ÏIIII&MÏ, Het Feed f nieuw jaarsbriefkaarten. KAARSEN versch Rundvleesch G. J. KKUL U0. L. J. P. MAAS, Wed. Johs. de Jonge-Vertregt, RILLAND-BATH. Rulirkaohelkolen, Gebrs. GOOTE, Wed. B. Fabery de Jonge, J, J. Van der PEIJL, Scheurkalenders ALMANAKKEN, De Crediet-Vereeniging, d Op Staatskosten openbiar verkoopen Ruim zestig; soorten Buitenland. Deputaten-Vergaderliig. Gemengde 21 voorhanden bij voor Zuid-Beveland, G. M. KIemkeik, Berichten STOOM B 0 OT DIENST Stoomboot „TELEGRAAF." Slot. Het socialisme wordt gevoed door tal van teleurgeslelden. Door mannen, die eens vol geestdrift de toekomst te gemoet zagen, en die thans bij het verdwijnen van al hunne luelitkasteelen, voor en na, geen ander redmiddel kennen, dan zich aan te sluiten bij de zoogenaamde verbeteraars der maat schappij. Nu geven wij volkomen toe, dat de Staat optrede, waar particuliere krachten te kort schieten al zeggen wij het Elout na, dat de Staat op technisch en stolTclijk terrein, wellicht veel kan doen, maar tegenover elk ander: armwezen, schoolwe zen, gevangeniswezen, militarisme, socialisme machteloos is. Ook de schoolopvoeding is een volkszaak. Het onderwijs behoorde dus in de eerste plaats door de ouders beschermd en bevor derd te worden. Sinds dan ook de kerk en het huisgezin hunne roeping verzaakten, en particuliereu over te weinig tijd enz. beschikken konden, had de Staat het recht de regeling van de onderwijszaak op zich te nemen. Als iemand hooger ot middelbaar onder wijs geelt, dient de Staat het wel te doen. Dit vordert het algemeen belang. Vordert het staatsbelang de opleiding van ambte naren of' van werklieden voor Rijks werkplaatsen, niemand zal het der Overheid betwisten, zoo zij die taak op zich neemt, mits met inachtneming van den eisch dat vrij onderwijs regel, staatsonderwijs aanvul ling zijen het ouderwijs bekostigd worde door hen, die het genieten. Maar zou men waarlijk meenen dat dit belang bevorderd wordt door de oprichting van kweekscholen en de stichting van beurzen, ter voeding en kleediug van on vermogenden partijen, die groote mannen, die door het geloof of door biddende nijverheid, langs den weg van ve'e ontberingen en door harden en stalenden arbeid geworden zijn, wat zij nu waren. De wetenschap dat de geldelijke kracht hunner beschermers gering was, zette hen tot steeds harder werken aande geestdrift, de energie bleef er in. Dezulken mogen trotsch zijn op hun eigen gewonnen zelfstandig bestaan. Zij die hunne gaven offerden om hen vooruit te helpen, gaven vrijwillig, gaven uit beginselhun gave was geen gedwongene, maar de vrucht van zelfoverwinning. Daarbij mag niet vergeten worden, dat de beroeps keuze niet buiten Gods bestel gaat, en dus ook niet zonder gebed geschiede. Die zijn zoon of wien ook iets, buiten zijn stand wil laten leeren, met het doel er een heer van te maken, die zondigt zeker tegen Gods ordinantiën. Een knappe timmerman, een bekwaam ambachtsman in één woord is vrij wat meer waard, dan een over het paard ge tilde zoon uit het volk, die in zijn ouden stand niet meer te huis hoort en zich in zijn nieuwen onmogelijk maakt. Dan liever een Hinken werkman van hem gemaakt een man wiens ideaal ons door den schrijver van Een stuk menschenleven in zijn Travailleur wordt geteekend Gesteld dat het den Staat eindelijk gelukt een corps jonge mannen te vormen, die uit de onderste lagen der maatschappij opgewerkt, hunne intrede doen in het nieuwe leven. Wat zal men dan zien? De dokter zal een jaarwedde van f '1500 'sjaars genieten. De '2e luitenant verdient heel wat minder. De aspirant-ingenieur ook niet veel meer. De advocaat procureur nog mmder, wijl hij zich van jpractijk moet voorzien. Zouden onze Travailleurs meenen, dat zulk een jongeu gelukkig zal zijn Integen deel. Door den baud zal l ij in geldelijke moeilijkheden verkeeren. Onder zijne collega's de mooie man willende blijven, zal hij tot uitgaven boven zijn stand geraken schul den maken, in het krijt staan en een be- eene aanzienlijke partij als DorschvloerdelenAchterdelen, Planken, Schalen, Leggers, Balken, Platen, Ribben, Schrooten, Latten, enz. enz. Vrienden en begunstigers wordt bericht dat de GOEDEREN bestemd voor de kinde ren der Zondagsschool «JACHIN» a. s. Dins dag 20 December, ter bezichtiging zullen gesteld worden in 't lokaal der Chr. Bewaar school Wal B 103 Middelburg van des avonds 7 tot 9 uur. VRIJDAG en ZATERDAG te bekomen, tegen concurreerenden prijs id. best KALFSVLEESCH bij E. A. HUBRËGTSE 's Gravenstraat, hoek Kerspel, Middelburg Groote Engelsche Sprot, fijne Spekbokking, groote Madarijnen f 1,de 12 stuks, kistjes van 25 stuks f2,Siuaas Appelen mooi van kleur en zoet, bijzonder gpscbikt voor Kerstboomen, voor weinig geld, Matjes, beste Comade-Vijger. van 5 ons, 15 cent, Malga-Citroenen, Cocosnoten, Hazelnoten, groote Spaansche Kastanjes, Pruimen en Vijgen, alles tot zeer LAGEN FEIJS. J. SMITS, 's Gravenstraat. Het is bekend dat de gemeenteraad van Parijs, mannen der stadsregeering dus, voor het meerendeel met God en godsdienst spot ten. Reeds vroeger schrapte men het woord God uit de schoolboekjes. Over dat «woord» werd dezer dagen in den Raad het woord gevoerd. Wij ont- leenen er het volgende aan De heer Marsoulan. Ik zie de nood zakelijkheid niet in dat woord God er in te zeilen. De heer Georges Berry. Het hindert u, dat liet er in staat. De heer Marsoulan. Het hindert me niet, dai het er niet in staat. De zuivering was nooJig, niet alleen uit een godsdienstig oogpunt, maar bovendien van een weten schappelijk standpunt. Wij hebben in de scholen tijdens de prijsuitdeelingen kunnen zien, dat er vele boeken waren die in fla grante tegenspraak met den tegenwoorligen toestand der wetenschap zijn. De heer Joffrin. Men heeft van boeken gesproken, wauin de naam van God niet voorkomt. Sta mij toe te zeggen, dat God, in onzen tijd der electricileil, eene overtollige te Zwolle zijn te bekomen tegen concur reerenden prijs. Franco Middelburg Station. Middelburg. tot het 12e. Het toezicht wordt niet aan afzonderlijke ambtenaren opgedragen maar aan geneeskundige inspecteurs. De geoorloof de arbeid is bepaald op 10 uur daags voor kinderen tot het 16e jaar; nachtarbeid is aan kinderen beneden de 18 jaar verboden evenals zondagsarbeid voor personen beneden de 18 jaar. Speciale bepalingen omtrent, vrouwen arbeid bevat het ontwerp niet. Hoedekenskerke. Herkozen door den ge" meenteraad met algemeene stemmen als lid van het burgerlijk armbestuur de hr. J. de Jongeen gekozen in de vacature wijlen J. Duijrikerke de heerJ. Wellein.in, burgemeester. Kruiningen. De Maandag alhier gehouden nieuwsjaarscollecte bracht op 508 gld. |tegen. 490 gld. in het vorige jaar zonder de nagiften. 's Gravenpolder. De collecte voor de gewone Nienwjaarsbedeeling bracht alhier 350,80 op. Benoemd tot burgemeester van Maas sluis de hr. J. Ph. YYesseliuk, burgemeester te Brouwershaven. Pensioen verleend van f 50. aan B. Ponse te Kats. De Staatscourant bevat de statuten der vereeniging de kerkelijke Kas te Vlissingen. ADRES beveelt zich aan tot het leveren van geschikt voor KERSTBOOMEN. GOES. Aan hel verslag in de Standaard ontlec- nen wij het volgende: Dr. Kuyper presideerde, las Richteren 7, en herdacht het overleden kamerlid baron v. Wassenaar. Hoogst gewichtig was de bespreking van de samen werking, aangeboden door den algemeenen bond van R. K. kiezersvereenigingen, waar mee besprekingen waren aangeknoopt. Te dier zake diende Jhr. Mr. M. A. deSavornin Lobman, na een langdurige discussie, de volgende motie in, die blijkbaar het ge voelen der vergadering ten volle weergaf en met algemeene stemmen, op drie na, wierd aangenomen. Zij luidde aldus: «De Di'putatenvergadering der antirevolu tionaire partij; gehoord de mededeeling van het Centraal Comité, dat besprekingen han gende zijn om politieke saamwerking met andere partijen Ie overwegen: spreekt als haar geioelen uit dat de antirevolutio naire partij, krachtens haar beginsel en haar verleden, geroepen is haar karakter als zelf standige staatspartij te bewaren; 2. dat zij echter, overmits zij tot de minder heden behoort, in het belang des lands ook gerechtigd en verplicht is tot sa menwerking met andere partijen, voor zoover deze zonder ineensmelting op een wel omschreven nroBfrarnjyi^j/Jp'"" P.S. TVederverkoopers genieten rabat. Bij herstemming voor Notabelen te Axel is gekozen de heer W. Vercouteren. Abusievelijk hebben wij Maandag een bericht uit Axel geplaatst, dat niet door onzen correspondent was ingezonden. Dit bericht is onwaar. De zaak is deze De bevestiging van ds. "Wolf aldaar moet nog plaats hebben. Wie de bevestiger zal zijiy js nog niet bekend. Krabbendijke. Benoemd tot kerkvoogd de heer O. Snoep en tot voorzitter van het college van notabelen dhr. Th. van Doorn. De heer G. A. Weide van Goes, ver kreeg Maandag acte M. O. Boekhouden. iIKBEUETENBLAD SAMENKOMSTEN op Woensdag en Donderdag en 22 Decemb. a. s. .n het lokaal der Vrije Ev. Gem. te Rilland. In Lossing: eene 1-iding puike Middelburg. .LIJUÜILUIL'UJ GOES. gevraagd, adres Boekh. F. P. D'HUY. EEN ZINDELIJKE onder hoofdredactie van ds. C. L. LAAN te Goes, bevat bijna alle Godsdienstoefe ningen uit geheel Zuid-Beveland en heeft tot inhoud schriftbeschouwingen, kleine verhalen en eene prachtige vervolgge«chie- deniskost per drie maanden slechis f 0,25, fr. p. p. f 0,35is zeer aan te bevelen tot adverteerenadvertentiën 5 cent per regel. Verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever te lerseke. NB. Proefnummers op aanvrage franco. en voorhanden bij GOES. Wederverkoopers genieten rabat' gevraagd, liefst uit den boerenstand. Adres boekh. F. P. D HUY Middelburg. Puike Tarwebloem 14, Blanke Reuzel 50, dik Spek GO ct. de kilo, Krenten en Rozij nen 16, gedroogde Apjelen 15, Pruimen 12, Witte Suiker 275, Ligte 26, 25. 23, 22, puike Javakoffle 625, Zuurkool 8, Nieuwe Zoutevisch 12 en 22"' ct. 5 ons, Nieuwe Sucade 11 ct. de ons, Lampolie 29 ct de kan. DEKKER, Noordstraat Middelburg' AGENTSCHAP TE MIDDELBURG. (Kantoor Z.zijde van den Dam, G 28.) Neemt gelden aan a deposito, 't zij in eens, 't zij in gedeelten opvorderbaar, tegen vergoeding van rente, bedragende thans 2 pet. Neemt aanvragen tot Crediel-verleening in ontvangst van f 1500 tot f 60.000. De agent DE KANTER. Van Van Van Rotterd. Vlissingen Middelb. naar naar naar Middelb. Rotterd Rotterd. en Vlissingen Dinsdag 20 v. 7,15 v. 8,- V. 8, Donderd. 22 7,15 8,15 8, Zaterdag 24 7.30 8,45 8,— Dinsdag 27 7,15 8,15 8,- YVoensd. 28 7,15 8,15 8,— V i ijdag 30 7,15 8, 8, Zater lag 31 7,15 8,15 8, Te Middelburg overleed Maandag de verdienstelijke s< cretaris der Werkliedenver- eeniging, de heer J. Janse. L. de Feijter, die onlangs bij den Sloedam nit den trein ontsnapte en naar België vluchtte, is gisteren morgen naar de gevangenis te Goes overgebracht, om zijn straf, zes maanden gevangenisstraf te onder gaan. Zijn overbrenging per provinciale boot van Terneuzen naar Vlissingen en verder per spoor naar Goes geschied ie door denzellden ambtenaar, onder wiens hoede hij de eerste maal ontsnapte. Thans was ech ter van ontsnappen geen sprake. De geleider had daarvoor goed gezorgd. Bij liet te water laten van de Bromo te Vlissingen op Zaterdag a. zal aan iedereen toegang tot de werf worden verleead tegen betaling van 25 cents ten voordeele van het zieken en ondersteuningsfonds der werklie den van de Schelde. De M. C. meldt dat te Westbapelle bi', den landbouwer De Visser een poging tot inbraak is gedaan. Eergisterenochtend kwam te Vlissingen per stoomschip «Willem Prins van Oranje» voor de eerste maal de Duitsch-Amerikaansche mail aan. De voormalige logementhouder B. te Terneuzen die een jaar celstraf had te onder gaan, wegens het ten eigen batejaanwenden van aan hem in bewaring gegeven gelden had naar België de wijk genomen. Zondag te Terneuzen komende werd hij zoo meldt de N. R. C. herkend en terstond naar de celgevangenis te Breda overgebracht. De politie te Ecde heeft proces-verbaa' opgemaakt tegen een perscon, wegens ontvoering van een gehuwde vrouw met haar kind. Te Sluis is de tram die te 6 uur aldaar aankomt Maandagmorgen gederailleerd. bp de Stoomtram VlissingenMiddelburg. in het Vertrekurenslf der Van Vlissingen: Rem. 5, Zeilm. 6.30, 8 een 9.30, 11, 12.30, 2,3.30.5,0.30,8,10.15' rails Van Middelburg: 5.30, 7.15, 8.45, 10.15' 11 45, 1.15,2.45, 4.15, 5.45,7.15,8.45,11' Ven tusschen Vlissingen, Middelburg en Rotterdam. Uren van vertrek in Decemb. STOOMBOOTDIENST tusschen Middelburg en Zierikzee. Correspondentie Zierikzee Spoorweg Goes. December. Van Middelburg Dinsd. 20 'smorg. Woen. 21 Dond. 22 Vrijd. 23 Zater. 24 Maan. 26 Dinsd. 27 'smidd. Woen. 28 Dond. 20 Van Zierikzee Dinsd. 20 'smidd 1. Woen. 21 Dond. 22 Vrijd. 23 Zaterd.24 8.— 8.— 6.30 8,— 8.— 8,- 1,— Dinsd. 27 1,Woen. 28 1, !Dond. 29 smorg. 7.30 7,30 6,30 December, van Rotterdamvan Antwer Dinsd.20 's morg. 6.IDinsd.20 'sm g.6.30 Dond. 22 6,30 Dond. 22 3.— Dinsd. 27 Dond. 29 6.30 4.3( Dinsd. 27 Dond. 29 5.- 6.-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2