M Rechtszaken. Kerk- en Schoolnieuvts. Gemengde Berichten. Ingezonden stukken. Burgerlijke Stand. j predikten allen: uizei» enz. Calvijn Hij wilde een tucht er ging en toezag p de kleeding der het moet tot zijn hij zulk een stoot eerst 250 jaar na n publiek huis durf- gestrengheid vond vaderen. Zeker ook kt. Een wet was altijd gehandhaafd, was ook niet alles niets. Diefstal en worden, want de van Gods gerech- at anders of iemand >f dat hij zegt de >P steenen tafelen, dat steen gebroken daar niets buigen zelf kan de wet wel doe het toch niet 1» in ook de wet is goed onzedelijkheid be- anders, het gebod is men aan de wet ïen beproefd om de te zetten. De man )leon. Voornamelijk en sloot een ver- Hij had een groot en waren waaronder nntucht voortvloeit. >g een geheim waar omen en zij heersclit innen en vrouwen geneesheer had spre- on k man die zich eens door voor geheel zijn ;envoudigste middel veest, wanneer men ij mott u daarvoor at kon niet, want wat het leven b. v. men een rein of ie men die is van >t heeft veel zonden, t noemen kan, doch is, dat men den :h daaraan schuldig iet veel voorkomt, n nu eenmaal slecht, er zijn slechte vrou- men die vrouwen :e en aan de schan- blootstellen. Ge- over het algemeen len Eransch genees- ng van dit stelsel i. Het is een geluk ak weinig gelezen eene gemeenteraad Ihte huizen toegela- gezegd wij moeten ouwen in zijn. Gij aoeten dus slechte ik goed zou zijn. Wie durft zulk Immers God heeft len vleesch verderfe- ren vleesch verderfe- jlzoo lijnrecht tegen en nu is het mede ium om tegen die eren. lit gij die ziekte niet loorden wij «Wel kwalen wil tegen- oorzaak opsporen. Kj terug tot Gods rmonium daarmede i de doodeenvoudige |len werkenden stand ers maakt. Omdat i ambachtsstandhet genomen. Hij, die in het verre onder Iter van der, rijke at riekt naar onze- liet een voorslag te fcr van den werkman. gehad 1338 slechte één barronne?, doch ng zijn allen uit den zijn dienstboden en niet uit armoede ronkzucht daartoe peide mij eens«het vrouwen worden t eten.» Zeg tegen I gij steekt door uw naar boven, miar |b er gekend die voor 4 een f1000 hare eer zouden prijs geven. Een moeder zeide eens tegen hare dochter «mijn kind, als gij kijkt naar iemand die in stand boven u staat, dan verlaagt gij U zeiven!» Neen de zonde der ontucht vindt haar oor zaak niet in de armoede. Het ligt wel waarlijk op den weg van Patrimonium om daartegen te strijden. Immers de dienst- vervanging is nog niet afgeschaft, en de toestanden zijn in de kazernes zoo, dat men in dienst bijna niet rneer kan blijven geloo- ven wat men thuis deed. Ik ben 8 jaar predikant in 's Hertogenbosch geweest, en men liet ons niet eens de vrijheid om tot de militairen te komenhet verplichte kerkgaan werd afgeschaft, en daardoor het kerkgaan onmogelijk gemaakt, want wie toch ging, werd uitgelachen en bespot. Men liet wel de jongens van 19 jaar die van hun eerzaam dorp kwamen, gaan in wat voor hen was als een betooverde wereld Slot in een volgend nommer. Zitting van den gemeenteraad te Vlissingen, op Vrijdag den 13 Januari, des namiddags te 2 uren. Tegenwoordig 11 leden. Afwezig de hh. Van Uije Pieterse, Alter met en Kalbfleisch zonder kennisgeving. Overlegging van eenige ingekomen stukken. Tot lid in de commissie van de Zeemans- en Visschersbeurs wordt herbenoemd dhr. C. Mortier. Goedgekeurd wordt de begrooting van den Viissingschen rijweg over 1868, met een vermoedelijk goed slot van f394,10 en ingewilligd het verzoek van den heer A. L. F. G. de Grooff te Vlissingen tot het plaatsen van automatische weegtoestellen bij het grand Hotel des Bains, Betje Wolffs- plein en aan de Noordzee-Boulevard onder voorwaarde dat voor elk dezer toestellen f 5 per jaar zal moeten worden betaald en zoowel verplaatsing als onderhoud dezer toestellen op eerste aanmaning daartoe be hoorlijk zal geschieden. Verzoek van G. Alberts Lz. te Middelburg tot intrekking der aan hem tegen een jaar- lijksche retributie verleende toestemming om een gedeelte der kade van het dok voor vaste aanlegplaats voor den havendienst te mogen bezigen. Toegestaan. Verzoek van de Directie der Stoomvaart- Maatschappij «Zeeland,» sedert 1 Jan. '88 eigenares van het materieel der ontbonden vennootschap der Vlissingsche Havendienst, om dezellde aanlegplaats voor bedoelde haven bootjes te mogen bezigen, evenwel onder vrijstelling der daarvoor van den heer Alberts geheven retributie van f45 per jaar. Toe gestaan het verzoek, onder mededeeling dat van de betaling der retributie niet kan worden afgegeven. Verzoek van A. Huson qq.. fabrikant te Vlissingen om aankoop van gemeentegrond in de Aagje Dekenstraat, tot het bouwen van een woonhuis. Toegestaan tegen be taling van f 2,50 per vierkante meter, zullende belanghebbende voor eigen reke ning hebben te voorzien in den aanleg van een trottoir. Toegestaan wordt, de aanvraag tot het verleenen van de volgende eredieten tot uitvoering van gemeentewerken f280 voor het nivelleeren van een ge deelte bastion aan de Aagje Dekenstraat, tegenover de Kolvenierstraatf96 voor het siechten van grondf 120 voor het nivel leeren van een gedeelte wal achter de re mise in de Glacisstraatf254 voor het in orde maken van 1000 M2 grond van de puinplaats, met beplanting van hakhout. Op voorstel van burgemeester en wet houders wordt de verordening voor de heffig der belasting onder den naam van markt- en stranregt in de gemeente Vlissingen zoodanig gewijzigd, dat art. 3 daarvan komt te vervallen. Goedgekeurd wordt het voorstel van B. en W. om aan Ph. Duijvekot f 92. te betalen als vergoeding voor het inrichten van ten overdekte kar tot ophaling der asch en mestspeeaën. Op voorste] van B. en W. worden lo aangenomen de voorwaarden, waarop door den Minister van Waterstaat Handel en Nijverheid aan B. en W. vergunning wordt verleend, tot den aanleg en de exploitatie van een wandel- en aanlegpier. 2o Inge willigd het verzoek van den heer W. K. Hartin te Vlissingen om concessie voor de daarstelling en exploitatie van een wan del- en aanlegpier aan het strand bij de badplaats te Vlissingen en zulks op door B. en W. in het breede omschreven, voorwaai'den. De concessie wordt verleend voor den tijd van 50 achtereenvolgende ja, ren, ingaande den 1 Januari 1889 en aldus eindigende den 31 December 1938. Vervolgens wordt mede goedgekeurd lo het voorstel van B. en W. om aan den heer G. Boogaart, wijnhandelaar Middelburg met ingang van 1 Januari 1888 voor den tijd van drie jaren te verpachten hef koffiehuis met Terras der badplaats Vlissingen tegen een jaarlijkschen huurprijs van 1650. 2o Tot wijziging der gemeente-begrooting over 1887, waardoor de raming der ontvang sten met f 1259,75s wordt vermeerderd. 3o Tot wijziging der gemeente-begrooting over 1888. waardoor de geraamde ontvang sten met f 1028.29 worden vermeerderd. Een voorstel tot het verleenen van eene gratificatie van f 110, voor ambtenaren der plaatselijke belastingen wordt met algemeene stemmen aangenomen. De zitting gaat over in eene met gesloten deuren. Te Serooskerke is gekozen tot lid van den Gemeenteraad dhr. P. Melis Pz. Cortgene 12 Januari '88. Door den ge meenteraad van Cortgene werd heden besloten a aan mejuffrouw van Hecke onderwijzeres alhier, op haar verzoek ontslag te verleenen, ingaande 1 Feb. e. k. b in plaats van deze, een onderwijzer te benoemen. c de jaarwedde te bepalen op <400. (besluit sub c met 6 tegen 1 stem. De vierde lezing, door deChr. Jonge- lingsvereeniging Spreuken 3 6a te Goes georganiseerd, werd Woensdagavond gehou den door dhr. Geel van Amsterdam. Wij achten het onnoodig van deze lezing verslag te geven, wijl het in hoofdzaak in ons vo rig nummer voorkomtde heer Geel had deze rede ook op andere plaatsen in Zee land gehouden. De collecte voor de Martha- stichting bracht f 10,68 op. De Centrale Tentoonstellingsvereeni- ging «Landbouwbelang» in Schouwen-Dui- veland, zal 16 Februari a. s. te Zierikzee weder een tentoonstelling van zaaigranen, enz. houden. Uit het onlangs verschenen programma zien wij dat zilveren en bronzen medailles, diploma's en getuigschriften voor verschillende monsters worden uitge loofd ook dat het Bestuur zich belast met het aankoopen van tentoongestelde produc ten, hetgeen zeker van veel belang is voor die landbouwers, welke de gelegenheid missen op dien dag Zierikzee te bezoeken. Programma's worden op aanvraag door den secretaris den heer M. C. Mulock Houwer te Zierikzee, franco toegezonden. Art ondissements-Rechtbank te Middelburg. Ter zitting van heden is uitspraak ge daan in de zaak van C. P., 36 j., winkelier te Gouda, beklaagd van het onbevoegd uit oefenen der geneeskunde. Met te niet doening van het appèl is het vonnis van't kantongerecht te Goes bevestigd en beklaagde veroordeeld in de kosten in eersten aanleg en hooger beroep gevallen. Voorts zijn veroordeeld wegens: mishandeling: K. v. IJ. 41 j., schipper te Vlissingen, tot f12 boete of 6 dagen hechtenis, en L. K. 40 j., dijkbaas te Westkapelle, tot f5 boete of 3 dagen hechtenis; beleediging van een ambte naar: C. S. 52 j-, arbeider te Driewegen, tot f5 boete of 3 dagen hechtenis; diefstal: L. C. 13 j., en J. F. C. 11 j., heiden te Goes; de le tot 7-, de tweede tot 3 dagen gev., N. M. 18 j., werkster, er. J. W. M. 13 j., koopman, beiden te Ierseke, de le tot f5 boete of 5 dagen hechtenis, en de tweede tot f3 boete of 3 dagen hechtenis; strooperjj: J. L. 15 j., en C. N, v. d. B. 13 j., beiden arbeiders te Ierseke, de le tot 7 dagen, de tweede tot 4 dagen gevangenisstraf. VrijgesprokenJ. T. 35 j., vrouw van K. v. IJ te Vlissingen, en J. P. N schipper te Ierseke, beklaagd van mishandeling. Ned. Herv. Kerk. Op het zestal te Leeuwarden komen voor ds. Kan te l'elp en ds. Romijn te Zierikzee. Ev. Luth. Kerk. Beroepon te Vlissingen, J. H. Heiwig te Den Haag. Benoemd tot onderwijzer aan een bur gerschool te Rotterdam, dhr. G. C. Goeman te Heinkenszand. De benoemde werd door den gemeenteraad met algemeene stemmen (36) aangewezen. De heer P. Visser Jz., hoofd der open bare school te Koudekerke, herdacht gister zijne 25jarige ambtsvervulling als zoodanig. Tal van blijken van belangstelling ontving de jubilaris en daaronder een schrijftafel, notenhout met zwart, van zijne oud-leer lingen en een gemakkelijken fauteuil van andere personen. Zooals wij reeds meldden ontstond Woensdag avond te Middelburg brand op een der zolders van het oude mannen- en vrouwenhuis op de Heerengracht. De brand, die weldra in hevigheid toenam, tastte spoedig de naastgelegen zollers aan en na korten tijd sloegen de vlammen op verschillende plaatsen door het dak. De verpleegden, 74 in 't getal, meest gebrekkigen, werden inmiddels, niet zonder moeite, van de zalen verwijderd, en overge bracht naar het armweeshuis. Fe militairen-brandspuit gaf wederom het eerste water. De bemanning van deze spuit verdient allen lot voor haar geregeld en ijvei ig optreden. Het gebouw heeft aan den linkervleugel veel geleden. Bovendien is een groot deel der maga- zijngoederen verbrand en is in sommige zalen door het neerkomend vuur ook vrij wat nadeel toegebracht. Onderscheidene van de oude bestedelingen lijden schade daar vele hunner kistjes geheel of ten deel, verbrand zijn. De stoombootdienst in onze provincie is hervat. Men schrijft aan de N. R. C. uit Vlissingen De veeboot Minerva, die reeds Maandag avond van hier naar Deptford behoorde te zijn vertrokken, maar wegens den mist moest blijven liggen, werd heden namiddag te 3 uur geëxpidieerd, na de levende lading, die Dinsdag was ontscheept en gestald, weder te hebben aan boord genomen. De in den afgeloopen nacht en heden ochtend uit Duitschland hier aangevoerde schapen, te zamen 375 stuks, die anders morgen zouden geëxpedieerd, konden nu tegelijk met de vorige bezending naar En geland worden doorgezonden, waardoor dus eene reis van de Minerva vervalt. Onze correspondent schrijft: De dagboot «Nederland» die Dinsdagmid dag ten 12.10 van Vlissingen had moeten vertrekken, heeft Donderdag middag ten 12.10 zee gekozen. Het stoomschip «Enge land», dat Dinsdag ten 4.30 nam, te Vlis singen werd verwacht, is Donderdag nam. ten 4,30 aldaar aangekomen met 35 passagiers en 25 ton stukgoederen aan boord, terwijl het stoomschip «Willem Prins van Oranje» gisteren namiddag, ten 5.45 aldaar arri veerde. De nachtboot Prinses Marie kwam heden ochtend ten 1 ure ledigscheeps te Vlissingen binnen, doch de dagboot «Prins Hendrik», heeft de reis van Queenboro, zonder eenige vertraging afgelegd en arri veerde dus heden ochtend ten 6.30. Donder dagavond ten 10.20 heeft de dagb. «Duitsch land» de reis naar Queenboro, ondernomen. De Harwichboot «Richard Young» passeerde heden morgen ten 7.30 Vlissingen. Heden is het weder dik van den mist. De landbouweis te Nieuwdorp, reeds langen tijd ontevreden over het hooge kaaigeld door het gemeentebestuur van 's Heerenhoek, hebben thans besloten een verzoekschrift bij den raad in te dienen, waarbij aangedrongen wordt op verlaging van dat kaaigeld en gelijkstelling met dat, geheven door de gemeente Borssele. N. R. C. Te Ierseke is een drie jarig meisje uit een groot gevaar gered. Het kind zat alleen te huis en bij de kachel, toen hare kleertjes vlam vatten. Gelukkig kwam de moeder spoedig en bluschte de vlam. Het kind bekwam slechts lichte brandwonden aan de handjes. Volgens de M. C. was het vroeger reeds aan een ander gevaar ontsnapt, daar het in een kinderwagen gezeten, in een waterleiding viel en er uit verlost werd. Rilland-Bath. Woensdag vertoonden zich een 10 tal zigeuners in deze gemeente. Zij waren over den dam uit Noord-Brabant gekomen. Na over de grens der gemeente gebracht te zijn, verschenen zij Donderdag weder. Zij zijn toen door de Rijks- en gemeente politie ptr spoor naar Rozendaa gebracht. Rilland-Bath. Alhier heeft zich een ge val van besmettelijke keelziekte voorgedaan. Dame in een boekwinkel«Een post zegel, als het u blieft.» Winkelbediende verstoord)«Tot uwe orders, mevrouw. Wil u hem meenemen of zal ik u hem thuis sturen.» Het is opmerkelijk, dat de regen meer schijnt door te dringen naarmate men in zuidelijker landen komt. Wij zeggen«tot op de huid toe natzoo ook de Engelschman. In Frankrijk wordt men «nat tot op het gebeente» en de Spanjaard verzekert zelfs wanneer hij in den regen heeft geloopen, «dat hij tot in het merg nat is Amsterdammer. Te Amoy in China is voor eenigen tijd een buskruitmolen, die 40,C00 ponden kruit bevatte, in de lucht gesprongen. Vijf tig soldaten, die in den molen werkzaam waren, zijn geheel tot stof verpletterd en buitendien kwamen nog honderden anderen om het leven. Een groot gedeelte van de stad ligt in puin. Een brand, die van de ontploffing het gevolg was, heeft een geheele wijk verwoest. Te Kosztolna in Hongarije had een vechtpartij tusschen boerenjongens plaats. Een van hen vluchtte tot aan het huis van zijn ouders en dreigde een ieder te door steken, die het waagde hem te naderen. Zijn zuster, die in den tuin was, herkende de stem van haar broeder en kwam naar hem toe om hem te helpen. De jonge man, door de opwinding en de duisternis misleid, meende een zijner aanvallers voor zich te zien en stak het ongelukkige meisje het mes diep in de borst. Zij viel doodelijk getroffen aan zijn voeten neder. In Amerika moet men maar wezen. Op de hoofdspoorweglijnen in de Vereenigde Staten loopen thans «Vestibuled trains» Zulk een trein stelt slechts één wagen voor, zoo groot als een aantal wagens te zamen. Men kan zich van het begin tot het einde van den trein begeven, zonder last van rook der locomotieven te hebben. Van een dier treinen op den New York Central spoorweg wordt de volgende be schrijving gegeven. De trein bestond uit 6 wagens: een buffetwagen, een restaura tiewagen, twee slaapwagens en twee ge zelschapswagens. Zij zijn van binnen geheel van ingelegd mahoniehout en hebben prach tige rr.etaalversieringen en behangsels. De verlichting geschiedt met olielampen, de verwarming door het water. In den trein bevonden zich voorts een toilet-, een bad-, en een lees- en rookkamer; en een biblio theek van 300 boeken.» Kan het mooier? De Paus bezocht eergisteren met veel belangstelling de afdeeling Holland van de tentoonstelling in het Vatikaan. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur Er is reeds zooveel gesproken en geschre ven over de Landbouw Commissie en de middelen die zij zal aanwijzen cm den landbouw uit haar kwijnenden toestand op te heffen, dat onze landbouwers zich om het bestaan der commissie haast niet meer bekommeren. Er iets van verwachten doen zij sinds lang niet meer. De Landbouw- commissie is nu bezig te onderzoeken welke gebreken het kadaster aankleven en welke middelen tot verbetering leiden kunnen. Dat de kadastrale plans wellicht eens hier of daar met den feitelijken toestand op het terrein niet overeenkomen, kan mogelijk zijn; maar dat zulks den bloei van onzen Landbouw zou tegenhouden, kan een gewoon menschenkind niet begrijpen. De Landbouw commissie zij aanbevolen het op verschillende plaatsen daarstellen van Landbouw Crediet-Banken, waar een tijde lijk verlegen landbouwer renteloos voorschot bekomen kan. Mocht men in de Statuten kunnen opnemen dat niemand voor de behoorlijke teruggave kan worden aange sproken of lastig gevallen, dan zou een der gelijke Crediet-Bank in een lang gevoelde behoefte voorzien Uw bestendige Lezer H. S. Van 11 13 Jan. '88 GOES. Getrouwd Jacob Goedegebuure 27 j. jm. van 's Hage met Martina de Jonge 19 j. jd. Geboren: Adriaan d. v. Jac. Snoek en P. Brandt. Levenloos aangegevenEen dochter van W. van der Graaf en C. J. Lukaart. Van 12 on 13 Jan. 1888. MIDDELBURG. OndertrouwdH. M. Meijer wed 51 j. met K. M, van den Busse wed. 65 j. RevallenW. Bruker geb. Kramer z. G. Stevens geb. Fanoij z. A. S. G. Joosse geb. Hendrikse z. S. C. Dekker geb. Remeus d. OverledenC. P. L. van Heeckeren van Brandsenburg 68 j. wed van H. Boogaert.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 3