Kerk- en Schoolnieuu s. Rechtszaken. Gemengde Berichten. zetel van den heer Van Wassenaer te doen innemen door een «liberaal». Dat men de anti-revolutionaire partijen de School met den Bijbel bestrijdt is niets nieuws en niets vreemdsmaar men moet althans zoo eerlijk zijn, het niet te willen doen door het publiek te willen misleiden met namen als die van Groen van Prin- sterer en nu weder van Van Wassenaer van Catwijck. Delvenaar. Ierseke. Donderdagavond trad ds. Bies- terveld van Gorinchem vanwege het Locaal- Comité der Unie «Een school met den bijbel» in het gebouw der Chr. Ger. kerk voor een talrijk gehoor op: In een hoogst sierlijke, doch niettemin zeer bevattelijke rede, besprak spreker de belangen van het Chr. onderwijs Hij wees goede, op Gods woord steunende gronden aan, die tot opbouwing van school moeten gelegd worden en deed verscheidene middelen aan de hand, die, wanneer ze met beleid gebruikt worden, den bloei der Chr. school in ons vaderland zullen verze keren. Aan 't einde dankte ds. Van Vlaan deren, als tolk van al de opgekomenen, den spreker voor zijne schoone rede. Ned. Herv. Kerk. Beioepen te Renesse en Noordwelle ds. P. Peaux te "Wijk aan Zee. Zondag 18 Maart hoopt ds. Chr. L. Laan te Goes afscheid te prediken, en den 1 April te Rotterdam zijn intrede te doen. 's Hecrenhoek. Onze geachte leeraar ds. J. "Willemse, is behalve te Kuts, ook te Heinkenszand beroepen. Axel 18 Januari. Heden is de Kerke- raad bij de N. H. Kerk weder voltallig gemaakt. Tot ouderlingen werden benoemd de H.H. A. v. d. Hooft, I. Crausberg en J. Ramond. Tot diakenen de H.H. C. P. Gast en M. Wolfert. Het bestuur der christelijke normaal school voor onderwijze ressen te Zetten, ''er&u, Pins besloten, voorloopig zeven beur- jj^zeu be/hikbaar te stellen. Op een nader e bepien dag in de volgende maand, zal -j ÜVfcht het vergelijkend examen gehou- 'deY worden. Tot het examen worden tne- gfiten zij, die den leeftijd van minstens 1 jaar bereikt hebben en die voorts volgens ingewonnen information kans van slagen lebben. Benoemd tot onderwijzeres te Borssele mej. G. C. Duivenstein, te Zaamslag. Te Utrecht zal den 9 April en de volgende dagen het examen voor bewaar school-onderwijzeressen gehouden worden. De commissie bestaat uit de damesW. Verdonk, te UtrechtF. A. Rengers, te Amsterdam, en uit de heeren H. Pierson en J. Snoep, te Zetten, en G. P. Post, te 's-Gravenhage. Ar>ondissements-Rechtbank te Middelburg Ter openbare terechtzitting van heden, Vrijdag 20 Januari 1888 zijn veroordeeld wegens mishandeling: C. d. M., 24 j., visscher te Woensdrecht, tot 7 d. gev. straf; diefstal: L. M., 36 j., schipper, ge domicilieerd te Zierikzee, ontslagen J. N.. 11 j., arbeider te 's-Heer Arendskerlce, tot 10 d. gev. straf mishandeling: A. B., 46 j., met selaar te Middelburg, tot f 8 boete of 6 d. h. J. L., 23 jr. arbeider te Oostburg, tot f 8 boete of 6 d. h.J. F. C., 11 j. te Goes, tot 10 d gev. straf beleediging van een ambte naar: L. C., 13 j., zonder beroep te Goes, tot f 6 boete of 6 d. h. Na liet afdrukken van ons vorige nommer ontvingen wij bericht dat het kindje van den heer S. te Ierseke aan de croup is bezweken. Dit tot verbetering van ons vorig bericht. Ylissingen. Een scheepmaker had Woens dagavond op de «W. Schelde» liet ongeluk met een dissel in den voet te hakken, waar door eene hoofdpees werd afgesneden. Door dr. Boekelman werd de eerste hulp verleend en de man per rijtuig naar zijne woning jn de Bree-'-ater.-traat overgebracht. Te Yeere is een valsch dubbeltje in beslag genomen. Het stempel was van liet jaar 1882 en de beeltenis zeer juist getroffen. In de laatste weken worden op Noord- Beveland verschillende partijen aardappels opgekocht voor f 1,25 a f 1,50 per HL., meestal voor Belg.ë Uit Sirjansland (Duiveland) wordt het volgende g -nieldDe meekrapteelt, eens de goudmijn van Zeeland in het alge meen, en van Schouwen-Duiveland in het bijzonder, hoewel kwijnende, is toch nog niet zonder beteekenis. De beurtschipper op Rotterdam vervoerde deze week circa 60 vaten, elk van 700 a 750 kilo. Wanneer men intusschen in aanmerking neemt dat de prijs van f 14 de 50 kilo, die thans voor de puikste soort kan bedongen worden, een twintig jaar geleden f 34 was, dan kan men nagaan, dat ook die tak van landbouw in de algemeene malaise deelt, wal te meer te bejammeren is, omdat de werkman, onder die kwijnende prijzen, ook zijn dag loon telkens ziet verminderen. Van de 900 telegrammen, aan het tele- phoonkantoor in liet afgeloopen jaar behan deld, betroffen ruim de helft deu meekrap- handel. Ofschoon de dooi reeds ingevallen was, werd jl. Donderdag te Kolijnsplaat op de school vacantie gegeven om de kinderen in de gelegenheid te stellen bij dooi weer schaatsen te gaan rijden. Deze vacantie viel precies samen met liet houden eener vergadering van liberale kiezers te Kortgene. De onderwijzers waren dus in de gelegen heid er heen te gaan. De eerste oproeper dei' liberale kiezers was juist de schoolop ziener. Alles heel toevallig! Bij een landbouwer te Renkum bad dezer dagen een vergiftiging plaats tenge volge van raapkoeken. De koeien die er van gegeten hadden bleven verscheidene dagen ziek en een dertig schapen, die gezamenlijk slechts 6 koeken hadden gebruikt, zijn eveneens allen ziek geworden, waaronder zelfs 2, die in korten tijd zijn gestorven. Deze koek is thans bij liet Rijk-proefstation j.e Wageningen tot onderzoek ingezonden. Gisteren zijn 2 kinderen, ond 6 en 10 jaar, uit Purmer, met schaatsenrijden in de Purmer Ringsloot gevallen. Alle pogingen om hen te redden, door ver scheidene omstanders aangewend, bleven vruchteloos. Na een half uur werd er een levenloos opgehaald; het andere lijk is nog niet gevonden. Dezer dagen vonden eenige knapen te Noordbroek een gevuld jenevervat. Zij boorden er een gaatje in, staken daar een pijpsteel door en zogen zoo het Schiedammer vocht in. Een der jongens genoot er zooveel van, dat hij in kennelijken staat naar huis gedragen moest worden. Er is wel geklaagd over het toene mend gebruik der zoogenaamde briquetten, waardoor de oud vaderlandsche turf op den achtergrond raakte en zoodoende de zoo by uitstek Nederlandsche nijverheid der veen derijen groote afbreuk werd gedaan ten voordeele van den buitenlander. iutusschen behoeft men niet noodzakelijk den buitenlander te bevoordeelen, wanneer men aan de nieuwerwetsche briquetten de voorkeur geeft boven de ouderwetsche turf. De nieuwe brandstof wordt namelijk tegen woordig in ons vaderland evengoed, zoo niet nog beter dan in het buitenland vervaardigd. De Bergen-op-Zoomsclie briquettenfabriek van Asselbeigs Co. levert sedert lang gewaarborgd zuivere houtskolen-briquetten, die met de beste uit het buitenland kunnen wedijveren, en die wij op grond van eigen ondervinding onzen lezers gerust durven aanbevelen. Huisgezin. Hoe het met belooning van arbeiders tegenwoordig in Friesland staat, kan uit het volgt nde blijken. In de gemeente 't Bildt kunnen een vader met drie zoons met het kruien van slataarde voor een stuk land samen niet meer dan f 8 per week verdienen. Toch zijn de mensohen nog blij dat zij werk hebben, Het Nutdepartement Helder heeft de zilveren medaille voor edelmoedige bedrijven met daarbij behoorend diploma toegekend aan J. J. Bakker, gezagvoerder van de sleep boot «Herculus» als belooning voor de met veel gevaar en inspanning volbrachte redding van 23 der schipbreukelingen van bet op 9 Deceml er 11. in de Zuidergronden veron gelukte Duitsche schip «Renown», en een getuigschrift verleend aan de roeiers der reddingsboot en de opvarenden der «Her cules», die zich mede bij bedoelde redding zeer verdienstelijk maakten. Op de tramlijn Jonre-Heerenveen hadden telkens ontsporingen plaats, wijl kwaadwilligen steenen op de rails legden. Men wist echter niet wie het deed. Maaudag echter heeft de veldwachter hen gesnapt, terwijl zij weder met dit gevaarlijke werk bezig waren. Zij zullen er geducht tegen- rijden, want artikel 164 van T Strafwetboek eischt voor zulke knapen een straftijd tot zelfs van vijftien jaren. Voor de betrekking van klerk ter secretarie te Deventer, jaarwedde f 500, hebben zicli 60 liefhebbers aangemeld. Op het eiland Ameland kunnen de menschen maar geen dokter krijgen. Et- heeft een advertentie in de bladen gestaan, bevattende eene oproeping van sollicitanten op een salaris van f 1200. Maar er heeft zich geen enkele liefhebber aangemeld. Eene vrouw, uit bet dorp Berg, welke voor eenigen tijd, op weg naar huis zijnde, door een Duitschen schipper werd aangerand, geslagen en beroofd, is tengevolge van den schrik overleden. Op eene overstioomde uiterwaard onder Gouderak, door schaatsenrijders druk bezocht, viel gisteren een der rijders, een jongeling van circa 19 jaar, omvergeworpen door eenen slinger van rijders, zóó geducht op het ijs, dat hij bewusteloos bleef liggen. Na te zijn bijgebracht, werd hij door een paar mannen naar huis geleid. Naar men verneemt, is hij dienzelfden avend reeds aan de gevolgen van den val overleden. In 1886 is uit Nederland op Engelsche markten gebracht een hoeveelheid van 4,546. 997 centenaars boter en kunstboter. De hoeveelheid boter bedroeg 1,775.539. die van kunstboter 2.771.488 centenaars. Daar uit blijkt niet enkel dat de aanvoer van kunstboter uit Nederland dien van boter overtreft, maar boven- dien dat Nederland verreweg het grootste aandeel heeft in den kunstboterhandel op het Vereenigd Koninkrijk. Immers van de 2.962.264 centenaars kunstboter die in liet geheel werden ingevoerd leverde Nederland 94 percent. De Engelschen zijn in Soedan weer slaags geweest. Een troep van 500 inboor lingen, versterkt door Engelsche ruiterij, heeft het kamp van Osman Digma te Handoeb overrompeld en genomen. De Soedanezen vluchten, docli kwamen versterkt terug, en verjoegen de aanvallers. De En- gelschen hadden 6 gekwetsten waaronder twee hoofdofficieren. De inboorlingen hadden 6 dooden en 20 gekwetsten. De Soedan- ners nog meer. Het voorstel tot verschei ping en ver lenging der socialistenwet vindt in het Duitsche rijk onder alle partijen tegenkan ting. Het voorstei tot verbanning buiten het rijk, door de socialisten de droge gnil- lottine genoemd, wordt het meest gehekeld. Een Duitsch officier verhaalt iu het Berl. Tagebl., hoe de kroonprins eens als «wonderdokter» is opgetredenBij een door den kroonprins gekommandeerde ma noeuvre zou mijn artillerietrei.i tot dekking dienen. De artillerie was op den heuvel op gesteld, waar zich de kroonprins met zijn staf bevond. De dag was drukkend heethet gedurig veranderen van stelsel en het werken in den grond had ons menigen zweetdroppel gekost. Een der manschappen, die nu juist niet door groote snuggerheid uitblonk, trad onder het werken op mij toe en meldde zich ziek. Zijn gezicht was geel gevlekt, het was alsof hij door de geelzucht was aangetast, maar zijn ooger. stonden helder en hij had roode handen. De kroonprins kwam naderbij en vroeg den soldaat wat hem scheelde. Terwijl deze stotterend verhaalt, dat zijne kameraden hem gezegd hadden, dat hij geheel geel zag en de geelzucht moest hebben geki-pgen kwamen hein door angst en verlegenheid nog grootere zweetdroppels op het voorhoofd en liepen langs zijn gezicht. De kroonprins vraagt den soldaat of hij een zakdoek bij zich heeft en zegt hem het zweet af te wisschen. Hierop haalt de man een grooten gelen zakdoek met liet portret des keizers erop te voorschijn, cien hij den vorigen dag in het dorp had gekocht. Nog vóór hij er zijn gezicht mede aanraakt, heeft de kroon prins de oorzaak van zijn geelzucht begre pen, de doek gaf af. Hij stelt den soldaat gerust en geeft hem zijn eigen zakdoek, met de woorden «Draag den keizer altijd in het hart, dan behoeft hij niet op je zakdoek te staan en je zult gezond en tevreden zijn.» De soldaat was genezen; de zakdoek waarmede liet wonderwerk was verricht, heeft hij sedert zorgvuldig bewaard. Onlangs heeft de Paus eenige Iersche bisschoppen en priesters ontvangen, die hy, na hunne mededeelingen omtrent Ierland te hebben aangehoord, vermaanle om al hun invloed aan te wenden, ten einde in hun land de rust en den eerbied voor de wet te herstellen, opmerkende dat zij door ge weld nimmer tot de vervulling hunner wenschen zouden gei aken. Naar de Avondpost verneemt is de gewezen gevangenbewaarder Methüfer, tegen wien eene vervolging was aangevangen ter zake van een iu Hecht voor Allen geplaatst stuk over Jeanne Lorrette, dooi de rechtbank te 's-Hage buiten vervolging gesteld. Bij de instructie in de zaak-Legrand (die naar het beweren van mad. Uatazzi voor fr. 66.000 van Wilson het Legioen van Eer kocht, waarvan zij fr. 6000 kreeg) moet liet tusschen dien getuige en haar tot een heftige scène zijn gekomen. «El lendige leugenaar», riep zij, toen Legrand 't ontkende, gij weet zeer goed, dat uw kruis u fr. 60.000 heeft gekost.» Een onderzoek in de boeken en een verhoor van liet kantoor-personeel van Legrand heeft generlei aanwijzing opgeleverd. Volgens eene circulaire van een Ham- burgsclien bankier, moes. de rijkskanselier deze week aan tafel tot den Hambuigschen handelaar Ohk-ndorff hebben geiegd Naar mijne innige overtuiging zuilen wij nog in geen drie j ar oorlog hebben. In dei. Elzas werd heden weder iemand wegens landverraad opgehangen. De man, Schreissgutli geheeten, was instrumentma ker te Straatsburg, en werd gevangen ge nomen, toen bij bij bij Aviicourt over de grenzen wilde gaan. De thans gesloten lijst van adressen van burgers te Berlijn aan den kroonprins wijst circa 190 000 handteekeningen aan' Een «luchtkasteel». - Mr. Fay, een Amerikaanse lie millionair teGuanaj.ito (Mexi co) laat een kasteel bouwen 300 voet buven den beganen grond, op ijzeren kolom men steunende. Het wordt door een uit- gestrekten tuin, herinnerende aan de legen darische hangende tuinen van Babyion, omgeven het zal «Semiraris-paleis» heeten; een reusachtige «lift» zal toegang tot het telephonricli met de aarde verbonden lucht kasteel geveneen kolossale fontein zal het paleis van water voorzien. Mr. Fay wil door dit bouwplan trachten in een betere atmospheer te leven dan die der groote steden. Den predikant te Morwenstow, een plaatsje in Engeland, werd dikwerf door de boeren verzocht hen de brieven die zij ontvingen voor te lezen, of deze te beant woorden, hetgeen de goede man steeds oven bereidwillig deed. Zoo las de oude heer eens een brief voor van een boerenzoon, die in Brazilië zijn lortuin was gaan zoeken. De moeder luisterde met heur handen ge vouwen in den schoot. De predikant las, onder meer: «lk kan u niet zeggen lieve moeder, hoe de miskitties (muskieten) me plagen. Ze laten me niet met rust en vervolgen me overal.» «Wol, wel» zoi de oude vrouw «maar mijn Ezechiel is ook een knappe jongen. Maar ik val u in de rede. Ga voort, als het u blieft. «Werkelijk, moeder» vervolgde de pre dikant, lezende, «ik sluit mijn deur en ven sters des avonds om ze uit mijn kamer te houden.» «Heb ik ooit,» riep de luisterende, «waar ter wereld moet dat heen «Nochtans», ging de predikant voort, «dringen ze tot mij door. Ik geloof, dat zij door den schoorsteen komen.» «Wel, wel dominee», riep de eenvoudige ziel uit, «wat een onbeschaamde meiden.» «Over wie praatje toch vrouwtje?» «Over die Miss' (Juffrouwen) Kitties na tuurlijk Maar het inoet gezegd worden, mijn Ezechiel is een knappe jongen. Door den schoorsteen 1 Heb ik van mijn loven Het is dr. Kaufmann onlangs gelukt, petroleum in vasten toestand te verkrijgen. Reeds vroeger waren in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika proeven hier omtrent genomen, en was het gelukt pe troleum, door koken niet zeep, in een gelatineachtige massa om te zetten, doch h<A verlangde resultaat was nog niet ver kregen. De methode van dr. Kaull'mann bestaat daarin, dat hij petroleum ongeveer een halt uur lang verhit met gewone zeep, totdat laatstgenoemde volkomen opgelost is. Na de massa gedroogd te hebben, kan deze in stukken gesneden worden en is een uitstekende brandstof voor kachels. Het is zeer gemakkelijk brandbaar, doch eenmaal aangestoken, brandt het zeer langzaam zon der veel rookvorming, met achterlating van ongeveer twee percent vaste stof. De ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2