NIEUWSBL AD VOOR ZEELAND. A CMRISTELIJK- HISTORISCH 1888. No. 48. Zaterdag 21 Januari. Tweede Jaargang. de Berichten. ïelde. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. Het Grondwettig Koningschap. PRIJS DER AHVERTENTIEN: gehad kunstboter, door papier, valschelijk voorzien ;nde merk, namelijk een ond schild, waarop zich in ossenkop en aan de drie adjes bevinden, welk schild |ter rechterzijde door een ter linkerzijde door een iouw voorstellende, terwijl |t gedragen door twee ge en, nagebootst met eene ig naar hetzelfde merk, ide door de firma Hageman >n natuurboterfabriekanten i op welk merk deze firma boter aldus verpakt heelt ;eleverd als: a aan James itol op 17 Augustus 1886 udenJe 12 stukken elk van l en 2 kistjes inhoudende van een half Engelsch pond, f1886 tien kistjes, inhoudende 1 en 25 kistjes, inhoudende van een half Engelsch pond; 1886 20 kistjes, inhoudende :n van een Engelsch pond, fer 1886 10 kistjes, ieder stukken van één Engelsch lm Kemble te Reading op f886 twee kistjes, elk in- ukken van één Engelsch tjn acht getuigen gedagvaard. <r en iet waagden een paar kin- zwakke ijs óp de Vest ongelukkig gevolg dat een fitje van W. Z, er door zakte, slaagde men er in hem te :t kind was meer dood dan duurde het ner het zijn igkreeg. :n werd, zoo meldt de 7!is- ,nt, te Ylissingen het lijk dagen plotseling overleden ïzande, van het 4e bataillon r, met militaire eerbewijzen, fid, na eerst in het R. K. zijn gebracht, waar een gehouden. het militaire escorte, dat van den lijkstoet, schreden iide diepbedroefde ouders van ongeling, die voor de treurige hun dorp naar hier waren De sergeant-majoor B., onder oun uu j.» ngenMiddelburg. kuren rn. 5, Zeilm. 6.30, 8, 3,30, 5. 6.30 8.10.15. $0, 7,15, 8,45, 10,16 ,15,5,45, 7,15 8,45,11 u. m. u. m. 12,30 3,45 1,— 4,15 Woensd. en Zat 7.30 2,20 7,50 2,40 10,30 1f>'— 12^30 door 12,50 elren MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. Enkele nommers f0,95 - 0,02 s UITGAVE VAN en t 5,21 5,52 2,3 2,14 6,2 2,21 6,9 2,34 6,22 2,43 6,31 2,51 6,39 2,58 6,46 33 6,51 3,13 7,1 3,19 7,8 3,32 7,21 3,42 7,81 3,54 7,48 4.3 6,30 7,52 4,50 - 8,7 5,38 9,14 6,3 7,48 9,41 6,13 9,51 ht daartoe de i te Vlisaingen Bij de onbekendheid welke bij velen bestaat aangaande den aard en het wezen van ons koningschap, hetgeen vauk tot verkeerde beoor deelingen aanleiding geeft, kan het misschien niet geheel onnut zijn, I met korte trekken de wording van -- ons koningschap te doen kennen. Toen ten jare 1813 Neêrlands volk het juk der Fransche over- heersching had afgeworpen, begaven zich eenige aanzienlijken in den lande welke zich tijdelijk met het bestuur hadden belast, naar Engeland, tenein de den zoon van onzen laatsten stad houder, welke zich daar bevond, te bewegen naar het moederland over te komen, en zich te willen belasten met het bestuur dezer landen, ten welken einde hem werd opgedragen de volle souvereiniteit over ons volk. De Vorst, gehoor gevende aan deze roepstem, begaf zich naar Nederland, werd met gejuich door de bevolking ontvangen, en aanvaardde het hem opgedragen bestuur, doch verklaarde later, bij proclamatie aan de bevol king, namens welke hem de Souve reiniteit was aangeboden, dat hij dezelve alleen wilde aannemen, onder waarborg eener wijze constitutie, welke, zooals de Vorst sprak, uwe vrijheid tegen alle mogelijke mis bruiken kan verzekeren. Ons koningschap verrees dus als een historiscti gedenkteeken van den weg, welke het staatsleven in Neder land had afgelegd, en de Koninklijke troon verrees in plaats van de ne derige zetel der Stadhouders. Het monarchale gezag was dus de 'grondslag, waarop in 1815 de Grond- J wet voor onzen staat werd opgetrok ken, als eene concessie, door den •'Souvereinen Vorst aan Neêrlands volk gedaan. Die Grondwet heeft, wat den aard jvanons koningschap betreft, bij latere iiWijzigingen, geen verandering onder gaan, en het was als zoodanig dan hpok, toen tijdens de wijziging, ten hare 1848, bij vele leden zorg ont daan was, betrekkelijk de uitgebreide macht des Konings, dat de minister hierop antwoordende sprak, dat men niet mocht meenen, dat er sprake was van eene nieuwe Grondwet, tïmaar dat de bestaande slechts werd gewijzigd, naar de thans bestaande behoefte, dat dus ook na die wijziging ide Gemeentewet van 1815 in 1848 'bleet bestaan in zoo verre dezelve "geene veranderingen had ondergaan ^pn dat dus ook, iu de toen behan deld wor lende Grondwet moesten worden opgenomen de grondslagen -.waarop ons koningschap gevestigd van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. is, teneinde, wanneer in later tijd, naar aanleiding van niet te voorziene gebeurtenissen het noodig mocht zijn, op die rechten en verplichtingen te rug te komen, het van belang moest worden geacht, dat dezelve, zooals de minister sprak in onze Grondwet bewaard blijven, en dat aldaar blijve opgeteekend, dat niet de Regeering van Willem II dezelve heeft zien geboren worden, maar dat dezelve reeds van vroegere dagteekening zijn, en haren grond vinden in de troonsbestijging van Willem I en ten jare 1815 door de Staats regeling destijds geregeld en gewaar borgd. Het grondwetlig koningschap in Nederland is dus niet gedistilleerd, als wel eens beweerd werd, uit het Engelsche staatsrecht, maar uit de wording en den inhoud van ons staatsrecht. Hoezeer dus volgens onze, ook thans gewijzigde GrondwTet, de uit voerende macht, bij den Koning be rust, is daarmede de Koning geene bloot uitvoerende macht, die slechts uitvoert 't geen elders wordt daar- gesteld, maar Hij is in eene regee ring die Grondwettig monarchaal is, als de onze, de handhaver der constitutioneele monarchie, en moet als zoodanig het evenwicht houden en bewaren tusschen de onderschei dene Grondwettige machten. Ziedaar in korte trekken den aard en de wording van ons koningschap omschrevenwaaraan ook hij de jongste wijziging geen verandering heeft plaats gevonden en hetwelk dus van kracht en beteekenis is ge bleven, als bij de Grondwet van 1806 omschreven, met die wijziging alleen dat in '1848 nog aan hetzelve is toegevoegd gewoi den het zóó belangrijk recht, tot kamerontbinding waarop de Minister destijds zoo na drukkelijk heeft gewezen, V Geweigerd. Wij deelden reeds vroeger mede dat de heer v. Kerkwijk door zijne vrienden te Ziei'ikzee uitgenoodigd, aldaar eens te komen spreken v ior de oude en nieuwe kiezers, geweigerd heeft te komen. Had nu de heer v. Kerkwijk, die naar de zestig gaat, deze weigering gegrond op de koude van het jaargetijde, op het gevaar van invriezen of op de onzekere afvaart der Zierikzeesche boot, wij zouden ze ons kunnen verklaren. Maar daarin zat het 'em niet. De heer v. Kerkwijk deed in zijn tot hiertoe wel besteed leven wel gevaarlijker tochten dan die naar het eiland Schouwen. Neen, eigenlijk zat het 'em daarin, dat hij niet van de «heeren» kiezers gecomman deerd wilde zijn. Vroeger, ja toen ging het nog wel; in de gulden dagen van libe rale alleen-regeering. Toen alles wat in Nederland een hoogen hoed droeg, voor «liberaal» doorging; en het kiezerscorps zich nog beperkte tot de defstigste luiden van het district. Thans echter is dit anders. De keurbende van voorheen begint, door opneming van zoovele nieuwelingen, haar roem te verliezen; en menig zoon van de deftige mannen van '48 ging tot de tegen standers der «liberale» politiek over. Kennis mogen maken met, inlichtingen in te winnen bij kiezers als Jhr. A. of mr. B., zie, dit had er nog wel door gekunnen. Maar zoo zachtjes aan kreeg de mindere man stem in het kapittel der kiesvereeni- gingen waarvan heeft deze man dan ook eigenlijk verstand, om voor zijn pleizier te komen optreden 1 De heer v. Kerkwijk is altijd een oolijk, beminnelijk, nederig vriend der Scliouwschen en Duivelanders geweest. Zou hij nu zijn aard gaan verloochenen Reeds hebben de groote liberale en antirevolutionaire bla den hun leedwezen uitgesproken over zulk èene uiting van politiek slakken leveri. De conservatieve politiek voor en na '48 was daarom juist zoo onuitstaanbaar, dat hare verdedigers in hunne heeren hoogheid zich van elke aanraking met hunne kiezers onthielden; en deze menschen alleen goed achtten om eens in de vier jaar voor hen naar de stembus te loopen. De heeren zaten hx>g en droog op het door hen in genomen standpunt te 's Gravenhage. De kiezers mochten slechts toezien En zie, nu wij vertrouwen mochten dat deze tijd reeds lang voorbij is, nu komt de heer. v. Kerkwijk met zijn ik doe het niet ons al de clericaliteit en onhollandschheid van dit tijdperk weer voor den geest brengen. De man van de jachtwet en het burge- meestersvoorstel, de «Koo» der Zierik- zeeënaars teruggesukkeld naar het uilgestorven geslacht der conservatieven 't Is te bejammeren. Grom v. Prinsterer oordeelde steeds dat er een zedelijke band moest zijn tusschen gekozenen en kiezers. De liberale pers vraagt zich angstvallig af, of van Kerkwijk's weigering hem geen schade zal doen bij de verkiezingen? Wij kunnen de heeren geruststellen. Men klaagt onze kiezers wel eens ten onrechte aan dat zij blindelings hunne leiders volgen. Tot op zekere hoogte kan dat van de Schouwsche «liberalen» wel gezegd worden. Zij gaan door dik en dun met hunnen van Kerkwijk. De aanvraag om te komen spreken, was dan ook niet zoo kwaad be doeld, als sommigen wel meenen. Een inzender in de Nieuwsbode spreekt op familiaren toon van „hun" (dat is, der liberalen) „Koo". Wij kennen maar één afgevaardig de, die zoo populair is, dat men zelfs dweept met zijn familienaam. Wij keuren niettemin dit soort dweeperij ten sterkste af. 20 Jan. '88. Kloetinge. De uitslag der gister gehouden herstemming voor een lid van den gemeen teraad is dat de heer C. Beenhakker Az. is gekozen met 32 stemmen, tegen 26 op den heer Caboort. Een stem was blanco. Rilland-Batli. Het aantal kiezersin deze gemeente bedraagt thans 116. Vroeger waren er 57 voor den gemeenteraad en 36 voor de Tweede Kamer. Zaainslag, 19 Jan. Volgens de thans opgemaakte kiezerslijsten, beloopt het j aan tal kiezers voor de Tweede Kamer, prov. Staten en Gemeenteraad 259. Vroeger 80 voor de Tweede Kamer en '140 voor den gemeenteraad. Men schrijft uit Kortgene aan de M. C. Door de heeren mr. L. A. Bybau te Colijnsplaat, J. van Damme te Cortgene, W. Duclaux te Wissenkerke, A. L. Ha ringman te Colijnsplaat, M. Hooze te Wis- sekerke, dr. Q. J. M. Janssen te Wisseker- ke, P. de Keijzer te Cortgene, Abr. Mar- kusse Az. te Cats, J. L. Markusse te Cam- perland, Jb. van Nieuwenhuizen te Cam- perland, M. R ittier van den Brink te Cats, J. Sturm te Cats. P. Tazelaar te Kolijns- plaat, P. Verburg Jr. en P. Voogd te Camperland, waren tegen heden morgen '11 uren, ten huize van L. D. van di Linde, hunne geestverwanten in het eiland tloord Beveland bijeengeroepen ten einde it over weging te nemen het denkbee'd oin yvw dat eiland een liberale kiesvereeniging 0p te richten. Dat denkbeeld bleek bij de opgekomen^ in goede aarde te vallen, want niet alleet, dat de oprichting een feit werd, maar reeds dadelijk traden 48 leden toe, terwijl te Cats Colijnsplaat, Wissekerke Camperland en Cortgene afdeelingen werden opgericht. Naar we vernemen zijn door het, bestuur der Zeeuwsche Propagandaclub voor algemeen kies- en stemrecht, voor deze pro vincie voorloopig candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer: de Heeren Mr. M. J. de Witt Hamer Advocaat en Procureur te Middelburg. C. E. Massee te Goes, Dr. J. M. Smit te Amsterdam en Dr. P. C. F. Frowein te Sneek. Per Tel. 's Gravenhage. Alhier is over leden Dr. Gratama, die bij de hospitaalzaak zoo druk is besproken. ZEd. was op pen sioen gesteld nadat hij het lijk van dr. Ha maker, dat reeds gekist was, had laten ont doen van kleederen, aan hel hospitaal behoorende. De minister van oorlog had ook nog eenige ongenoemde beschuldigingen tegen ZEd. ingebracht; die hij weigerde te bewijzen. Jammer voor den minister en voor den goeden naam van dr. G., dat tijdens diens leven deze zaak niet in het reine kon gebracht worden. Christelijk-Nationaal. Wij vernemen uit goede bron, dat Mevrou w de Baronesse Van Wassenaer van Catwijck namens haar overleden echtgenoot tienduizend gulden schenken zal aan de Vereeniging voor Chris telijk Nationaal Schoolonderwijs, waarvan de heer O. Baron Van Wassenaer van Catwijck hoofdbestuurder was tot aan zijn dood. Deze gift komt niet alleen uitnemend te pas, maar heeft ook bijzondere beteekenis, nu o. a. van de zijde van den Wageninger reeds gejubeld werd over de inkrimping van Christelijk Nationaal en men het ken nelijk toelegt op haar ondergang. De heer Van Wassenaer getuigt alzoo nog na zijn dood voor de Christelijk-Nati- onale School, gelijk hij kort vóór zijn dood dat in de Tweede Kamer deed vóór de anti-revolutionaire beginselenook daarin bestreden door den Wageninger, die er zich op beroemt te hebben medegewerkt om den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1