CHRIST ELI JK- NIEUWSBL AD HISTORISCH YOOR ZEELAND. 1888. No. 40. Dinsdag 3 Januari. Tweede Jaargang. Den Lezer Heil! „Gods besten zegen." VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. Dhuy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: Waarschuwing. elren MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkole nommers-0,026 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. A In deze drie eenvoudige woorden vatten wij alle wenschen saam, die wij in uw belang koesteren, getrouwe lezersHetzij gij ons blad dadelijk ter hand neemt, als de post het brengt of het ter loops inziet als de gele gener tijd aanbreekt; of knort op uwen medelezer, die het u zoo laat brengt; hetzij gij ons blad veracht, of bestrijdt, of er schijnbaar geen notitie van neemt, wij wenschen u allen heil Heil en zegen in het nieuwe jaar! Wij brengen u in de achterstaande advertentie den groet van een aan tal bekende of onbekende vrienden, die naar wij vertrouwen allen met onzen wensch instemmen. Wij ziin elkander grootendeels onbekend. Toch zijt gij onze vrien den. Onze vrienden, voor zoover wij éénzelfde geloof deelachtig wer den. Onze vrienden ook, waar wij voor éénzelfde beginsel strijd voeren. Ja zelfs onze vrienden nog, waar wij, bij het uiteenloopen der gevoelens omtrent kerkelijke en maatschappe lijke gebeurtenissen, een iegelijk op zijn standpunt, toch niets minder bedoelen dan de eere des Heeren Waar in het afgeloopen jaar tegen deze hoogste bedoeling gezondigd werd een iegelijk beproeve zicb- zelvendaar schenke vrijmachtige Genade volkomen vergiffenis. Dankbaar voor veler waardeering van onzen geringen arbeid, vragen wij ook voor dit nieuwe jaar uwe belangstelling, uwe vriendelijke on dersteuning, waar het kan uwe te rechtwijzing waar bet moet. Klaagt gij dat wij degelijker had den kunnen zijn. Dat wij niet scherp genoeg aanliepen op het beginsel nzer partij. Dat wij te traag, of misschien te voortvarend waren. Ons antwoord luidtDe omstandigheden zijn niet altijd dezelfde. Niets komt op eens tot stand. Een goed stuurman moet laveeren, zoo tegenwind hem belet rechtstreeks op het doel af te varen. Het eenige christelijk-historische blad in Zeeland moet roeien met de riemen, die het heeften toch in kracht toenemen. Die kracht geeft de Heer aan wie zich zwak weet. Hij gebruikt daartoe vaak menschen als werktuigen. Waarde lezerswij wenschen dit jaar op den ingeslagen weg voort te gaan. Wilt gij ook dan weer naar ons luisteren, het zal ons allen goed zijn. Ieder jaar toch brengt ons nader aan het doel, waartoe wij op aarde zijn. Nader ook aan het einde. Wanneer zal het zijn Niemand die het weet. Niemand die niet instemt met de sombere waarheid van Bildads klacht«Want wij zijn van gisteren en weten niet; dewijl onze dagen op de aarde eene schaduw zijn.» (Job 8 9). En daarom gewerkt terwijl het dag is. De nacht komt, waarin nie mand werken k a n. Wij hopen elkander in dit jaar dikwijls te ontmoeten dikwijls hopen wij goed nieuws van uw bedrijf te vernemen of over te vertellen. God spare U. En moest het zijn, dat wij in dit jaar, gelijk dit zoo vaak in het oude geschiedde, het overlijden van een der uwen, of misschien wel van u zeiven moesten mededeeleudat dan de vermelding er uiet bij behoeve te ontbreken, dat het einde vrede en zaligheid was. Wij willen u niet lang ophouden. Wij zetten onzen stoel op zijn plaats en scheiden van u met een hand druk. Mogelijk als wij heengegaan zijn, dat gij uwe vrienden nog wel bewegen kunt, de Zeeuw ook eens een avondje te vragen Er wordt in de laatste jaren door sommige leiders der staatkundige verkiezingen schrik barend gelogen. De liberale pers, de groote met de kleine, beijvert zich, door verdacht- makend geschrijf en door groote woorden haren kwijnenden invloed te behouden. Leefde het liberalisme vroeger uit zjjn beginsel, thans nu de tijden veranderden en de hekken verhangen werden, is het, in stede van met zijn tijd mede te gaan, een schrede achterwaarts geweken naar de erve der oude, eerbare, deftig-godsdienstige conservatieven. Conservatieven. Dat zijn de mannen, die gaarne behouden wat zij hebben, wijl zij er wel bij varenterwijl het feit dat anderen ook leven moeten en toch niet zoo gelukkig zijn als zij, hen koud noch heet maakt. De tijd, dat men in gezelschappen uit gelachen wordt, omdat men bidt of belijdt, is zoo goed als voorbij, wijl thans zelfs het liberalisme vroom, kerksch en kerkelijk is geworden. Wel spreekt zijne leer van «vele rijken en o, zoovele edelen» en van de kinderkens voor wie «deze dingen verborgen zijn ge houden, terwij! zij den verstandigen zijn geopenbaard, «doch zoo nauw behoeft men het met dit anti-christelijk christendom niet te nemen. De vroomheid van het liberalisme voegt zich naar de zeden der «verstande- loozen», die het aan zich wenscht te ver binden. Nu staatswetten niet helpen om het volk den mond te stoppen, ja zelfs het zwaard niet meer, nu m; et de godsdienst dienst doen. Wij zijn immers de vrome volzinnen niet vergeten, die men in 1886 drukken liet om de Walchersche boeren „voor den libera- list Buteux in te nemen. Ja wat nog erger is. Omstreeks dien tijd verscheen in Atjeh een manifest aan de door de Nederlanders schandelijk bena deelde en uitgemoorde bevolking, aan de moedige strijders voor een rechtvaardige zaak, aan de Aljehneezen, in welk manifest een beroep gedaan werd op hun godsdien stig gevoel en geweten; en hun aangezegd, dat hun God, hun Allah 1 hen zeker bezoe ken zou, als zij nog langer tegen hun wet tige overheid, tegen Nederland bleven krijg voeren 1 En toen kort daarna een Mahomedaan- sche moskee op Atjeh gesticht werd, wijdde het liberalistische Opperbestuur dien tempel aan der Atjehneezen Allah, met geen an dere bedoeling dan zijn wensch te verkrij gen en niet om vroom te willen zijn. De vroomheid van zulk liberalisme is door en door onwaar. Zij straft zich zelve. Toch dienen wij de nieuwe kiezers nu reeds te waarschuwen tegen het gevaar, dat ons van dien kant dreigt. De «liberale» partij heeft bij de komende vf kieziagen niets te winnen. Haar invloed mindert met den dag. Haar kuch doet aan ecne ongeneeselijke kwaal denken. Hare laatste verjongingskuur, na de smadelijke uitwerping van haren dokter Kappeyne is mislukt, toen zij, meenende de mannen van Heldt zoet te krijgen, Heldt in hare bijzondere gunst opnam. Thans is zij tot aftakelen gedoemd, 't Is met haar als met wijlen hare oudere zus ter, de conservatieve, die insgelijks na een langdurige kwijning kort geleden ten grave is gedaald. Het is historisch bewijsbaar, dat eene partij, die door gebrek aan beginsel, geen nieuwe levende leden in zich opneemt, bij het wegsterven der oude vrienden, voor wié geen nieuwe in de plaats komen, uitsterven moet. Dit voelt de liberale partij ook wel. Haar oud Program zond zij dezer dagen de wereld in, zonder eenige aanvulling, dan dat de kiezers zeiven huune stembriefjes moeten invullen. Aan wegneming van zooveel onrecht op schoolgebied en wat, betreft de meervoudige districten (Amsterdam mag 9 leden kiezen en Middelburg maar één) heeft zij ook thans niet gedacht. Is het wonder dat ook in Zeeland de radicalen zich van haar afwenden 1 En dit nu doet de liberale pers verre van gerust zijn. Reeds gaf het Joodsche Han delsblad den toon aan. De Israëlitische redactie (let eens wel op, lezerbetreurt het, dat liet plan om in de groote steden desnoods met radicalen saam te werken, tot rijpheid kwam op het KerstfeestEn dan waarschuwt zij de kiezers tegen die «goddelooze» radicalen en «atheïsten», een beroep doende op «de gemoedelijke katho lieke en anti-revolutionaire kiezers.» Helaas, de comedie begint reeds. Wantvergeet nietlezersdiezelfde «vrome» waarschuwers vingen nog in 1886 atheïsten als Heldt en v. Houten, met ge moedelijke mannen als Buteux te Middelburg, onder éénen hoed. Zou dit waar, zou dit waardig zijn Ook wij betreuren de, ofschoon eerlijke godsïienstloosheid der radicalen. Hun taal is soms stuitend, weerzinwek kend. Doch gelijk de heilige apostel in den heiden eerde wat in hem kennelijk en van God geopenbaard was, zoo ook aanvaar den wij dankbaar den schat van rechts gevoel en plichtbesef dier mannen en hunne strijdvaardigheid om ons te verlossen van liberalistiselie stelsels, als bijvoorbeeld de benadeeling van het christelijk onderwijs ten voordeele van het openbare. Over dit standpunt later. 2 Jan. '88. De opbrengst der Nieuwjaarscollecte te Terneuzen beloopt ditmaal f597.75; daar van wordt nu wekelijks aan behoeftige weduwen en personen, die door ouderdom of anderszins verhinderd zijn in eigen on derhoud te voorzien, uitdeelingen gedaan. Verleden jaar was het bedrag f606. Benoemd tot secretaris bij den ge neeskundigen raad voor Zeeland dr. J. P. Berdenis van Berlekora te Middelburg. Aangaande de samenkomst teWissen- kerke tot oprichting eener antirevolutionaire kiesvereeniging in Noord Beveland kan nog gemeld worden, dat den heer J. W. Vader, oud-notaris en oud-lid der provinciale staten het eere-voorzitterschap is aangeboden, doch dat hijmet het oog op zijn hoogen leeftijd daar voor heeft bedankt. Z.Ed. is als gewoon lid toegetreden. Als alle vorige jaren was ook het verschenen jaar 1887 het sterfjaar van bekende, geachte, verdienstelijke, groote Nederlanders. Van enkelen kan getuigd worden, dat zij in hun Heiland, in Chris tus ontslapen zijn, namelijk de oud-kamer leden Jhr. J. L. de Jonge en mr. J. W. Getken; en het kamerlid baron v. Was- senaer v. Catwijck. Wij noemen nog enkele andere bekende namen: Mr. A. J. Duijmaer v. Twist oud-gouver neur generaal van Ned. Indië. Mr. Roest v. Limburg oud-minister. Mr. P. Blussé, oud-minister en lid der Tweede Kamer. Mr. C. J. Pické lid der Eerste Kamer. Mr. J. L. de Bruijn Lops, lid, en mr. L. Oldenhuis Gratema, oudrlid der Tweede Kamer. Dr. H. J. Ranke, hoogleeraar. Dr. Ramaer, inspecteur der krankzinnigen gestichten. De generaal-majoors Pel en Queijsen. Generaal Smits, commandant van het kon. mil. invalidenhuis. E. Douwes Dekker (Multatuli) Mej. Elize Hasebroek (schrijfster). Mevr. De Bronovo, directrice vau liet Diakonessenhuis te 's Hage. Van de vele buLenlandsche bekenden noe men we slechtsVice admiraal Jaureguibery, Katkoff.' Alfred Krupp de kan#nnenkoning. Mevr. Goldschmidt, geb. Jenny Lind, Zweedsche zangeres. «Bij den aanvang van het jaar 1888 wenschen ondergeteekenden hunnen ge- achten begunstigers en vrienden Gods bes ten zegen toe.» Wij onderschrijven van harte deze adver tentie, voorkomende in het nummer van lieden. Wij letten daarbij op de aangehaalde woorden, die wij boven dat schrijven plaatsen. Gods besten zegen. Het wil wat zeggen, dien zegen toe te wenschen, te begeeren, te bezitten Gods besten zegen.» Niet dus dezegen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1