CHRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. 1887. No. 37. Zaterdag 24 December Tweede Jaarganga VERSCHIJNT F. P. IThuy, te Middelburg. PRIJS HER ADVERTENTIES: Buitenland. Ken brandhout uit het vuur gered. I) 1 elren MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Pi'tp per drie maanden franco p. p. Enkole nommers f0,95 -0,02 s UITGAVE VAN G. M. Kïemkerk, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Wegens den tweeden Kerstdag zal het nummer van aanstaanden Dins dag niet verschijnen. De wet houdende wijziging van het tarief van invoerrechten is gisteren te Berlijn af gekondigd. De stadhouder van den Elzas heeft aan alle handelaars en winkeliers twee dagen tijd gegeven om alle uithang borden enz. uit de Fransche in de Duitsehe taal over te brengen. In Duitschland zijn stilletjes 700,000 repetitiegeweren gemaakt van klein kaliber, overeenkomende met het Fransch model. Keizer Wilhelm heeft zelf een brief geschreven aan Czaar Alexan der van Rusland, met vriendschappelijke voorstellen betreflende een vreedzaam verge lijk tusschen Rusland en Oostenrijk over Bulgarije. Engeland is toegetreden tot den vredebond. (Duitschland, Oostenrijk, Italië.) Op deze handeling is het Kerstfeest, het feest van den Vredevorst zeker wel van invloed geweest. De hoogeschool te Pe tersburg is gesloten wegens oproerigheden onder de studenten. Aubertin, die op Ferry geschoten heeft, is kaankzinnig ge weest. Thans is hij weer hersteld. Een der radicale bladen noemt hem «het laatste slachtofler van den ellendeling Ferry». Men moet maar durven. 23 Dec. 1887. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie van onze vrienden te Kloetinge Alle christelijke historische vrien den, onverschillig tot welke kerkelijke richting zij behooren, moeten zich aanstaan den Woensdagavond in de zaal van W. Akkenaar laten vinden. Niemand zie tegen een eind loopens op. Vooral de nieuwe kiezers moeten op 't appel zijn. FEUILLETON Op zekeren Zondag had zich des namid dags in de Schotsche stad Glasgow een aantal kerkgangers in het voorportaal eener kerk verzameld om op den aanvang der Godsdienstoefening te wachten. Er heersehte een plechtige stilte onder de wachtenden. Plotseling zag men twee mannen den hoek omslaan en op de kerk afkomen. Zij waren kennelijk dronken. Toen zij de wachtenden voorbij kwamen, begonnen zij luide te lachen en een gemeen straatlied te zingen. Sommigen der kerkgangers drukten hun verontwaardiging daarover uit, anderen uitten hunne afkeuring, dat de Overheid zoo iets duldde. Een moedt* echter, die met haar jongen zoon ook aanwezig was, zond dezen de beide mannen achterna met de woorden«Ga en noodig hen uit om met ons in de kerk te gaan.» De knaap had hen spoedig ingehaald en voldeed getrouw aan hetgeen hem was opgedragen. De oudste van deze mannen begon er over te lachen en te vloekende jongste echter zweeg stil eri scheen zich te bedenken. De knaap herhaalde de uitnoodiging, waarop de jongste met eene onmisduid bare beweging zeide«Toen ik nog jong was zooals gij ging ik eiken Zondag met mijne moeder Gisteren hield de gemeenteraad van Goes j een openbare vergadering. Voorzitter de i heer burgemeester. De notulen werden i goedgekeurd. De voorzitter deelt onder1 anderen mede dat met ingenomenheid zijn ontvangen voor het archief enkele boek werken van dr. Callenfels, onder anderen deNavorscher en Magazijn voor Taalkunde, aangevuld met schriftelijke aanteekeningen, bevattende onderscheidene door den schrijver geschreven stukken over 't Zuid-Beve- landsche taaleigen. Dat tot agent van politie is benoemd P. Jobse. Twee ver zoeken van J. Cornelisse om afstand van grond aan den Oostwal tot het maken van een trap; en van W. F. v. Riet een dito stukje aan den Westwal, worden in handen gesteld van B. en W. ter fine van praead- vies. Met algemeene stemmen wordt aangeno men een wijziging in art. 15 in het ont- werp-reglement voor een fonds tot onder steuning van weduwen van gemeenteamb tenaren; en wel in den geest van liet voorstel Flugi, waarover in eene vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt met de beteekenis dat bedoelde middelsom de genoemde contributie ten volle moet bereiken, om aanspraak te geven op de volle toelage. Art. 6b vervalt als zijnde een vanzelfsheid. (Bepaling dat de gescheiden vrouw des overledenen geen recht heeft op de toelage). Het 2e suppl. cohier van den H. O. voor 1887, zijnde f70 verdeeld over 11 aange slagene!), wordt vastgesteld, evenals dat op de hondenbelasting, groot f 44 voor 22 honden. Hat voorstel van B. en W. tot invoering der verplichte keuring van varkens op trichinen, met wijziging en aanvulling dei- verordening in het belang der openbare gezondheid, wordt aangenomen. Vooraf naar de kerknu heb ik drie jaren lang nooit meer het huis des Heeren betreden ik voel, ik ben op den weg des verderfs. Kom, ik ga met u.» In weerwil van de tegenspraak en het gevloek van zijn geleider rukte hij zich los en volgde hij den knaap, die hem bij de hand nam en naar zijne moeder bracht. Nadat de Godsdienstoefening geëindigd was, wilde de jonge man heen snellen, maar de moeder haalde hem in en vroeg: «hebt gij een bijbel?» «Neen,» antwocrdde hij, «maar ik zal er mij een aanschaffen.» «Neen,» zeide de moeder, «neem voorloopig dien van mijn zoon, lees daax-in gedurende deze week en kom den volgenden Zondag weder in de Gods dienstoefening.» De jonge man stxk den bijbel dankend bij zich en ging weg. De volgende Zondag kwam, ook de daaropvolgen de, maar de vreemdeling verscheen niet. Intusschen had die moeder veel en ernstig voor hem gebeden, en was zij over zijn wegblijven zeer bekommerd. Op denderden Zondag echter kwam hij, legde den bijbel zwijgend op de plaats van den knaap, verliet ijlings de kerk en verscheen niet weder. Op een der ledige bladzijden echter stond met potlood geschreven, dat hij wegens ziekte niet eerder gekomen was, maar hij zou het aan zijne moeder in eeuwigheid danken, dat zij hem geholpen had tot red ding zijner ziel; hij bad haar dringend om hare voorbede. Binnen weinige dagen deelde de Voorzitter mede, wijzende op de aanleiding tot de indiening van het voor stel dat er in ons land nergens voorschrif ten voor de keuring van varkens bestaan, wijl Goes de eenige plaats is, waar trichi nosis voorkomt. Van de bekende deskun dige leden der gezondheidscommissie is het niet te vergen dat zij zich met de keuring van alle mogelijke vai-kensvleesch zullen belasten. Op 't voetspoor van Duitschland, waar men verplicht onderzoek in 't leven riep, stellen wij voor dit aan belanghebben den zeiven over te laten. De deskundigen hebben zich bereid verklaard die keuring te doen, overal waar dit vereischt wordt. Het zijn de dokters, doctoren in Schei- en Natuurkunde, apothekers en veeartsen. De heer Callenfels heeft met genoegen dit voorstel vernomen. Hij wijst op het gevaar der trichine; wat Maagdenburg en Reichenbach leere.o. Goed gaar koken helpt ook niet altijd, wijl de trichine slechts ge dood wordt bij een hitte van rufm 1800 .F, of 850 R. Ook zegt dr. F. nog. dat hij meermalen reeds voor het geval van vleeschvergiftiging te Middelburg fiad plaats gehad, op het gevaar gewezen heeft van bloedvergiftiging, door slecht vleesch veroor zaakt. Heeft 't beest medicijnen gebruikt, alvorens geslacht te worden (een beest kan een drachme opium verdragen tegen een volwassen mensch een paar grein), dan is er ook gevaar voor bloedvergiftiging. Spreker heeft derhalve vrede met dit artikel, dat maatregelen voorschrijften herinnert er aan, dat hij reeds vroeger er op gewezen heeft, dat ook te Goes wel eens heimelijk des nachts vleesch werd ingevoerd. Daai-- voor dient ook de politie te waken. Naar aanleiding van het verzoek van den molenaar J. Remijn in zake den molen, stellen B. en W. voor adressant te berichten dat de raad niet kan treden in het aanbod keerde hij naar zijn geboorteplaats terug, die in het zuiden van Engeland gelegen was. Jaren waren voorbij gegaan. De moeder was de eeuwige rust ingegaan, de knaap een man geworden. Hij werd scheepsarts op een Britsch oorlogschip. Hooren wij hem nu zelf verder verhalen«Het was 12 of 13 jaar na het boven medegedeelde, dat ons schip voor Kaapstad ten anker lag. Ik bezocht op een Zondag daarop des voor middags de Godsdienstoefening en werd door een achter mij zittenden man gewaagd, hem mijn bijbel eens te geven. Na weinige oogenblikken gaf hij mij dien terug. Bij het uitgaan van de kerk legde hij zijn hand op mijn schouder, en vroeg mij, of ik hem eenige minuten wilde aanhooi-en. Wij traden een stille kamer van mijn logement binnen. Nadat hij mij lang vor- schend had aangezien, brak hij in een luid geween uit. Eenigszins tot zichzelf gekomen, onderzocht hij nauwkeurig naar mijn naam, ouderdom en geboorteplaats en vroeg mij eindelijk of ik niet als knaap eenmaal op een Zondag-middag een dronken sabbat- schender had uitgenoodigd, om met mij in de kerk te gaan en in het kerkgestoelte mijner moeder plaats te nemen. Het was zoo, de man, voor wien mijn moeder zoo veel gebeden had, stond voor mij. Hij verhaalde mij met groote aandoening de geschiedenis van zijn voorbijgegaan leven, ter afkooping van de pachtsom door Remijn voor f 1000. Maar wel geneigd is de pachtsom op f 75 te brengen en de afkoop som op f 1500 te stellen. Alleen de heer Flugi die f 3000 wilde bepaald zien, stemde tegen het voorstel, dat met 12 stemmen aangenomen werd. 1 hans komt in behandeling het tadres van dhr. C. E. Massee. De grieven van dezen heer tegen het D. B. worden door den heer Ochtman een voor een breed voerig weerlegd. Wat betreft de straatkeien handhaaft de heer O. de juiste voorstelling, door hem in een vorige zitting gegeven. Wat de aanvulling betreft op de vierkante Meter, deze is door B. en W. niet als eisch gesteld maar door de firma Massee zelve aangeboden. Bij dit aanbod volhardde de heer M. ook toen spr. hem op die bezwa rende conditie opmerkzaam maakte. Toch heeft de gemeente geen geldelijk nadeel geleden, daar eenvoudig van 't bedrag af getrokken werd, hetgeen de heer M. niet geleverd had. Ook de qualiteit der steenen liet veel te wenschen over. De klacht dat het D. B. jegens de firma Smits faciler geweest is dan tegen adressant, is onjuist. Adressant is door Smits slecht ingelicht of hij heeft hem niet begrepen. Smits leverde ons de keien zonder quantum a f 56,95 per duizend, gegarandeerd 52 a 53 per vier kanten Meter, terwijl de aanbieding van de firma Goffm Co. was f59,50 en 54 in den vierkanten Meter. De brandspuitslangen worden aangekocht door den generalen brandmeesteievenals alle andere bluschmiddelen. Toen spr. onder overlegging van monsters en prijscourant van dhr. Massee over den aankoop der slangen sprak, zei de brandmeester, dat hij die niet van den heer M. wilde hebben, daar deze eensin een oogenblik zijn vraagpi'ijs met 20 cent per meter verminderde, wijl hoe hij na eene zorgvuldig opvoeding, maar vroegen dood zijner ouders, in slecht gezel schap geraakt en eindelijk als een echte deugniet naar Glasgow gekomen was. Daar was die uitnoodiging mijner moeder tot hem gekomen. De prediking had hem diep getroffen en een groote zieleangst hem krank gemaakt, waarna hij echter ook als een geheel r.ieuw mensch was opgestaan. De bijbel, dien hij van dat oogenblik af da gelijks met groote begeerte gelezen had, had hem niet slechts den weg der zaligheid getoond, maar ook tot het besluit gebracht predikant te worden. Na zijne ordening echter had hij zich aan de Zending gege ven en nu arbeidde hij sedert meerdere jaren in Zuid Afrika onder de inbooilingen. Aan mijnen bijbel met het potloodschrift had hij mij herkend. «En nu,» zoo sloot hij zijn vei-haal, «weet gij wie mijn geleider was op den gedenkwaardigen Zondag Het was de be ruchte Jack Heil, die een jaar later wegens diefstal en moord werd opgehangen. Mij echter heeft de] barmhartige God als een brandhout uit het vunr gered.» Daarom«Zaai uw zaad in den mor genstond en trek uw hand des avonds niet af, want gij weet niet wat recht wezen zal of dit of dat, of die beiden te zamen goed zijn zullen.» Rotterdamsche Kerkbode,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1