CHRIST ELI J K- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. 1887. No. 39. Zaterdag 31 December Tweede Jaargang VERSCHIJNT elren MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. G. M. Klemkerk, te Goes EN F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIENs Politieke Praatjes. Gemengde Berichten. Overzicht van Verkoopingen. HE EIIW, Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enksle nommers-0,025 UITGAVE VAN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Overgenomen uit de Oranievaam.) Jan. Bonjour, Willem. We komen weer eens een uurtje over de politiek redenteren, en ik hoop datje ons nu eene explicatie van een en ander zult kunnen geven, opdat Dirk. Jan, je moet me niet kwalijk nemen, maar als je van die stadhuiswoorden spreekt, dan ga ik weer naar huis. Ik ben God dank een Hollander, en ik wil wél in de taal, die me moeder mij leerde, over de staatkunde pratenmaar ik bedank er voor dat met menschen te doen, die zoo hoog van zich denken, dat zij fransche woorden gebruiken, 't Is eene schande! Is onze taal niet rijk genoeg om die fransche mesjeus na te praten Willem. Bedaar maar Dirk; Jan deed dat, geloof ik, om u te plagen. Dirk. Dat kan wel zoo zijn; maar ik blijf er byhet komt voor ons burgerlui niet te pas om de krantentaal na te praten. Jan heeft ook al zjjn geleerdheid op een dorpsschool moeten op doen even als ik. Nu, lach er maar niet om. Want 't is een groot gebrek in deze dagen dat in alles de Franschen worden nageaapt. In de mode, in de taal, waarin al niet? Alles bluf en ijdelheid Jan. Nu, Dirk, neem het maar zoo hoog niet op. 'tWas maar eene aardigheid, en ik beloof je dat ik als een goed anti revolutionair geen enkel stadhuiswoord me»" zal gebruiken. var 'k. Dat is goed. Je spreekt daar em veroordeeld, is in hooger JbèY6ep"$4-° gaan; doch hij kwam van een nog slechter reis te huis; het gerechtshof te 's-Hage heeft namelijk een jaar gevangenisstraf tegen (hem geëischt. Woensdag is te Middelburg gevan kelijk in het huis van bewaring binnenge bracht P. v. B. 30 jaar. zonder beroep geb. en wonende te Meerdonck (België), ver dacht van diefstal van kippen in den nacht van 24 op 25 December j. 1. Gisteren morgen is naar de strafge vangenis voor vrouwen te Gorincliein over gebracht, tot het ondergaan van de haar pgelegde gevangenisstraf ran vijftien jaren, v. d. P. huisvrouw van C. d. V., laatst oonachtig te Heinkcnszand. Goes. Een der lijders aan trichinose, ten gevolge van het gebruik van rauw varkensvleesch is gisteren aan deze ziekte tbezweken. j - Er zullen drie dubbele villa's gebouwd Worden, voor rekening van de maatschappij pran gronden, op het Duin te Vlissingcn. rZ(j zullen in het aanstaand seizoen gereed I moeten zÏÏn en geplaatst worden aan de jBidzijde van het Grand-Hotel. 's HeerArendskevke. Woensdagavond gaf v$p Zangvereeniging Crescendo alhier eene 1 gditvoering in het sch olgebouw, die door i, teen talrijk publiek werd bijgewoondde zangstukken die goed werden uitgevoerd, werden luide toegejuicht. Ook de voordrachten in ernst en luim die in de pauze werden gedaan, vonden algemeenen bijval. Bij het begin werd de zangvereeniging verrast door de komst der Zangvereeniging Tot Nut en Uitspanning van Nieuw- en St. Joosland die op verzoek na afloop van het programma eenige stukken ten beste gaf. De leden en Willem. Dat denk je; maar ik betwijfel, het. Alt een kerkelijk menseh oordeel je over zaken, die niet met de Kerk maar met den Staat in betrekking staan. Ant woord me nu eens op deze vraagkan je eischen, dat zij, die ons regeeren, gerefor meerd zijn Dirk. Ik zou het wel willen maar ik weet het dat het niet kan. Jan. Wat redeneer je dan over gere formeerd 1 Willem. Stil, Janik begrijp Dirk wel. Maar hy vergeet, dat we als burger van den Staat te zorgen hebben voor de be langen van ons Vaderlandt$i dat we daarbij onze kerkelijke denkbeelden tot op zekere hoogte op zij moeten schuiven. Groen deed dat ook, en Kuyper eveneens. Of zou je niet meenen, dat Groen niet gere formeerd was? Dirk. Dat kan wel zijnmaar ik meen toch ook gehoord te hebben, dat hij, ik geloof in 1869, alleen met Keuchenius stond en dat hij met al die zoogenaamde vrien den brak. Willem. Dat is zoomaar dat liep niet over gereformeerd of niet-gereformeerd. Er was toen sprake van conservatief en anti revolutionair. Groen was door en door gereformeerd maar als hij als staatsman sprak of schreef, kwam hij ook op voor de rechten van die christenen, die op kerkelijk gebied het niet met hem eens waren. De strijd van Groen was tegen het ongeloof gericht, tegen de denkbeelden, die doQr-deJFcaruschfc.reYoU1#.'0 het ongeluk gehad, terwijl zij een stuk vleesch op een blok wierp, waarop men vleesch hakte, met den vinger onder den bijl te raken. Toen zij kort daarop met haren gewonden vinger de wasch deed, begon haar hand ernstig op te zwellen. Men schrijft ons uit Tolen Het was Maandag jl. voor de jongedoch- tersvereeniging van deze plaats een genoeg lijke dag. .Door milde gaven uit de gemeente gesteund, had ze een heel jaar op hare wekelijksche vergaderingen gearbeid om aan de armen kleedingstukken te kunnen uitreiken. Op den tweeden Kerstdag nu werden de goederen voor de begunstigers ten toon gesteld en daarna door de dank bare armen afgehaald. Wie ook maar eenigszins met de armoede in onze gemeente bekend is, zal dit werk der Christelijke liefde waardeeren en gaarne zijnen bijstand aan genoemde vereeniging schenken. Al de leden van den gtmeenteraad te Hoensbroek hebben hun ontslag genomen, Oneenigheid met den burgemeester leidde er toe. In de nabijheid van Utrecht zijn op verschillende plaatsen eerst een man, en daarna een jongen die er zich te vroeg op waagden, door het ijs gezakt en verdronken. Men zij gewaarschuwd! Uit Amsterdam meldt men onsDonderdag middag 11. werden enkele waaghalzen voor hunne roekeloosheid gestraft. Op een ijsbaan achter het «Rijksmuseum» reed ook een dame, vergezeld van een heer. Steeds verder en verder ging het, tot«krak, krak 1» daar brak het ijs, en beiden lagen in het water. Eenige menschen, waaronder ook een weesjongen, wilden - onvoorzichtig genoeg, ofschoon edel hulp bieden, maar zagen eveneens het ijs onder hunne voeten wegbreken. Weldra lagen we zien dat tal van Roomschen, ongeloovigen joden, enz. onze medeburgers zijn. Maar wanneer we onder die medeburgers nog menschen aantreffen, die, al zijn ze ook niet gereformeerd, eerbied hebben voor Gods Woord, die in Christus hun Zaligmaker en Borg erkennen, is het dan zoo .verkeerd om met hen saam te werkenniet natnurlijk op kerkelijk, maar op staatkundig gebied? Dirk. Ja, maar ze bezien toch enkele dingen anders dan wy. W illem. In de kerk, ja. Maar in den Staat zijn er toch vele dingen, waarover zij en wij precies hetzelfde denken. B. v. de school, de verdediging van het land, de In dische zaken, de zorg der regeering voor den werkman, de Zondagsrust, de souvereiniteit Gods. Jan. Och, Willem, doe maar geen moeite meer. 't Is zoo klaar als de dag. Maar er zijn geen erger dooven, dat weet je, dan die niet hooren willen. En wat Dirk aangaat, laat die zijn Vriend voor Oud en Jong en zijn Niuewsbode maar lezen. Er is toch geen doen aan. Zelfs Kuyper, Lohman, Keuchenius en alle andere mannen, die van de politieke dingen verstand hebben, zouden het hem niet aan zijn verstand kunnen bren gen. 'tls ook te begrijpen, dat iemand, die nooit geen Standaard leest, meer verstand heeft van de politiek, dan wij, sukkels, die dat wel doen 1 Dirk. Denk je nu Jan. dat je me met zulke groote woorden zult overtuigen Je moet me niet kwalijk nemen maar ik praat Jirtvfrtw TTïrt jnnir naar Jong, van een wissen dood gered. Deze had zich in beschonken toestand op de rails te slapen gelegd. De machinist werd hem bijtijds gewaar, remde en maakte den man wakker. De toestand van den Duitschen kroon prins blijft dezelfde, dat wil zeggen bevredigend. In de telegrammen uit New-York wordt bevestigd dat het groote houtvlot uiteengespat is gevonden. Het Berl. Tagebl. vertelt het volgende van den Duitschen kroonprins. In het jaar 1863 bezocht deze het kadetten-hospitaal te Berlijn en vond onder de zieken een jongen kadet, die blijkens het bordje boven zijn ledikant, ongesteld was tengevolge van nicotine-vergiftiging, door het overmatig sigaren rooken. Oogenschijnlijk onverschillig informeert de kroonprins waar de ouders van het jonge mensch wonen, neemt den patient nog eens goed op en zet dan zijne wandeling voort. Het voorval scheen geen vvrdere gevolgen te zullen hebben. De knaap was spoedig hersteld en op den Kerstavond van 1863 vinden wij den jeugdigen krijgsman in volle wapenrusting in de huiskamer zijner moeder gezeten, en dampende als een Turk. De lichten aan den kerstboom waren reeds uitgedoofd, zijn beide jongere broertjes waren al een uur naar bed, toen zoo laat nog een pakje werd binnen gebracht. Het was voor den kadet. Het pakje werd opengebroken en bleek te bevatten een reusachtige sigaar. Maar zoo groot en zoo hard als een veld- granaat en zoo zwaar als een kommiesbrood! Zonderling merk! Aha, nu was hij er achter. Het was een surprise en daar kwam te voorschijneen zuigflesch met toebehooren, gevuld met echte onvervalschte koemelk. Een papiertje was op de flesch vastge. hij zegt, maar van achteren blijkt, dat hy er geen sikkepitje meer van weet. Jan. Ik zeg dat ik het gelezen heb. Het is een prachtig boek, erg geleerdmaar ik heb er niet alles van onthouden. Willem. Zoo! Het Program is evenwel geen boek. Je verwart het Program met het boek, dat Dr. Kuyper daarover heeft geschreven. Het wil eigenlijk niets anders zeggen dan eene blootlegging van beginse len. De beginselen van onze party op staatkundig gebied zijn in 21 artikelen uit gedrukt; evenals de beginselen van de gereformeerden j in onze belijdenis zijn weer gegeven. Het Program is dus eigenlijk eene belijdenis van staatkundige denkbeelden. Dirk. Komaan nu nog fraaier. Dus je zou onze dierbare belijdenis óók Pro gram kunnen noemen? Jan. Wel zeker; waarom niet? Willem. Neen vriendenonze gerefor- meerie belijdenis kan nimmer den naam hebben van Program. Daarvoor moet ze ons te heilig zijn. Program be teekent ook heel iets anders dan belijdenis. Het Pro gram, waarvan we hier spreken, is wel eene belijdenis, maar het geeft tevens op hoe en wat onze partij te verrichten heeft. Het is niet enkel een getuigenis, maar het bevat eene opsomming van de werkzaam heden, die voor onze mannen in de Kamers te doen vallen. Jan. Nu begrijp ik het. We spreken dan ook van een Program b. v. by eene tentoonstelling. ter l™8eet> a f 4,50. Haver f 2,60 a f 2,70. Bruine Boonen f 9,60 a 9,75. Paardenboonen f 5,20 a f5,40. Koolzaad f a Groene Erwten f 5.60 a f 7,00. Boter f0,625 a f 0,70. Eieren f 1,35af 1,40. Vlissingen, 30 Dec. 1887. Boter f 1,35 a f 1,30 per Kilo. Eieren f6,00 per 100 stuks. Middelburg 29 Dec. 1887., Tengevolge de gladheid der wegen waren aanvoer en handel zeer onbeteekenend, en bleven de prijzen onveranderd. Yersche Boter f 1,20 a f 1,30 per Kilo. Eieren 6,00 per 100 stuks. KRUININGEN, 29 December '87. Tarwe f6,25 a f6.80. Rogge f4,50 a f4,80. W. Gerst 4,75 a f5,00; Z. Gerst f4,30 a f4,60. Haver f2,a f3,00. Erw ten f5,75 a f7,— Boonen f0,a f0, W. Koolzaad f - af Z. Koolzaad f—a f— Woensdag 4 Januari. Kolijnsplaat, I uur, in „de Patrijs", door Kot. Hu vers 1 kapitale Hofstee met Gebou wen en tiendvrye Bouw- en Weilanden, 16,6540 H. Verhuutd aan wed. S. M. de Regt. Ycere, aan den straatweg door Kot. Ver hulst 10 uur, aan het hofsteedje van wfjien wed. Buijs: 2 baatgevende Melkkoeien, 1 Varken, 4 Kippen en 1 Haan, 1 Karret, Hooi, Stroo, Mangels, Zet-aardappelen, Kruiwagens, Ladders, Handgereedschap, Erwtrys, Mest, Mandenwerk, Emmers, Roomtonnen, Meel- kist, Tafels, Stoelen, Spiegels, Kabinet, Tafel kastje, Bedden met toebehooren, enz. I.llcvvoutsdijk, door Not. v. d. Kloes, 11 uur aan het sterfhuis van dhr. de GrootMeube len, ook Koper-, Blik-, Tin- en Ijzerwerk en gemaakt Goud en Zilver. Noordgomve, 10 uur, bij de Vlieger, door Not. de ClercqHakhout. Donderdag 5 Januari. Scherpenisse, 6 uur, door Not. Wagtho, voor

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1