Ingezonden siukken. Burgerlijke Stand. Politie. Marktberichten. Aanbestedingen. Overzicht van Verkoopingen ad vehtentTkn! branding is driemaal langzamer dan die van kool, de geproduceerde warmte echter aanmerkelijk grooter, daar de verbranding veel regelmatiger plaats grijpt. Dit procédé geschiedt bij de Caucasische petroleum niet zoo goed als bij de Amerikaansche petroleum, wat te wijten is aan het verschil in sa menstelling. In de St. Pieterskerk te Rome heeft Zaterdag een zeldzame plechtigheid plaats gehadde canonisatie van de stichters der geestelijke orde van de dienaren van Maria en van drie leden der orde van Jezus, Peter Claver, de apostel van W.-Indië, Johan Berchmans en Alphonsus Rodriguez. Het kerkgebouw was prachtig gedecoreerd er waren ongeveer 2500 personen toegelaten, behalve de 39 kardinaals en 150 aartsbis schoppen en bisschoppen, die zich thans te Rome bevinden. In plechtigen optocht begaf zich de Paus eerst naar de Sixtijnsche kapel, om daarna, onder koorgezang en het geschal der zilveren bazuinen, de kerk binnen te treden, waar hij de H. Mis opdroeg. Daarna hield hij een lange redevoering, ter verheer lijking van de nieuwe Heiligen en ontving daarop van de kardinaals de naar den ritus gebruikelijke geschenken. De Rustdag. Op een Zondag in de maand Februari 1830 eischte de gezagvoerder van een op de Mississippi in Noord-Amerika varende stoomboot van een zijner matrozen, dat deze de behulpzame hand zou leenen bij het verwerken der lading. De matroos verklaarde, dat hij het niet met zijn gewe ten overeen kon brengen, des Zondags on- noodigen arbeid te vei richten. De kapitein beweerde, dat zoover in 't westen op de Mississippi de Zondagswet niet gold. De matroos verzekerde echter, dat hij zich overal daaraan gebonden gevoelde. <iGa dan aan wal en haal een plaatsver vanger sprak de kapitein. «Ook dat is in strijd met mijn geweten», zeide de matroos. «Dan ben je op staanden voet uit den dienst ontslagen 1» snauwde de kapitein hem toe, waarna hij hem onmiddellijk zijn loon uitbetaalde. De arme matroos ging heen en dacht Het zal zeker ergens goed voor zijn, want de Heere laat het zoo gebeuren En zie, het was dan ook werkelijk goed voor hem. Na verloop van eenige dagen, den 24&ten Fe bruari 1830, sprong de ketel der stoomboot, en het grootste gedeelte dergenen, die zich aan boord bevonden, verloren daarbij het even. Geïllustreerd Volksblad. De verkiezing van Sadi Carnot tot president der Fransche Republiek is blijk baar een zeer gelukkige geweest. De man heeft ook wel een schoonzoon, maar hij maakt van dezen geen gebruik, dat schade doet aan de hooge waardigheid, die hij bekleedt. Maar ook onderscheidt de gade van den nieuwen president zich in zeer sympathieken zin van de vroegere meesteres in het Elysée, ze heeft een hart, dat mevrouw Grévy als presidentsche meende te kunnen ontberen. Eenige dagen geleden bezichtigde de president, volgens eene mededeeling in de W. A. Ztg., de op het Mars-veld be gonnen werken voor de tentoonstelling in 1889. Het toeval wilde, dat tijdens zijn bezoek een metselaar door een balk ernstig aan den voet werd verwond. Twee uur nadat de president zich huiswaarts had begeven, kwam mevrouw Carrot aanrijden en liet zich naar den verwonde geleiden, voor wien zij een kort linnengoed en eenige verfrisschingen medebracht. Zij zeide tot den man«Denk er aan, dat u het eerste bezoek gegolden heeft, dat ik sedert mijn man tot president benoemd is, aflegde. Als gij weer beter zijt, moet ge mij een con tra- visitie brengen en dan zullen wij samen bespreken, ot het ook raadzaam is, dat gij een ander beroep kiest.» Toen de vrouw van den president zou wegrijden, omringden de arbeiders luide juichend haar equipage. LAATSTE BERICHTEN. EERSTE KAMER. (Per Tel.) Na langdurig debat is het voorstel Reekers tot opheffing van het ver bod om te visschen met den wonderkuil in de Zuiderzee, verworpen met 21 tegen 16 stemmen. Hoofdstuk Binnenl. Zaken der Staatsbegrooting is daarop aangenomen. Morgen voortzetting. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Aan de nieuwe en oude Kiezers Waarde Vrienden JDe kiezerslijsten zijn aangeplakt of liggen in het gemeentehuis ter inzage. Ik raad u aan, gaat eens kijken, of uw naam erop staat. Zoo ja, dan is 't goed. Zoo neen, dan spoedig den burge meester daarop attent maken. Over veertien dagen is het te laat. Dus haast u. Uw Vriend, VERPEN. Mijnheer de Redacteur Mijn klacht, in uw vorig nommer opge nomen, over de slechte verzorging der stads-zwar.en, was verre van ongegrond. Te laat om uitvoeriger u te melden voor de vorige courant, geef ik u eeni e nadere verklaring, waaruit u en meerderen kunt zien, hoezeer niet alléén ik, maar allen die er dagelijks getuige van moeten zijn, zich moeten ergeren aan de onverschilligheid dei- stad. Zooals u bekend is, is er voor de zwanen een afzonderlijk «tehuis», een af gesloten gedeelte der vest, wanneer dezè dichtgevroren is. Nu zou men meenen dat aan dit «tehuis» alle zorg wordt besteed, ten einde de zwanen er te kunnen herbergen. Doch 't is ge woonlijk eerst na vele dagen vriezens dat op die plaats het ijs wordt opgemaakt. Waarschijnlijk uit gemakzucht, kappen de stadswerkers gaten langs tien kant van den wal. De «hoop des vaderlands», knapen van zeer jongen leeftijd, hoogstens 12 jaar, wagen zich langs de kanten al spoedig op de ijs vlakte, en hun eerste werk is de zwanen te verjagen uit de bijt; hoe benauwder die dieren het dan hebben en hoe treuriger ze tegen de scherp j ijskanten zich dringen en kwetsen om eindelijk op de gladde baan her- en derwaarts gejaagd telkens te vallen en alsdan binnen het bereik van stukken ijs en steen te zijn, des te aangenamer voor die jeugd. Toezicht ontdek ik nimmer. De stad let zelf niet op de dieren. Een zwaan was 's middags al vroegtijdig ver het ijs op gejaagd en eindelijk in de afgesloten toegevroren ruimte, gelukkig nog te land gekomen. Van stadswege was dit den volgenden morgen elf ure nog niet ontdekt, en eerst toen hun aandacht er op gevestigd werd, voorzagen de stadswerkers erin, maar weer door een bijt te kappen naast het «tehuis.» Zes zwanen hebben een paar dagen geleden van den eenen morgen tot den anderen op de geheel toegevroren vlakte doorgebracht, en toen schrijver dezes er 's morgens bij kwam, beten de dieren grommende in het iji. Arme beesten, ze hadden bepaald ge brek Toen verleden jaar de zwanen naar hun tehuis» werden gebracht, waren ze allen, de pooten en vleugels samen gebonden met touw, dus weerloos en machteloos. De man, met hunne zorg belast, smeet ze als pakgoed op 't harde ijs. Er werd later door de jeugd een zwaan doodgejaagd, 't Is in één woord ijselijk, M. d. R. wat die dieren al niet hebben te lijden. De bewoners langs de vest kunnen getuigen hoe vreeselijk het soms toe gaat; vooral was dit Woensdag middag het geval toen om het «knapenfeest» te eindigen de politie moest worden gehaald. M. d. R. Ik kan u verzekeren in deze de tolk te wezen van zeer vele bewoners langs de vest, en zij zullen met mij u gaarne danken voor de medewerking door u verleend om meer op de bovenbedoelde feiten de volle aandacht te laten vallen, waar hun tot dusver andere wegen, zelts offi- ciëele, vruchteloos bleken. I. Goes, 18 Januari 1888. Van 18 20 Jan. '88. GOES. OndertrouwdEduardus Maria Teurlings 24 j. jm. van Rotterdam, met Cornelia Magdalena de Rijke 21 j. jd. van Goes. Gehuwd Bastiaan Samuel Molhoek 23 j. jm. met Neeltje Jacoba van der Straate 24 j. jd. GeborenAntonie Frederik Lambertus z. v. A. F. L. Harmsen en M. J. Boer. Adriana Maatje d. v. J. C. de Beste en C. A. de Lange. OverledenAdriana 7 d. d. v. J. Snoek en P. Brandt. Johannes 11 d. z. v. W. Brouwer en J. M. de Witte. Van 19 en 20 Januari '88 MIDDELBURG. Ondertrouwd D. Kap- teijn jm. 22 j. metC. E. van der Waeijen Pieterszen jd. 23 j.A. van Sparrentak jm. 27 j. met P. van Molenbroek jd. 20 j. Getrouwd: C, J. Mink jm. 28 j. met E. J. M. Casteleijn jd. 27 j. BevallenL. B. van Lopik geb. ter Bliek z. C. H. Doekheer geb. Pelle d. OverledenM. Kroweig 75 j. d. AFLOOP VERKOOPINGEN ENZ. Het afbreken van het bestaande huis, en het bouwen eener nieuwe woning te Nisse, voor hetwelk 18 Jan, de inschrijving heeft plaats gehad, is door den besteder, den heer C. van Boven te Nieuwer-Amstel, gegund aan L. Hubrechtse te 's Gravenpolder. Gevonden voorwerpen welke kosteloos aan het Politiebureau te Goes afgehaald kunnen worden, dagelijks tusschen 9 en 12 uur. Een Sleutel, 1 bruine Handschoen, (mid delsoort), 1 roode Zakdoek, 1 Wandelstok, 1 wollen Want, 1 Regenmantelslot, 1 Aardappelmesje, 1 bruin katoenen Hand schoen, 1 gekleurde zijden Knip, inhoudende geld, 1 Portemonnaie met geld, 1 Pater noster, een gedeelte van een gouden Oorbel, 1 Dubbeltje, 1 gebreid Wantje, 1 Baalzak, 1 zwarte Brieventasch, inhoudende 2 noti tieboekjes. Middelburg 19 Jan. 1888. Alleen van Tarwe was er een voldoende aanvoer ter markt, van de overige graan soorten was die bijzonder klein. Tarwe goed gevraagd, voor puike kwa liteit werd betaaLd f 6,60 tot f 6,75 voorts f 6.25 a f 6,50 naar kwaliteit. Rogge f 5,25. Wintergerst f 5,20. Zomergerstf 4,75 a f4,80, de aanbieding van Gerst was bijzonder klein. Haver niet ter markt. Witte boonen weinig meer voorradig, algemeen werd op f 13 gehouden, en moest, wilde men koopen, dien prijs worden ingewilligd. Bruine boonen f 10.25 a f 10,50 met kleine omzet. Paardeboonen f5,75. Platteboonen f5.- Kookerwten met weinig vraag, n ar deugd f7.— a f7,50 Mestingerwten f6.— zaden zonder handel, Yersche Boter f 0,80 a f 0,9 0 per Kilo. Eieren 4,60 per 100 stuks. GOES, 17 Januari 1888. Bjj ruimen aanvoer van alle graansoorten was naar Tarwe en Gerst in de beste soorten veel vraag tot ruim vorige prijzen, terwijl overige artikelen langzaam volgens genoteerde pr(jzen verkocht werden. Oude Tarwe f a f Nieuwe Tarwe f 6,50 a f 6,75. Rogge f 4,70 a f 4.90. Win ter Gerst f4,90 a f 5,15. Zomer Gerst f 4,60 a f4,70. Haver f2,60 a f2,70. Bruine Boonen f9,25 a 9,65. Paardenboonen f5,10 a f5,25. Koolzaad f ,- a Groene Erwten f 6.00 a f 6,50. Boter f 0,425 a f 0,46. Eieren f 1,10 a f 1,30. Ylissingen, 16 Jan. 1888. Boter f 0,90 a f 1,00 per Kilo. Eieren f5,20 per 100 stuks. Maandag 23 Januari Krabbendijke, half 10 in het gemeentehuis le het aarde en kramwerk aan de haven- dijken, 2e het vrachtrijderswerk. lnl. ter Secretarie. Maandag 30 Januari. Krabbendijke, Levering van 320 M3 Onder- houdsgrint, 25 M3 grove Grint, franco op den wal van de haven te Krabbendijke. Biljetten voor 30 Jan. in te leveren bjj den burgemeester. Donderdag 2 Februari. Zaamslag. Voor de Yereeniging „In 't belang der Landbouwers" te Zaamslag van 375,000 KG. Kunstmest en 167,000 KG. Chili-salpeter. Modellen en voorwaarden van inschrijving op franco aanvrage bij den Secretaris der vereeniging E. J. De Klerk aldaar. Vrijdag 3 Februari. Hoedekeiiskerke, 300 M3. Onderhoudsgrint, te leveren vrij op de losplaats aan de haven de eene helft vóór 1 Aprilde andere in Mei '88. Biljetten inzenden vóórr 3 Februari bij den burgemeester. Voorwaarden op de se cretarie. Woensdag 8 Februari. Rilland-Bath, door B. en W.250 M3. On derhoudsgrint van 2 tot 6 c.M.en 50 M3. Onderhoudsgrint van 5—8 c.M.. vrij op den wal te Bath. Eerstgenoemde vóór 1 Juni; laatste vóór 1 April '88 te leveren. Betaling 1 September '88. Biljetten in te leveren vóór 8 Februari. Maandag 23 Januari. Oudelande, door Not. Overman, voor dhr. v. Wingen, 10 uur: 30 Oanada's en Popu lieren; en 80 Tronkboomen. Woensdag 25 Januari. Haamstede. 10 uur, voor het Burg. Armbe stuur, door Not. Balie, bij de hofstee van v. de Vate en daarna in de herherg7jarig elzen Hakhout. Borssele, in de herberg Verburg, voor wed. Paardekooper, door Not. Lansen Groin, 11 uur1 Woonhuis en Erf, sectie B 197 en 198, groot 382 Centiaren. Daarna aan 't woonhuis Meubelen. Inform, dhr. Pelle, Veere, op den Kampveerschen toren, door Not. Tak, 10 uur: 1 Hofsteedje in de ge meente Vrouwepolder, met nieuw Woonhuis en Schuur en gedeeltelijk tiend vrije Bouw en Weilanden, 659,70 Aren. In 10 perceelen en in massa. Goes, 10 uur, in de „Prins", door Deurw. Hollmann een Vendutie. Kijkdag Dinsdag. Donderdag 26 Januari. Middelburg, 2 uur, door Not. Tak, in „de Vergenoeging": lo. 153,8 A. Weiland te Veere aan den Gabriëlsweg. In pacht bij D. Zwigt- man tot 25 Nov. 1892 voor f 100 'sjaars. 316,92 A. Weiland en Sprink daarbij. Bulten pacht, en te veilen in 4 perceelen en in massa. En om 8 uur des avonds2o. een Huis, Erf en Tuin, Krommeweele L 31 groot 3,41 A. Een Pakhuis en Erf, Pennirfghoek L 44, groot 50 c.A. Een Huis en Erf met vergunning, Krommeweele, hoek Vlasmarkt L 25, groot 1,16 A. Een Huis en Erf, Bellinkstraat G 91. Van 10 tot 12 en 1 tot 4 uur op 25 en 26 Jan. te zien, mits toegangskaart af te halen bij dhr. notaris. Vrydag 27 Januari. Nieuwerkerk, 11 uur, in „de Wereld": een Woonhuis en Erf enz., door Not. Way. Rilland, half 12, door Not. De Vos, in het koffiehuis van Koets: de Stoommeelmolen „de Hoop" met Erve vlak bij 't station. Erf met Maalgebouw, Loods met Tienpaarden- krachtsmachine, Waterbak, Put, Schuur, Stalling enz. Twee koppel Fransche Maal- steenen, 3 Elexvators, 2 Builen, Meelslede, Roerspil, Meelafkoeler, Zuiveringsmachine Graanbak, enz. De geheele of gedeeltelijke' koopprijs kan er op blijven. Informatiën dhr' Chr. Blok en de notaris. Westerscbouw<»n, half 11, door Not. Bolle' b(j de Haag, daarna in de herberg voor het B. Armbestuur elzen Hakhout. Zaterdag 28 Januari. Bruinisse, half 12, in de herberg van Pad mos, door Not. Moolenburglide opstal van een Woonhuis en het Erfpachtsrecht van 79 c.A. Grond. Maandag 30 Januari. Kapelle, 7 uur, voor wed. Eversdijk, in de herberg Marcusse, doer Not. Merens: een dubbel Woonhuis, Schuur, Erf, Tuin en Grond, te Kapelle in 't dorp, groot 4,38 Aren, Dinsdag 31 Januari. Zierikzee (verpachting), 10 uur, in de Concertzaal, door het Waterschap Schouwen, voor 7 jaar 1 Jan. 1889 tot 31 Dec. 1895. lo. Grasgewas der dijken enz. 2o. het ge bruik der Bouwlanden en Rietvelden. Middelburg, NotarishuisMeubelen, Ijzer werk, Biljarten enz. Serooskerke, 10 uur, op „Welgelegen", door Not. VerhejjEssclien- en Elzen Kap hout, Olmen, enz. Mangelwortels en om 1 uur te Oostkapeile, op het slot „Westhove": geslagen Esschen- en Elzen Kaphout. 's Heer Arendskerke, 10 uur, bjj A. de Dreu, door Not. De Ronde Bresserde Af braak eener SchuurPlanken, Latten, Bal ken, Delen, Dakpannen, 25000 Steenen, 300 bos Riet, 2 steenen Varkensbakken en na afloop voor de herberg van Van Eijkeren Varkens. Woensdag 1 Februari. Wemeldinge, 2 uur, door Not. Merens, in de herberg van Daane: 1 Woonhuis inge, richt tot winkel en herberg, met Erf en Grond, bij de Postbrug, groot 2,6 A. En 6,4 A. Bouwland aan het Kanaal. Eigenaars wed en kinderen van Jan Noels. Goes, aan „Tivoli", bij station, 10 uur, door Not. De VosVuren Platen, Baddings, De len, Ribben, Latten, Tengels en geschaafde Delen. Gedrukte notities bij mej. Rijk ver verkrijgbaar, en bij den Notaris. Vrijdag 3 Februari. Vrouwepolder, door Not. Tak, 11 uur een Herberg, vergunning, Winkelnering, Schuur, Boomgaard en Tuin 9,94 A. 2o. 76,5 A. Bouwland en Sprink in den Goede- polder, Serooskerke. 3o. 3o. 63,29 A, Idem bij het dorp Vrouwepolder. Ierseke, 2 uur, in 't koffieiiuis van Hart- lioorn, door Not. Muiock Houwer, voor J. de Koeijer: een Hoefje, namelijk Woonhuis, Schuur enz. 50,5 Are Erf, Tuin en Boom gaard, Damstraat, in 3 perceelen. 7V2 H.A. Weiland kan in pacht volgen. Daarna 4,63 A. Hoveniering achter het huis van dhr. Poel man. Dan 1 dubbel Woonhuis en Erf, be woond door S. de Koeijer. En een Woonhuis en Erf bewoond door J. de Koeijer Jr. 1.70 A. Hoveniering aldaar. 91 c.A. Dito en 39 A. Bouwland aan den Steenweg. Heden overleed geheel onverwacht, tot onze groote droefheid, onze Vader de Heer DiNGENIS VAN STELLE, in den ouderdom van bijna 77 jaar. Uit aller Naam, C. VAN STELLE. Kolijnsplaat, 17 Jan. 1888. Hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling, bij mijne benoeming als Lid van den Raad. P. MELIS Pz, Serooskerke, 19 Januari 1888.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 3