V 10,16 i 8,45,11 Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken MO po Gemengde Berichten. Burgerlijke Stand. Goes. Geb. PieterMachiel z. v. J. .T. Brusket en G. Dirkse Elisabeth Sophia d. v. J. Wolf en A. C. Jacobs. Jan z. v. P. C. Visser en J. C. Legerstee. Marktberichten. Overzicht van Verkoopingen. •ng ran ebt |den rrite it de [aaf- sgen den leze der van laar den zij» jzer brdig lit, in lit op "ider- roote '/ezen rden, was. een men Ihool- om van jlellen raad tullen van Ir wel doen nog 139 |N, BOO- de prima LGORT. kerke. Ijnrg en| 3,30f Irbij aan l'egd- {eersluis lurg. 6 30, 8, 3. 10.15. De regenbak school (dorp) verhuurd aau M. Seheele voor f3,per jaar. Idem school (dam) aan W, Dekker voor f13, Het stukje grond achter de secretarie is niet verhuurd, om reden men, met het oog op de treurige geschiedenis iedereen bekend, men sou willen het gemeentehuis te laten bewonen, en de eventueele bewoners het bewuste stukje grond zeer te stade komt. Men zou liefst tot bewoners kiezen, gehuwde lieden zonder kinderen, die het raadhuis schoonhouden tegen vergoeding van vrije woning n. 1. de keuken beneden en 2 kamertjes boven, een en ander is echter nog geen definitief besluit, doch in beginsel zijn alle leden op één na, er voor. Ook wordt in overweging genomen of het niet wenschelijk ware, een brandkast aan te schalie», na eenige discussie wordt daartoe besloten Bij de gewone rondvraag vraagt dhr. Lemson of het Burg. Armbest. niet in de gewone vergaderzaal zou mogen vergaderen waarop de voorzitter antwoordt dat er van zijn zijde geen bezwaren tegen zijn, doch het toch wenschelijk was dat genoemd bestuur in het aangrenzende gedeelte van de raadzaal hare vergaderingen hield en indien daar een of ander niet voldoende bleek, toch in die leemte zal voorzien worden. De heer Sauer vraagt of de tegenwoordige sehoanmaaksters van 't raadhuis, op eens ontslag gegeven zal worden. Ware dit de bedoeling, spr. zou het niet zeer billijk vindenwat de heer Sinke beaamt. Echter is zulks niet de bedoeling. De voorzitter vermoedt dat eer men met genoemde plannen op orde is, het wel dicht bij Mei zal wezen en men derhalve in tijds .an kennis geven. De voorzitter sluit hierop de vergadering. Beroepen te Kralingen ds. D. J. Karres te Bruinisse. Bedankt voor Uitwijk en Den Hoorn door W. C. O. A. Wierts van Coehoorn te Nieuweikerk. Axel. Woensdagavond werd ds. Wolf te Tolen bevestigd bij de Ned. Ger. gemeente (doleerende) door den consulent ds. Klaar hamer van Middelburg naar aanleiding van Joh. 21 176. Den lsten Januari 's morgens te 9 uren zal ds. Wolf zijn intreerede houden. Het kiescollegieder Ned. Herv. kerk alhier heeft tot ouderlingen benoemd de heerenJ. Deurloo, J. A. Van Vlierden en G. Van der Have; en tot diakenen de heeren Ch. Quist. C. Quist en C. J. Kuyper. Boone. De socialist Cohen die wegens smaad van den koning tot */2 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, is in hooger beroep ge gaan; doch hij kwam van een nog slechter reis te huis; het gerechtshof te 's-Hnge heeft namelijk een jaar gevangenisstraf tegen hem geëiseht. Woensdag is te Middelburg gevan- kelijk in het huis van bewaring binnenge bracht P. v. B. 30 jaar. zonder beroep geb. en wonende te Meerdonck (België), ver dacht van diefstal van kippen in den nacht van 24 op 25 December j. 1. I Gisteren morgen is naar de strafge vangenis voor vrouwen te Gorinchem over gebracht, tot het ondergaan van de haar opgelegde gevangenisstraf ran vijftien jaren, n v. d. P. huisvrouw van C. d. V., laatst woonachtig te Heiukenszand. en Zat. 12° 2,50 oes. Een der lijders aan trichinose, gevolge van het gebruik van rauw arkensvleesch is gisteren aan deze ziekte «weken. Er zullen drie dubbele villa's gebouwd orden, voor rekening van de maatschappij ;n gronden, op het Duin te Vlissingen. i I zullen in het aanstaand seizoen gereed oeten zijn en geplaatst worden aan de ndzijde van het Grand-Hotel, s HeerArendskerke. Woensdagavond gaf 1 Üangvereeniging Crescendo alhier eene g Roering in liet sch olgebouw, die door ta'rijk publiek werd bijgewoondde Zangstukken die goed werden uitgevoerd, gorden luide toegejuicht. Ook de voordrachten n ernst en luim die in de pauze werden gedaan, vonden algemeenen bijval. Bij het egjn werd de zungvereeniging verrast door l/v ^er Zangvereeniging Tot Nut en "Spanning van Nieuw- en St. Joosland le.°P verzoek naafloop van het programma emge stukken ten beste gaf. De leden en begunstigers van Crescendo bleven na afloop nog eenigen tijd genoeglijk bij elkaar. Men schrijft ons uit Helnkenszaud Als een bewijs dat kippen, van goede kwaliteit en bij goede verzorging, aardig wat kunnen opbrengen dient, dat bij L. Timmerman alhier, 10 kippen tusschen Kerstmis 86 en Kerstmis 87, het groot aantal van 1601 eieren hebben gelegd. Dus gemiddeld 160 eiëren van iedere kip. lerseke. Wie Donderdagavond op de bovenzaal bij den heer Harthoorn tegenwoor dig is geweest, heeft zich kunnen overtuigen, dat er bij 't volk van lerseke een mede lijdend hart schuilt, wanneer ze geroepen worden der armen nood to lenigen. De zangvereeniging «Oefening en Uitspanning» gaf ten voordeele van den arme een twaalftal zangnummers ten beste. De zaal was overvol. Hier waren 't niet alleen liberalen, neen liberalen en antirevolutionairen reikten hier elkaar de hand en offerden hunne gaven op 't zelfde altaar der liefde. De op brengst zal gevoegd worden bij de Nieuwjaars collecte. lerseke. Dinsdag juist op den middag kwam het paard van dhr. 8. alhier midden door t dorp hollen. Verscheidene kinderen vermaakten zich met sleetje rijden en 't mag inderdaad een wonder heeten, dat nie mand door 't hollende dier werd omverge worpen. De heer M. M. hield 't paard, door 't zwaaien met eene mand stil. Te Rilland-Bath had iemand het ongeluk, toen hij in een tuin een pistool wilde afschieten, de dienstbode C. K. in den hals en de beide armen te treffen. De toe stand van de getroffene is gunstig. - In het jachtveld van baron E. Terwange te Antwerpen, gelegen onder de gemeenten Krabbendijke, lerseke en Kruiningen, z(jn door de onbezoldigde rijksveldwachters A. Koeman en C: Van Wijk te Krabbendijke, in het afgeloopen jaar meer dan veertig stuks schadelijk gedierte, voornamelijk bun zings, wezels en otters, gevangen. Naar men verneemt hebben de onder handelingen, die door eenige heeren zijn gevoerd, betreffende ke voortzetting van den Vlissingschen havendienst er toe geleid dat het stoombootje «Mika» naar Vlissingen wordt overgebracht en daarmede voorloopig de dienst zal worden uitgeoefend, te be ginnen met 1 Jan. Mislukt deze poging, dan zullen naar de M. C. verneemt; twee nieuwe vaartuigjes gebouwd worden, een voor havendienst en een voor sleepdienst. Het schapen vervoer van Vlissingen naar Londen, per stoomboot Minerva zal in het begin van Januari worden hervat. De maatschappij Zeeland denkt er aan de reserve-stoomboot Aurora, de oudste boot der maatschappij, ondershands te ver- koopen. Te 's Heer Arendskerke heeft een vrouw het ongeluk gehad, terwijl zij een stuk vleesch op een blok wierp, waarop men vleesch hakte, met den vinger onder den bijl te raken. Toen zij kort daarop met haren gewonden vinger de wasch deed, begon haar hand ernstig op te zwellen. Men schrijft ons uit Tolen Het was Maandag jl. voor de jongedoch- tersvereeniging van deze plaats een genoeg lijke dag. .Door milde gaven uit de gemeente gesteund, had ze een heel jaar op hare wekelijksche vergaderingen gearbeid om aan de armen kleedingstukken te kunnen uitreiken. Op den tweeden Kerstdag nu werden de goederen voor de begunstigers ten toon gesteld en daarna door de dank bare armen afgehaald. Wie ook maar eenigszins met de armoede in onze gemeente bekend is, zal dit werk der Christelijke liefde waardeeren en gaarne zijnen bijstand aan genoemde vereeniging schenken. Al de leden van den gtmeenteraad te Hoensbroek hebben hun ontslag genomen, Oneenigheid met den burgemeester leidde er toe. In de nabijheid van Utrecht zijn op verschillende plaatsen eerst een man, en daarna een jongen die er zich te vroeg op waagden, door het ijs gezakt en verdronken. Men zij gewaarschuwd Uit Amsterdam meldt men ons Donderdag middag 11. werden enkele waaghalzen voor hunne roekeloosheid gestraft. Op een ijsbaan achter het «Rijksmuseum» reed ook een dame, vergezeld van een heer. Steeds verder en verder ging het, tot«krak, krak daar brak het ijs, en beiden lagen in het water. Eenige menschen, waaronder ook een weesjongen, wilden onvoorzichtig genoeg, ofschoon edel hulp bieden, maar zagen eveneens het ijs onder hunne voeten wegbreken. Weldra lagen zes personen mét den dood te worstelen. Door middel van een dreg werden alle zes opgehaald. Bij vijf mocht het vrij spoedig gelukken, de levensgeesten op te wekken, doch de dame ligt zeer, zeer bedenkelijk. Ook te Aijinegen kostte het ijsvermaak aan iemand h.t leven. Woensdagavond vermaakton zich op den bekenden Linden- berg een aantal personen, om metijssleden in vliegende vaart over de ijsvlakte de zeer sterke helling af te glijen. Zekere V. had een roeiboot tot slede ingericht, waarin hij met andere personen gezeten was. Onder de vaart viel hij er uit, raakte er onder, wei d een heel eind meegesleurd en eindelijk zoo goed als dood tegen een der naaste huizen geslingerd. Te 's Gravenkage is een kind uit een slede gevallen, zij brak een arm. TeZutfen viel een heer uit de arrestee en werd be wusteloos en aan het hoofd gewond opge nomen. Velen beschouwen het werpen van sneeuwballen tegen voorbijgangers als een oud en geoorloofd vermaak. Dit is ech ter niet het geval. De politie waarschuwt uitdrukkelijk, dat werpen van voorbijgangers met sneeuwballen als straatschenderij straf baar is gesteld in art. 424 van bet Straf wetboek, met een boete van ten hoogste 15 gulden of vervangende hechtenis van 3 dagen en, in geval van herhaling, met zwaarder straf. In den loop der vorige week overleed te Tjerkgaast (Freen landbouwer, die om zijn rijkdom en zonderlinge eenvoudigheid nog al van zich liet spreken. Men verhaalt dat «Sietse Gerbens» (onder dien naam was hij in den omtrek algemeen bekend) belangrijke sommen op verschillende plaatsen had uitgezet. Bij zijn dood vond men op zijn borst een sleutel, die moest dienen tot opening van een houten kistje, dat door hem nog nooit geopend was en veel geld zou moeten bevatten. Zijn aanzienlijk ver mogen komt hoofdzakelijk ten bate van twee verre bloedverwanten. Als een bewijs dat de smokkelhandel te Roozendnal nog al op groote schaal ge dreven wordt, dient dat aldaar gisteren in het midden der plaats een volle kar met zout is aangehouden, die geheel ongedekt vervoerd werd. Te Haarlem is een vrouw voor de derde maal bevallen van tweelingen. De eersten zijn overleden, doch de vier overige kinderen verkeeren in blakenden welstand. Daar de machinist te laat remde is te Dordrecht een trein aan het station te ver doorgeloopen. l'e locomotief werd staande gehouden door den muur van het station. Van den schok sloeg de kolenwagen omver. Door de oplettendheid van den machi nist eener reserve-locomotief, die om de tramlijn HeereveenGorredijk vrij van sneeuw te maken eergisterenmorgen te 4 uren de lijn opreed, is een muzikant, De Jong, van een wissen dood gered. Deze had zich in beschonken toestand op de rails te slapen gelegd. De machinist werd hem bijtijds gewaar, remde en maakte den man wakker. De toestand van den Duitschen kroon prins blijft dezelfde, dat wil zeggen bevredigend. In de telegrammen uit New-Tork wordt bevestigd dat het groote houtvlot uiteengespat is gevonden. Het Berl. Tagébl. vertelt het volgende van den Duitschen kroonprins. In het jaar 1863 bezocht deze het kadetten-hospitaal te Berlijn en vond onder de zieken een jongen kadet, die blijkens het bordje boven zijn ledikant, ongesteld was tengevolge van nicotine-vergiftiging, door het overmatig sigaren rooken. Oogenschijnlijk onverschillig informeert de kroonprins waar de ouders van het jonge mensch wonen, neemt den patient nog eens goed op en zet dan zijne wandeling voort. Het voorval scheen geen vsrdere gevolgen te zullen hebben. De knaap was spoedig hersteld en op den Kerstavond van 1863 vinden wij den jeugdigen krijgsman in volle wapenrusting in de huiskamer zijner moeder gezeten, en dampende als een Turk. De lichten aan den kerstboom waren reeds uitgedoofd, zijn beide jongere broertjes waren al een uur naar bed, toen zoo laat nog een pakje werd binnen gebracht. Het was voor den kadet. Het pakje werd opengebroken en bleek te bevatten een reusachtige sigaar. Maar zoo groot en zoo hard als een veld- granaat en zoo zwaar als een kommiesbrood! Zonderling merk! Aha, nu was bij er achter. Het was een surprise en daar kwam te voorschijneen zuigflesch met toebehooren, gevuld met echte onvervalschte koemelk. Een papiertje was op de flesch vastge. kleefd en et n welbekende hand had daarop geschreven: «Wel moge het je bekomen 1 Frederik Wilhelm.» Alzoo de kroonprins was de afzender van het pakje? En die spot gold hem, den ouden ervaren kadet en toekomstigen vaan drig van zijne majesteit? Hij wierp zijn Havana in een hoek en zocht in den slaap vergetelheid voor den smaad die hem was aangedaan Zeven jaren waren sedert verloopen. De tijden waren ernstig. Het was kort na den slag bij Wörth. De kroonprins rijdt even loor zonsondergang, door de voorposten, met de onafscheidelijke pijp in den mond. Daar ziet hij een knap, jong officier. Hjj herkende hem terstond. «Wel, mijn waarde», zegt do kroonprins schertsend, «het merk van 1863 hebt ge zeker nog niet geprobeerd Nu, wees niet boos meer. Ik heb thans een beteren leverancier. Hier proef deze eens», en hij neemt een pakje sigaren uit den zadeltasch, dat hij den officier overreikt. AFLOOP VERKOOPINGEN ENZ. Goes. Het werk, aanbesteed op den 17en dezer door den heer S. de Meulemeester, het bouwen van een huis in de Wijn gaardstraat, is door ZEd. gegund aan de hh. M. D. Dekker te Goes en L. v. Verre te Kruiningen, laagste inschrijvers f14430 en f14222. Heden (Vrijdag) werd te Kruiningen ten overstaan van Not. Prins namens er ven C. Fransen en C. Weststrate publiek geveild lo een Hoefje en erf op Sandee 1480 c. A. Kooper P. Oosthoek voor f 750.' 2o een perceel Tuingrond „het Plantsoen', groot 610 c. A. aan J. Hameling voor f 85 De overige perceelen, zijnde bouwland, ter gezamenlijke grootte van 255 Aren in massa aan J. Fransen voor f 399. Van 29 -- 30 Dec. '87. MIDDELBURG. Bevallen M. Bujjs geb. Barentsen d. G. Geertse geb. Klopmeijer d. J. Bruber geb. van de Vrede d. Overleden C. S. Geilman 4 m. d. A. F. Schmilt 25 j. z. M. T. Hertog 84 j. d. F. Kerkhoven 4. j. d. J. G. Melker 16 j. d. Van 28 30 Dec. 1887. OverledenP. A. Rijkaard, 51 j., wedr. eerst van J. Kouwer, daarna van P. Torbijn, thans gehuwd met J. Wijers. GOES, 27 December 1887. De handel in Granen was zeer beperkt en door de gladheid der wegen was de aanvoer zeer kleinIn de prijzen was geen verande ring. Oude Tarwe f a f Nieuwe Tarwe f 6,50 a f 6,70. Rogge f 4,70 a f 5.00. Win ter Gerst f 4,80 a f 5,00. Zomer Gerst f 4,40 a f 4,50. Haver f 2,60 a f 2,70. Bruine Boonen f 9,60 a 9,75. Paardenboonen f 5,20 a f5,40. Koolzaad f a Groene Erwten f5.60 a f7,00. Boter f0,62s a f 0,70. Eieren f 1,35af 1,40. Vlissingen, 30 Dec. 1887. Boter f 1,35 a f 1,30 per Kilo. Eieren f6,00 per 100 stuks. Middelburg 29 Dec. 1887v Tengevolge de gladheid der wegen waren aanvoer en handel zeer onbeteekenend, en bleven de prijzen onveranderd. Versche Boter f 1,20 a f 1,30 per Kilo. Eieren 6,00 per 100 stuks. KRUININGEN, 29 December '87. Tarwe f6,25 a f6.80. Rogge f4,50 d f 4,80. W. Gerst 4,75 a f 5,00; Z. Gerst f4,30 a f4,60. Haver f2,— a f3,00. Erw ten f 5,75 a f7,— Boonen f0,a f0, W. Koolzaad f - af Z. Koolzaad f—a f— Woensdag 4 Januari. Kolijnsplaat, I uur, in „de Patrijs", door Not. Huvers 1 kapitale Hofstee met Gebou wen en tiendvrije Bouw- en Weilanden, 16,6540 H. Verhuutd aan wed. S. M. de Regt. Yeere, aan den straatweg door Not. Ver hulst 10 uur, aan het hofsteedje van wijlen wed. Buijs2 baatgevende Melkkoeien, 1 Varken, 4 Kippen en 1 Haan, 1 Karret, Hooi, Stroo, Mangels, Zet-aardappelen, Kruiwagens, Ladders, Handgereedschap, Erwtrijs, Mest, Mandenwerk, Emmers, Roomtonnen, Meel- kist, Tafels, Stoelen, Spiegels, Kabinet, Tafel kastje, Bedden met toebehooren, enz. Ellewontsdijk, door Not. v. d. Kloes, 11 uur aan het sterfhuis van dhr. de Groot: Meube len, ook Koper-, Blik-, Tin- en Ijzerwerk en gemaakt Goud en Zilver. Noordgomve, 10 uur, bij de Vlieger, door Not. de ClercqHakhout. Donderdag 5 Januari. Scherpeulsse, 6 uur, door Not. Wagtho, voor

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 3