,11H. ïi Gimborn NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. k >n, CHRIST ELIJK- HISTORISCH ►ES. tf). Medaille. lelde. 1888. No. 42. Zaterdag 7 Januari. Tweede Jaargang, L-Indië. ing en plaats ijtuigen |of kunnen voor ■idiëpremie illen en Zalf. STILLEN. AG PILLEN. PSCJLES. bery de Jonge, n terrein, bij VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: PT BELEEFD VERZOEK. Politieke Praatjes. Buitenland. SN lappijen. eene militaire ziin korps, srs geven gratis genezing. Verkoudheden, Hoest- Tetuigsehriften kunnen de kracht te bewij- lelën bezitten in ge- >eginnende teringen en der longen. De en op den rug ge- de huid, wordt opge- iri de longen overge- nmiddelijke aanraking bloed komende alle lelijk maakt of ver slag zijn van tering, jen longziekte. Alle orden aldus gemakke- aborstige, wiens adema chtig weder bjjna ver- or Holloway's Zalten die mede den korten, [gen kuch genezen, en in waarvan bronchitis Antwerpen 1885. Rijn en 's Heeren- d Amsterdam 1883" ts. en in doosjes 50 cents. pillen 25 cents. capsules 60 cents GOES. ionsweg, Middelburg. u. m. u. m. m 12,30 3,45 1,— 4,15 Woensd. en Zat 7,30 2,20 7,50 2,40 10,30 i6,— 12^30 do»r 12,5# DE ZEEIIW, ei.ren MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,02 s UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Onzen abonné's in Zuid- en Noord- Beveland, Staats-Vlaanderen en elders, behalve dien op Walcheren, wordt beleefd verzocht het abonnements geld van dit blad over te maken, hetwelk bedraagt Voor een kwartaal als drie Nos. per week werden gezonden f 0,95, Voor een kwartaal als twee Nos. per week werden gezonden f0,65, voor wie sinds Juli niet betaalden f 1,90 oft 1.30in April f 2,85 of 1,95 en voor w.e per jaar betalen en van Januari 1887 at zijn begonnen f 3,50 ot 2,60. Den 20en Januari zal over het bedrag worden beschikt bij hen die f3,50, f2,60, f2,85, f 1,95, fl,90 of f 1,30 schuldig zijn, Dit alles geldt niet den abonné's in Walcheren; dezen gelieven alle opgaven en betalingen te doen aan den uitgever F. P. D'HUIJ te Mid delburg, doch alle andere abonné's aan den Uitgever G. M. KLEMKERK. Goes, 7 Jan. '88. (Overgenomen uit de Oranjevaan.) Jan. Goeden avond vriendenal zoo druk aan het redeneeren. Nu, ik ben van daag met onzen liberalen buurman Aart bezig geweestik heb er hem van langs gegeven, dat verzeker ik je. Willem. Als 't maar waar is. Jan. Aart zeide, dat ik een Kuypereaan was, en dat er zooveel drukte bij de stembus door ons gemaakt wordt, omdat Dr. Kuyper ons opzweept. Dirk. En wat voor antwoord gaf je J an. Wel heel eenvoudig: ik zeide, dat ons ijveren en ons werken om geloovige mannen in de Kamers te krijgen reeds be gonnen is nog voor Dr. Kuyper iets te zeggen had maar dat in dien tijd nog vele iren- schen blind waren voor de ellende, waarin het ongeloof ons land stort. Willem. Ik wou dat Dirk ook eens op de Deputa ten-vergadering geweest was. Dirk. Wat zegje daarDepie Jan. Depu-ta-ten-vergadering. Eene ver gadering van deputaten, dat wil zeggen van afgevaardigden van kiesvereer.igingen. Niet waar, Willem Dirk. Zoo, is dat de beteekenis. Wat doen ze op zoo'n vergadering? Jan. Wel, redeneeren over de belangen van het land, dat is heel eenvoudig. Dirk. Ben je er geweest, Jan Jan. Natuurlijk. En we hebbtn er veel genoegen gehadlaat Willem het maar eens vertellen. Willem. Ja, het was een hoogst belang rijke vergadering. Wat er besproken werd zullen we later nog wel eens behandelen. Dirk. Ik geloof, dat er in iedere ver gadering een Voorzitter moet zijn en be stuursleden. Wie is nu de Voorzitter van die vergadering Willem. Dr. Kuyperterwijl nog ver scheidene heeren leden van het bestuur zijn. Prof. Fabius b. v. is- Secretaris. Het bestuur zelf heeft een eigenaardigen naam: het heet Centraal Comiteeen als ieder bestuur is dat belast met de uitvoering van de genomen besluiten. Telkens nu, wanneer er iets gewichtigs in 'stands politiek is voorgevallen, zooais nu het geval was bij de aanneming van de nieuwe Grondwet, roept het Centraal- Comitee de afgevaardigden van de afdeelingen van den Bond der anti-revolutionaire kies- vereenigingen op om te zamen te komen, teneinde naar gelang van den stand der zaken te kannen handelen. Dirk. Als ik het dan wel begrijp, dan bestaat er een Bond van anti-revolutionaire kiesvereenigingen en uit dien Bond is een comitee gekozen, dat. zich centraal noemt. Maar Centraal wat 's dat nou weer voor fransche mesjeu Jan. Wel heb ik van mijn leven dat heet zich timmerman Heb jij dan nooit ge hoord van een centre-boor en Centraal-spoor. Ben je er nou achter Centraal beteekent ongeveer zooveel als het binnenste. Dirk. Ha, zoo, nou ben ik er, 'i is zoo wat het merg van den stam. Jan. Juist, en de kiesvereenigingen vor men het wagenschot. Terwijl jou hersens veel hebben van de harde buiten bast, maar die toch goed timmerhout bedekt. Willem. Juist, omdat het die kiesver eenigingen vertegenwoordigt, het middelpunt er van is. Dirk. Maar in iedere vereenigiug is er een Reglement, of zooals ze het wel eens noemen statuten zijn die. hier ook Jan. Zeker, er is een huishoudelijk re glement, dat verleden week nog is gewijzigd. Witlem. Ja, maar er zijn nog statuten ook, namelijkhet Program. Zooals de statuten de grondslag zijn voor andere ver- eenigingen, zoo zijn de artikelen van het Program de grondslag voor den Bond der anti-revolutionaire kiesvereenigingen, en dus ook voor iedere afdeelingof kiesvereeniging. Dirk. Zoo komen we dus weer op het Program. Het wordt me nu wel een beetje duidelijker. De statuten geven de belijdenis om het zoo eens te noemen ten einde het doel van eene vereeniging te kennen; en zoo is dat met dat Program voor den Bund der anti-revolutionaire kies vereenigingen of voor de anti-revolutionaire partij. Maar als dat Program nu zoo goed is, dan begrijp ik nog altijd niet, waarom Groen zulk een Program niet gemaakt heeft. Jan. Dat is gemakkelijk genoeg. Toen Groen leefde waren er nog geen of heel weinig antirevolutionaire kiesvereenigingen. Willem. Goed gezegd. Er was in dien tijd onder onze vrienden weinig leven in de politiek. Van politiek hadden velen een grooten tegenzinen die zich nog aan eene kiesvereeniging aansloten, deden dat aan eerie half liberale of half conservatieve. Laten we over die mensohen niet hard oordeelen. Men had zoo lang in den zon digen toestand berust; de liberalen hadden zoo lang het hoogste woord gevoerd, dat velen werkelijk meenden dat daaraan on mogelijk een einde kon gemaakt worden. Wie zou ook den moed gehad hebben tegen dien machtigen stroom op te roeien. Wie zou in staat zijn geweest zich schrap te zetten tegenover de regeerende en invloed rijke partij, die geld, macht, aanzien en geleerdheid bezat. Als een eenvoudige burgerman dat toen in dien tijd gewaagd had, zou hij daar zeker slecht van af ge komen zijn. Een was er, die dat kon. 't Was Groen. Maar toen hij optrad, was er zooveel te doeri, was er zooveel achter- ui i gang op allerlei gebied, dat hij zelf soms niet wist hoe hij het had, en wat hij het eerst moest aanvatten. Dirk. Maar Groen wist toch evengoed als Kuyper of Lobman welke beginselen de christenen in de staatkunde moesten be lijden Willems vrouw. Blijf me van Groen af. Die stond bij mijn vroegeren mijnheer op zijn boekenkast, naast Da Costa en Calvijn. Jan. Dn daar deed je vroegere huisheer goed aan. Groen heeft recht op die plaats. W illem. Er is niemand die dat ontkent. Groen is de grondlegger van onze partij, hij heeft den toestand van deze eeuw her haaldelijk vergeleken met den toestand van voor 2 en 3 eeuwen, toen de Gereformeerde belijdenis bij overheid en volk in eere was. Z >o iemand, dan had hij een Program kannen opstellen. Dirk. Maar hij heeft het tocli niet gedaan. Willem. Dat heeft hij niet, vrienden. De anti-revolutionaire beginselen zijn door hem evenwel slag op slag gepleit; maar er is onderscheid tusschen eene belijdenis en een Program, 't Was voor Groen nog niet recht duidelijk hoe te handelen. Ik zeide zoo even alde toestand was zoo verward, de antirevolutionaire beginselen waren zoo onbekend, de vijand had zooveel macht, en bovendien er was zooveel onrecht, dat Groen in den eersten tijd aan geen Program kon denken. Hij streefde aan vankelijk met alle christenen naar opheffing van allerlei belemmeringen, die den vrijen voortgang van het Evangelie tegenhielden. En voorts stelde hij zich ten doel de oogen van alle christenen voor de zondige toe standen te openen. Dirk. Groen trad dus eigenlijk meer op als verdediger van de anti-revolutionaire beginselen, en bestrijder van de revolutie, dan als leider van een partij? Willem. Er was ook eigenlijk geen partij. Maar dit is zeker als vóór Groen een ander de oogen van het volk geopend had, dan zou hij wel degelijk met een Program gekomen hebben. De taak, waar aan hij zijn leven wijdde wasden grond slag te leggen voor eene partij die met kracht tegenover het ongeloof zou kunnen optreden. En dat is hem met Gods hulpe gelukt Jan Ten minste, ik geloof, dat wij nu heel wat rneer beteekenen dan een tiental jaren geleden. Willem. Ja, maar die vooruitgang is niet zoo in eens gegaan. Zelfs toen in 1878 door het Centraal Comitee het Program was opgesteld, was men nog zoo onzeker in vele dingen, was er nog zoo weinig zelfvertrouwen, dat zelfs mannen als Lohman en de Geer het Program in substantie slechts aannamen, dat wil zeggen in hoofd zaak. Thans zullen ze het Program wel geheel aannemen. Dirk. Ik geloof dat met dat in substantie nog al eens vreemd is omgesprongen. Hoofdzaak Wat is hoofdzaak 1 Ik voor mij zou niet van menschen houden, die zich daar achter zouden verschuilen om toch maar een baantje te krijgen, Willem. Zoo erg moet je het niet op nemen maar ik geloof ook, dat het wenschelijk zou zijn, wanneer het geheele Program werd aanvaard. Laten we nu de volgende week zoo de Heere wil eens nagaan wat er zoo al in het Program staat, 't Is nu wel wat te laat geworden WILSONISME. Deze schandelijke gewoonte heeft haren naam ontleend aan de misdaad van Wilson, den schoonzoon van den president der repu bliek Grevy, die voor veel geld en geschen ken ridderordes en baantjes wegschonk. De heer Keuchenius vroeg dezer dagen in de Tweede Kamer, of dit Wilsonisme ook niet reeds in Indië was doorgedrongei. Wat wij thans in het Vaderland lazen, noodzaakt ons bijna de vraag van mr. Keuchenius met ja te beantwoorden. Lees slechts het volgende In de jongste mailbladen wordt met groote ergernis gesproken over een benoe ming, die onlangs heeft plaats gehad, nl. die van den heer Bartelds tot griffier van den landraad te Menado, tegelijk met de benoeming van diens echtgenoote tot hulp onderwijzeres aldaar. De heer Bartelds heelt, zooals men weet of misschien ook niet weet, een tijdlang «De Javabode» geredigeerd, en heeft zich toen tot taak gesteld door dik en dun, te allen tijde het gouvernement te verdedigen, en bepaaldelijk in de Tjiomas-zaak met de grootste hartstochtelijkheid dag op dag in alle opzichten de partij gekozen van den Gouverneur-Generaal en zijn gedienstige trawanten. Is het wonder, dat men hier niet alleen denkt aan, maar opanlijk spreekt van een belooning voor bewezen diensten? De zaak zou natuurlijk niet ergerlijk zijn, als de heer Bartelds overigens aanspraken op deze betrekking kon doen gelden. Maar bedoelde heer mist de daarvoor vereischte bevoegdheid, het doctoraat in de rechtsweten schap. Wel geeft art. 19 van het reglement op het rechtswezen in de res. Menado («St.» 1882 No. 27) den Gouv.-Gen. de bevoegdheid om vrijstelling van dien eisch te verleenen, maar natuurlijk geldt dit recht van dispensatie voor een mogelijk geval van noodzakelijkheid. Nu er echter een over compleet bestaat van rechterlijke ambtenaren, velen hunner de plaats te Menado begeer den en de vroegere luitenant Bartelds door niets getoond heeft daarvoor speciaal ge schikt te zijn, is de verdenking van onge oorloofd gunstbetoon niet weg te cijferen. De Paus ontving een talrijke deputatie van Italiaansche pelgrims, onder welke hon derd Italiaansche bisschoppen waren. De Paus liet zich in zijn antwoord op het adres der pelgrims vrij sterk uit ten gunste van herstel van het wereldlijk gezag. Men zegt dat Z. H, daarbij zeer zenuwachtig was, dat de stem hem herhaaldelijk begaf en dat hij nu en dan uitgeputzonk in zijn stoel. In de Vereenigde Staten zijn thans de gemoederen verdeeld tusschen dequaes- tïes van vrijhandel of bescherming. Zooals men weet, is de schatkist der Ver. Staten te vol, en president Cleveland heeft daarom in een boodschap te kennen gegeven, dat hij de beschermende rechten zal afschaffen. Hiertegen is de republikeinsche party echter

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1