Kerk- en Schoolniemt s. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Wij moesten nog wat voor Woensdagavond bewaren. Willem, Kom, dat is goed. Je weet er nu al vast 7.00'i> klein beetje van. Jan. Ik kan er goed mee instemmen. Dirk. O ja, ik ook. Maar ik houd niet van te veel op eens. Een mensch moet niet al te veel spijzen op eens willen ver duwen. Maar dit neemt niet weg. Ik ben het tot zoover met het Program ook goed eens. Willem. Dat verblijd mij, jongens. Dan kan ik u ook tot zoover goede auti-revolu- tionairen noemen. Woensdag bij leven en welzijn willen wij verder praten. Tot ziens. De gezeten werkman geen kiezer. Zooveel schijnt uit de voorbereidende werkzaamheden vcor de verkiezingen reeds op te maken te zijn, dat wat men den gezeten werkman noemt, althans in de steden, niet tot de kiezers zal behooren. Dit is een dubbele onbillijkheid. Immers, het kiesrecht was aan dezen «ge zeten» werkman beloold hem zou men in de eerste plaats, hem in ieder geval onder de bevoorrechten opnemen. Ja, de uitbreiding van het Kiesrecht geschiedde immers hoofd zakelijk juist om hem en zijnen stand recht te doen wedervaren En nu ten slotte moet deze candidaat- kiezer bospeuren, dat hij toch het kind van de rekening wordt en blijft uitgesloten. Het was hem beloofd, maar krijgen doet hij het niet. Is dat niet onbillijk Ln dat bij de socialistische woelingen, die immers ook in den werkmansstand zoozeer aan het voort woekeren zijnMoet het niet werken als olie in het vuur Er ligt echter nog e-n tweede onbillijk heid in. Deze namelijk, dat de «gezeten» werkman, terwijl hijzelf voorbijgegaan wordt, het moet aanzien, dat een breede schare andere burgers wordt opgenomen die men kamerbewoners, eenloopende gezel len, lodgersnoemt, maar bij velen van welke de vraag alleszins gerechtigd is, of zij wel zulk een bepaald deel van de samen leving vormen, als de werkman mag geacht worden te zijn. De «gezeten» werkman, wien het, omdat men het hem beloofd had, toekwam, krijgt het dus niet, maar een ander, die minder recht heeft dan hij, krijgt het wel. Ziedaar weer de beloften der liberalen! Nog geen jaar geleden reisde men het land af om de luiden warm te maken voor het kiesrecht van den «gezeten» werkman, en nu de toer verricht is, blijkt het dat de persoon in quaestie er niet van profiteert. Hebben de heeren dezen uitslag niet voorzien? En als zij zoo goed berekenen konden, dat onder de kamerbewoners zoo- velen van hunne geestverwanten schuilen, kon dan de billijkheid hen niet belezen om te zorgen dat ten minste ook hun troetelkind van voorleden jaar, dat de «geze ten» werkman niet werd voorbijgegaan? Ach, het «denkend» deel der natie schijnt soms bijster kortzichtig. Voor ons antirevolutionairen is hieruit te leeren 1. Dat een rechtvaardige staatkunde verbiedt bij een onrechtva trdigeri mijlpaal, waarbij de nieuwe Grondwet het kiesrecht heeft afgebakend, te blijven stil staan. 2. Dat het plicht is te streven in gezonden zin voor een rechtvaardige toe kenning van het kiesrecht ook aan die burgers, onder welke men den «gezeten» werkman zal hebben te zoeken. 3. Dat het gepleegde onncht aan de antirevolutionairen niet kan geweten worden, omdat zij de categorie van «gezeten» werklieden niet uitgedacht en veeleer tegen die uitvinding geijverd hebben. Waar de antirevolutionairen voor opkomen is het kiesrecht van den huisvader, zonder onder scheid van stand of richting, van den burgemeester tot den werkman toe. Dat alleen houdt steek, omdat daarin een organische gedachte verwerkelijkt wordt. In die richting blijven ook wij sturen, zoo dikwerf het Kiesrecht te sprake komt. N. Pr. GR. 9 Jan. '88 Goes. Gisteren avond 8 Januari 1888, hield de St Jozephvereeniging hare gewone driemaandelijksche vergadering ten huize van den heer P. J. de_ Witte. Na leung en goedkeuiing der Notulen der vorige vergadering, deed de penningmeester verslag der ontvangsten en uitgaven welke met het vorig batig saldo een som uitmaakte op 31 Dec. 1887 van f841,245. Daarna werd overgegaan tot het benoemen van een Voorzitter en een 2en Secretaris. De beide attredenden werden herbenoemd. Naar aanleiding van de vraag van een der leden, dhr. A. Vink, of het niet wenschelijk was, daar de vereeniging steeds vooruitgaat, niet slechts in ledental, maar ook in het flnanciëele, voor de vereeniging rechtspersoonlijkheid aan te vragen, werd een langdurige discussie gevoerdaan het eind waarvan de penningmeester het voor nemen te kennen gaf om, wanneer de meerderheid in bovenbedoelden zin besloot, zijne betrekking neder te leggen. Het voorstel werd in omvraag gebracht en met 47 tegen één stem aangenomen. Voorwaar een uitslag, het goede doel waardig. Tengevolge der nieuwe kieswet, is het aantal Kiezers te Heiukenszand geklom men van 77 tot 200. Te 's Heer Arends- kerke van 140 tot 300. Zaamslag;, 7 Jan. De loop der bevolking dezer gemeente over het afgeloopen jaar was als volgt: Geboren 49 man. en 47 vrouw, totaal 90. Overl. 28 22 50. Levenloos aangegeven 3. Er werden 22 huwelijken gesloten. Uit de gemeente ver trokken 64 man. en 60 vrouw, personen, totaal 124. In de gemeente vestigden zich 55 man. en 49 vrouw, personen, totaal 104, zoodat de bevolking dezer gemeente, op 1 Januari 1888 bedroeg, 2904 zielen. Op 1 Januari 1887 telde zij 2878 zielen: aldus eene vermeerdering van 26. Godsdienstige gezindten2479 Ned. Hervormden, 275 Christ. Gereformeerden, 2 Evang. Lutherschen, 96 Roomsch-Katho- lieken en 52 personen zonder kerkgenoot schap. Donderdag 5 Januari 's avonds ten 6 ure, vierde de Chr. longelingsvereeniging «De Heere zij onze Banier,» te Yeerehaar le jaarfeest. Als spreker trad op onze waarde eere-president ds. C. Steketee, die over bovengenoemd motto sprak, en den wensch uitsprak dat deze kleine en jeugdige plant meer en meer mocht toenemen in ledental, maar vooral in kennis en wijsheid. 'Ook sprak onze waarde president P. Vader nog een woord ten beste der vereeniging. Verder werd de avond met het houden van voordrachten in proza en poëzie gezellig besloten. Jl. Vrijdag middag had in de gemeente Aardenburg, de plechtige ter aarde bestelling plaats, van wijlen den heer Burgemeester P. L. Reepmaker. Hiertoe hadden zicli velschillende genoodigden en corporation ve.reenigd, alsmede eenige vrienden van elders, welke, met een breede schare be langstellenden, mede grafwaarts togen. De stoet werd geopend door een muziek korps, dat van tijd tot tijd een treurmarsch liet hooren. Vervolgens merkte men achter de rouw- en volgkoets op, de leden van den gemeenteraad, de kerkeraadsleden en predikanten van de Ned. Herv. en Doopsgez. gemeenten; alsmede een paar gezelschappen met hunne vamdels. Toen het lijk aan den schoot der aarde was toevertrouwd, sprak de heer ds. Wittebol een paar goede woorden, waarin de overledene werd geschetst als een vader der gemeente, welke nog te vroeg van ons was weggenomen, die steeds met bereidwilligheid en ijver zooveel mogelijk aller belangen behartigde en voorstond en wiens verlies zeer werd gevoeld en betreurd Vervolgens werd op het gemis gewezen, dat zijne gade en nog jeugdige kinderen, alsmede zijn, voor de belangen des vaderlands, af wezige zoon in hem betreuren. Nadat nogmaals een treurlied door de muziek was aangeheven, sprak de heer Vorsterman van Oyen, nog eenige behartigenswaardige woor den, welke begonnen, met het weemoedige «Stof zijt gij, en tot stof zult gij weder- keeren;» en waarin hij den gestorvene schetste als vriend en raadgever van arm en rijk, en hem ten slotte een vaarwel tot weerziens werd toegeroepen. Eindelijk wer den, door laatstgenoemden spreker, de aanwezige vrienden en belangstellenden, uit naam der weduwe bedankt. In dezelfle orde ging het vervolgens weder huiswaarts. Men schrijft ons: De subsidie van het Rijk groot f200 ter voorziening in de behoefte van geneeskundige hulp te Kolijnsplaat is toegestaan. Het Rijk heeft er echter als voorwaarde aan verbonden, dat de te benoemen geneesheer zich de be noeming tot reserve officier van gezondheid zou laten welgevallen. Zooals reeds gemeld werd, zal nu de heer Dunnewold, arts te Alkmaar, zich hier vestigen. Nog deze maand zal hij zijn practijk aanvaarden. Ds. Willemse, Pred. der Ned. Herv. Gemeente te 's Heerenhoek. heeft voor de toezegging van beroep naar Scherpenisse bedankt tot groote blijdsch ip der gemeente. Bedankt voor Tolen door ds. J. A. v. Boven te Souburg. Aagtekerke. Benoemd tot kerkvoogd der Ned.Herv. Gemeente alhier de heer S. De Visser. Eenige ingezet» neri van Bath, leden der Ned. herv. gemeente, hebben zich bij adres tot het college van kerkvoogden en notabelen gewend, met bezwaren tegen het heffen van hoofdelijken omslag. Zij vermeeneri dat het college geen recht tot eenige heffing heelt, zoolang er eene vacature is en daar door de toelage aan den predikant niet wordt uitbetaald. IV. R. C. Thans telt de Ned. Ger. kerk (dolee- rende) 121 gemeenten met 53 predikanten. Acht-en-zestig plaatsen zijn vacant, waaron der een aantal gemeenten zijn, die in de eerste jaren door bezwaien van financieëlen aard niet vervuld zullen kunnen worden. Benoemd tot onderwijzeres te Brui- nisse mej. C. Minjé te Vlaar lingen. Onder leiding van de hh. Sweers, Lankamp, Meijer, De Jong en Van Eijken, de door den kerkeraad der hervormde ge meente te Amsterdam wegens doleeren ontslagen hoofden van diaconiescholen, hebben zij thans in tijdelijk daartoe ingerichte lokalen, andere scholen geopend. Daar worden 1500 kinderen onderwezen. Er zijn 26 onderwijzers, naar de N. R. C. verneemt. De oudste der dienstdoende predikanten in de Ned. Herv. kerk ds. J. Moll Jz. te 's Gravenhage, hoopt den 9 Februari a. s. zijn 90sten geboortedag te vieren. ZEerw. neemt nog steeds zijn beurten waar. Vrijdag stond voor de Rechtbank te Middelburg: terecht C. P. oud 36 j. te Gouda, beklaagd van in April '87 voorna melijk in of bij de woning van M. Mol te Ellewoutsdijk, buiten noodzaak aan verschil lende personen geneeskundige hulp te hebben verleend, voornamelijk hun die naar zijn zeggen aan kanker leden. De rechtbank te Goes had hem tot een geldboete van f 25, subs. 8 dagen hechtenis veroordeeld. Twee getuigen waren aanwezig. Getuige P. oud 73 j. verklaart zich tot beklaagde gewend te hebben. Beklaagde heeft hem verscheidene malen zalf gegeven. Betaald heeft hij echter niets. De tweede getuige, op dezelfde wijze behandeld, verklaart f 12,50 te hebben betaald, ofschoon beklaag le ge zegd had, geen geld te mogen aannemer,. De verdediger pleitte vrijspraak voor zijn cliënt. Uitspraak Vrijdag aanstaande. Het hof te s Huge heeft Colien, cor rector ter socialistische drukkerij «Excel sior,» wegens beleediging des konings. tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Goes. Hedenmorgen was J. de V., arbeider van den landbouwer W. D. bezig geweest met het dorschen van erwten. Toen hij langs een vaststaanden ladder naar beneden ging, viel hij halverw 'gen d laraf, en kwam op den dorschvloer terecht, waar hij zich ernstig bezeerde. Hij werd naar het gast huis gebracht waar dr. Kooman de eerste geneeskundige hulp bracht. De toestand vari den ongelukkige is redelijk. Driewegen, 7 Januari. Heden had in onze gemeente een nog al ernstig ongeluk plaats. Op de hofste le Tilburg bezig met boomen rooien, klom een arbeider in een boom om daaruit takken te verwijderen. Zijn kapmes hangende in een riemhaak achter op den rug, glipte ongelukkig er uit; met het noodlottig gevolg, dat een ander arbeider M. v. H. die onderaan den boom werkzaam was, nog al belangrijk verwond werd, onder aan zijn rug aan den bovenkant van het heupbeen. De genees heer dr. Bogaert gelukkig te huis zijnde, werd de verwonde dadelijk onder zijn behandeling gesteld. '1 Blijft onder zulke omstandigheden altijd gevaarlijk onder een boom te werken. Aan de vlasserijen te Stavenisse (men telt er 9) wapperde Zaterdag de Neder- landsche vlag ter eere van den arbeider Cent Westdorp die dien dag vijftig jaar lang in het vlas gearbeid had. Van zijne tege,.woordigen baas en van zijne vrienden en mede-arbeiders ontving Westdorp ge schenken. Te Vlissingen passeerde de vorige week het Nederlaudsehe stoomschip Rhenania. Aan boord bevond zich de stuurman van het Fransche stoomschip Abatucci, dat op Oudejaarsdag is gezonken. Deze stuurman de eenig overgeblevene naar men vermoedt, van de geheele bemanning had zich weten te redden op het dak eener dekhut van het verongelukte vaartuig. Die van de Rhenania vonden hem in de Spaansche zee in dien toestand. De zee was te on stuimig en de schipbreukeling te uitgeput om hulp te kunnen bieden. De tweede stuurman van de Rhenania, een Dordtenaar, had toen den edelen moed, in het water te springen en den ongelukkige van zijn schip af te halen. Hem werd een lijn toe geworpen en met zijn zwaren last bereikte hij veilig de Rhenania. Voorwaar een schoone heldendaad, waardig in ruimer kring bekend te worden Bij dc woning van een landbouwer te Rijswijk vertoonden zich een tal vreemde eenden. De landbouwer L. bewerende dat zij hem toebehoorden, haalde met behulp van den veldwachter de dieren terug. Doch nu kwam de tuinder K. beweren dat zij van hem waren, en haalde eveneens de kooi naar zich toe. Dit is voor de rechters een lastig verschil, waarbij de wijshevi van Salomo r.oodig zal zijn. L. zegt: ik had er een bij met een krom pootje. En K. zegt: Bij de mijne was er ook een met een krom pootje. L. zegt dat de zijne kwakers zijn; en K. zegt dat de zijne geen kwakers zijn. Hoe het zij, 'tis een lastige geschiedenis. Op een buiten te Rijswijk schoot een tuinbaas een reiger neer. Zijn zoontje haalde het doode dier. Doch de reiger was niet dood. Het bloe lende dier pikte den armen knaap een oog uit. Te Bergen op Zoom zijn de pogingen, door de coöperatieve winkelvereeniging Ei ten Hulp, in het werk gesteld tot op richting eener eigen slachterij gunstig geslargd. Weldra zal men met de op richting beginnen. Misbruik van sterken drank. Te Tubbergeu raakten eenige beschonken per sonen met elkaar aan 't vechten. Twee hunner bleven op de plaats dood. De derde is doodehjk gewond. Een aardige manier om iemand te zeggen, dat hij er niets van weet. Óp de hoogeschool zei een student: «De kreeft is een roode visch die achteruitloopt.» De professor, de beroemde natuurkundige Buffon, antwoordde: «De kreeft is geen visih, loopt niet achteruit en is niet rood ove,igens is de bepaling goed.» Waarom te G., een dorpje in Lim burg geene presentiegelden meer aan de leden van het dagelijksch bestuur worden uitbetaald. Een der wethouders komt 's avonds in beschonken toestand thuis. «Mè Kobus», vraagt de vrouw, «wie kumst dich zaat (beschonken) te zien Kobus. Veer hubbe geld present gekrege en dut koste veer toch neet mèt nao hoes bringe en noe hubbe ver mèr beer (bier) daoveur gedronke. De vrouw. «Ick zal dich beer drinken.» Fluks gaat zij naai den burgemeester en weet van hem te verkrijgen, dat voortaan geene presentie gelden meer zullen worden uitbetaald. Heden vertrok een detachement genie troepen naar Geldrop bij Eindhoven. Daar is een oude toren, die al van vóór 1400 dagteekent. De kerk die vroeger tegen den toren aanstond, diende dien toren tot steun. Nu is die kerk onlangs afgebroken, ten gevolge waarvan een stuk van den toren naar beneden gestort is. Een gedeelte is nog blijven staan, en wel een piek, hoog 40 Meter, die elk oogenblik op de omwo nenden kan neerstorten. Het zal met be hulp van dynamiet worden weggeruimd. De toren is 10 Meter lang en 10 Meter breed. De muren zijn 2 Meter dik. Plattelands toestanden. Te Surhuis- terveen ontbreekt een publiek uurwerk en wordt sedert onheuglijke tijden door den schoolmeester op bepaalde uren de klok geluid, welke als dorpseigendom aanwezig is in het torentje op de herv. kerk. op liet dorp, en die welke in het torentje van de herv. kerk op de Heide hangt. In vrocgeren tijd, zoo verhaalt de correspondent der N. RCt., moet het wel gebeurd zijn dat meester tot zijn vrouw zei«zullen we eerst maar eten en dan luiden, of om gekeerd?» doch sedert de trein Buitenpost passeert en vele personen te Surhuisterveen daarvan gebruik maken, is het gewoonte

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2