Gemengde Berichten. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Zjj niet het minste effect op} het menschelijk lichaam hebben. Conclusie 16 Januari a. s. Hazenbout is nu juist geen kost voor den -werkmansstand, die volgens Domela Nïeuwenhuijs aardappelen met lawaaisaus moet verorberen. Dit verhinderde echter den WelEd. Geb. heer J. M. Kakebeeke, Voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur niet, om de weezen uit het weeshuis te Goes eens op een hazengerecht te vergasten, waartoe ZEd. 8 hazen ten gesehenke gaf een geschenk, dat zeker met ongeveinsde blijdschap morgen, Donderdag zal worden genoten. Goes. De telegrafische Nieuwjaarskaarten schijnen niet bijzonder in den smaak te vallen, 't Verkeer was dit jaar weder veel minder dan andere jaren. Goes verzond er o. a. slechts 2 en ontving er 16, terwijl het vorige jaar deze cijfers waren 21 en 20. Trouwens de gewone visitekaartjes hebben ook te zeer het burgerrecht gekregen. Aan het rijkstelegraafkantoor te Goes werden gedurende de maand December ver zonden 786 telegramen; ontvangen 835 en opgenomen en verder geseind 966, samen 2587. Het telephoonkantoor te Wolfaartsdijk verzoud 33 en ontving 31 telegrammen. In het geheel behandelde Goes in 1887, 30248 telegrammen; tegen 27752 in 1886. Het kantoor te Middelburg behandelde in het geheel 38178 telegrammen. Een van de eerste branden in het nieuwe jaar was zeker wel die bij C. v. F. in de Korte Vorststraat te Goes. Zondag te ruim 3 uren ontstond die brand. De vier spuiten waren spoedig op het terrein aanwezig. Het gelukte hun den brand tot dit perceel te beperken, dat geheel uitbrand de. De inboedel, uitgezonderd een bed en een kast met inhoud, werd een prooi der vlammen. De oorzaak is onbekend. De bewoners der omliggende woningen hadden nog al aanzienlijke schade. Te 5 uur was men den brand meester. Eveneens te 5 uur ontstond er brand te Ylissingen in het roomsch katholiek wees huis, en wel door het vlam vatten der versieringen die daar ter eere van het Leo- feest waren aangebracht. De brand werd echter (gelukkig dadelijk gebluscht. De spuiten behoefden geen dienst te doen. Nog was der branden geen einde. Des anderen daags, dus op den tweeden nieuw jaarsdag, brak te Zierlkzee, des avonds om kwart voor 9 een felle brand uit in de woning van den boekhandelaar De Vos in de Nieuwstraat. De bewoners waren af wezig. De brand liet zich in den beginne zeer ernstig aanzien, zoodat de aangrenzen de woning van het raadslid den heer Ochtman groot gevaar liep. Een uur later was men echter de vlammen meester. Ook van dezen brand is de oorzaak onbekend. 1 vindende, heeft men vermoedelijk om daar over wraak te nemen, het geheele archief grootendeels vernield. Daarr.a werd beproefd brand te stichten, hetgeen echter niet is gelukt. De daders zijn onbekend. De heer Leon Robert te Breskens is voornemens een paardenslachterij op te rich ten, waartoe hem reeds van gemeentewege vergunning is verleend en hem van het Waterschap Oud- en Jong-Breskens, de erfpacht is toegezegd van het terrein, waarop hij zijn gebouw zou plaatsen. Het terrein is gelegen in de zoogenaamde duingronden. Het plan en de teekening van een en ander is ter goedkeuring naar Gedeputeerde Staten opgezonden. Echt Heidensch Men leest in de N. R. Cf. »Het vieren van Oudejaarsavond heeft te Dreischor op Schouwen op zeer bijzondere wijze plaats. Een goed deel van maagden- dom en jongelingschap gaat of vraagt op dien avond te gast. Men gaat dan «spelen». In gezelligheid, onder ernst en jok, gaan de uren voorbij. Maar zoodra bij den laat- sten klokslag van twaalven het zieltogende oude jaar tot zijn vaderen is vergaderd, vliegen alle deuren open. Troepen, uit jongen en ouden bestaande, begeven zich onder algemeen «gewensch» en gejubel op de straat en spoeden zich naar het paar herbergen, waar de kasteleines met een borrel gereed staat, waarvan de inhoud in de magen der bezoekers verdwijnt. Nog een geruime poos duren de drukte en vroolijk- heid voort, tot omstreeks een uur of half twee de gewone nachtelijke stilte is terug gekeerd.» De bewoners van Dreischor zijn nooit van een klein geruchtje vervaard geweest, zelfs niet op den Dag des Heeren. Te Zwolle is jongstleden Woensdag een elfjarig meisje die een stoof met vuur klaarmaakte, terwijl hare moeder boven de wasch ophing, met het vuur in aanra king gekomen. Zij bekwam zulke hevige brandwonden, dat zij kort daarop overleed. Te 's Hertogenbosch heeft een man in drift, wijl zijn jongetje de kachel niet aan gemaakt had, dezen 9 jarigen knaap met een pook zoo hard op het hoofd geslagen, dat het kind aan de gevolgen is overleden, De sneltrein Meppel-Groningen zou eergisterenavond wisselen met den laatsten trein van Groningen. Laatstgenoemde trein passeerde echter de wisselplaats en bleef duizend meter voor het station Ruinerwold staan. De machinist van de sneltrein merkte dit te laat en kon dus niet tijdig remmen. Er ontstond een botsing, waarbij beide lo comotieven en vier wagens werden vernield. De machinist en twee conducteurs werden gedood. Acht andere personen werden zwaar gewond. Velen licht gekneusd. De trein uit Groningen poogde te stoppen en kreeg daardoor de grootste schade. Sommige rei zigers moesten uit hun verblijf gezaagd worden, waartoe voor één ruim drie uren noodig was. hier onder welke omstandigheden de man zocht te ontkomen. Hij had de ruitjes in zijn cel met zeep besmeerd en het traliewerk geheel verbogen, door middel van een stuk hout, dat hij bij den arbeid bezigde als ge reedschap. De man werd met matten- vlechten bezig gehouden en hij had dan ook voor zich zelf een stevig matten koord gevlochten, dat aan het traliewerk beves tigd, dienen moest om naar beneden te komen. Alles ging aanvankelijk goed, maar bij het verbrijzelen van de glasruitjes ver wondde de vluchteling zich zoo deerlijk aan de polsen, dat hij, blijkbaar vreezende aan verbloeding te zullen sterven, luid begon te schreeuwen, tot er hulp kwam om hem te verbinden, maar tevens te beschermen tegen nieuwe 5 aanvechtingen van den lust om te ontvluchten. Vaderland Een huismiddeltje tegen winterhanden en voeten. Men neme een tuinraap, holle dien gedeeltelijk uit en vuile die dan met boomolie. Men laat ze aldus gevuld in een ovenkachel of bakkersoven zachtkens braden totdat men er een zalfje van kan maken. Dit zalfje dunnetjes op een linnen lapje uitgestreken en op het zieke deel gelegd, brengt spoedig genezing of verlichting aan. Te Holterbroek schoot op oudejaars avond een strooper bij ongeluk zijn kameraad, van wien hij zeer veel hield, dood. Van den schrik werd hij krankzinning. Woensdagavond overleed te 's-Hage de wed. Keizer, oud 94 jaren. Een veel bewogen levensloop had deze vrouw. Daar hare ouders met stadhouder Willem V uitweken, deelde zij in de meeste lots wisselingen der vorstelijke familie in Enge land, Duitschland, Polen enz. Als kinder meisje van H. K. H. prinses Marianne der Nederlanden keerde zij met den lateren Koning Willem I in Nederland terug, en bleef bij bovengenoemde vorstin in dienst, tot aan haar huwelijk. Tot op den huidigen dag mocht zij van de nakomelingen van Prins Willem V dik wijls kostbare bewijzen van welwillendheid ontvangen. In een der schouwburgen te Cartha- gena, Spanje, heeft Donderdagavond een persoon, gezeten in de stalles te midden der voorstelling, zelfmoord gepleegd door middel van eene dynamietpatroon. Door de ontploffing werd eene dame, die in eene der loges zat, aan handen en gezicht ge wond. Stukken van het bekkeneel des zelfmoordenaars vielen op het tooneel. De lichten, werden uitgedoofd, en de ont ploffing veroorzaakte, zooals te denken is, een grooten schrik in de zaal. Door de verwarring die er ontstond werden een honderd personen gekwetst. Te Cartagena heeft de trichinenziekte in hevige mate geheerscht. Er stierven 24 van de 64 menschen, en wel 16 vrouwen van de 35. Ook hier werden meer vrouwen aangetast; en stierven meer vrouwen dan mannen. De gematigde Socialisten in Branden burg hebben een vereeniging tot landver huizing gevormd, welke het grondvesten van socialistische volksplantingen in Brazilië, be staande uit handwerkslieden, ten doel heeft. Arabische paarden. De moderne Ara bieren hebben drie paardenrassen, de Atter- bi, Kadischi en Koblani. De beide eert ten zijn gewone werkpaarden, de Koblani zijn echter van zuiver bloed en stammen af. volgens het volksgeloof, van het lievelings paard des propheten. Mohammed, zoo verhaalt men, leverde eens een veldslag, die drie dagen duurde; gedurende al dien tijd kwamen de krijgers niet uit den zadel en de paarden, die zij bereden, kregen niet te eten of te drinken. Eindelijk kwam men, op den derden dag, aan een rivier en de propheet gelastte, dat men de paarden zoude aftoomen en in vrijheid zou laten loopen. Brandend van den dorst renden al deze paarden ongeveer 10,000 in getal, naar de rivier, toen op het oogenblik, dat zij den oever zouden bereiken, de trompet van den propheet hen in het gelid terugriep. 10,000 paarden hoorden het signaal, doch slechts vijf gehoorzaamdenzij verlieten de rivier, zonder die met de lippen te hebben aangeraakt en schaarden zich onder den standaard. De propheet zegende deze paarden en kleurde hunne oogleden met kobol, van daar de naam Koblani, hetgeen zwart be- teekent. Van dit oogenblik werden zij bereden door don propheet en zijne veldheeron Ali, Omar, Abu Bekr en Hassau en zij zijn de stam houders van alle edele renpaarden van Arabië. Men behoeft zich niet te verwonderen over de moeielijkheid, om in het bezit te komen van een Arabisch paard, dat de bekende uitstekende eigenschappen bezit. De woostjjn- bewoners betalen dikwijls f3000 om te voorkomen, dat een beroemd paard aan vreemden verkocht wordt. Men heeft zelfs gezien, dat men daarvoor f7000 betaalde, een ongemeen hooge som, wanneer men de waarde van het geld in Arabië in aan merking neemt. Het verdeelde eigendomsrecht van paar den komt menigvuldig voor. Een scheik o. a. bezat een wijdvermaard paard slechts voor de helft, die hjj met f5000 betaald had. Dikwerf gebeurt het, dat een dekhengst het eigendom is van tien tot twaalf Ara bieren. Fl. AFLOOP VERKOOPINGEN ENZ. Op heden Woensdag werd te Kolijnsplaat ten overstaan van den Notaris C. J. Huvers, krachtens artikel 1223 van het B. W. in tegenwoordigheid van den kantonrechter, geveild en verkocht le. Een kapitale hofstede met daarbij be- hoorende gebouwen en diverse perceelen tiendvrij bouwland, in de gemeente Wissen- kerke, polder Nieuw Noord beveland, groot 5 Heet. 47 Aren, 44 c.Aren. 2e. Een perceel tiendvrij Weiland, daarne- ven, groot 3 Hectaren 20 Aren 80 cAren, 3e. Eenige perceelen tiendvrij Bouwland, daarneven, groot 4 Hectaren, 20 Aren. 95 c.Aren. 4- Twee perceelen tiendvrij Bouwland, daarneven, groot 3 Heet. 76 A. 21 cA. Deze perceelen waren aangeslagen in de grondlasten voor f 73,62 en de polderlasten bedroegen f 16 per H.A. De kooper van het le perceel moest overnemende gebouwen en getimmerten voor f600, de aanwezige mest voor f250, de boomen voor f600. De perceelen 1—4 werden in massa verkocht tegen f 96.— per Schouwsch gem et of f 3834,88 den hoop onverminderd 12l/2 °/o onkosten. Van 30 Dec '87—4 Jan. '88. GOES. GeborenPieter Arnoldus z. v. A. P. L. Spuijbroek enJ. J. Steutel Anna Maria Coletto Theresia d. v. A. de Konings en C. O. Addies. Overleden Johannes 12 d. z. v. D. Schip pers en J. Witte. Van 31 Dec. '87 4 Jan. '88. MIDDELBURG. OndertrouwdJ. G. Voegler, wedr. 49 j. met M. C. Slothouwer, 30 j. J. G. Houtman, jm. 30 j. met R. Boom, jd. 36 j. Getrouwd L. C. Vos, jm. 22 j. met A Geelhoed, jd. 26 j. Bevallen: P. Alewijnse geb. Louwerse z. P. J. Marijs geb. Buijs z. M. Tapper geb. de Pagter z. M. L. Hertogs geb. Tapper d. N. Janse geb. Pouwer d. M. C. Gort geb. Machenaud z. L. de Pagter geb. Danielse z. -- P. A. Entink geb. Melis z. J. Verhulst geb. Gideonse z. C. W. Pluijmers geb. var. Riel, d. C. Wolf geb. Kerkhove z. OverledenJ. C. Louwa, 85 j.! d. J. van Zweede, 85 j. wedr. van H. Kik. P. J. Schellins, 24 j. z. C. J. den Boer, 62 j. vrouw van J. Barto. A. van der Swaan, 2 m. z. B. Harthoorn, 75 j. wede van F. Martij. A. van de Pas, 2' j. z. W. de Klerk, 50 (j. z, J. P. van Ham, 4 w. z. GOES, 3 Januari 1888. Bij kleinen aanvoer van Granen werd Tarwe, Gerst in de beide soorten en Paar- denboonen tot vorige prijzen verkocht; naar overige artikelen was weinig vraag. Oude Tarwe f a f Nieuwe Tarwe f 6,50 a f 6,70. Rogge f 4,70 a f 4.90. Win ter Gerst f 4,85 a f 5,00. Zomer Gerst f4,40 a f 4,50. Haver f 2,60 a f 2,70. Bruine Boonen f9,60 a 9,75. Paardenboonen f5,10 a, f 5,25. Koolzaad f a Groene Erwten f 6.00 a f 7,00. Boter f0,60 a f 0,65. Eieren f 1,30af 1,35. Vlissikgen, 3 Jan. 1888. Boter f 1,25 a f 1,10 per Kilo. Eieren f6,00 per 100 stuks. Axel, 30 Dec. '87. Oude Tarwe f 0,00 a f 0,00. Nieuwe Tarwe f 8,00 a f 8,25. Rogge f 6,25 f 6,50. Winter- gerst f8,00 a f8,25. Zomergerst f7,50 k f7,75. Haver f5,50 f6,00. Kookerwten f 7,75 a f 8,00. Voererwten f 7,00 k f 7,25. Paardenboonen f7,00 a f7,25. Lijnzaad j 11,75 a 112,50. Alles per 100 K. G. Aard appelen f0,00 per 104 K. G. KRUININGEN, 4 Januari '88. Tarwe f6,25 a f 6.80. Rogge f4,50 a f4,80. W. Gerst 4,85 a f5,10; Z. Gerst f4,40 a f4,70. Haver f2,a f3,00. Erw ten f 5,75 a f 7,—Boonen f 0,a f 0, W. Koolzaad f—a fZ. Koolzaad f-,- a f-,-. De Belgische vischsloep Ostende 157 is bij Domburg gestrand. Vlissingsche sleepbooten, daarheen gezonden, behoefden geen assistentie te verleenen. Het schip kwam van zelf weder vlot en zette zijne reis voort naar Veere. Te Wolfaartsdijk is door enkele inge zetenen per request aan den Minister van Justivie verzocht wederom een rijksveldwach ter in die gemeente te stationeeren, en daardoor in een langgevoelde behoefte te voorzien. Te Wissenkerke heeft de vorige week een poging tot diefstal plaats gehad. In den vroegen morgen hoorde een bewoner dat in zijn kolenhok iemand bezig was zijn steenkolen stuk te slaan, wijl zij hard bevroren waren. Hij ging er heen. De dief had echter nog juist gelegenheid zijn mand die hij reeds gevuld had, om te keeren en zich te ver schuilen. De eigenaar kreeg hem echter le pakken in de sloot, waar de snaak bijzijn overhaaste vlucht door het ijs gezakt was Uit Wissenkerke zullen weldra weder drie huisgezinnen, rijkelijk met kinderen gezegend, de reis naar Amerika ondernemen. Gisteren is uit het huis van bewa ring te Middelburg naar de gevangenis te Breda gevankelijk overgebracht J. Y. 37 jaar, wed. A. D. te Axel. die bij vonnis der arrond.-rechtbank te Middelburg van l6 December 11. is veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie jaren ter zake van doodslag. Maandagnacht is ingebroken in het kantoor van den heer Brandt, hoofdopziener der domeinen te Middelburg. Geen gel^ Op Nieuwjaarsdag begaf een land bouwer te Broek in Waterland zich met zijn gezin per rijtuig naar de kerk. Het rijtuig raakte te water. De vrouw van den landbouwer raakte onder het rijtuig en kon niet gered worden. Zij moest jam merlijk verdrinken. Te Raamsdonk J wilden eenige deug nieten, leden van ean zoogenaamde snijers- club een meisje mishandelen, wat door haar vader belet werd. Hierover waren de deug nieten zoo kwaad, dat zij hunne messen trokken, en den armen man zoodanig sne den en beten, dat geneeskundige hulp voor hem moest worden ingeroepen. Zekere K. te Dordrecht had Zaterdag met vrouw en een l'/2 jarig kind het huis verlaten om oude in 't nieuwe te gaan vieren bij een familielid. Hun oudste kind, 3 jaar oud lieten zij achter. Om 1 uur in den nacht keerde de moeder even terug met haar jongste en legde hem in een kinder wagen bij de kachel te slapen. Omstreeks half 3 werden de buren gewekt door de angstkreten van dat kind. Ook namen zij een brandlucht waar. Zij trapten de voor deur open en zagen daar den kinderwagen in brand staan. Het arme kind was ook reeds brandende. ;Het linkerbeentje was reeds verkoold. Wel werd de brand spoedig gebluscht, doch het arme l'/a jarige slacht offer van uithuizigheid en zucht naar ver maak zijner ouders, is zoodanig toegetakeld dat men voor zijn leven vreest. Het an dere kind bekwam geen letsel. Oudejaarsnacht trachtte een gevangene uit de cellulaire gevangenis bij Scheveningen te ontsnappen. Zijn plan werd echter ver ijdeld door zijn eigen hulpgeroepZie

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 3