De Goescke Boot f Hull r kachel kolen, Gebrs. GOOTE, BAZAR C .6, GO ES. I 4stemmig Koraalboek, versch Rundvleesch LABSSBUSG, J. AARNOUTSE. ALMANAKKEN, De Goesche Stoomtjalk Rechtszaken. Landbouw, enz. TE KOOP: de Lincoln-Shire Beer, TE KOCTPT Olmen Mutsaards en Kliefhout, Uit de hand te Pachten: Gemengde G. M. Klemkerk, a 1 cent per stuk. M. GUEEP. Uit de hand te koop: Timmermans-affaire een flink BURGERWOONHUIS, Roode- en Witte Bessenwijn, diverse Likeuren, Siroop van Punch, Cognac, Hum, Catz Klixer, Polak's Levens Klixer, Van Hasselts Morgendrank Roode Winkel Goes. Nieuwjaarsbriefkaarten, _B. Berichten een aantal beurzen te stichten, teneinde juiït de bekwaamste leerlingen, die uu vaak wegens geldgebrek naar neutrale kweek scholen gaan aan hare inrichting te verbin den. Het is door eenige vrienden van Chr. onderwijl in staat gesteld vourloopig zeven beurzen beschikbaar te stellen. Tegea bet einde van Februari 1888 is het bestuur voornemens te Utrecht een vergelijkend examen aftenemen. Belanghebbenden behooren zich voor '15 Januari a. s. aan te mei len bij Mej. J. J. Weijland, directrice der Normaalschool, bij wie ook een programma van het examen verkrijgbaar is. Tot het examen worden toegelaten die den leeftijd van ten minste 14 jaren bereikt hebben, en die voorts blijkens de ingewonnen informaties kans hebben an slagen. Er wordt uit de aanvragen een keus ge daan. Men voege dus bij zijne aanvrage, hetzij eenige schriftelijke verklaringen, het zij een aanwijzing van personen die getui genis willen geven, betreffende a de Chris telijke gezindheid, b de kundigheden, c de familieomstandigheden, d de gezondheid der candidate. Het is misschien niet ondienstig, ten einde de beteekenis van dit aanbod te doen uitkomen, het volgende feit mede te deden. Van de oprichting af in 18(36 tot 1880, toen de wet van 1878 in werking kwam, slaagden van de Normaalschool voor de Hollandsche vakken: 71 leerlingen, dat is 4 a 5 per jaar. Sedert de verzwaarde examens werden ingevoerd, slaagden gedurende 7 jaren 32 leerlingen, dat is dus ook 4 a 5 per jaar. Het laat zich dus verwachten, dat door alleen de bekwaamsten toe te laten, de resultaten, nu reeds zoo gunstig, nog verbeteren zullen, en de normaalschool dus meer en meer aan hare roeping zal beantwoorden, hoe zwaar dc concurrentie met het staatsonderwijs haar ook vallen moge. Zaterdag werd voor het Hof te Den Haag behandeld de zaak van twee visschers te Arnemuiden, die door de arrondissements rechtbank tot 3 maanden gevangenisstraf waren veroordeeld, wijl zij op de kermis te Veere zich gewelddadig hadden verzet tegen de politie, die een dronken vriend der be schuldigden wilde arresteeren. De eisch strekt tot handhaving van het vonnis. Plaatsgebrek noopt ons het slot der rechts zitting van Vrijdag j. 1. achterwege te laten. "VVy deelen slechts mede dat de achterge bleven getuigen allen Vrijdag gehoord wer den, wijl zij Donderdag ten gevolge van den mist |eene vertraging in de reis per Neuzensche Boot ondervonden hadden, en eerst na vijf uur dus te laat voor de rechtszitting van Donderdag, waren aan gekomen. De elfde getuige, de landbouwer de Klerk te Spui, had aan v. V. f 33 ter liand gesteld om die per postwissel te verzenden aan den rijks-ontvanger te Sas v. Gent. Dit was nog al de eerste maal dat hij geld per postwissel overzond, hij had er dus geen aanmoedigende ervaring bij opgedaan, want v. V. had dat geld achtergehouden. Do echtelieden Nousse beklaagden zich eveneens over een door v. V. achtergehou den som van f 20 door hem ontvangen, om die aan hun zoon in Amerika op te sturen. Getuige J. P. Scheele had van een han delsvriend bericht ontvangen dat hem f 10,50 was toegezonden. De voor voldaan geteeken de postwissel was op 't postkantoor aan wezig. Het geld heeft hij echter niet ont vangen, wijl v. V. het ingerekend had en de liandteekening van Scheele onder het vol daan geplaatst had. Getuige Brandes van Zoute Spui en zijn vrouw verklaarden dat zij f 800 aan v. V. hadden ter hand gesteld, om die per aan- geteekenden brief te verzenden aan Plaisir te Hendrik Ido Ambacht. Van de gestolene f 800 had hij f 750 terug ontvangenhij verklaarde niet te weten, dat een som van dat bedrag niet aan postloopers mocht afgegeven worden, wat v. V. ontkende. Ook getuige De la Riviére was op die wijze f 17 kwjjt geraakt en getuige A. Lu- teyn van Zoute Spui en zijn vrouw ver klaarden in April f 6 aan v. V. te heb ben ter hand gesteld, voor de weezenrieh- ting te Neerbosch. Ook dit geld had v. V. gehouden. Evenals 95 cent door getuige Weijns te Zoute Spui hem toevertrouwd voor den uitgever Klemkerk te Goes. v. V. gaf op tot de daad te zijn ge bracht, doordat hij zijn hulpbehoevende ouders wilde steunen. Tehen hem werd 6 jaren gevangenis straf geeischt. De verdediger mr. v. d. Vliet pleitte verzachtende omstandigheden als daar zijn: Karige bezoldiging, de gelegenheid, broods gebrek der ouders, slordigheid op 't post kantoor te Terneuzen in de opvolging van instructies enz. Uitspraak Vrijdag 6 Januari. Up Vrijdag, 6 Januari 1888 zal voor de openbare terrechtzitting der arrond. rechtbank te Middelburg terechtstaan: A. P. 36 jaar winkelier in galanterie- wan n te Gouda, in eersten aanleg beklaagd van in de maand April 1887 op verschillende tijdstippen te Ellewoutsdijk voornamelijk in of bij de woning van Matthijs Mol aldaar, buiten noodzaak aan verschillende personen geneeskundigen bijstand te hebben ver leend door personen die, volgens zijn zeggen aan kanker leden en zijne hulp inriepen, te onderzoeken en geneesmiddelen te verstrekken met het oogmerk om hunne kwalen te genezenalzoo hel beroep van geneeskundige te hebben uitgeoefend zon der tot de uitoefening van dat beroep te zijn toegelaten, terwijl de wet hiertoe eene toelating vordert. Aan de Nieuwe Landb. courant wordt uit Walcheren het volgende geschre ven: Wie zich in de laatste weken op onze graan- en veemarkt bevond, hij was ruimschoots in de gelegenheid om de boeren te hooren klagen over de telkens terugge- -o— - ,,w gane prijzen, zoowel van graan als van vee. Toch kan het misschien geen kwaad eens een woord van een bijna tachtigjarige, tegen die klagers te hooren spreken, waarbij hij aldus aanving: Hoort eens: mijn jon gens, ge klaagt niet geheel zonder reden. Ik geloof u, maar ge haalt bij uwe klachten ook vele zonder reden. Zoo geeft ge b.v. af op de belasting op tollen enz. Maar behalve dat alles, is uwe positie nog zoo treurig niet als die uwer beroepsgenooten van ongeveer een halve eeuw geleden. Deze leverden de tarwe nogal eens voor f 5.20 en minder de:i H. L. en in die dagen stonden de andere gewassen daarmede meer in verband dan thans. Zoo ook ontving moeder de vrouw destijds in den druksten legtijd een gulden vijftig voor honderd eieren, (en ze was daarbij in haar nopjes), maar ook de vleeschpi ijzen waren nog ver beneden de tegenwoordige. Ik zag op de laatste veemarkt nog twee vette vaarzen verkoopen voor een prijs, dien men in die dagen voor drie soortgelijken niet bedingen kon. Ik weet, met het magere vee ging het slecht, maar hier moet mij de vraag over de lippen: zon een beetje meer verple ging en verzorging niet beter voor de beurs zijn, of gelooft ge, dat het vee, hetwelk nu, en wellicht nog lang, in de weide blijft loopen, nog eenige winst voor u oplevert? Veel kans is er, dat het teruggaat, en mocht zulks al niet zijn, dan toch ligt het kapitaal dood en dit is al erg genoeg En wat de belas tingen betreft, hierin hebt ge oneindig voor. Zoo betaalde de boer, die een beetje zwaar huishouden had vóór 1856 min stens 56 gulden aan belasting op 't gemaal, terwijl hij van de varkens die hij slachtte voor eiken gulden waarde, die zij vertegen woordigden, veertien cents naar den Fiscus bracht, terwijl zulks van hoornvee achttien cents bedroegzelfs de schapen werden niet vergeten. Voeg daarbij dat van iedere 5 ons boter, 2l/a cent moest betaald worden, zoodra men de stadspoorten passeerde, on geacht nog het onaangename van docr de ambtenaren alle bankjes op den wagen nu en dan te zien doorsnuffelen zelfs mutsaard en vaamhout waren niet vrij van invoer rechten, en dan bij dat alles nog de formali teiten. En wanneer ge eens kondt zien gelijk toen, hoeveel moeite het kestte, een voer graan door zand- en kleiwegen te vervoeren, in vergelijking van nu, nu ze bijna overal in macadam-of klinkerwegen veranderd zijn, waarlijk dan hebt ge veel voor. Maar gelijk het toen ging, zoo gaat het ook nu, wie destijds moed en vertrouwen behield, wievvist wat het «Het oog van den meester maakt het paard vet» in den ruimsten zin betee- kende, hij hield den strijd om het bestaan vol, terwijl menige klager verzamel werd bij zijne ten ondergegane broeders. Ik weet, gij zegtDe pachten en koopprijzen staan in geen verband met de prijzen van graan en vee. Ik zeg dit nog zoo spoedig niet na, want ik kan ook zeggen de opbrengsten staan in geen vei band en ook, wie dwingt onze jonge boeren om Zooveel te bieden of te beloven voor gronden die door den voor ganger vaak zijn uitgeput? Gelukkig komt ook hierin verandering, men biedt niet meer zoo in 't wilde, en begint meer neer te zitten en na te rekenen. En eindelijk nog iets, in de laatste jaren is het landbouwvak meer wetenschappelijk geworden, want wie een open oog heeft voor de handelingen en een open oor voor de gesprekken, ziet en hoort, dat zelfs vroegere tegenstanders partij weten te trekken van hetgene door landbouwlee- raars in woord en geschrift ten beste is gegeven en waarbij zeer veel te leeren viel van veel wat vroegerten eenen male onbek'-ndwas. T recht schrijft eer. landbouwer in de M. G. naar aanleiding van de voorgenomen oprichting van landbouwproefstations: «Zoo langzamerhand begint de hooge regeering zich ook ons wat aan te trekken. Zij zal ons helpen, zeker door vermindering van lasten of do ir verlaging van de tarieven voor vervoer van metspeciën en voederstoffen Wel neen maar wel door het oprichten van eenige proefstations ten bate van de handelaren in mestspeciën en dergelijke zaken die daar hunne waar kunnen doen onder zoeken, en ten voordeele van enkele land bouwers welke nog kapitaal bezitten om dergelijke inkoopen te doen. De regeering wil onze paarden koopen, doch, let wel, deze moeten dan voldoen aan zulke overdreven eischen en geleverd worden tegen een prijs, volstrekt niet daaraan geevenredig I. Én hoe 1 .ng zal dat duren Is het niet hoogst gevaarlijk onze schoone landbouwpaarden te gaan vervormen tot remontepaarden, op het gevaar af dat weldra een andere mi nister van oorlog wederom de voorkeur geeft aan buitenlandsche dieren Men wil op die wijze den landbouwers te hulp komen. Maar hoevele jaren zal het nog duren voor wij van onzen paardehandel voordeel genieten, gesteld dat we steeds zeker waren tegen flinke prijzen te kunnen verkoopen straatweg iüeroosKei kcmm- wepolder, 28 DECEMBER 1887, van 10—12 uur, in het Gemeentehuis te Serooskerke. eigendom der Afdeeling Walcheren van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw. Te bevragen bij den heer A. MEEUSE te Middelburg. Voor geen f9 als Worp of f 7 als v. Klieken en Derx mr ar voor ƒ1,50 lever ik zoolang de voorraad stréktin prachtband het voor Koor en Orgel of Piano forte, bevattende al de Mëelodiëen der Evang. Gezangen ten dienste van Kerk, Zangver. School en Huis gezin door J. BASTIAANSE. K. LE COINTRE, O. N. Boekh. Middelburg. te bevragen bij A. DOMINICUS, \kemeld\nge. voor den tijd van 7 jaren DE HOFSTEDE TaÏT&ATT 1 Groote Engelsche Sprot, fijne Spek bokking groote Madarijnen f 1,de 12 stuks, kistjes van 25 stuks f2,Siuaas-Appelen mooi van kleur en zoet, bijzonder geschikt voor Kerstboomen, voor weinig geld, Matjes, beste Comade-Vijgen van 5 ons, 15 cent, Malga-Citroenen, Cocosnoten, Hazelnoten, groote Spaansche Kastanjes, Pruimen en Vijgen, alles tot zeer LAGEN PRIJS. Middelburg. J. SMITS, 's Gravenstraat. VRIJDAG en ZATERDAG te bekomen, tegen concurreerenden prijs id- be-t KALFSVLEESCH bij E. A. HUBREGTSE .s Gravenstraat, hoek Kerspel Middelburg. en Puike Tarwebloem 14, Blanke Reuzel 50, dik Spek 60 ct. de kilo, Krenten en Rozij nen 16, gedroogde Appelen 15, Pruimen 12, Witte Suiker 275, Ligte 26, 25, 23,22, puike Javakoffle 625, Zuurkool 8, Nieuwe Zoutevisch 12 en 225 ct. 5 ons, Nieuwe Sucade 11 ct. de ons, Lampolie 29 ct. de kan. DEKKER, Noordstraat Middelburg. ptïïWL liggende in de gemeente Koudekerke, ter grootte van 12,0670 Hectaren, teger. den lsten Mei 1888. Nadere inlichtingen te bekomen bij den tegenwoordigen bewoner GOES. Wederverkopers genieten rabat 1 n Lossing: eene lading puike Middelburg. OPRUIMING VAN een florisante op een der dorpen in Zuid-Beveland, te bevragen onder motto Timmerman bij den Uitgever F. P. D'HUY Middelburg. UIT DE HAND TE KOOP voorzien van KELDER en verdere ge makken. Te bevragen bij den bewoner en eigenaar M. WESTSTRATE te Wolfertsdijk. In den Boekhandel van F. P. D'HUY te Middelburg is een fraaie sorteering voorhanden vanaf fO.Ol. Goes. Het gerucht omtrent het in omloop zijn van val-che guldens te Goes, is in zoo verre waar, dat er sprake mag zijn van slechts één gulden, weik muntstuk verdacht wordt niet echt te zijn. Stoombargedienst tusschen Middelburg en Ylissingen. v. Middelburgvm. 6.20-}-, 8,—9,15-j-, 10, 11.midd. 12.nm. 1,40+,2,30, 3,30+, 5,-, 6.30f, 8,-. «Vlissingen vm. 8.,-}-,9,10,—f,11. m.12.+,nm. 1.,2.304-, 3,30, 4,30+ 6, 7,30f,9,-. De-}- duiden ue reizen aan waarbij aan de Abcele en Souburg wordt aangelegd- NB. Alle booten leggen aan de Keersluis aan. Stoomtram YlissingenMiddelburg. Vertrekuren Van Ylissingen Rem. 5, Zeilm. 6 30, 8 9.30, 11, 12.30 2, 3,30, 5. 6.308. 10.15' Van Middelburg 5 30, 7,15, 8,45, 10,16' 1145, 1,15, 2,45, 4,15, 5,45, 7,15 8,45,11' vertrekt van GOES naar ROTTERDAM Zondag 25 December 's morg. 7.u. vertrekt van ROTTERDAM naar GOES Woensdag 28 December 's morg. 4.— u. vertrekt van GOES naar ROTTERDAM Woensdag 28 Dec. 's morg. 9,u. en van ROTTERDAM Zaterdag 31 Dec. 's morgens 3,u. Informatie» te Rotterdam bij den Commissaris F. LANGE, op 'tlla- ringvliet. te Dordrecht bij M. BOUWMAN aan het Groote llootd en bij J de JONG aan de Vuilpoort, te Zierikzee bij J. BOS, le Goes bij de Directie. Ligplaats te Rotterdam Nieuwe Haven bij de Pakkenbrug. Jacht op de buitenlui. Rotterd Ct. wekt l.are geestve tot voorbereiding van den kor kiezingsstrijd en wijst er daar) tot nu toe de liberalen niet rekening hielden met liet platte De vroeger geminachte «buiten dus nu gevleid. Nu het kiesiec breid en de invloed van het pis versterkt, zullen onze liberalen meer over den landman gaan be «Maar zegt Het Centrum dere vraag is liet of deze ziel verschalken door het zoet gelluit vogelaars? Wij hebben alle ree verwachten dat dit niet liet gev Het gezond verstand, wars van doxen, en de godsdienstzin, die i mate bij den dorpeling worden ar staan ons hiervoor borg. De pli woners zijn overigens door het immer te diep in hun dierbaarste gen gekrenkt. En eindelijk, wa liberale partij, die sinds een lang jaren liet bewind in banden hei voor de stoffelijke welvaart van c bevolking «Wij twijfelen dus niet dat van het platteland en de klein waar de liberale verlichting, Go niet is doorgedrongen, op hun h .zijn en zich niet laten verleider siienenzang van liberale predike getwijfeld tot hen zullen worden u «Het gaat met den platteland even als met den arbeider. De 1 zich slechts met hem in en vleit hei hij hem noodig heeft aan de sti Doordat de trein die ten te Vlissingen moet aankomen, Z minuten was vertraagd, konden giers die met dezen trein aaukv boot naar Ter Neuzen, van 2 u. meer bereiken en hadden nu de in Vlissingen te blijven tot een dag, of weder met een volgender bun woonplaats of logement terug Bizonder plezierig tegen Kerst Ook de postwageu kwam te la Zaterdagmiddag liep te van de werf der kon. maatscli. „d te water liet Nederlandsch B r o m o, geheel van staal gebo- rekening van de Rotterdamsche bestemd voor den maildienst on voer van passagiers en goederen van Nederlandsch Indie. Bij het laten waren o. a. aanwezig de Karnebeek, Sprenger van Kijk, Tromp, ministers van buiter land koloniën, finantien en marine, de commissaris des konings var de heer W. Ruys, directeur en rissen met belanghebbenden der sche Lloyd, en de directie der ml „de Schelde" met hare familiön. Van de 4 dekken, welke het f zijn de beide bovenste van teak! der het campagnedek bevindt ruime salon, welke naar den eiscl w en prachtig zal worden ingen 1\ achter een ruime middengang en zijden daarvan hutten ten getal voor 31 le klasse passagiers m aangebrachte badkamers. Op de treft men een rooksalon aan. D( ihut met kaartenkamer zyn op h geplaatst, dat zich over eene h '0 voet uitstrekt. De hutten voor officieren en n pinden zich onder do brug. Yoovuit tusschendeks worden l fen de inrichtingen voor de 2e A sagiers. Het sclnp is tevens voi leen stoomstuurmachine en stc Wspïl. Het heeft 2 stalen masten schoonerbrikstuig wordeu voorzi •gebouwd volgens do hoogste kl: j van Veritas, alsmede onder toi de vereeniging van Nederlandsche Wren. De machine van het schip, I het quadruple comound systoen V gevoed worden door 2 stalen stooi 'x ongeveer 200 Ind. paardekrachl ontwikkelen. ;'A Te s Heerenliock was de li D. P. de Jonge genoodzaakt een maken, die teveel zieke aardappe 'I had. Nadat liet vleesch door den f was goedgekeurd, werd het uitg 175 cent de vijf ons. Dit is to< halven stuiver duurder dan te men goed vlee-ch voor 15 aanbood. Vrijdagavond om kwart jj| brak te lerscke brand uit in e «bewoond door H. Ockerse. De gwaren allen afwezig. Het inw« 't gebouw met vele meubelen zi Ofschoon de brand zich in 't bi Het aanzien was hij, dank zij krachtige werking van de nit g tamelijk spoedig gebluscht. ce

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2