Ingezonden stukken. Briefwisseling. Marktberichten, dat men daar een kwartier, op zijn minst vóór is. De kosten werden altijd betaald van wege de burgerlijke gemeente, en de doopsgezinden gaven jaarlijks aan meester eene kleinigheid voor het luiden op Zondag vóór de preek. Thans is daarin verandering gekomen. De drie kerkelijke gemeenten, hervormden, afgescheidenen en doopsgezinden, zullen vjortaan met elkaar de kosten betalen. Zij hebben nu het klokluiden openbaar uitbe steed en verscheidene briefjes ontvangen, welke niet veel uiteenliepen. De laagste inschrijver was een schoenmaker, die niet juist het dichtst bij de kerk woont. Hij was t 0,50 lager dan de smid, en heeft het werk gekregen voor f 11.85 in het jaar. Voor de Heide was het hoofd der school aldaar het laagste van allen, en het werk is hem gegund voor 17,50 per jaar. Ook hij moet, evenals de schoenmaker op het dorp, daarvoor meer dan achthonderd maal in het jaar op zijn post zijn. Alles te zamen zullen de Suihuisterveeners een ge heel jaar voor f 19,35 op de hoogte van hun tijd zijn. Te San Antonio Zacotecas in Mexico werd onlangs volgens de N. Y. Staatsct., een beruchte vrouwelijke bandiet begraven, Senora Amastea Rubsa de Pascadera, wier levensgeschiedenis bijna even Spaansch klinkt als haar naam. In haar jeugd werd haar verloofde vermoord en aan zijn graf zwoer zij ten zoen in elk jaar van haar volgend leven vijf mannen te dooden. Zij heeft dezen eed maar al te getrouw gescand gedaan. Haar eerste misdaad was de plundering eener postkoets. Ze dreef zelf den postiljon op de vlucht, en bracht de paarden tot staan en beval haar bende i.niet te schieten, eer tegenstand geboden werd. De acht passagiers leverden een rijken buit. Jaren lang was de bende van de Senora de schrik der bewoners van Silonas, Jalisco en Sonora. Men is er Dimmer in geslaagd haar onschadelijk te maken. Ze is in vrij heid gestorven en heeft de schatten, die zij bijeenbracht, aan liefdadige instellingen vermaakt. Het barkschip Colorado, van Glasgow, strandde op Stateneiland in Juli jongstleden. De kapitein, David James, schrijftVan onze provisie hebben wij niets kunnen redden en tien dagen lang hebben wij geen ander voedsel genoten dan visch en zeegras. Den 19en Juli voegden zich zeventien man bij ons, de overlevenden van het scheepsvolk der gestrande boot Dunskeig van Glasgow. "Veertien waren door gebrek omgekomen. Het schip was den 23en Juni vergaan en een groot gedeelte der lading, welke geheel uit cacao bestond, werd aan strand gespoeld. Vijf en twintig man sterk hebben wij tot den 20en Augustus van cacao geleefd. Op dien dag verloste ons de stoomboot Mercurio, die ons den 13en September te Buenos Ayres aan wal zette. Men heeft berekend dat er over de geheele wereld op het oogenblik, 1,000,000 blinden leven. Te Cairo in Egypte vindt men betrekkelijk de meeste blinde menschen. Op elke twintig bewoners dier stad is er een van het gezicht beroofd. Generaal Kanzier, die weleer aanvoerder was van de pauselijke troepen, is onver wachts gestorven. Hij was geboren in 1822. In 1860 streed hij in de Marken tegen de Italiaansche krijgsmacht onder Cialdini. Hij werd wegens de toen betoonde dapperheid bevorderd tot generaal. Voor eenige dagen hield hij nog aan het hoofd der oud-hoofdofficieren van het pau selijk leger eene toespraak tot Leo XIII ter gelegenheid van diens jubileüm. In Pruisisch-Silezië en in het konink rijk Saksen is eergisteren weder zooveel sneeuw gevallen dat het spoorwegverkeer op verscheidene lijnen was gestremd. Een ei is in de vorige week verkocht I voor twee duizend gulden, en dan nog wel I alléén de schaal. Het is echter een merk- vaardig stuk voor musea, daar het afkomstig 3 van den dotaers, eenen uitgestorven vogel, behoorende tot het geslacht der pingoeijnen. Voorzoover bekend, bestaan er daarvan in publieke en bijzondere verzamelingen over j*de geheele wereld slechts 66 stuks, waar- tvan alléén -43 in Engeland. 21 April 1889 zal op den Ebernburg bij Kreuznach het standbeeld worden ont huld van Ulrich Van Hutten en Frans Van ■iiekingen, de beroemde ridders in den tijd Ier Hervorming. -S, O Auvlaas v. "oning van Zweden is bij de jaren aan «-ptie te Stokholm aan eew handwerkscliOv gevaar ontkomen. Een kroon raakte los on viel van het plafond vlak voor de voeten van den Vorst. Op de kusten van Long Island is onlangs in een hevigen storm een vissehers- schuit vergaan, waarbij de geheele beman ning den dood in de golven vond. Alleen een zwarte Newfoundlander, die zich aan boord bevond, heeft zich weten te redden. Het dier is er in geslaagd na achttien uren zwemmens het land te bereiken. De flinke zwemmer heeft in den vreeselijken storm, ondanks den woedenden golfslag, 30 En- gelsche mijlen kunnen afleggen. Dezer dagen heeft op den spoorweg Rome Napels een vreeselijk ongeluk plaats gevonden. In een coupé eerste klasse bevond zich vorst Brancaccio, die, toen de conducteur op de loopplank langs het portier kwam, dezen verzocht hem wat vuur te geven. De conducteur nam een paar lucifers uit zijD doosje en trachtte hen aan te strijken, dat hem echter door den sterken tocht niet gelukte. In zijn ijver, om den vorst van dienst te zijn, herhaalde hij zijn pogingen, terwijl de trein in volle vaart voortstoof. Het volgende oogenblik snelde de locomotief een nauw bruggewelf binnen, dat als een koker om den trein sloot. De conducteur zag het dreigend gevaar, maar kon niet meer ontkomen. Een seconde later werd hij als het ware platgedrukt tegen den brugpijler en stortte dan in de rivier. De vorst werd van ontzetting door een zenuw toeval getroffen. Zes uren later is het lijk van den conducteur uit de golven opgehaald. De vorst heeft aan diens weduwe een gift van 10,000 fr. geschonken. Een heer te Battersea, had de ver keerde gewoonte in bed te rooken. Dezer dagen nu vatte zijn bedgordijn vlam, in een oogenblik stond alles in brand en toen men hulp wilde verleenen, was hij reeds gestikt. Op de hoogeschool te Bern is een twist uitgebroken tusschen de mannelijke en vrouwelijke studenten. Een der profes soren heeft zich namelijk op de les niet zeer kiesch uitgehiten, waardoor de dames zich genoodzaakt zagen voor toen weg te blijven. Dit wordt hun door de heeren thans zeer kwalijk genomen. Ook Jules Ferry en zijne echtgenoote waren Donderdagavond tegenwoordig bij de eerste receptie bij den president der Fransche republiek, Sadi Carnot, De receptie werd door 4000 a 1200 personen bezocht. De laatste overblijfselen van den burcht der ridders van Küssnach, in Zwitserland, algemeen bekend onder den naam van Gesslerburcht, alwaar de land voogd Gessier, volgens de sage, Willem Teil had willen doen opsluiten, zijn sinds eenige dagen verdwenen. Den eigenaar, een boer die voor oudheden niets gevoelde, was deze ruïne reeds lang een doorn in 't oog ge weest, omdat zij jaarlijks door een groot aantal vreemdelingen werd bezocht en hij dat geloop over zijn grond niet kon ver dragen. Daarom heeft hij er zich van afgemaakt, door de ruïne voor een spot prijsje aan een buurman te verkoopen, die haar thans heeft gesloopt, om de steenen te gebruiken ter reparatie van een veestal. Omtrent den oorsprong en den val van den burcht is niets bekend. Men weet alleen dat in de 13e en 14e eeuw de riddders van Küssnach er op woonden, waarvan echter in de geschiedenis slechts enkele namen bekend zijn. Hunne opvolgers waren die van Silenen. Er bestaat nog een geschrift uit het [jaar 1489, van een lid dezer familie Jost van Silenen, die bisschop van Grenoble is geworden. Vermoedelijk is de burcht niet gewelddadig verwoest, maar mettertijd van zelf vervallen, naardien hij sedert het uitsterven der famdie onbewoond is gebleven. Reeds een dertig jaar geleden was er niet veel meer van over, en eindelijk is nu ook dit laatste verdwenen. N. R. C. De wonderen van Gods genade. Op meer dan 50 eilanden in de Stille Zuidzee is het heidendom geheel verdwenen. Op het eiland Hawaï is onder anderen een gemeente van 4500 leden, die allen uit de diepten van wildheid en barbaarschheid ge red zijn gedurende de laatste veertig jaar. Op de Fittchi-eilanden vergaderen geregeld bijna lOOduizend christenen, die een mer.- schenleeftijd geleden allen nog kannibalen, menscheneters waren. Vijftig jaar geleden was er niet één christen-inboorling op de Vriendschaps-eiland en. Nu zijn er 30 duizend, die jaarlijks 15 duizend dollars (ruim 37 duizend gulden) bijdragen voor allerlei christelijken arbeid. Men zegt, dat tijdens het verblijf van den Czaar te Kopenhagen over twee huwe lijken is onderhandelddat van den Griek- sehen Kroonprins met de jongste dochter van den Prins van Wales en dat van den oudslen zoon van den Prins van Wales met prinses Alexandra van Griekenland. Men spreekt van een huwelijk van den kleinzoon van den Keizer van Brazilië met een dochter van den Graaf van Vlaanderen. Volgens de «Observatore Romsno» zonden Duit-xhe pelgrims water van Lourdes aan den Duitschen Kroonprins om te ge nezen, maar deze wilde dat niet gebruiken en gaf het aan het nonnenklooster te San Remo. De Koning van België droeg zijn gezant te Londen, baron Solvyns, op de «.Times» met haar eeuwfeest te feliciteeren de Koning is reeds 25 jaren een trouw lezer van dat blad. Blijkens berichten uit Madrid zul het vierde eeuwfeest der ontdekking van Amerika van indrukwekkenden aard worden. De Spaansche Regeering zal tot 1892 ieder jaar 240,000 gd. afzonderen tot bestrijding dei- kosten daarbij komen de openbare inschrij vingen. Het Engelsche stoomschip «Maude» is bij een hevigen storm in de Zwarte Zee vergaan. Zes man verdronken en zes stierven van uitputting in een boot. Zes anderen kwamen in deesniswaardigen toestand aan de Grieksche kust aan, na drie dagen met een boot te hebben rondgezwalkt. Te Velez in Spanje is een hevige schok van aardbeving waargenomen; gelukkig werd niemand gedood. Te Alhaurin stoltten verscheidene huizen in een oude vrouw en een jongman werden zwaar gewond. Ook in Grauwbunderland (Zwitserlaud) heeft aardbeving plaats ge had. LAATSTE BERICHTEN. Afloop gemeenteraadsverkiezing Kloetinge in de vacature P. Wisse. Aantal geldige uitgebrachte stemmen 55. Hiervan verkre gen de hhC. Beenhakker Az. 15, C. Caboord 12, J. v. Liere 10, A. v. Liere 9 en J. Q. C. Peman Kakebeeke 8 stemmen. Herstem ming tusschen C. Beenhakker en C. Caboord. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Driewegen, 3 Januari 1888. Mijnheer de Redacteur Als in de N. Rotterdammer gesproken wordt dat het op oudejaarsavond te Drei- schor echt heidensch is toegegaan dan zal een kijkje wat er op Nieuwjaarsmaandag en Maandagnacht te Driewegen zoo al voor valt niet minder bedroevend zijn. Van 's morgens vroegtijdig tot in den namiddag loopen de traditioneele nieuwjaar- wenschers langs de huizen, om van hunne belangstelling te doen blijken, en uwe gaven in ontvangst te nemen. Nu er in onze gemeente geene inschrij ving plaats heeft om de armen en behoef- tigen op dien dag te gedenken, valt van dit rondloopen niet veel te zeggen. Trou wens op dien dag wordt het bedelen toege staan, en waarlijk de arme menschen hebben het noodig, zeer noodig. Vele burgers brengen dien dag malk ander een kort bezoek, om elkander het goede toe te wenschen, waarbij helaas 1 zooals trouwens bij zulke gelegenheden, wel eens de palen der welvoegelijkheid worden overschre den. Dit bovenstaande nu, is alles nog niets in vergelijking met het drama, dat des avonds tot diep in den nacht, door de aankomende en volwassene Drieweegsche jeugd, tot overlast en ergernis van de welgezinde burgerij wordt afgespeeld. In een der Bacchuslokalen, komt daar, alles in afwachting van den zegen Gods, want een mensch (zoo heet het) moet toch voor zijn brood zijn best deen des avonds een «speelmanen nu begir t het lieve leven. Men zou het niet kunnen geloo- ven en toch is het zooVerscheidene aankomende jeugdige nieuwjaarswenschers misschien wel met medeweten hunner ouders komen daar om een goed deel van hunne opgezamelde nieuwjaarscenten te verdansen en te verdrinken. Wanneer nu die aankomende jeugd eeni- gen tijd hare bekwaamheid om op klompen te huppelen enz. getoond heeft, komtzacht- kens aan, een deel van de beschaafdste Drieweegsche jo igelingschap, met zeer fat soenlijke maagdekens, d )or den drank beneveld aanzetten, om ook met hunne talenten het dansfeest ter eere van Bacchus op te luisteren, Het duurt dan ook niet lang of het wordt nu eens een recht Heidensch leven, zooals men dit niet in een christenland, maar veeleer in de binnenlanden van Afrika zoe ken zou en gelukkig maar, als zulke Bac- chusfeesten niet op vechtpartijen uitloopen. Uitgeput naar ziel en lichaam verliet men (omdat het uur van politie daar was) des nachts omstreeks twee uren (Ach, waarom zoo lang ?I) de Bacchustempels om na een uur 2 of 3 wat uitsnorkens, Dinsdagmor gen weer vroegtijdig aan het werk te gaan. Verschrikkelijk niet waar Hun zuur ver diend geld of opgebedelde penningen a n Bacchus geofferd, zijn daardoor door hen verbrast; en dat in den winter, die ook misschien voor hunne ouders, zooveel gebrek en bekommernis oplevert. Ziedaar een tafereel welks schrille kleuren u onaangenaam aandoen. Een tafereel, op gehangen, etikel met het doel, opdat de zulken zich zouden leeren schamen, en zich op een ander nieuwejaar voor zulke uitgie tingen zouden wachten. WTant weet, Gods zegeningen zijn niet weggelegd voor hen, die met hunne onheilige voeten Zijne hei lige geboden vertrappen en vertreden maar voor dezulken die de zonde hebben leeren haten, Zijne geboden liefhebben en op Zijne goedertierenheid hopen. M. Wij danken onzen vriend voor zijne klacht. Het gaat er op sommige feestdagen in ons christenland soms erger dan heidensch naar toe. Een gevolg meer dan eens van de toegefelijkheid van heeren burgemeesters, die, «liberaal" als zij zijn, de goede inge zetenen in hunne uitspattingen niet willen bemoeilijken. Daardoor heeft de zonde vrij spel op onze «orthodoxe" dorpen. Maar wat ons het meest ergert, is wel ditDat in onze plattelands-gemeenteraads vergaderingen nooit eens tegen deze bacha- na'iën getuigd wordt. In zoo menigen gemeenteraad bestaat de meerderheid uit mannen, die zich christenen, gereformeerden, orthodoxen, antirevolutio nairen noemen. En waaruit blijkt het? Waarin komt het uit? De goeden niet te na gesproken. Maar van velen kan gezegd worden, dat zij nooit eens getuigen tegen de toelating onzer volks zonden, en tegen de vertreding van Gods rechten. De omarming van het liberalisme, waarin ons volk zich geworpen heeft, is in de eerste plaats knrakterdoodend geweest, 't Is goed dat men den ambtsdrager eert, als de van God over ons gezette Overheidmaar tegen den persoon van den burgemeester wordt in den regel veel te veel opgezien. Laten de antirevolutionairen in onze ge- met nteraden het onzen «liberalen" burge meesters steeds meer onder het oog brengen, en deze laatsten zullen zeker aan de hand having van het recht Gods op feestdagen meerdere aandacht gaan schenken. Waar het recht Gods roept, daar heeft alle «aanzien des persoons" te zwijgen. Red. Heeren Correspondenten wordt beleefd verzocht hunne rekeningen in te zenden. De Administratie. Veemarkt Rotterdam, 9 Januari 1888. Op de Veemarkt waren heden aangevoerd 143 vette runderen, 0 magere dito, 36 vette- en graskalveren, 135 schapen of lammeren, 588 varkens, biggen. De prijzen waren als volgtvette runderen le qual 66, 2e qual. 62, 3e qual. 57 a c.; kalveren le qual. f 1,05, 2e qual. 95 a 90 c schapen le qual 602e qual 55varkens le qual. 20 ac, 2e qual. 18 a 3e qual. 17licht soort 18 a 00 c. VLAS. Rotterdam, 9 Januari 1888. Er was heden aangevoerd 33022 steen f '1.60 a f2.75 per Steen. Handel traag. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f 1.50 a f 1.60, Champions f 0.80 af 1.10, Magnum bonum f,- a t.Poolers f a f Geen aan oer, geen vraag. Rotterdam; 8 Januari '88. Geen aanvoer; geen handel. De prijzen waren de vorige week als volgt Nieuwe Tarwe - 5,80 a - 6,80 Rogge. - 4,50 - 5,20 W i n t e r g e r s t - 4,50 - 5,50 Zomergerst- 4.10 - 4,90 Chevallier- 0, - 0, Nieuwe Haver - 2,10 - 3,25 Paardenhoonen. - 5,20 - 5,80 Duivenboonen - 6,20 - 6,50 Erwten- 5,90 - 6,20 Kookerwten - 7,00 - 7,75 Bruine Boonen. - 9,00 -10,50 Witte10,75 -12,50 Kanariezaad - 7,25 f 8,50

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 3