Kerk- en Schoolnieuws. '""koloniën!'"'' Gemengde Berichten. van een nietig mensch, van een made die met u het stof lekt, maar de alles vervallende zegen van den grooten God, den Schepper en Onderhouder aller dingen. Hoe heeilyk, niet waar? o, Uit te weten dat wij een Vader in de hemelen hebben, hoe troostrijk voor den eenzamen zwerveling op deze aarde! Gij, Zeeuwen, zijt nazaten, van hen, die eenmaal op den gedenkpenning, lieten griffen: Gods adem verstrooide ze!» Uwe vaderen wisten liet wel, dat niet de mensch, maar God de Beschikker van 's menschen lot is. Worde het u gegeven, ook in 1888, steeds meer en meer teleeren bouwen op Hem, die zei.Ie«Door Mij re- geeren de koningen en de vorsten stellen gerechtigheid; door Mij heerschen de heer- schers en de prinsen, al de rechters der aarde.» «Gods besten zogen.-» Wat moet het toch onuitsprekelijk zalig zijn, door den Heere gezegend te worden, o Als gij dien zegen moogt ontvangen in liet jaar, dat u beidt, dan zult gij aan het einde kunnen zeggen «Gezegend zij de Cod en Vader van onzen rieere Jezus Christus, die ons ge zegend heelt met alle geestelijke zegening in den hemel in Christus «Gods besten zegen.» Niet alleen, door de onderteekening der advertentie, onzen geaehten begunstigeis en vrienden Godszegen toegewensclit, neen, Gods besten zegen Zij hij ons aller afgebeden deel in den nieuwen jaarkring. Een iegelijk onzer in zijn beroep en naar zijne behoeften Amsterdam, C. N. L. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Rotterdam door S. Ulfers te Oldemarknaar Makkum door K. Straatsma te Biervliet. Bedankt voor Hoogersmilde door K. Straatsma te Biervliet; naar Aagtekerke door J. C. G. Gobius du Sart, cundidaat te Nieuw- en St. Joosland. Bij de Ned. Ger. kerk te Middelburg zijn benoemd tot ouderling de lir. A. Din- gemanse, en tot diakeu dhr. J. de Wolff. Ér waren 115 stemgerechtigden opgekomen. De heer J. Bevelander Sehoo viert Diusdag 3 Januari a. zijn 25-jarig jubilé als Hoofd der school te Groede. De hr. R. llusen, hoofd eener chr. diaconieschool der Nederl. Ilerv. keilt te Utrecht, is tegen '1 April door hli. regenten eervol ontslagen, wegens zijn overgang tot de doleerenden. Uit Atjeh zendt men ons het volgende Deo 6 dezer in den vroegen morgen, immers te ongeveer half zeven, werd de benting te Edi door ongeveer 80 welgewa pende Atjehers aangevallen. De aanvallers behoorden tot de bende van Toekoe Aboe en waren, behalve met klewangs, ook met geweren gewapend. Bovendien hadden zij verscheiden doelmatig ingel ichte stormladders ter hunner beschikking en waren vooizien van 15 flesschen petroleum om den rooden haan in de benting te doen kraaien. Zij werden echter door' de onzen uitstekend ont vangen, want na een kwartieruurs lagen er 01 Atjehers tegen den grond, terwijl wij slechts één gewonde bekwamen, name lijk een Europeescb fuselier, die een klewang houw over de pols kreeg. De Atjehers wa ren verkleed als politie-oppassei's en, slim als altijd, hadden zij de veldverkenning, bestaande uit een onder-officier en eeuige manschap pen, ongedeerd laten passeeren; misschien hadden zij wel plan tegelijk met de terugkeerende verkenning in de beuling te dringen. Onder de gesneuvelde Atjehers vond men een aanvoerder, op wiens lijk men een prachtigen gouden rentjong ont dekte ter waarde van een paar duizend dollars. Het 14e bataljon rukte den 12 dezer naar Podoe Bras oin aldaar een taliijke bende Atjehers van Toekoe di Tiroe te verjagen. De troepen waren voor 10 dagen van levensm iddelen voorzien, terwijl den 18 daaraanvolgende nog een comp. van het 3e bataljon, groot 130 man ter versterking werd gezonden. Toen kort daarop bericht werd ontvangen, dat de Atjehers zich te Poeloe Bras hadden verschanst, werd den 15e een detachement artillerie daarheen gezonden. (Centrum.) Goes. Onze stadgenoot is niet rechtstreeks tengevolge der trichinose gestorven. Wel moest hij zich tengevolge dier ziekte bijzonder tegen kou vatten in acht nemen. Hij overleed aan substiactie inrit. Men meldt uit Zonnemaire aon de N. R. Ct. Ten einde aan de reeds spoedig ontstane behoeften aan werk te voldoen, gaf de kerkvoogdij alhier am een der pach ters van eenen ruim drie Hectaren groote kerkeweide verlof om die weide te laten omspitten en al/.oo tot bouwland te maken. Reeds den vorigen winter was voor een klein gedeelte met het scheuren dier weide begonnen, dat nu onder behoorlijk toezicht verder wordt voortgezet. Ook de bereiding van vlas geeft aan verscheidenen werk, docli niet zooveel o( zoo langen tijd als wensehe- |ijk zou zijn. Eergisteren en gisteren was het kermis bij Seinpost. Tientallen Scheve- ningers, tot zelfs mannen die al beginnen ie grijzen, amuseerden zich kostelijk met de prikslee; in vele jaren had men zoo niet van liet sneeuwvermaak genoten. En de Scheveningers zijn liefhebbers van sleedje rijden; de meesten hebben eene prik- ot bakslee in eigendom. Maar niets is bestendig van duur. De politie achtte zich verp icht dezen namiddag de gladde b lan met tand te laten bestrooien, omdat in den voorn iddag enkele voorbijgangers en toeschouwers van de beenen waren gereden; een hunner, een oud apothekers bediende van dr. v. d. M., werd zelfs zeer ernstig aan het hoofd verwond in Lajè Ruimzicht ingedragen. Men zal nu trach ten ergens anders het vermaak te hervat ten, maar niet licht zal men eene zoo geschikte p'ek vinden als bij Seinpost voor liet wel onschuldige, maar toch wat ge vaarlijke vermaak. Gedurende het jaar 1887 zijn van liet eiland Tessol 155 personen als landver huizers naar Noord-Amerika vertrokken. Te Stevensweert is Woensdag de land bouwer J. v. V., tengevolge van eenen vul van den huoizuldcr, plotseling overleden. Men mellt aan de IV. R. C.Voor eenigen tijd is in onderscheiden bladen medegedeeld, dat een gezelschap, bestaande uit '13 personen, zich begeven heeft naar Praetoria in de Transvaalsche republiek. Tot aanmoediging voor zoovelen, die hier vruchteloos naar eenen werkkring zoeken, welke een goed bestaan oplevert, kan de mededeeling strekken, dat, op één na, die echter ook spoedig eene plaatsing zal kunnen erlangen, allen, twee dagen na hunne aan komst, op zeer voordeelige voorwaarden eene betrekking vonden, juist zooals zij die wenschten. Dr. Gratema heeft naar aanleiding van de niet genoemde beschuldiging, door den minister van oorlog in een der joi.gste kamerzittingen tegen hem ingebracht, aan Z.Ex. schriftelijk gevraagd, onder getuigen hem deze beschuldiging te zeggen. Als getuigen koos dr G. uit de kamerleden Gleichman, Rooseboom. v. Kerkwijk en Schimmelpenninck. v. d. Oye. De minister heeft hem geantwoord, dat hij dairtoe ge zind is, mits dr. G. schriftelijk belove, dat hij. niet openbaar spreken ol schreven zal, over wat Z.Exc. van plan was te zeggen. Daarop heelt dr. G. geantwoord, dat hij op zulke voorwaarden niet van het voorstel wilde gebruik maken; dat het hem spijt, dat daardoor op de hem betreffende zware «feiten» geen licht vullen kan; en dat hij deze briefwisseling zoude openbaar maken. De politie te Delft heeft op de week markt aldaar eene zakkenrolster op heeter daad betrapt. Reeds enkele malen had dit sluwe meisje aan enkele vrouwen de beurs weten te ontfutselen. In een gezin te Utrecht waren de ouders uitgegaan, twee kinderen een van 4 jaar, en een nog kleiner alleen achter latende. Het vierjarige meisje schijnt een lucifersdoosje te hebben genomen en de lucifers te hebben aangestoken. Althans er ontstond brand. De buren kwamen op het angstgesclirei der kinderen aansnellen en zagen dat het bedje in brand stond. De kleederen van het kleinste kind hadden reeds vlam gevat. Dank zij de spoedige hulp werd de brand gebluscht. Het kind bekwam lichte brandwonden. In de gemeente Uliugeradeel is een zoontje van een landbouwer ongelukkig a in zijn eind gekomen. Hij was in de schuur, toen daar een groote hoevtelneid hooi van boven uit bet vak boven op hem viel. Het kind raakte bedolven, en eer rnen het hooi verwijderen kon, was hij gestikt. De lSjarige dochter eener te Oldeboorn wonende familie, studeerde te Amsterdam Op 13 Nov. jl. is zij spoorloos uit die stad t erd werien. Zij leed in den laatsten tijd aan overspan ning. De ongelukkige vader zoekt nog steeds vergeefs naar eenige aanwijzing of ophelde ring van haar raadselachtig verdwijnen en looit eene belooning van 1500 uit aan dengene, die hem zijn kind levend terug brengt. Velen beschouwen het werpen van sneeuwballen tegen voorbijgangers als een oud en geoorloofd vermaak. Dit is ech ter niet het geval. De politie waarschuwt uitdrukkelijk, dat werpen van voorbijgangers met sneeuwballen als straatschenderij straf baar is gesteld in art. 424 van h«t Straf wetboek, met een boete van ten hoogste 15 gulden of vervangende hechtenis van 3 dagen en, in geval van herhaling, met zwaarder strat. De burgemeester der gemeente Bier vliet ontving dezer dagen eenen brief uit Brussel ven den navolgenden inhoud lieer Burgemeester Ik heb vernomen dat Nederland in het jaar 1888 de 500e jaargetijden van Beukels- zoon zal vieren De nakomelingen zijn de lieden van de familie Roels tot Brugge en de familie Valekenaere tot Brussel. Na groetenisse». Behalve aan kapitein Stasse is ook aan de bemanning van de Z eelandia, namens den koning der Belgen een eereblijk overhandigd, bestaande in een som van 1500, wegens beloonde dienstvaardigheid jegens de bemanning van een Belgische vischsloep. Uit Nijmegen schrijft men Zij die zich door de voorgespiegelde hooge loonen hebben laten verleiden om in Duitsch- land aan het Noord-Oostzeekanaal te gaan werken, zijn deerlijk bedrogen geworden. Een dier lieden toch verhaalt liet volgende «Toen wij op de plaats onzer bestemming waren aangekomen, werd ons een maal voorgezet, bestaande uit halfgare ongekookte aardappelen, wat de ons toegezegde vrije voeding moest verbeelden. Als slaapplaats werd ons eene keet aangewezen, waarin de wind vrijen toegang had, zoodat wij, al hadden wij ook 5 dekens gehad, tocli nog, naar alle waarschijnlijkheid, bevroren zouden zijn. Hierover ontstond natuurlijk groo te ontevredenheid. Toen werd ons fl.80 loon per dag, zonder voeding, toegezegd, doch wij vertrouwden de zaak niet, en besloten liever naar Holland terug te keeren. Som migen, die nog geld hadden, vertrokken per spoor, docli de meesten moesten den afstand van Hamburg naar hier, zijnde naar gissing 120 uur gaans, te voet afleggen. Die tocht geleek wel eenigszins op den te rugtocht van Napoleon's leger uit Rusland. Om brood bedelend, nachtverblijf houdende in schuren, hooibergen enz. gingen wij voort, al ons gereedschap onder weg te gelde makende, om eer.igszins in de nooddruft te voorzien. Velen onzer zakten onderweg van uitputting ineen, doch werden door hunne makkers gedragen, daar zij anders van koude zouden omgekomen zijn.» Wanneer men zulke schandalen hoort, moet men tot de slotsom komen, dat de z. g. agentschappen, veelal kasteleins en dergelijke personen, uit laag winstbejag vele arme werkloozen in hun verderf hebben laten loopen. N. R. C. Een oud-lid van een der rederijkers kamers te Waalwijk ontving dezer dagen het volgende briefje: Dierbare vriendt, hebt u soms nog rollen van de rederijkers, dan wees zoo goedt en geef hem of haar wat meden en zegt wat ze koste rnoete ik zal ze u betalenwij hebben hier in Gemert ook een rederijkers kamer opgericht en nu zou u mij veel piasier mee doen als u mij dien verkoopen zou. Ook van dat gestoole kind met die poppekob. Gegroet U vrindt. De zooioog Nausen, conservator van liet museum fe Bergen in Noorwegen, is voornemens om op sneeuwschoenen eenen onderzoekingstocht dwars door Groenland te maken en heeft over dit plan proffessor Nordenskjöld reeds geraadpleegd. De expeditie zou de reis beginnen bij Kaap Dan aan de Oostkust en trachten over het ijs binnenslands de Diskogolf en de Westkust te bereiken. De af te leggen afstand bedraagt ruim 90 geographische mijlen. Twee Laplanders en een Noor zouden Nausen vergezellen. Tot het me !evoeren van de noo lige levensmid delen zal gebruik gemaakt woiden van lichte sleden. Nauzen is van oordeel, dat de moei lijkheden en gevaren het grootst zullen zijn in de nabijheid der kusten. Op de hoogvlakte van het binnenland (1500 M. boven den zeespiegel) hoopt hij vaste sneeuw te vinden. De kosten der reis schat hij op 5000 kronen. Men meldt ons uit Brussel Gisteren moigen heeft hier in de vleesch- hal een gasontploffing plaats gehad. Verschei dene personen werden gevaarlijk verwond drie zijn aan de gevolgen oveileden. Tusschen Guisnarconco en Navolg- rande heeft een botsing tusschen twee spoortreinen plaats gehad, waarbij 20 per sonen gedood en 36 gekwetst worden. De rivieren in Spanje beginnen onrust barend te wassen. De gemeenschap tusschen de hoofdstad Madrid en andere plaatsen is verboden. Te Rochest r in den staat New-York heeft de? er dagen een vreeselijk ongeluk plaats gegrepen. Een onderaardsche buis van ongeveer twee mijlen lengte, die diende om een gasfabriek van nafta te voorzien, kreeg een groot lek, waardoor omstreeks 4000 emmers brandende olie een weg vonden. De nafta veroorzaakte in haren loop tal van ontploffingen, die groote verwoestingen aan richtten. Het plaveisel der straten werd op verscheiden punten uiteengeslagen. Een paar molens geraakti n in brand en werden ge heel vernield. Een gebouw van vier ver diepingen werd door de kracht eener Ontploffing opgenomen en in het vuur geslingerd. Hierbij kwamen vijf personen om het leven, terwijl vele anderen deerlijk werden verminkt. Met groot moeite slaagde men er in den naphta-brand te blusschen. De aangerichte schade wordt op een half millioexi dollars beraamd. Een dolle hond heeft te Saint - GermuSö een man gedood. Twee vrienden gingen naar huis, toen zij eenklaps een grooten hond zagen aankomen. Het dier liegt regelrecht op den een, Poulet genaamd, aan, springt hem naar de keel, werpt hem ter aarde en begint hem letterlijk liet gelaat te ver-linden. De vriend had geen ander wapen dan een schoen, waarmede hij het dier op den kop sloeg, dat echter zijn prooi niet losliet. Eerst een kwartier later sloeg het wilde dier op de vlucht. Poulet verkeerde in deer- niswaardigen toestand. De rechterwang was geheel weg, een oog puilde uit het hoofd en zijn lippen waren met een enkelen knauw weggerukt. De ongelukkige werd onmiddellijk naar Pasteur vervoerd, maar onderweg reeds gaf hij den geest. De bond is den volgenden dag gedood en toen bleek, dat hij dol was* Bij de behandeling van de zaak Ratazzi te Parijs verklaarde de advocaat, dat mme Ratazzi. als agent van Wilson, verscheidene personen had doen decoreeren voor geld en hij gaf een lijst van hun namen. Een hun ner was door haar bij Wilson gebracht Deze vroeg hoeveel abonnementen hij ge nomen had op den «Moniteur de 1' Ex position de 4889», 100», was het antwoord. «Voeg er een nul bij en dan zullen we zien,» zeide Wilson. De man werd gede coreerd. Ook las de advocaat een aantal voor Wilson zeer verzwarende brieven voor en vroeg vrijspraak van zijn cliënte, zoolang de hoofdschuldige ongestraft werd gelaten. Uitspraak later. De kleine Geertrui komt haar pop terugvragen bij den winkelier, die ze ge repareerd heeft. De man haalt zijn geheele magazijn overhoop, maar kan de p.,p niet vinden. «Ik heb ze toch een nummer gegeven!» mompelt hij. Geertrui, in angst over haar lieveling, volgt met de oogen al de bewegingen van den koopman. Eindelijk zegt ze beschroomd «Mijr.lieer, ze heet Anna.» Er was te Dover een manifestatie van liberalen georganiseerd ter eere van Gladstone. Bij liet Dover Priory Station werden sneeuw ballen geworpen op het i ijtuig waarin Glad stone stapte, en een vijandige demonstratie werd beproefd, zegt de «Daily News», maar deze werd spoedig gesmoord door een uit barsting van toejuichingen. De ex-premier hield te Dover een redevoering die 1 uur en 25 m. duurde; hij zag er goed uit en zijn stem klonk krachtig. In zijn redevoering sprak hij de hoop uit, dat Engeland zich niet zou laten betrekken in eenigen F.uropee- sciien twist, tenzij de eer, de plicht en de belangen van Engeland dat vorderden. Wat den vrijhandel aangaat, meende hij dat de liberalen in deze zaak niet op de Regeering konden vertrouwen, maar op de massa van het volk moesten steunen. Van Ierland spre kend, ontkende hij dat het aan de liberalen te wijten was, dat Ierland zooveel tijd van het Parlement had gekostde minderheid was machteloos gemaakt door de Regeering en zoo men in de volgende zitting denzelfden weg insloeg zoude uitslag nog slechter zjjn'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2