NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 1888. No. 41. Donderdag 5 Januari. Tweede Jaargang. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. Dhuy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Waar gaan wij heen Buitenland. H E R IJ K. Marktberichten. DE ZEEUW, elrïn MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkole nommers-0,025 UITGAVE VAN en van i 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. L Onlangs is in ons blad de vraag gesteld «Waar gaan wij heen?» En inderdaad ieder die let op de teekenen des tijds, zal zich menigmaal met den meesten ernst moeten afvragen«waar gaan wij heen»? De libe ralen mogen trotsch zijn op de door hen verlicht genoemde negentiende eeuw doch zij die het heil der menschheid nog ver wachten van een Hoogere Macht, laten zich niet verblinden, door het schoonschijnend uiterlijk der wereldsche dingen, en zien maar al te goed de ziekelijke kern daarvan, al zoekt men die maar al te dikwijls te bedekken met een schoon gewaad. Of is het niet een ziekelijke toestand, dien de Regee- ring zelf in 't leven roept, door het maar steeds voortkweeken van onderwijzers en onderwijzeressen voor wie zij in de toe komst geen levensonderhoud kan aanbieden?» Is het wel te verwonderen dat menigeen van die alzoo teleurgestelden, gewend aan tal van behoeften en gemakken, en aan wie het noodige ontbreekt om daaraan te voldoen, alsdan ongeoorloofde wen«chen bij zich voelen opkomen en uiterst gemakkelijk een prooi worden van het socialisme dat zoo verleidelijk gelijkheid predikt? En doet de Regeering ook niet hoogst onvoorzichtig om, door het weien van Gods MM woning van den boekhandelaar De de Nieuwstraat. De bewoners waren wezig. De brand liet zich in ernstig aanzien. Woord op de scholen, juist dat eenige middel tegen ontevredenheid, aan dezulken te ont nemenImmers wanneer men niet zedelijk overtuigd is, dat onze lotswisselingen en bestemming hier beneden door een liefderijk Vader worden bestuurd en dat ook tegen spoed door ons met geduld en onderwerping moet worden gedragen, dan zal men zeer spoedig tot morren overgaan en gedachten van opstand zullen in het harte opkomen en daarin welig wortel schieten. Daarom, gq ouders, laat U toch niet ver blinden door de schoon klinkende leuze der liberalen: »onze school is neutraal". Er bestaat ook geen neutrale school. Evenmin als een tot bewustzijn gekomen mensch neutraal kan zijn, evenfnin kan het de school. De onderwijzer is vóór of tegen God; vóór of tegen den Christus; en het onderwijs zal van de gezindheid van den onderwijzer dus ook de zeer merkbare af spiegeling zijn. Weet dus wel wat ge doet, wanneer ge uwe kinderen naar de Staatsschool zendt. Ook van de opvoeding uwer kleinen, zult ge eenmaal rekenschap moeten afleggen. Middelburg. g. In Vos in af- den beginne zeer ernstig aanzien, zoodat de aangrenzen de woning van het raadslid den heer Ochtman groot ge»aar liep. Een uur later was men echter de vlammen meester. Ook van dezen brand is de oorzaak onbekend. De Belgische vischsloep Ostende 157 is bij Domburg gestrand. Vlissingsclie sleepbooten, daarheen gezonden, behoefden geen assistentie te verleenen. Het schip kwam van zelf weder vlot en zette zijne reis voort naar Veere. Te Wolfaartsdijk is door enkele inge zetenen per request aan den Minister van Justitie verzocht wederom een rijksveldwach ter in die gemeente te stationeeren, en daardoor in een langgevoelde behoefte te voorzien. Te Wissenkerke heeft de vorige week een poging tot diefstal plaats gehad. In den vroegen morgen hoorde een bewoner dat in zijn kolenhok iemand bezig was zijn steenkolen stuk te slaan, wijl zij hard bevroren waren. Hij ging erheen. De dief had echter nog juist gelegenheid zijn mand die hij reeds gevuld had, om te keeren en zich te ver schuilen. De eigenaar kreeg hem echter te pakken in de sloot, waar de snaak bijzijn overhaaste vlucht door het ijs gezakt was_ Uit Wissenkerke zullen weldra weder drie huisgezinnen, rijkelijk met kinderen gezegend, de reis naar Amerika ondernemen. Gisteren is uit het huis van bewa ring te Middelburg naar de gevangenis te Breda gevankelijk overgebracht J. V. 37 jaar, wed. A. D. te Axel. die bij vonnis der arrond.-rechtbank te Middelburg van l6 December 11. is veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie jaren ter zake van doodslag. Maandagnacht is ingebroken in het kantoor van den heer Brandt, hoofdopziener dor domeinen to Middelburg. Geen gel^ de St. Pieterskerk te Rome heeft De machinist en twee conumuem» gedood. Acht andere personen werden zwaar gewond. Velen licht gekneusd. De trein uit Groningen poogde te stoppen en kreeg daardoor de grootste schade. Sommige rei zigers moesten uit hun verblijf gezaagd worden, waartoe voor één ruim drie uren noodig was. Op Nieuwjaarsdag begaf een land bouwer te Broek in Waterland zich met zijn gezin per rijtuig naar de kerk. Het rijtuig raakte te water. De vrouw van den landbouwer raakte onder het rijtuig en kon niet gered worden. Zij moest jam merlijk verdrinken. Te Raamsdonk wilden eenige deug nieten, leden van een zoogenaamde snijers- club een meisje mishandelen, wat door haar vader belet werd. Hierover waren de deug nieten zoo kwaad, dat zij hunne messen trokken, en den armen man zoodanig sne den en beten, dat geneeskundige hulp voor hem moest worden ingeroepen. Zekere K. te Dordrecht had Zaterdag met vrouw en een l>/a jarig kind het huis verlaten om oude in 't nieuwe te gaan vieren bij een familielid. Hun oudste kind, 3 jaar oud lieten zij achter. Om 1 uur in den nacht keerde de moeder even terug met haar jongste en legde hem in een kinder wagen bij de kachel te slapen. Omstreeks half 3 werden de buren gewekt door de angstkreten van dat kind. Ook namen zij een brandlucht waar. Zij trapten de voor deur open en zagen daar den kinderwagen in brand staan. Het arme kind was ook reeds brandende. [Het linkerbeentje was reeds verkoold. Wel werd de brand spoedig gebluscht, doch het arme l'/a jarige slacht offer van uithuizigheid en zucht naar ver maak zijner ouders, is zoodanig toegetakeld dat men voor zijn leven vreest. Het an dere kind bekwam geen letsel. Oudejaarsnacht trachtte een gevangene uit de cellulaire gevangenis bij Scheveningen te ontsnappen. Zijn plan werd echter ver ijdeld door zijn eigen hulpgeroepZie- 1 Januari de groote plechtigheid plaats ge had. Voor vijftig jaren had Paus Leo XIII, op denzelfden dag, voor het eerst het heilig misoffer opgedragen. Thans diende de jubi laris weer de mis in Rome's grootschen tempel. Er waren versieringen aangebracht, talloos veel. De muren waren bedekt met prachtige rood zijden behangsels, met goud geborduurd. Zes galerijen waren opgericht voor hooggeplaatste g noodigden. Niemand werd binnengelaten dan op vertoon eener toegangskaart. In een draagstoel, hem door Napelsche dames geschonken, werd de Paus naar de kapel gedragen, waar hij het priesterkleed aantrok. Jubelzangen, waarbij het heiligschennende Gij zijt Petrusniet ontbrak, klonken den jubilaris tegen uit duizenden kelen. Voorafgegaan door zijne kardinalen werd hij in den draagstoel gedragen tot voor het Altaar van de Biecht. Hij gaf de menigte met de rechterhand zijn zegen! Daarna verrichtte hij den dienst. Hij veranderde verscheidene malen van mijter. Op het oogenblik dat hij den zegen uitsprak, bogen alle aanwezigen. Daarna werd het Te Deum gezongen door tienduizend priesters en der tigduizend «geloovigen». De meer dan tachtigjarige kardinaal Pecci, 's pausen vcjl n'cUJLixig- uio ci uTSTSlUHU honderd personen gekwetst. WCIUCU broeder, woonde de plechtigheid bij. Leo XIII heeft, uit hoffelijkheid jegens de verschillende natiën, bij deze plechtigheid een of ander voorwerp gedragen, dat uit haar midden hem was toegezonden. Zoo had hij, toen hij in de kerk kwam, den mijter op, dien hij van Keizer Wilhelm gekregen had, en verliet hij de kerk met de tiara van het kerspel Parijs. Bij het lezen der mis droeg hij het geborduurde misgewaad, hem door Romeinsche dames geschonkenen bij het uitspreken van den zegen zag men hem in het misgewaad, dat de Keizerin van Oostenrijk hem had toege zonden. Er was veel belangstelling. Een iegelijk denke er het zijne van 4 Jan. '88. Middelburg, ook voor St. Laurens, 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 24. 25, 26, 27 en 28 Januari Zierikzee, ook voor Kerkwerve, 14, 15, 16, 17, 18, 20, 21, 22, 23, 24 en 25 FebruariBrouwershaven, ook voor Duiven- dijke, 2 en 3 MaartZonnemaire, 5 Maart des voormiddags; Noordgouwe 5 Maart des namiddagsDreischor, 6 MaartEikerzee, Te Cartagena heeft de trichinenziekte in hevige mate geheerscht. Er stierven 24 van de 64 menschen, en wel 16 vrouwen van de 35. Ook hier werden meer vrouwen aangetast; en stierven meer vrouwen dan mannen. De gematigde Socialisten in Branden burg hebben een vereeniging tot landver huizing gevormd, welke het grondvesten van socialistische volksplantingen in Brazilië, be staande uit handwerkslieden, ten doel heeft. Arabische paarden. De moderne Ara bieren hebben drie paardenrassen, de Atter- bi, Kadischi en Koblani. De beide eersten zijn gewone werkpaarden, de Koblani zijn echter van zuiver bloed en stammen af. volgens het volksgeloof, van het lievelings paard des propheten. Mohammed, zoo verhaalt men, leverde eens een veldslag, die drie dagen duurde; gedurende al dien tijd kwamen de krijgers niet uit den zadel en de paarden, die zij bereden, kregen niet te eten of te drinken. Eindelijk kwam men, op den derden dag, aan een rivier en de propheet gelastte, dat men de paarden zoude aftoomen en in vrijheid zou laten loopen. Brandend van den dorst renden al deze paarden ongeveer 10,000 in getal, naar de rivier, toen op het oogenblik, dat zij den oever zouden bereiken, de trompet van den propheet hen in het gelid terugriep. 10,000 paarden hoorden het signaal, doch slechts vijf gehoorzaamden zij verlieten de rivier, zonder die met de lippen te hebben aangeraakt en schaarden zich onder den standaard. De propheet zegende deze paarden en kleurde hunne oogleden met kobol, van daar de naam Koblani, hetgeen zwart be- teekent. Van dit oogenblik werden zij bereden door don propheet en zijne veldheeran Ali, Omar, Abu Bekr en Hassau en zij zijn de stam houders van alle edele renpaarden van Arabië. geb. de Pagter z. M. L. Hertogs geb. Tapper d. N. Janse geb. Pouwer d. M. C. Gort geb. Machenaud z. L. de Pagter geb. Danielse z. -- P. A. Entink geb. Melis z. J. Verhulst geb. Gideonse z. C. W. Pluijmers geb. van Riel, d. C. Wolf geb. Kerkhove z. Overleden: J. C. Louwa, 85 j.: d. J. van Zweede, 85 j. wedr. van H. Kik. P. J. Schellins, 24 j. z. C. J. den Boer, 62 j. vrouw van J. Barto. A. van der Swaan, 2 m. z. B. Harthoom, 75 j. wede van F. Martij. A. van de Pas, 2' j. z. W. de Klerk, 50 |j. z, J. P. van Ham, 4 w. z. GOES, 3 Januari 1888. Bij kleinen aanvoer van Granen werd Tarwe, Gerst in de beide soorten en Paar- denboonen tot vorige prijzen verkochtnaar overige artikelen was weinig vraag. Oude Tarwe f a f Nieuwe Tarwe f 6,50 a f 6,70. Rogge f 4,70 a f 4.90. Win ter Gerst f 4,85 a f 5,00. Zomer Gerst f 4,40 a f 4,50. Haver f 2,60 a f 2,70. Bruine Boonen f 9,60 a 9,75. Paardenboonen f 5,10 a f5,25. Koolzaad f a Groene Erwten f6.00 a f7,00. Boter f0,60 a f 0,65. Eieren f 1,30af 1,35. Vlissingen, 3 Jan. 1888. Boter f 1,25 a f 1,10 per Kilo. Eieren f6,00 per 100 stuks. Axel, 30 Dec. '87. Oude Tarwe f 0,00 a f 0,00. Nieuwe Tarwe f 8,00 a f 8,25. Rogge f 6,25 a f 6,50. Winter- gerst f8,00 a f8.25. Zomergerst f7,50 f'7,75. Haver f5,50 a f6,00. Kookerwten f 7,75 a f 8,00. Voererwten f 7,00 f 7,25. Paardenboonen f7,00 a f7,25. Lijnzaad j 11,75 a 112,50. Alles per 100 K. G. Aard appelen f0,00 per 104 K. G. KRUININGEN, 4 Januari '88. Tarwe f6,25 a f6.80. Rogge f 4,50 f4,80. W. Gerst 4,85 a f5,10; Z. Gerst f4,40 a f4,70. Haver f2,a f3,00. Erw ten f 5,75 a f7,— Boonen f0,a f0, W. Koolzaad fa fZ. Koolzaad f--,— a f—

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1