Kerk- en Sehoolnieuws. Gemengde Berichten. alle burgers ons welkom, doch als het gaat om de zielen, dan kan ik alleen samen werken met hen die met mij op dezelfde gronden van geloof en belijdenis staan. Waar het gaat tegen het kwaad, daar sta ik op den algemeenen bodem der zedelijk heid, dari is de leuze «die huizen van ontucht moeten weg» en dit is ook het doel der vereeniging in 1878 opgericht. Ik kan geen vereeniging oplichten met het doel tot afschaffing van diefstal, moord enz. Ik kan wel een vereeniging oprichten met het doel om die slechte verordening op ontuchtige huizen weg te krijgen, want wy willen dat Gods Wet weer in eere komt, wij willen dat de overheid weer tegen de zedeloosheid zal optreden en dit niet langer liefkoozend zal aanzien. Doch wat doet men, men geeft mij gelijk en zegt: »Zoo is het!" doch daar blijft het bij. Maar dat schrikt ons niet af. Men heeft ook Groen van Prinsterer genoemd een veldheer zonder leger, en toch bleef hij op het zelfde aanbeeld steeds kloppen en eerst na zijn dood werd zijn invloed open baar. Misschien zal het my ook zoo gaan. Toen ik voor het eerst naar Zetten ging, had ik een afschuw van deze dingen, zij stuitten mij tegen de borst, en toch ik ging, want ik gevoelde dat ik moest. Maar wat kunnen w|j er tegen doen M. H. Er zijn drie stelsels, niets doen, vrijlaten, en bestrijden. Vrijlaten doet men het b. v. in Amsterdam, daar heeft men gezegd: wij moeten er niets van hebben. Men laat het zijn gang gaan. Is dat goed Neenmaar van twee kwaden moet men het beste kiezen. Men kan daar niet zeggen de overheid is medeplichtig, nooit kan daar een jongman zeggen „die huizen moeten er zijn, anders hadden zij geen vergunning Harlingen, Utrecht en Delft hebben de wet tot bescherming der ontucht afgeschaft. Tilburg en Zwolle weigerden de regeering om zulk een wet in te voeren, doch Zwolle is bezweken. Toen een Minister aan de Roomsche gemeenteraad van Tilburg voorstellen durfde in het belang van het garnizoen onzedelijke huizen op te richten, en bleef aanhouden, zeide de raad: „Als de Minister dan zoo op zulke huizen ge steld is, dan moet hij ze zelf maar komen oprichten l" In Rotterdam is men vrjj, daar doet de politie wat zij wilMen voelt wel, het gaat niet en toch houdt men zich krampachtig aan deze dingen vast. Wij moeten er tegen stryden, en toezien op de eerbaarheid allereerst in onze huis gezinnen. De vader zegt tot zyne dochter ge moogt daar 's avonds niet wandelen, daar deugt het niet. Van de Overheid moeten wij eischen dat al die huizen worden gesloten, en die vreeselyke ziekte moet worden bestreden. Verleden week kwam ik in kennis in een der aanzienlijke steden met eene vrouw van het platte land, die daar met anderen in kennis gekomen en gevallen was, en zy werd ziek, en kon niet in het hospitaal worden opgenomen of zy moest zich bij de politie als publieke vrouw laten inschrijven. Mjj dunkt dat deugt niet. Wij mochten tot de zoodanigen zeggen: „gij hebt de Wet wel geschonden, maar ik zal utoonen dat de Wet door Mozes is gegeven, maar dat de genade en de waarheid door Jezus Christus geworden zijn. Maar weet gij wat de fout is„waar de wet is verslapt, wordt de genade vertrapt." Op Steenbeek bemerkt men dat het geen schande meer wordt geacht, te vallen, en men voelt niet meer dat barmhartigheid en genade groot is. Wat doet de overheid door hare regle menten Zij zegt de heiligheid van de wet is weg, en de genade er bij. En onze vereeniging staat alleen op het stand punt van het recht. Wy zullen trachten mannen te vinden, die met ons mee werken. In Gorkum en Leeuwarden heeft men gezegd: wij moeten doenwat wij kunnen. Ik ben gegaan tot aanzienlijke mannen, doch vond geen gehoor, zal het nu bij Patrimonium ook zoo gaan Laat ons aanhoudend gaan tot den Ge meenteraad, en zeggen„wij willen geen slechte huizen meeren gij zondigt tegen de wet en tegen het huwelijk, dat de Staat erkent, door die huizen te beschermen. Maar moeten wij dan zoo onverbiddelijk streng zijn tegen de hoereerders? Wel zeker! waarom niet even streng als tegenover den dief Men zegt wel eens dat de Israëlieten de gewoonte hebben bij het in- en uitgaan der synagoge de wet te kussen en te zeggen: „hoe lief heb ik uwe wet!" en dat is een zeer goede zaak, en ieder eerlijk déugdzaam mensch dankt dagelijks God voor zy'ne bewaring en voor de Wet ons gegeven. Er zyn oogenblikken in het leven dat het bloed door de aderen bruischt en alles prik kelt, doch dan worden wij teruggehouden door de Wet die ons toeroept: „gij moogt niet! omdat God het niet wil!" Hoe liefheb ik uwe wetwant door haar is het dat ik niet oud ben voor den tijddoor haar is het dat ik een kuische bruid ten huwelijk kan voeren, omdat ik zelf kuisch ben. Het is be spottelijk wat ik onlangs hoorde, men kon xjiot kuisoh zyn «n een jn«ui wezen. Toen Jesaja voor Gods troon stond, zag hy de serafs staande boven den troon en een iegelijk had zes vleugelen, met twee be dekte ieder zijn aangezicht, zinnebeeld der eerbaarheid en met twee bedekte hij zijne voeten, zinnebeeld der kuischheid, en met twee vloog hy, zinnebeeld der gehoorzaam heid. Gehoorzaamheid, kuischheid eerbaar heid, als die verdwijnen dan zinkon wy weg! God beware er ons voor en zegene daartoe ons woord Kruiningen. In de Zaterdag gehouden vergadering van de landbouwvereeniging, afdeeling Kruiningen, werd besloten aan te koopen 55325 KG. klaverguano. Leverancier werd dhr. Louis van den Boogaert van Antwerpen voor f3,34'/j de 100 KG. De heeren J. J. Kortman en Salomonson van Rotterdam hadden inge schreven voor f3,49 en f3,41 de 100 KG. Dr. W. J. Arends, gemeente-genees heer te Zaamslag heeft tegen 1 Maart als zoodanig ontslag aangevraagd. N. R C. De hr. v. Kerkwijk, liberaal lid der Tweede Kamer voor Zierikzee heeft ge weigerd, met het oog op zijn nu 25 jarige bekendheid in het district, voor zyne kiezers aldaar op te treden. Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer is te Wemeldinge geklommen van 44 tot 212 en ('at van lerscke van 82 tot 333. Het aantal kiezers voor den ge meenteraad bedroeg in laatstgenoemde ge meente voor dezen 165. Met ingang van 1 Januari jl. is op het bureau van den arrondisseuents ingenieur te Ylissingen benoemd tot bureel-chef de heer J. M. Van de Doll, bureel-ambtenaar van den rijkswaterstaat, en in zyn plaats op het bureau van den hoofdingenieur van den waterstaat in het 11e district te Middel burg, de heer P. Rourdrez aldaar. Heinkenszaud. Zaterdag 14 Januari werd in de herberg van dhr. J. L. Modde alhier een vergadering belegd door landbouwers tot het oprichten eener afdeeling «Ver zekering-Maatschappij Tien leden zijn toegetreden. In de vol gende week zal weer bijeenkomst worden gehouden, waarop een bestuur zal worden gekozen, een naain aangenomen en een regle ment vastgesteld. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Bruinisse door ds. O. Los te Sleeuwijk. Omtrent de feestviering van Koude- kerke 's beminden hoofdonderwijzer, «chrjjtt men ons nader 's Morgens te 10 uren werd den hter Visser, toen hij de school binnen trad, door eenige kinderen een tweetal liederen toe gezongen, waarna één der oudste meisjes hem toesprak en den Jubilaris het geschenk overdroeg, bestaande uit een fauteuil en een standaard met album, waarin de namen der kinderen, welke tot het geschenk ha I- den bijgedragen. Hierna werd de jeugd onthaald. In dien tusschentyd vereerden de beide schoolopzieners hem met een bezoek op school, 's Middags werd de Jubilaris gecomplimenteerd door den Gemeenteraad, welke hem als geschenk aanbood de pracht uitgave van Hildebrand's «Camera Obscura,» benevens «na vijftig jaar» van denzeltden schrijver. Door eenige oud-leerlingen werd den heer Visser een prachtige schrijftafel geschonken, benevens eene lijst, bevattende de namen der gevers, 's Avonds te half zeven bracht de zangvereeniging «Nuttig, Aangenaam en Stichtelijk» den Jubilaris een serenade onder leiding van haren yverigen Directeur den heer P. J. Terwoert. Borssele. Op de voordracht voor onder wijzeres alhier komen voor de dames Dui- vesten te Zaamslag en Pleijte te Serooskerke Rilland Bath. Tot diaken bij de Ned Herv. Gem. werd benoemd dhr. C Akkerman' Zaamslag 15 Jan. Hoorde men in de laatste dagen, dat er door eenige ingezete nen, pogingen werden aangewend, tot vor men eener doleerende partij, thans kan men melden, dat zulks tot uitvoering gekomen is. Voor het houden van godsdienstoefeningen, is door hen, voor dat doel, een gebouw ingericht dat vroeger tot meestoot gediend heeft. Heden morgen werd daarin voor de eerste maal voorgegaan, door den Evangelist Honte, (ook tot de d oleerenden behoorende) tot tekst kiezende Matth. 13 38. Er waren plus minus 150 personen aanwezig. Zon dagavond a. s. zal er D. V. gepredikt worden door ds. Wolf, doleeren 1 predikant te Axel, Helnkenszand. De Heer G. C. Goeman benoemd tot onderwijzer te Rotterdam, heeft tegen 1 Feb. als zoodanig aan de openbare school all.ier werkzaam /ijn ont slag gevraagd. In de vacature Nieuwen- huis hebben zich reeds 13 solicitanten aangemeld. De ingezetenen van Heinkenszand zijn jaren lang beet genomen door eene vrouw, die met eene omzwachtelde hand bedelde. Toen, na haar dood, de hand van de doeken ontdaan was, bleek het, dat ze gezond was geweest evenals de andere. Dagbl. Borsele, Als een zeldzaamheid kan van hier worden medegedeeld dat de oudste ingezetene alhier op een Ueftijd van een en negentig jaren, van woonplaats is ver anderd en wel naar Yerseke, op nog al een lamelyken afstand van Borsele gelegen. Wel een bewijs van bijzondere sterkheid op zoo een ouderdom. Op de hofstede van den heer v. d. B. te Zierikzee geraakte een kleine jongen die bij de in beweging zijnde dorschmachine stond te kijken, daar tusschen. Een zijner beenen werd hem boven de knie geheel aigekneld. Ook hooger op moet het been zoo hevig gekneusd zyn, dat het kind in levensgevaar verkeert. De smid A. te IJzendiJke bereidde Dins dag een flesch soldeerwater. Hij kwam er te dicht mede bij het vuur, en de llesch sprong met een vreeselijken knal uit elkander. Er had eene ontwikkeling van knalgas plaats gehad, door een verbinding van zuurstof in de flesch aanwezig, en waterstof. De smid kreeg een belangrijke wonde aan het rechteroog. Een milicien der 4e compagnie van het bataljon infanterie, in garnizoen te Ylis- singen, werd Vrijdag voormiddag plotseling zoodanig ongesteld dat hy per raderbran card naar het militair hospitaal moest worden vervoerd, waar hij reeds des namiddags overleed. Volgens de loopende geruchten moet ge noemde milicien daags te voren een niet onbelangrijke hoeveelheid van de, bij massa's in den laatsten tyd rondgevent wordende vygen van het te Westkapelle gestrande schip genuttigd hebben. M. C. Pe Zaterdag te Vlissingen binnenge komen bark Clara en Herman is ter reede liggende gisterenochtend op drilt geraakt en tot in de Wielengen verdreven. Het schip is per sleepboot van daar teruggesleept en op de haven gekomen. Hedenmiddag te half 3 brak te's Heer Hendrikskinderen brand uit in de schuur behoorende bij het hoefje van den land bouwer en vrachtrijder D. De man was met zijn wagen en paarden naar Heinkens zand, ook de vrouw was bij het begin van den brand e en afwezig. De brand bleef beperkt tot de schuur, waarvan de inhoud aan verschillende personen toebehoorde. De schuur was verzekerd bij de Zierikzeesche Brand waarborg- Maatschapoy Door eenen politieagent is te Amster dam in den laten avond aan het bureiu gebracht een meisje, dat door hem op een stoep in de Joden Breestraat is gevonden. Dat kind gaf op te zyn oud 11 jaar geboren te 8 teen wijk en met hare ouders te Amsterdam gewoond te hebben. Dezen zijn echter, naar zy zegt, voor ongeveer een jaar overleden, en sedert dien tijd is zij zwervende geweest. Volgens later bericht heeft dit kind ge logen en zijn de ouders beiden nog in leven. Bij de trekking der Turksche pre- mieleenjr.g op 1 Dec. jl. is een prys van 60,000 frank aan een ingezetene van Am sterdam ten deel gevallen, wien het bedrag terstond door een bankier aldaar is uitbe taald. De firma Van Maenen Scharpee, kooplieden te Rotterdam in koffie en suiker, heeft haar betalingen gestaakt. Het passief wordt op f 300,000 geschat. Men meldt uit Friesland aan de «N. R. C.» De geheimzinnige kist van den overleden boer Sijtsma te Tjerkgaast, meer onder den naam Sijtse Gerbens bekend, is geopend. Sprak men van een schat van f 87.000, die daarin verborgen zou zijn, bij zoo groote verwachting moest de inhoud wel tegen vallen. Opmerkelijk was het echter, hoe de geldbuidels, alle met munt van het jaar 1847 gevuld, verborgen waren. In de buitenste kist vond rr.en eerst eenige voor» werden zonder waarde, als oude kachel pijpen en stukken bordpapier, maar daaron der werd een kist gevonden, waarin de schat lag, een waarde van f 5000 vertegen woordigende. De geheele erfenis bedraagt f 50,000, en al is deze nu niet zoo groot, als eerst gedacht werd, zij komt de beide familieleden, die het niet zoo breed hebben, goed te stade. Opmerkelijk was het, dat Sijtse geen dokter wilde hebben, doch er eindelijk toe overging, toen zijn huishoudster zeide de visite te zullen betalen. Uit Breda wordt gemeld: De brutaliteit der zoutsmokkelaars gaat tegenwoordig al zeer verin Noord-Brabant. Veien hunner zijn gewoon hunne smokkel waar bij kleine winkeliers van de hand te zetten en dit geschiedt altijd tusschen licht en donker, ten einde daardoor uit de han den van politie of ambtenaren te kunnen blijven. Van deze gelegenheid profiteerende, werd nu gisteren een persoon, in plaats van een zak met zout, een zak met zand in de handen gestopt, waarvoor hij den smokke laar f 8 had uitbetaald, onder toezegging dat hij den anderen dag nog wat brood kon komen halen. Doch al wie kwam, de zoutsmokkelaar bleef weg, en de winkelier liep er voor f8 in. Moge het een leer zijn voor anderen, die door aankoop van smok kelwaar de fraude niet weinig in de hand werken Uit Stavoren wordt van 13 Januar gemeld Veel drijfijs en dichte mist maken den overtocht van hier naar Enkhuizen zeer moeilijk. Gisteren avond is de Friesland hier niet aangekomen, zy was in het ijs beklemd geraakt, naar Enkhuizen terugge- keeid, en daar eerst tegen middernacht teruggekomen. De «Holland» die hier was blijven liggen, is van morgen naar Enkhui zen gestoomd, en van middag omstreeks 2 uren zijn de beide booten even na elkaar hier aangekomen. De Ta). Cf. meldt omtrent de werk staking te Alineloo: Woensdag morgen had onder toezicht der politie de uitbetaling der werklieden plaats, waarbij geen wanordelijkheden voorvielen. In den loop van dien dag kwamen eenige socialisten uit Hengeloo over, met wie in Ambt Almeloo bij het «Leeshuis» eene vergadering werd gehoudenwaarin de bekende Benninck het woord voerde. Hij vermaande de werkstakers tot orde, ver oordeel'e het glazen inwerpen; maar ried hun aan de werkstaking voort te zetten; en stelde hun geldelijke hulp in uitzicht, indien van de zijde der fabrikanten niet werd toegegeven. Een aanbod, door de werklieden gedaan, om tegen de vroegere prijzen het werk te hervatten, is van de hand gewezenwij vernemen, dat heden de fabrieken in wer king zijn gebracht, zoodat de arbeiders dan weder aan het werk zullen kunnen gaan tegen het verminderde loon eehter. Bij gelegenheid van een houtverkoo- ping op het land Eikenhorst, tusschen Vueht en Bokstel, vond men, in een sloot vastgevroren, het lijk van een sedert weken vermisten gepensioneerde uit Bokstel. De man die aan vallende ziekte leed, is waar schijnlijk tengevolge daarvan te water ge raakt. Alida Pruimers, «oude Da», het «weesmeisje» van het Burgerweeshuis te Amsterdam die voor twee maanden haar honderdsten verjaardag vierde, of liever beleefde, overleed plotseling, maar kalm, in den nacht van Dinsdag op Woensdag. De ruim honderdjarige werd Zaterdag be graven. De lijkstoet werd voorafgegaan door drie volwassen weesjongens, terwijl ter z\jde van den lijkwagen zestien jongens liepen als slippendragers. De schooljongens, ten getale van zestien, volgden, terwijl de stoet besloton werd door twee suppoosten en den weesvader der jongens van het weeshuis. De Huisbijbel. In Engeland was een arm huisgezin door herhaalde rampspoeden in grooten nood geraakt. De man stierf, en de treurende weduwe zag den deurwaarder binnentreden, beslag op het laatste overschot van haren inboedel leggen en het ter openbare verkooping aanslaan. Zij was er bij, toen het eene sfuk na bet andere onder den hamer des afslagers doorging. Einde lijk kwam een oude huisbij bel,die van geslacht tot geslacht in hare familie een erfstuk was geweest, aan de beurt. «Laat mij dien toch tenminste behoudensmeekte de arme vrouwmaar de man der wet stoorde

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2