CHRISTELIJK- NIEUW SBLAD HISTORISCH Y00R ZEELAND. 1887. No. 38. Donderdag 29 December. Tweede Jaargang. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Zijn ambachtsscholen dan niet goed? Wat wij willen. Buitenland. Burgerlijke Stand. Overzicht van Verkoopingen. DE ZEEUW, elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkole nommers -0,025 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dezer dagen gaf de Delvenaar in een degelijk artikel hierop het volgende ant woord «Wat men daaronder in den regel ver staat, neen, dat is niet goedeene school, waar onderwijzers aan leerlingen les geven in timmeren, smeden, verven enz., neen, daar mag men wat leeren van een ambacht, maar daar worden geen ambachtslieden gevormd en gaat het uit de openbare kas, dan zal de weelde er alles bederven. Maar wanneer zijn ambachtsscholen wel goed? Als fabrikanten of hoofden van inrichtingen, waar allerlei ambachten te pas komen, leerlingen aannemenleerlingen, die aan die inrichting diensten verrichten en daarvoor betaald worden maar als dar. die leerlingen eenige uren daags stelselmatig onderwijs ontvangen niet alleen in teekenen en rekenen maar van de werkbazen onder richt krijgen in hun vak, in het hanteeren van gereedschappen, in het behandelen van materialen, enz. Zoo geschiedt het aan enkele inrichtingenwij meenen dat ook iets dergelijks aan de Gist- en Spiritusfabriek te Delft bestaat. «Werpt men ons nu tegen, dat dit slechts mogelijk is aan dergelijke groote instel lingen, dan is ons antwoord dat wij daarop slechts als voorbeeld wezen doch de uit voering ook arvi"mu,fd'Tdinmeu. van de 4 dekken, welke het schip bezit zijn de beide bovenste van teakhout. On der het campagnedek bevindt zich een ruime salon, welke naar den eisch des tijds en prachtig zal worden ingericht. Daar achter een ruime middengang en aan weers zijden daarvan hutten ten getale van 15 voor 31 le klasse passagiers met daarbij aangebrachte badkamers. Op de campagne treft men een rooksalon aan. De kapiteins hut met kaartenkamer zijn op het brugdek ^geplaatst, dat zich over eene lengte van tO voet uitstrekt. I De hutten voor officieren en machinisten l&dnden zich onder do brug. Vooruit tusschendeks worden aangetrof fen de inrichtingen voor de 2e klasse pas sagiers. Het schip is tevens voorzien van een stoomstuurmachine en stoom-anker- spü. Het heeft 2 stalen masten, zal van |chooiierbrikstuig wordeu voorzien en is ebouwd volgens de hoogste klasse Rules van Veritas, alsmede onder toezicht van de vereeniging' van Nederlandsche assuradeu ren. De machine van het schip, welke van het quadruple comound systeem is, zal gevoed worden door 2 stalen stoomketels en ongeveer 200 Ind. paaxdekracht kunnen ontwikkelen. Te s Heerenhock was de landbouwer P- P. de Jonge genoodzaakt een koe at le maken, die te veel zieke aardappelen gegeten had. Nadat het vleesch door den rijksveearts was goedgekeurd, werd het uitgevent tegen 17j cent de vijf ons. Dit is toch nog een halven stuiver duurder dan te Goes, waar men goed vleesch voor 15 cent te koop aanbood. Vrijdagavond om kwart over 10 brak te Ierseke brand uit in een gebouw bewoond door H. Ockerse. De bewoners waren allen afwezig. Het inwendige van t gebouw met vele meubelen zijn vernield. Ofschoon de brand zich in 't begin ernstig liet aanzien was hij, dank zij de flinke krachtige werking van de nieuwe spuit tamelijk spoedig gebluscht. particulier, handelende in haar eigen wel begrepen belang. Voorts blijve alle onderwijs vrij, dat wil niet zeggenongeregeld en ongebondenmaar dat wil zeggenniet uitgaande van de overheid maar uitgaande van de ouders, van de werkbazen of fabrieks- hoofden, ten deelevande werklieden zeiven, van de maatschappij in één weord, opdat de maatschappij in stand blijve.» Onze provincie is nu eenige kiesver- eenigingen rijker geworden. Er zullen er nog wel enkele volgen, naar wij hopen. Immers waar Zeeuwsch Vlaanderen's ooste lijk deel zoo ferm uit den boek kwam, daar zal Zeeuwsch Vlaanderens westelijk deel niet willen achterblijven. Wat wij nu willen In de eerste plaats de nieuwe kiesvereenigingen den raad geven, dat zij vooral hun invloed aanwenden om de antirevolutionaire beginselen te doen zegevieren in de Tweede Kamer, en in de provinciale staten van Zeeland. Onze vrienden hebben elkander wel te waarschuwen en in het reglement duidelijk te doen uitkomen, dat niet in de eerste plaats de omzetting onzer gemeenteraden, maar die van onze provinciale staten en Tweede Kamer moet worden beoogd. In den gemeenteraad toch dfenen wij rekening te houden met de rechten van filJ^ .partijen; en met het feit dat ook onder tweeden kerstdag te «steflenen.» Bij dit stellenen brengt de knaap of het meisje een bezoek in de schuur van bes of bop (oom of tante), geeft aan een der koeien een kleine hoeveelheid hooi en zegt dan «Ik steffen die koe. Honderd gulden veur die koe en een dikke stoetbrugge toe». Daarop krijgt hij ot zij de dikke stoetebrugge (.boterham), of zoo zij arm zijn, eenige centen. Het steffenen met paarden, dat wil zeggen het rijden van het eene dorp naar het andere, geschiedt alleen bij gunstig weder. Terwijl de vrouw van den seinwach- ter W., onder Gorsel, den trein veilig seinde, zag zij, dat haar kind de kachel opende en dat de kleeren vuur vatten. Op hetzelfde oogenblik vloog de trein tusschen haar en haar kind voorbij, zoodat de onge lukkige moeder niet in staat was 't kind onmiddellijk ter hulp te snellen, terwijl zij de angstige smartkreten der kleine hoorde en telkens tusschen de waggons door de vlammen zag. Hoewel deerlijk gebrand, bestaat er gegronde lioop, dat de kleine herstellen zal. Voor eenige weken is zekere S.te Leiden woonachtig, met achterlating van vrouw en kinderen, met de «noorderzon» vertrokken. Nu de moeder, sedert dien tijd voor zichzelve en hare vier kinderen moest zorgen, scheen zij terj einde raad, en besloot zij gisteren er ook maar «van door» te gaan. Volgens de uitdrukkingen, welke zij tegen hare kinderen zou gebezigd hebben, b v. «over negeu dagen zullen jelui niet lachen,» vreest men hei ergste. De kinderen zijn bij een der familieleden opgenomen, en daar men vermoedt dat hun vader zich alhier {'s Hage) ophoudt, wordt een onderzoek naar hem ingesteld. (L. Dbl.) Ds. Gangel te Aalten. op 8 Dec. 1. 1. veroordeeld door de rechtbank te Zutfen, tot afgifte van het kerkelijk archief, voor belangen die mettertijd het noodig kunnen maken, dat wij in samenwerking met andere partijen optreden. Doch hierover later. PAUL KRUGER. Weldra zal deze waardige president der Transvaalsche Republiek aftreden. Hij is echter herkiesbaar. Nu hebben zich 4165 personen per adres tot hem gewend met verzoek, zoo hij als president herkozen wordt zich deze vernieuwde keuze te laten wel gevallen. Uit het antwoord dat de waardige man gaf, laten wij een en ander volgen. «Gij spreekt van de vele zegeningen en weldaden die ons geliefd vaderland mocht genieten gedurende den tijd dat ik Staats president ben geweest, ook ik verheug mij daarin, maar ken de eer daarvan niet aan mijzelven toe. Indien ik daaraan iets heb gedaan en medegewerkt, ben ik alleen een middel geweest in de band des Heeren. «Ook tijden van tegenspoed en ellende hebben wij gedurende dien tijd gekend. Met dankbaarheid kan ik zeggen dat gij zelf, de burgers onzer geliefde Republiek, het geweest zijt die deze moeilijke tijden hebt helpen doorworstelen, en die steeds gereed waart om gehoor te geven als de Regeering zich op u beriep. f uanei; Eu levering van grint en grintzand aan G. v. d. Berge voor 19%; 9o de levering van borstel- en mandenwerk. (Hiervoor Zaterdag herbesteding.) En voor 1888, 1889, 1890 en 1891 lOo het jaloeziemakerswerk aan A. de Beste volgens tarief; llo het snoei- werk (is acht dagen aangehouden;) 12o het tuinmanswerk aan M. Reverse Jz. ad 21%: en 13o het vrachtrijders werk aan Joh. Sandee tegen 8%. Alles beneden tarief. Heden werd te Middelburg in „Pax Intrantibus" door Not. Verhuist publiek geveild een Karoterij met daarop staande Gebouwen aan den straatweg van Middel burg naar Veere, niet Moesland. Bouwland en Tuin, groot 49 A. 2 c.A. Kooper werd de heer C. A. de Ridder te Middelburg voo r f2844. Ongerekend de onkosten. Omtrent den afloop der aanbesteding van het woonhuis voor den heer De Meu- lemeester te Goes kan nog niets officieel gemeld worden. Van 23 28 Dec. '87. GOES. OndertrouwdJacob Goedege- buur 27 j. jm. van 's Hage met Martina de Jonge '19 j. jd. van Goes. GeborenMarcus Leendert z. v. C. Rijkse en L. Post. Johannes z. v. D. Schipper en J. Witte. Overleden Cornelis Boutens 37 j. z. v. Adriaaan Boutens en C. Nieuwdorp. Van 24 —28 Dec. '87. MIDDELBURG. Ondertrouwd L. C. Vos. jm. 22 j. met A. Geelhoed jd. 26 j, G. W. A. Baak jm. 31 j. met J. C. Pellejd. 23 j. Getrouwd J. de Vries jm. 24 j. met A Krijger jd 21 j. M. Ovaa wed 60 j. met A. M. Lalir jd. 49 j. C. N. Grootjans jm. 30 j. met S. Simpelaar jd 33 j. L. F. Dert jm. 26 j. metH. J. Smits jd 22 j. Bevallen C. M. de Klerk geb. Moeliker z. -N. Dourleijn geb. Adamse d. G. S, van der Klip geb. Bos z. P. C, Huissoon geb. Willeboordse z. P. J. 28 Dec. 1887. Ierseke. Verleden week hield de alhier gevestigde kiesvereeniging voor leden van den gemeenteraad «Ora et Labora» eene vergadering, die door 26 personen bezocht was. Op die vergadering is besloten den werkkring der vereeniging uit te breiden tot verkiezing van prov. Staten en de 2de Kamer. Het bestuur, dat tot heden uit 3 personen bestond, bestaat thans uit vijf personen. Er zal getracht worden zich in verbinding te stellen met andere antirevol. kiesvereenigingen in het district Hontenisse teneinde te geraken tot de oprichting eener centrale kiesvereeniging. Bij Koninklijk Besluit zijn met 1 Jan. 1888 benoemd tot leden der geneeskundige raden voor Zeeland dr. J. C. de Man te Middelburg en A. Walraven, heel- en vroedmeester te Nieuw- en St. Joosland, en tot plaatsvervangende leden dr. J. C. Bolle te Middelburg en dr. J. Hazenberg te Vlissingen. Benoemd tot adjunct-commies bij het departement van binnenl. zaken mr. J. E. Boddaert, advocaat bij den Hoogen Raad. Z. M. de Koning heeft den baron v. Brienen in bijzondere zending naar Rome afgevaardigd, teneinde den Paus een eigen handig schrijven van Z. M. over te brengen, met gelukwenschen bij diens feest van zijn vijftigjarig priesterschap. Aan de Kon. Maatschappij de Schelde 169 vette- en graskalveren, 342 schapen of lammeren, 385 varkens, 46 biggen. De prijzen waren als volgtvette runderen le qual 66, 2e qual. 62, 3e qual. 58 a c.; kalveren le qual. f 1,02s, 2e qual. 95 a 85 c schapen le qual 552e qual 45varkens le qual. 23 a— c,2e qual. 22 a 3e qual. 21; licht soort 17 a 18 c. "VLAS. Rotterdam, 27 December 1887. Er was heden aangevoerd 23028 steen f 0.00 a f1 .00 per Steen. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f 1.50 a f 1.60, Champions f0.80 af 1.10, Magnum bonum f af De prijzen van boter waren heden als volgt; le qual. 64, 2e qual. 60, 3e qual. 54 cent. Per halve kilo 55 a 75 cent. Vrijdag 30 December. Kruiniugen, 10 uur, namens erven C. Fran sen en 0. Weststrate, doof Not. Prins, in de herberg van C. de Jongelo. hoefje en erf, op Sandee, 1480 c.A. Te aanvaarden 1 Mei '88. 2o. een perceel tuingrond „het Plantsoen." 610 c.A. verhuurd tot rooven van den oogst 1900 voor f9 per jaar aan J. Westraate. 3o. en perceel bouwland „Hooge land" in Simon Hendrikshoek, 137,10 A. 4o. 1 perceel bouw land „het Weitje" in Schuitevaarthoek 4470 c A. 5o. een perceel bouwland in Spartelmans- hoek 68,80 A. 6o. eeu perceel bouwland „Luimest", in Simon Hendrikhoekverhuurd tot rooven van den oogst 1894 voor f 24 per geniet aan C. der Weduwen te Kruiningen. Borsele, 10 uur, door Not. Pilaar 150 Ol men en Ésschen, aan den Iiollepolderschen dijk tegen Driewegen. En kaphout aan de Westeindsche en Borselsche Dijken aan den Groenenweg en op het dorp. Woensdag 4 Januari. Kolijnsplaat, I uur, in „de Patrijs", door Not. Huvers1 kapitale Hofstee met Gebou wen en tiendvrije Bouw- en Weilanden, 16,6540 H. Verhuutd aan wed. S. M. deRegt. Veere, aan den straatweg door Not. Ver hulst 10 uur, aan het hofsteedje_van_wiiIen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1