'f LIJNKOEKEN. Ruim Voorhanden Dienst op de ester-Schelde. De Crediet-Vereeniging, Huis te huren, BOUW- en WEILANDEN, fiüime "voorraad: Wed B. Fabery de Jonge, bij B. Janse, Goes. TE TO OP Olmen Mutsaards en Kliefhout, VAN SANTEN. Middelburg. Te koop gevraagd Plafteboonen, Gerst, Maïs, Kippe-Tarwe, en Rijstineel. Roode en Witte Anijs Cognac,Madera,Siroop van Pons, Rum enz. enz. Poe derchocolaad Koekjes Chocolaad Nieuwe Pruimen 15 ct. per 5 ons. Pruimedanten 30 ct. per 5 ons. Vijgen 12 ct. per 5 ons. Kerk- en Schoolnieui D E C E M B E R. Rechtszaken Gemengde Berichten. Ruim zestig soorten Dat is 133 miljoen, 94 duizend, en 594 i gulden en 33'/2 cent. De inkomsten zullen, zoo de minister zich niet vergist, f 116,021,686,bedragen Dat is 116 miljoen, 21 duizend en 686 gulden. Zo idat de uilgaven in 1888 ver moedelijk f 17,072.908,335 meer zullen zijn dan de inkomsten. Dus ruim zeventien miljoen gulden meer uitgegeven, dan er inkomt. Voorwaar een heele som 1 30 Dec. 1887. Het Leo-Comité te Middelburg ver zond gisteren het volgende telegram A Sa Saintelé I'ape Leo Xlll Rome. Trés Saint Père 1 prosterné en esprit a vos pieds, notre Leo-comité vous otlYe ses voeux les plus sii.cères a 1' occasion de votre jubilé demiséculaire sacerdotal et vous supplie humblement votre benediction pour la paroisse St. Pierre a Middelbourg. D. J. MES, President. De vertaling is als volgt Aan Zijne Heiligheid Paus Leo XIII Rome. Zeer Heilige VaderIn den geest aan uwe voeten tieergebogen, biedt ons Leo- comité u zijne oprechtste wenschen ter gelegenheid van uw gouden priester-feest en smeekt u nederig om uwen zegen voor de kerk van St. Petrus te Middelburg. De heer C. L. de Meulemeester, oes terhandelaar en lid der proiineiale staten van N. Brabant te Bergen op Zoom, heeft in een fraai, daartoe opzettelijk vervaardigd vat aan Z. H. Paus Leo een duizendtal van de grootste Zeeuwsche oesters verzonden met een begeleidend schrijven in het Fransch. De liberale kiesvereeniging te Veere zal zich met 1 Maart losmaken van de Middelburgsche vereeniging Eendracht maakt macht. Pogingen zullen aangewend worden om in \ereeniging met de gemeenten Gapinge en Vrouwepolder een nieuwe af- deeling te vormen. Een voorloopig bestuur is aangewezen, namelijk de hh. G. P. Wijn malen (burgemeester), J. A. Geldop en Dekker. Jongstleden Woensdag had te Wissen- kerke eene vergadering plaats van anti revolutionaire kiezers. Op die vergadering werd besloten over te gaan tot de oprichting eener afdeeling «Noordbeveland» van de centrale kiesvereeniging «Voor Nederland en Oranje» te Goes. Het bestuur bestaat uit de heeren C. D. van Noppen, gemeente ontvanger te Wissenkerke, voorzitter. C. J. Huvers, notaris te Kolijnsplaat, secretaris en C. Schuilwerve, ontvanger van polders te Kortgene, penningmeester. Verder werden in te bevragen bij A. DOMINICUS, Wemcldmge- AGENTSCHAP TE MIDDELBURG. (Kantoor Z.zijde van den Dam, G 28.) Neemt gelden aan a deposito, 't zij in eens, 't zij in gedeelten opvorderbaar, tegen vergoeding van rente, bedragende thans 2 pet. Neemt aanvragen tot Crediet-verleening in ontvangst van f 1500 tot f 00.000. De agent DE KAN TER. Keurig zoet Goed 40, Kaakjes en Bollen 50. Boter Janhagel, 45, Spoor- en Thee banket, Bitterkoekjes 63, Bruidsuikers 50. 'Alles per vijf ons, Men vergelijke bij deze prijzen ook de kwaliteit. Hel Gebak is steeds versch. Ook heb ik alle pondszakken weer met éen BON voorzien. Aanbevelend, het bestuur gekozen de heeren Jan Janse Kz. te Kolijnsplaat en Abr. Abrahamse te Kamperland. Veere. Donderdagavond werd er in de Christ, school alhier eene vergadering ge houden ten einde eene anti-revolutionaire kiesvereeniging op te richten. Aanvankelijk traden 17 personen als leden toe, die, na een reglement vastgesteld te hebben, tot bestuursleden kozen de heeren J. Van der Kleijn (voorz.); C. Lankester vice-voorz.) C. Steketee (seer.); A. P. Wouters (penn.) en W. de Buck. Op het eiland Tolen is onder de liberalen altijd veel politiek leven geweest. Dat het er niet op verminderd is, blijkt uit het feit dat gisteren in een kiezersver gadering re St. Maartensdt„k. tot de op richting eener kiesvereeniging 100 personon tegenwoordig waren. De kiesvereeniging is opgericht voor de eilanden Tolen en St. Philipsland, onder den naam van Alge meen Belang. Do vereeniging telt reeds 60 leden. In het bestuur werden gekozen de burgemeester N. Polderman te St. Maartensdijk, voorzitterde burgemeester P. Daane van Stapele van Poortvliet en de Notaris W. F. J. Waghto te Tolen. Dus twee burgemeesters. Ambtenaren der gemeenteburgervadersonpartijdige mannen; zijn op Tolen de leiders der verkiezingen 't Mag eerlijk schijnen, kiesch is het niet. Onze vrienden in Tolen zijn thans ge waarschuwd. Van de burgemeesters-bemoei ingen bij verkiezingen hoorden wij reeds meer. Ook op Walcheren. Het liberalisme wordt op die wijze op de been gehouden, ten koste van de waar digheid van het ambt Donderdag 1. 1. vergaderden in de Chr. Ger. kerk te Kruiningen een veertigtal personen, teneinde van gedachten te wisse len, over het oprichten eener anti-revoluti onaire kiesvereeniging. Nadat ds. Lampen met een gebed de vergadering geopend had zette hij het doel dezer samenkomst nader uiteen, hij wees er op dat nude regtering aan velen het reel t gegeven heeft om te mogen kiezen zij van dit recht ook eeu goed gebruik dienen te maken. Daarna ging men over tot het kiezen van een bestuur. Tot president werd gekozen ds. G. Lam pen, tot vice-president, dhr. WVisscher, lot 1ste secretaris, dhr. J. Wondergem M/. tot 2de Secretaris dhr. J. M. Deurwaarder, en tot penningmeester dhr. J. Blok Dz. Nadat vele voorstellen omtrent het kiezen van een naam gedaan waren bleek dat de leden dien van «Nederland en Oranje» de meest geschikte vonden. Hiermede waren de werkzaamheden dezer vergadering afge- loopen. Na het zingen van het laatste vers van psalm 72 sloot ds. Lampen met dank zegging de vergadering. termijnen ot in annuïteiten. Voorwaarden en inlichtingen te bekomen bij den heer H. J. E. GERLACH te Mid- Men denkt er in den Ilaag ernstig over, den heer Roëll lid der eerste kamer, candidaat te stellen voor de in dat district te vervullen derde plaats als lid der tweede kamer. delburg. Op een plaats waar in den laatsten tijd twee vleeschhouwers zijn gestorven bestaat gelegenheid op kans van bestaan om een ingericht voor VLEESCH- en SPEKSLA GERIJ. Adres met franco brieven onder motto Huis aan den boekh. F. P. D'HUY, te Middelburg. van goede kwaliteit. Opgave van prijs en lasten [franco ingewacht onder letter A. aan het bureau van dit Blad te Goes. bij A. MEEL'WSE, Oostkerk, Middelburg. Waarde. De collecte ten behoeve der Nieuwjaarsbedeeling heeft alhier opgebracht de som van f 149,85. Rilland-Batk De collecte der Nieuwjaars-Com missie heeft f 327,40 opgebracht. Het vorige jaar brachtdeze collecte 1419,50 op Aangezien de commissie van verschillende zijden tegen stand ondervonden heeft, zal zij tegen het volgende jaar haar ontslag nemen. Hrinkenszand. De collecte voor de Nieuw- jaarsbedeeling aan de huizen der ingezete ïen gehoudeu heeft f 238,50 opgebracht. Ierseke. De Commissie, tot wering van Nieuwjaar wenschen langs de huizen, heeft bij hare collecte de aanzienlijke som van f427.75 opgezameld. De vergaderzaal der tweede kamer, die thans 97 zetels bevat, zal met drie tijdelijke zitplaatsen worden uitgebreid, zul lende aan de kamer van honderd de ver dere beslissing over de inrichting worden overgelaten. De Kerstfeestviering van de kinderen der Zondagschool te Kolijnsplaat hadji. Dins dag plaats in het kerkgebouw der Nederd. Herv. Gemeente aldaar. Een prachtige kerstboom, rijk versierd en verlicht, prijkte in vollen glans. Door ds. Meloen, en de heeren Barentsen en Huvers werden de kinderen op echt kinderlijke wijze toege sproken. Er waren ongeveer 180 kinderen bijeen, terwijl het aantal personen dat de feestviering bijwoonde meer dan 360 bedroeg. De kinderen werden getracteerd en wel voldaan keerden allen huiswaarts. Te Utrecht is Zaterdag overleden de heer P. A. Exel, vroeger hoofdonderwijzer aan de christelijke school te Zierikzee, in den ouderdom van 61 jaar. De overledene was een ijverig en begaafd opvoeder, die te Zie rikzee voor velen ten zegen was. Na tal van jaren aan het hoofd der openbare school gestaan te hebben, eer=t te Well, en daarna te Veen, dreef hem zijne overtuiging naar het christelijk onderwijs, dat hij tot het einde zijns levens liefhad. Ierseke. Gemeenteraadsvergadering op Donderdag 29 Dec. '87 n.m. 6 uur. Alle leden zijn tegenwoordig. Voorzitter de heer burgemeester. De notulen worden goed gekeurd. De voorzitter doet mededeeling der ingekomen stukken, welke voor kennis geving worden aangenomen. De schoolopziener heeft het aangebouwde gedeelte der school bezocht en in orde bevonden, hetwelk nu voor gebruik gereed is; de vereischte stukken worden opgezonden naar Gedeputeerde Staten, van waar dan ook 30% van de kosten worden ingewacht. n LANGEVORSTSTRAAT, C 130. ZIJN VOORHANDEN Roode cn W itteBessemvijn, Roode Wijn van af 60 ets. per flesch en hooger, van af 50 ets. per flesch en hooger, van 16, 20 en 25 cent per ons, van af 3 eents en hooger. Alles puike qualiteit en concurreerende prijzen. De heer Jan Schipper heeft mededeeling gedaan dat hij zijn benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt. Daarna komt in behandeling het opzicht over telegraafkantoor na 31 Dec. '87. De correspondentie met den heer Hannink was van den volgenden uitslag, dat genoemde heer geneigd is op dezelfde voorwaarden het opzicht te willen blijven waarnemen, namelijk tegen f300 's jaars, alzoo voor I elke maand arbeid V12 gedeelte pl.m. 2 pet. I In rondvraag gebracht zijnde, nemen alle leden daarmee genoegen. Mededeeling van een antwoord van den Minister op een schrijven van de gemeente hetwelk bevat dat van af 1 Oct. jl. tot de oplevering van /t nieuwe post- en telegraaf kantoor als huur zal gegeven worden tegen f250. Ontvangen een schrijven van den Arrondissements-schoolopziener waarin deze onder 't oog brengt, de uitbreiding der scholen derhalve ook vermeerdering van personeel. B. en W, hebben onderling daar gedachtenwisseling over gehad, die nu den raad wordt medegedeeld. Naar hunne meening zou het beter zijn een onderwijzeres dan wel een onderwijzer aan te stellen, om reden er tegenwoordig zeer gebrekkig onderwijs gegeven wordt, in de nuttige handwerken, doch men stuit op een moeielijkheidde te benoemen onder wijzeres, is ten behoeve van de vergroote school op het dorp, doch dan zou 't wezen of de school (dam) verongelijkt zou worden, als op de school (dorp) een onderwijzeres was. Men is echter van meening, daarin een zeer gunstige werking te zien, als men de onderwijzeres op de gewone dagschool uren in de school (dorp) liet arbeiden, om des avonds van 57 uur leerlingen van beide scholen in de gelegenheid te stellen onderwijs te ontvangen, hetwelk de raad zeer gevoeglijk voorkomt. Sollicitanten zullen worden opgeroepen op een jaarwedde van f 500. De heer Sauer vindt het echter wel wat hoog, en zou liever oproepingen doen tegen f 450, men kon dan later altijd nog tot verhooging overgaan. De voorzitter is ecliter van meening dat een salaris van f500 niet te hoog is voor iemand die ahijd verbonden is, en eiken dag boven de gewone schooluren, toch nog twee uren werken moet. Bovendien komt het salaris van Juffrouw Eckhard daarin ten goede, zijnde f 260, dewelke dan met 1 April haar ontslag zou worden gegeven. In rondvraag gebracht, zijnde, wordt met 4 tegen 3 stemmen besloten sollitcsanten op te roepen tegen f500. De voorzitter deelt mede den afioop van de aanbesteding van schoonhouden der scholen en aanleggen der kachels en verhuring der regenbakken. School (dorp) aangenomen door Jan Zuid- weg voor f45. School (dam) door A. Paauwe voor f39 per jaar. De regenbak school (dorp) verh M. Scheele voor f 3,per jaar. Idem school (dam) aan W. voor f13, Het stukje grond achter de is niet verhuurd, om reden men, oog op de treurige geschiedenis bekend, men zou wil'.en het gem te laten bewonen, en de eventueele het bewuste stukje grond zeer komt. Men zou liefst tot bewoners gehuwde lieden zonder kinderen, raadhuis schoonhouden tegen ve van vrije woning n. 1. de keuken en 2 kamertjes boven, een en echter nog geen definitief besluit, beginsel zijn alle leden op één na, Ook wordt in overweging genomen ol wenschelijk ware, een brandkast schalie», na eenige discussie wordt besloten Bij de gewone rondvraag vraa, Lemson of het Burg. Armbest. nii gewone vergaderzaal zou mogen verg waarop de voorzitter antwoordt da zijn zijde geen bezwaren tegen zij het toch wenschelijk was dat bestuur in het aangrenzende gede de raadzaal hare vergaderingen 1 indien daar een of ander niet v bleek, toch in die leemte zal voorzien De heer Sauer vraagt of de tegen schoonmaaksters van 't raadhuis, ontslag gegeven zal worden. Ware bedoeling, spr. zou het niet zeeij vindenwat de heer Sinke Echter is zulks niet de bedoe voorzitter vermoedt dat eer m genoemde plannen op orde is, het bij Mei zal wezen en men derhalv an kennis geven. De voorzitter sluit hierop de verg Beroepen te Kralingen ds. D. J. K Bruinisse. Bedankt voor Uitwijk en Den door W. C. G. A. Wierts van C te Nieuweikerk. Axel. Woensdagavond werd ds te Tolen bevestigd bij de Ned. Ger. g( (doleerende) door den consulent ds. hamer van Middelburg naar aanleid Joh. 21 176. Den lsten Januari '3 morgens te zal ds. Wolf zijn intreerede houden Het kiescollegieder Nel. Hei alhier heeft tot ouderlingen benoe heerenJ. Deurloo, J. A. Va» 1 en G. Van der Have; en tot diake heeren Ch. Quist C. Quist en C. J. 1 Boone. MAïS, GERST, ROGGE, ERWTEN, BOO- NEN, ZEMELEN, enz. enz.alsmede prima TARWEMEEL, 1« soort BLOEM en GORT. Zeer lage prijzen. Bij Corns, de REGT. Molenaar te Koudekerke. Stoombnrgcdicnst tusselien Middelburg Vlissingen. v. Middelburg: vm. 6.20-}-, 8,— 9,15+, 10, 11.—f, midd. 12.—, nm. 1,40-1-,2,30, 3,30f, 5,—, 6.30f8,—. «Vlissingen: vin. 8.,-j-,9,10,-j-,11. m .12.—+,nm. 1.—,2.30+, 3,30, 4,30+ 6,—, 7,30f,9,-. De -f- duiden de reizen aan waarbij aan de Abeele en Souburg wordt aangelegd' NB. Alle booten leggen aan de Keersluis aan. Stoomtram VlissingenMiddelburg. Vertrekuren Van Vlissingen Rem. 5, Zeilm. 6 30, 8, 9.30, 11, 12.30 2, 3,30, 5. 6.30 8. 10.15. Van Middelburg 5 30, 7.15, 8,45, 10,16 1145, 1,15, 2,45, 4.15, 5,45, 7,15 8,45,11 \fQt MK.T f<pt, flinke I De socialist Cohen die wegens II van den koning tot jaar gevange. werd veroordeeld, is in hooger bero ^gaan; doch hij kwam van een nog s reis te huis; het gerechtshof te keeft namelijk een jaar gevangenisstraj bem geëischt. Woensdag is te Middelburg kebjjk in het huis van bewaring bin bracht P. v. B. 30 jaar. zonder beroi en wonende te Meerdonck (België dacht van diefstal van kippen in dei van 24 op 25 December j. 1. I Gisteren morgen is naar de s vangenis voor vrouwen te Gorincken gebracht, tot het ondergaan van di jopgelegde gevangenisstraf ran vyftier v. d. P. huisvrouw van C. d. V. voonachtig te Heiukcnszand. Goes. Een der lijders aan trie n gevolge van het gebruik van irkensvleesch is gisteren aan deze Jsweken. 1 Er zullen drie dubbele villa's ge [orden, voor rekening van de maatsi ltn gronden, op het Duin te Vlis ,4l zullen in het aanstaand seizoen loeten zijn en geplaatst worden a lidzijde van het Grand-Hotel. voorhanden bi H benoodigd, uit den boerenstand, niet beneden de 20 jaar, bekwaam voor al'e huiswerk. Adres boekh. D'HUY, Mid del burg. DE PRIJS VAN Bastiaans Koraalboek, der Ev. Gezangen is niet f 1,50 maar f 1,25 en franco p. p. f 1,35. K. LE COINTRE. O. N. Boekh. M i d d e 1 b u r g. D A G E L IJ K S. Van Vlissingen naar Breskens, Breskens naar Vlissingen, Vertrek van Vlósingen n. Borsele, Borsele n. Ter-Neuzen, Ter-Neuzen n. Hoedekenskerke Hoedekenskerke n. Ter Neuzen, Ter-Neuzen n. Borsele, Borsele n. Vlissingen, m. u. m. u. m. u. m. u. m. vm 11m 6,8,— 10- 6,30 8,30 10 30 Zondag. Maandag, Dinsdag, Dond. en Vrijd. 7,30 2,20 7,50 2,40 6,— 10,30 door 10,50 12,30 1.— 3,45 4,15 jiuiazijde 1's Hoerj it v«) Zangvt a g'ifvoering ,4 Hen bil rij -^angstukk 's HeerArendskerke. Woensdagavo. Zangvereeniging Crescendo alhieij Woensd. en Zat. 7,30 2,20 7,50 2,40 10,30 11,- 6,— 12,30 door 12,50 6 in het sch olgebouw, die talrijk publiek werci bijgewoon Zogstukken die goed werden uitgi werden luide toegejuicht. Ook de voordr in ernst en luim die in de pauze ij fedaun, vonden algemeenen bijval. 1 egin werd de zangvereeniging verra: de komst der Zangvereeniging Tot A Uitspanning van Nieuw- en St. Jc die op verzoek na afloop van het progr eenige stukken ten beste gaf. De lec

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2