en mij goed- bekend isreeds heeft deze heer de bazuin doen hooren en tevens de lijnen aangegeven volgens welke de bewerking van uw district verder moet geschieden. Veel van wat Mr. Fokker vertelde is oud als de weg naar Kralingen - - is honderd maal weerlegd zonderdat het gelukt is, lieden als dezen meester in de rechten te overtuigen. Maar éen punt is er toch dat ook uwe aandacht zeker wel zal hebben getrokken, n.l. de verhouding tusschen ons en de roomschen en radicalen. Met tact het moet gezegd worden weet de heer Fokker uit de litteratuur van den dag, die uit drukkingen op te diepen, en in de me morie op te sluiten die kunnen dienen om Rome en Dordt tegen elkaar in het harnas te jagen. Een uitdrukking van de Zeeuw ter eene, een ontboezeming van pater Brouwers ter andere zijde, moeten dienst doen tot dit inderdaad loffelijke doel. Het zou toch ontzettend zijn, waarde vriend, als die twee deelen van ons volk samenstemden in het eene doel om allen burgers gelijk recht te verschaffen en te verzekeren. Wat moeten de Roomschen toch wel van deze dingen denken? Ze hebben toch waarlijk niet noodig op dit punt een hart onder den riem te krijgen. Ze kennen ons wel! Ze maken zich geene illusies, geloof dat niet. Niet voor niets zette de Paus b.v. Merle d'Aubigné's Geschiedenis der Kerk hervorming op den Indexniet zonder reden trokken katholieke geschiedschrijvers zoo heftig tegen Motiey's kostelijke schilderij onzer Geschiedenis te velde. Ze kennen ons, Calvi nisten, wel. Maar ze kennen de liberalen ook Geloof het vrij i En dat schijnen die brave lieden te vergeten 1 Niet zoozeer m. i. om dat de wortels hunner Godsdiensten zooveel schelenm. i. wordt wel eens te veel over het hoofd gezien door de Protestanten, die Gods Woord als zoodanig erkennen dat Rome en het Liberalisme familie zijn van niet verre bloedverwantschapRome er kent Gods Woord niet als Hoogste Gezag. De Liberaal ook niet. Beiden wel op gansch verschillende gronden doch beiden ko men tot dezelfde slotsom kunnen er al thans toe komen. Verbeeld u eens dat in ons goede land de getalsterkte van Bijbel- sche protestanten, Roomschen en Liberalen ongeveer gelijk is. Gesteld de roomschen zien kans met hulp van buiten om een sterker macht te ontwikkelen, dan de twee andere groepen en beginnen weer met het «dwingt ze om in te gaan» toe te passen. Wat zouden dan de Liberalen doen 1 Voor hun overtuiging sterven als onze martelaren in Nederland en overal, tot nog in de vorige eeuw in Frankrijk Ge gelooft er toch zeker niets vanWat zouden ze volte face, rechtsomkeer, maken althans velen onder hen, de ernstige denkers, de mannen van karakter onder hen niet te na gespro ken. Neen, sterven voor zijn overtuiging doet iemand niet zoo licht, vooral niet als die overtuiging geen vrucht is van eigen nadenken, en slechts voordeel aan zijn be zitter opleverde. Neen, dat doen enkel de mannen, die aan hun vrienden durven schrijven wat Calvijn schreef aan Melanch- ton Liever zag ik u voor de waarheid sterven, dan u een stuk er van verljochenen Maar kan deze beschouwing nu invloed hebben op onze verhouding tot de Room schen als medeburgers Wel zeker. Het beginsel van ons, christelijk historischen, is leven en laten leven. Ook het eerste. Niet minder het laatste. Van den Staat onder de kerk te brengen is geen sprake. En Dr. Bronsveld neemt heel wat opzijn geweten, door den kiezers te willen wijs maken dat dit het geval is. 'tls schande, driewerf, dat men zoo den arbeid van Christen-Staatslieden als Groen van Prin- sterer en Ba Costa, durlt lasteren. Doch er is met Dr. Bronsveld en de zijnen geen land te bezeilen op politiek gebied. Wan neer Dr. B. den hofprediker Stöcker, of het Reddingsleger met ons beschouwt of een figuur als Jan Arents voor ons uit de geschiede nis te voorschijn roept, zullen we met genoegen naar hem luisteren maar op politiek gebied, is het treurig een man van zijn talent zich zoo te zien wegwerpen. Doch ter zake. We willen als vrije burgers ook niet als Nederlanders no. 2 behandeld wor den. En dat doen de liberalen. Niet ons alleen, maar ook de roomschen. Dat doen zij in vele zaken, en liefst in de teerste als het onderwijs enz. Welnu, die Neder landers no. 2 berusten daarin slechts inzoo- ver, dat zij geen ruiten inwerpen, maar de handen ineenslaan om daaraan een einde te maken, onder beding evenwel dat geen van beide partijen later aan het roer ko mende, dezelfde kolossale onvergeeflijke fout maken zal. En wie zich daar nu bij aan sluiten wil, hij is welkom. Leven en laten leven. Doch leven, dat is de zaak, niet naar der heeren liberalen systeem. Naar ons eigen, onbewimpeld uitgesproken, jaren lang herhaald, tot vervelens toe herhaald beginsel. Niet onderdrukt worden, evenmin als onderdrukken. Maar weet ge, wat zoo ergerlijk is De listige oneerlijkheid dier liberalen, die alles doen wat zij kunnen om te zorgen dat wij clerica- len niet aan het woord komen; dat dezelfde heeren zich zoo verontwaardigd toonen als wij ons dan opmaken om een einde te maken aan hun onverdraagzame eigenwijsheid en heimelijken dwang. Ze noodzaken eerst roomschen en antirevoluti onairen, om naar de wapens te grijpen, en zich slagvaardig te maken en dan gaan ze roepen Gij tegenstanders, hoort niet bij elkander. Geen nood, dat weten wij zeer wel, liberalenDat zaakje is ons wel toevertrouwd. Maar gij die steeds tracht den Roomschen in 'tgevlei te komen, met welke pogingen zij den draak steken weet dit wel, Gij gedraagt u laf en ka rakterloos. Doch, waarde vriend't is niet pas nu zoo geworden. Ge weet nog wel, hoe jaren geleden de calvinist en dichter Da Costa, en de katholiek en dichter Al- berdingh Thijm op een van Amsterdams grachten elkaar de hand gaven. Toch waarlijk niet meer dan een beleefdheid van twee kunstenaars. Toch waarlijk geen mannen, geen van beiden, om zich hun overtuiging te schamen, en ziedaar, daar klonk het land van 1 Een monsterverbond Helpl Zoo riepen groote en kleine liberale bladen Als Mr. Fokker toen eens zoo'n man geweest ware als nu De eerlijkheid en waarheidzin struikelen op de straten, waarde vriendLaat ik eindigen met u aan te raden niet te doen als zoovele broeders, die voor allerlei bro chures er. artikelen Groen van Prinsterers werken laten beschimmelen in hun boeken kast. Help mede om te voorkomen dat de nieuwe kiezers zich nu reeds een rad voor de oogen zouden laten draaien. En zoek onder alles wat de liberale bladen rondbazuinen uw goed humeur te bewaren, evenals dat zal trachten te doen Uw Vriend. Q. N. Goes, 22 Januari 1888. Zachtaan vuot uit. Vrijdagavond hadden wij het genoegen te Rilland eene antirevolutionaire kiesver- eeniging te zien oprichten. Een voorloopig bestuur werd gekozen, en een reglement goedgekeurd. De leden der nieuwe kies vereeniging hebben het voornemen, door het geven van inlichtingen nieuwe leden, ook onder de niet-kiezers, te winnen. Velen onzer vrienden bleven terug, wegens onbe kendheid met de zaak, die behandeld werd, of uit gebrek aan vertrouwen in den toe komstige.! arbeid der kiesvereeniging. Doch ook thans bleek, zoo den kiezers de antirevolutionaire beginselen worden ver klaard; men de beschuldigingen van dissenti- eerende (zich onttrekkende) vrienden weer legt: en vooral doet uitkomen, hoe in 't geheel niets staatkundige en ^kerkelijke richting met elkander te maken hebben, dat de sympathie voor de christelijke historische partij nog zoo gering niet is. De kiesvereeniging begon met 10 leden. Een gering getal; dat echter wel eens voor vermeerdering vatbaar kon blijken. Men denke aan de kiesvereeniging te Kapelle, die insgelijks met 10 leden begon en wier ledental sinds steeg tot aan de vijftig. Zoo gaan wij zachtaan vooruit. In alle districten van Zeeland komt leven. Oostburg enHontenisse zijn zelfs prijzens waardig bedrijvig. Wij verblijden ons daarin, mits het bestuur van elke nieuwe kies vereeniging zich doordringe van de weten schap, dat zij grooter taak heeft, dan alleen een reglement saam te stellen. Neen, zal het wel zijn, dan dient in iedere onzer kiesvereenigingen minstens een man te zitten, die den moed en de kennis heeft, om zijne vrienden in andere gemeen ten te gaan voorlichten. Naar een man uit het volk luistert de nieuwe kiezer liever zouden wij haast zeggen, dan naar een heer uit de hofstad. Men denke er maar eens over na. 23 Januari 1887. Axel 21 Jan. Op de nieuwe lijst van kiezers voor den Gemeenteraad, de Provin ciale Staten en de Tweede Kamer komen 308 namen voor. Vroeger was dat respec tievelijk 209, 123 en 124. De verkiezing voor een lid van de Pro vinciale Staten op 21 Februari in plaats van wijlen den Heer C. C. P. Piersens in 't hoofdkiesdistrict Hulst,>j> die door de kiezers van de nieuwe lijst moet plaats hebben, kan een goede gelegenheid aanbieden om de sterkte der partijen te weten. Ten minste als de verschillende partijen met een eigen kandidaat optreden, waarop volgens geruchte wel kans bestaat. Donderdagavond hield de liberale kies vereeniging «Eendracht maakt Macht» te Middelburg eene vergadering, waarin het staatkundig programma van het bestuur der «Liberale Unie» is behandeld. Na beraad-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1