Kerk- en Sehoolnieuws. Landbouw, enz. Rechtszaken. Gemengde Berichten. krachtig in verzet g»komen. en 't is te vreezen, dat bij de aanstaande presidents verkiezing vrijhandel en protectie de voor name krijgsleuzen zullen zijn. In den Senaat hield Diusdag Sherman, candidaat voor het presidentschap, een lange redevoering, waarin liij te velde trok tegen de boodschap van president Cleveland, bet rellende de alschaf- fing der invoerrechten. Een derge'ijke maatregel zou volgens Sherman een geduch- ten slag toebrengen aan Ainerika's welvaart, en daarom stelde hij voor de binnenlandsche belastingen en de successierechten ai te 'schaffen. Volgens telegram uit Konstantinopel aan de Daily News, zou Rusland een bond genootschap trachten te vormen met Grie kenland. Rumemë, Montenegro en Turkije, waarbij Rusland abtand /ou doen van zijne vordering der oorlogsvergoeding in Azië; Griekenland eene rectificatie zijner grenzen verkrijgen zou een deel van de tlerzegowina aan Montenegro zou komen, en Rumenië een deel van Tianssylvanië zou krijgen. G Jan. '88. Men schrijft ons uit Middelburg Onze burgemeester is terecht van oordeel dat voorzichtigheid niet alleen in de porselein kast maar ook op het ijs te pas komt. Hij wilde althans niet toestaan dat op het broze sneeuwijs op de stadsvesten eene tot schaatsenrijden uitlokkende baan werd geveegd, 'tls te hopen, dat hij, als er een maal ijs van degelijker, zuiverder «grondstof» komt, met even prijzenswaardigen ijver als in andere opzichten, hetnieuwe heeren nieuwe wetten i ok op de ijsbaan zal toe passen, en op de breede vesten een breede baan zal doen aanleggen, zoodat er voor liefhebbers van all rlei graden van bekwaam heid voldoende ruimte zij. Ons polderbestuur schijnt hoe langer hoe minder met het schaatsenrijden op te hebben. Zelfs nu er in dezen winter, ten gevolge van weinig regen na den buis en ge.'voon drogen zomer, bijna geen water in 't land staat, laat dat bestuur de sluizen trekken, dat het een aard heelt. Tot zelfs in kleine slootjes is er wel een half voet ('t is op t ijs te koud om met centimeters te rekenen) lucht tusschen water en ijs. Zoo wordt het ijs niet gedragen, en kan 't aan de kanten zeker niet aandikken. Met loffelijken ijver heeft daarentegen de ijsclub, die tot dusver meer vo >r arme j mgens-wedstrijden dan voor ijsbanen zorg de, thans de zorg voor deze laatste op zich genomen. Zij wil op eigen terrein haren leden goed ijs verschaffen, eea echt yspoldertje bedijken. Daarvoor heeft zij natuurlijk geld noodig, en wendt zij zich tot de burgerij, deze op wekkende tot het nemen van rentelooze aandeelen van vijftig guides. Maar het orthodoxe deel der burgerij is op dit punt niet zeer toeschietelijk. Men weet deze luidjes altoos best te vinden als er te betalen isen a's er nu een bestuur der der ijsclub tot hen komt, die niet minder dan drie betrekkingen bij het staatsonderwijs waarneemt, dan worden zij er al dadelijk aan herinnerd, waar zij met rentelooze aandeeltjes en contributiën blijven kunnen. Schrikkelijk jammer toch, dat het drijven der «liberalen» het gezellig burgerlijk sa menleven zoo bederft Is er ter wereld een vrij, een wezenlijk neutraal terrein, dan is het wel het ijsvlak, op hetwelk de rollen zoo totaal omgekeerd zijn; waar schippersknechts vaak aristokra- ten en professoren vaak sukkelaars zijn. Zouden daar orthodoxen en allerlei «anders denkenden» niet even gelukkig kunnen rijden en glijden De joden komen er, volgens 'i spreek woord, niet op «voor er balken onder liggen,» maar ook zij koi.den er best met anders- en nietdenkenden op rijden in gezellig krassende harmonie. Maar zoolang de «vrijgevigen» of «libera len» 't er op toeleggen de ongelijke ver deeling der airdsche goederen nog wat ongelijker te maken, en bepaaldelijk de orthodoxen in de beurs te treffen, zullen deze laatsten eerder aan de vrije school dan aan de ijsbaan offeren. Er dient eerst een solider gronds'ag van burgerlijke gelijkheid en samenwerking te bestaan dan t vergankelijk ijsvlak. Eerst gelijkheid en waardeering op den vasten grond, daarna samenwerking op het ijs! En er is nog een maar. Zou de ijsclub hare baan, hare verver- schmgstent op den Rustdag sluiten Zou iem ind der onzen geldelijk of persoonlijk aan leel mogen nemen in eene zaak tot overigens zeer onschuldig en echt nationaal genot, indien hij de zekerheid niet had dat hij zijn geld stak in eene geoorloofde zaak IJs en visch Moet men nemen als er is; zegt een oud rijmpje, maar op Zondag is 't geen vischmarkt, en de ijverigste koop man loopt, als hij vischliefhubber is, zoodra hij Engelinan's bel hoort, haastig uit zijne zaken naar de markt, waar in Januari uit vier hoeken de noordenwind waait. Zoo zou ook een liefhebber van ijsvermaak wel vrijaf kunnen geven, nemen of krijgen als eenmaal het ijs er werkelijk is. Voor onze geleerde en leurende wereld geeft onze tijd zeer ruime vacantiën een stukje daarvan afgeknipt en in petto ge houden voor 't ijsvermaak, en voor velen is op dit punt de zaak gevonden. Voor veie anderen konden werkuren wel wat verschoven worden, en als onze sjsorfmin- nende heeren en dames 'thun winkelier, hun kleermaker enz. enz. niet kwalijk namen dat ook deze, als weder en ijs «dienen», dan eens niet precies van den morgen tot den avond dienende waren, er zou ook veel geschikt en gevonden worden. Veel aan enamer zou 't in de wereld zijn, als de kwestiën, welke ons volk verdeelen, werden opgelost, de stijve vormen van een ellendig conservatisme werden verbroken, geen bestuur 't water van onder iemands ijs aftapte, en de overheid op zoo breed mogelijke baan ieder vergunde naar de ruimte van zijn borst en de sterkte zijner beenen zich zoo vrij mogelijk te bewegen binnen de grenzen, gesteld door Hem, die de wateren met ijs bevloert, aanleg, ge zondheid en krachten geeft naar Zijn wel behagen, en de hoogste Wetgever is. Wegens de ontbinding der liberale Kiesvereeniging «Brouwershaven- Zonne- maire-Duivendijke»,heeft te Brouwershaven, onder het presidium van den burgemeester, den heer J. Ph. Wesselink, eene vergadering plaats gehad van kiezers en belangstellenden uit die gemeenten. Besloten is eene nieuwe meer uitgebreide kiesvereeniging op te richten onder den vroegeren naam, en ook weer met aansluiting aan de centrale kiesver eeniging te Zierikzee. Een nieuw reglement werd ontworpen en aangenomen. Tot leden van het bestuur werden benoemd de heeren J. A. Bolle, president, J. van Hoboken, vice- president, A. Sevenhuijsen, secretaris-pen ningmeester, J. de Kater, D. Hocke Dz„ K, van der Linde, J. Hocke Dz., F. Gast en J. de Keijzer. Uit te *s-Gravenhage van goed inge lichte zijde ontvangen berichten uit Indië kan worden afgeleid, dat het doel der uit- rusti' g van een divisie van vijf schepen bestemd om eenig machtsvertoon te gebrui ken tegenover een onafhankelijk vorst in Lombok, een Gouvernements onderdaan meer in naam dan inderdaad, eigenlijk is geweest om de mogelijkheid na te gaan of een smaldeel van eenige beteekenis binnen korten tijd zou kunnen worden uitgezonden. De Gouverneur-Generaal moet nl. bij ver schillende gelegenheden hebben doen door schemeren, dat dit noodig zou kunnen zijn tegenover een door hem ernst g gevreesd heulen van sommige onaf hankelijke Rijkjes in de buitenbezittingen met andere koloni- seerende mogendheden. Benoemd tot lid van het Burgerlijk of Algemeen Armbestuur te Ierseke de heer S. de Koeijer die de benoeming heelt aan genomen. Benoemd tot gezworen van het wa terschap Oud-Wolfaartsdijk P. Koeman Pz.; tot voorzitter van liet bestuur der water- keering van den calamiteusen Willem-Anna- polder, J. de Geus. De heer mr. J. P. Srneele die gedu rende eenigen tijd lid der Tweede Kamer was voor Leiden, nadat hij zijne betrekking van procureur-generaal in Curasao daarvoor had nedergelegd is overleden. Bij de jongste verkiezing te Leiden kwam hij in herstemming met den heer P. L. F. Blussé, doch werd niet herkozen. Met betrekking tot den «Vlissingschen Havendienst», die met 1 dezer door de stoom vaartmaatschappij «Zeeland» in eigendom en exploitatie werd overgenomen, deelt men ons mede, dat er sprake is van de invoering eener eenigszins gewijzigde dienstregeling, hoofdzakelijk betrenë ide den tijd van af vaart en aankomst der stoombootjes. Verder vernemen wij, dat de prijs der abbonneinentskaarten onveranderd en dus gesteld blijft op f20 per jaar, betaalbaar per kwartaaltermijn van fo bij vooruitbe taling. Eukele kaartjes zijn mede evenals voorheen verkrijgbaar a 5 cent per stuk. Voor personen in dienst der maatschappij «Zeeland,is de prijs der abonnementskaar ten teruggebracht van f 20 op f 15, dus op slechts 13.75 per kwartaal. \l. Crt. Te Knpelle is gisteren de antirevolu tionaire kiesvereeniging tot stand gekomen. Zij telt ruim 40 leden. Een voorlooping reglement is vastgesteld. Het bestuur weid benotmd. Het bestaat uit vijf leden. De hr. W. Slubbekoorn is secretaris. De veieenigir.g zal afdeeling zijn van de weldra, op te richten centraal kiesvereeniging Kapelle. Men seint ons uit Kolijuspiaat Docter Dunnewold heeft de benoeming als geneeskundige te Kolijnsplaat aange nomen. Volgens de jongste telling telde op 1 Jan. jl. Ierseke 3962 inwoi ers. In 1887 werden te Slui» geboren 39 j. en 40 m., er stierven 29 m. en 28 vr., levenloos aangegeven 1 m. en 3 vr., 13 huwelijken voltrokken, en er werden 56 huwelijksaf kon ligingen gedaan. De dezer dagen overleden Burge meester van Aardenburg, de heer Rerpma- ker was eert,,ds le luitenant adjudant bij de voormalige 5e afdeeling infanterie. Hij was niet alleen gerechtigd tot liet dragen van het Metalen lvruis, maar was tegelijk versierd met de achtkanten medaille voor den oorlog op Java 1825—1830, welke, zooals bekend is. eindigde met de gevan genneming van Diepo-Negoro. Door de rijks- en gemeente politie le Sluis werden in 1887 29 vreemdelingen, zonder middelen van bestaan, aan de Bel gische grenzen geleid, de hen vergezellende vrouwen en kinderen ouder dit getal niet begrepen. Ned. Ilerv Kerk. Beroepen te Waarde de heer J. C. G. Gobius du Sart, cand. te Nieuw- en St. Jooslandte Harmeien J. Vermeer te Zwolle. Aangenomen naar de Lier door ds. J. M. Conradi te Nisse. Het getal scholen met den Bijbel was op 1 dezer in ons land fot 460 gestegen. Hiervan worden 200 scholen door de Ver- eeniging voor Christelijk Nationaal school onderwijs, gevestigd te Amsterdam, met jaarlijksche bijdragen ondersteund. Op de voordracht voor een onderwijzer en een onderwijzeres te Rotterdam komen voor dhr. G. C. Goeman te Heinkenszand en mej. K. Ezerman te Zierikzee. Ds. D. J. te Grootenhuis. chr. ger. pred. te Hellevoetsluis, is andermaal beroe pen bij de geref. gemeente te North Oranje; Iowo, N. Amerika. Sint-Maartensdijk. Dat de ajuinsverbouw en de aardappelteelt in onze gemeente en hare naaste omgeving in het afgeloopen jaar nogal aanmerkelijk gweeestis, kan uit het volgende blijken. ln onze haven werden in het najaar van 1887 gescheept 17220 H L. ajuin. De totale opbrengst hiervan bedroeg f59135 of ruim f3,40 per ILL. Gelukkig voor de verbouwers van dit gewas heeft de marktprijs vergoed, wat de opbrengst in H.L. per gemet te kort schoot. Aardappels werden er 23485 H.L. ingeladen, de totale opbrengst hiervan bedroeg f33793 of ongeveer f 1,44 per H.L. Welken omvang de vlasbewerking hier heeft en tevens hoe onmisbaar dit voor onze gemeente is kan uit het volgende blijken. Dit pro duct verschaft "s winters gedurende een tijdsverloop van ongev 14 weken aan meer dan 200 mensehen werk. Wekelijks wordt aan arbeidsloon ruim 11000 uitbetaald, 't welk dus een kapitaal vertegenwoordigt over gezegden tijd van ongeveer f 15000, dat in handen komt van de arbeidersklasse. Arrondissements Rechtbank tc Middelburg. Ter op mbire terechtzitting van heden, Vrijdag 6 Januari 1888, is J. F. v. V. 24 j. geboren te Vlissingcn, wonende te T r Neuzen, gedetineerd te Middelburg, laatstelijk postbode van Zuute Spui naar Tei Neuzen, ter zake van lo valschheid in authentieke akten en het opzettelijk gebruik maken daarvan als ware het echt en onvervalscht, heide tweemalen gepleegd; 2o verduistering; 3o het door eenen ambtenaar opzettelijk verduisteren van geilen, die hij in zijne bediening onder zich heeft, 5 malen gepleegd 4o het als ambtenaar van eene openbare instelling van vervoer zich toeeigenen van aan die instelling toevertrouwde brieven, driemalen gepleegd, en 5o het als ambtenaar van eene openbare instelling van vervoer zich teeëigenen van aan die instelling toe vertrouwde stukken, geldswaarde hebbende, ver ordeeld tot eene gevangenisstraf van twee jaren, en in de kostenzijnde de beklaagde vrijgesproken van de aan hem bij dagvaard ten laste gelegde verduistering van f 800, ten nadeele van J. Simons te Zoute Spui, en van f0,95, ten nadeele van G. Weijns te Zoute Spui. Het gerechtshof te 's Gravenhage ver oordeelde de beide visschers uit Arnemuiden wegens mishandeling der politie te Veere elk tot 15 dagen gevangenisstraf. Dinsdag werd de rechtsvraag over den eigendom der kerkelijke goederen bepleit voor de rechtbank te Den Haag. De nieuws kerkvoogden van de Ned. Herv. Gemeente te Leiderdorp en ds. Pijzei hadden ds. Vlug ge dagvaard om Z.Eerw. te doen veroordeelen tot het ontruimen van de pastorie, die hy nog steeds bewoont, zooals zij hem door de orde kerkvoogden is in gebruik gegeven. Mr. Was, advocaat te Leiden, betoogde dat ged. geen recht had de pastorie te blijven bewonen, omdat hij door woord en daad ge toond had zich van de Ned. Herv. Gemeente te hebben afgescheiden en dien ter gevolge van zijn ambt en bediening was vervallen verklaard. Het recht om zich in de pastorie te vestigen, behoorde volgens pl. aan den médeëischer ds. Pijzei, de in de plaats van ds. Vlug volgens pl. wettig be noemde predikant. Mr. Vaillant, die voor ds. Vlug optrad, stelde drie vragenlo. welke is de vorde ring; 2o. door wien wordt zjj gesteld en 3o. tegen wien is zjj gericht. De eerste vraag vorderde volgens pl. geen breedvoerige bespre king. Het was een eisch tot ontruiming met schadevergoeding en veroordeeling in de proceskosten. Bij de tweede vraag betwistte pl. de bevoegdheid van de eischers, op grond dat hunne benoeming onwettig zoude zijn. De brieven houdende hunne benoeming, welke door hen waren overgelegd, geven, zeide pl., geen titel; om dien te bewijzen behoorden de processen-verbaal hunner ver kiezing te worden overgelegd. Pl. ontkende eveneens de wettigheid van de beroeping van ds. Pijzei tot predikant bij de Herv. Gem. te Leiderdorp en bestreed de bewering van den vorigen spreker, dat ds. Vlug geen predikant meer van die gemeente was. Ten opzichte van de onwettige benoe ming der kerkvoogden beriep Pl. zich op eene conclusie van den Subst-off van Justitie bij de Rechtbank te Amsterdam, H. I'. baron de Koek, en op een brochure van Mr. Farncombe Sanders betreffende de kerkelijke geschillen. Genaderd tot de vraag, tegen wie de eisch was gericht, trachtte Pl. aan te toonen dat Ds. Vlug, door over legging van diens beroepsbrief dd. 25 November 1885, bewezen had de rechtmatige bewoner van de pastorie te zijn en eischers moesten aantoonen, dat het aan dien brief ontleende recht niet meer van kracht was. Ds. Vlug had wel de gehoorzaamheid aan de Synode opgezegd, maar had zich daarom nog niet van de Ned. Herv. gemeente te Leiderdorp afgescheiden. Na repliek van Mr. Was, die bij zijn eenmaal genomen conclusie tot toewijzing van den eisch bleef volharden, betoogde Mr. Vlielander Hein, evenals Mr. Vaillant, dat Ds. Vlug volstrekt niet opgehouden had predikant van de Ned. Herv. gemeente te Leiderdorp te zijn en bijgevolg de recht matige bewoner van de pastorie dier go- meente is. Het benoemen van een tweeden predikant kon dat recht niet doen vervallen. De off. van Justitie zal over 4 weken in deze zaak conclusie nemen. Delv. Ierseke. Men hoort hier nog al eens van diefstallenIn den nacht van Zondag op Maandag heeft men op een stoomboot, welke in de haven lag, zich de vrijheid veroorloofd, om in de kajuit een gefloten kist te openen en daa- uit 3 rijksdaalders meegenomen, de politie doel onderzoek. Ook in den molenpolder trachtte men zijn slag te slaan. Daar begon men eergisteren avond ofschoon geen recht daarop hebbende een aardappelput te openen. De dieven werden echter in hun voornemen gestuit, daar de aarde bevroren was, en daardoor eenig leven veroorzaakt werd, hetwelk een voorbijganger verdacht voorkwam, en deze op onderzoek uitgaande, de dieven op de vlucht deed gaan. De eerste extra-veetrein met levende schapen, voor Londen (Deptford) bestem 1, is gisteren nacht uit Duitschland te Vlissingen aangekomen. De trein bi stond uit vier waggons en het aantal schapen uit 464 stuks. Dit eerste transport zal heden per stoomschip Minerva van daar naar Enge land worden geëxpedieerd. Er moet dit jaar gecontracteerd zijn voor het vervoer van p. m. 250.000 stuks,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2