4 NIEUWSBL AD YOOR ZEELAND. CHRIST ELI JK- HISTORISCH 1887. No. 36. Donderdag 22 December. Tweede Jaargang. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Toen en nu. l.~ 1. 12.— Van Rotterd. b. naai- Middelb, d. en Vlissingen V. 8,— 15 8, 45 8,~ 15 8, 15 8, 8, 15 8,— y ZEEUW, elren MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. P/ijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkale nommers-0,025 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere rege meer 10 cent. Die zich met 1 Januari a. s. op „de Zeeuw" abonneert, krijgt de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Er lag een wijze beoordeeling in den zin onzer voorvaderen, teneinde steeds in levendig aandenken te houden die groote waarheden, waaraan 't vaderland zijne wording en bestaan te danken had. Dat zij die waarheden in kernachtige spreuken deden inprenten op hunne munten, opdat ook een later nage slacht hierop het oog zoude gevestigd houden, en daaruit kracht en moed ont- leenen, om pal te staan tegen eiken vijand die hunne vrijheid zoude belagen. Onder die spreuken vestige men vooral het oog op het randschrift van onze oude guldens, waarop de vrijheidsmaagd werd voorgesteld met de speer in de hand, waarop de hoed der vrijheid terwijl zij met den voet steunt op het Bijbelboek, omringd met een in het latrjn gesteld randschriftSteu nende op den Bijbel verdedigen wij de vrijheid Dat was de ware vrijheidszin die onze vaderen bezielde; eene vrijheid, niet uit den Schollen. mensch, die tot losbandigheid voert, maar een vrijheid, gegrond op het Woord van God als de eigenlijke levenskracht, waaraan zij die geestdrift ontleenden, die hen tot waren heldenmoed aanvuurde, en hen pal deed staan in het barnen der gevaren, en hun kracht gaf tot daden, waarop het na geslacht nog met bewondering neerziet. Het was ook op dat Woord vertrouwende, dat onze Willem van Oranje toen men hem in die benauwde dagen aanzocht een ver hond te maken met een machtigen Potentaat, tot behoud van het vaderland, die onverge telijke taal deed hoorei? «Alvorens wij ooit eenige taak tot be scherming der Christenen en andere ver drukten in dezen lande op ons genomen hebben, hebben wij met den alleroppersten Potentaat der Potentaten al zulken vasten verbond gemaakt, dat wij geheel verzekerd zijn, dat wij en al degenen, die daarop vastelijk vertrouwen, door zijne geweldige en machtige hand, ten laatste nog ontzet zullen worden, spijt alle Zijne en onze vijanden.» Dit gaf hem moed om vol te houden in den zoo hachelijken kamp. En zijn geloof is niet beschaamd geworden. Met zijn hulp zegevierde het kleine Nederland op den zoo ierikzee 'smidd 1. 6,30 ntwe1- 'sm g.6.30 3.— 5.— 6. ,V. A. Omtrent het Hollandsche marktplein dat op de tentoonstelling te Brussel in het volgende jaar zal verrijzen, verneemt de Avondpost dat het 9000 vierkante meter groot is. Er zullen 32 woningen op verrij- I zen. Eenige der te Amsterdam gebruikte if gebouwen zullen daarheen gebracht worden. Ook de gevel van het stadhuis te Goes zal op deze tentoonstelling prijken. Op het postkantoor te Amsterdam werden van 2 7 December (St. Nicolaas drukte) behandeld 38778 pakketten, op dat te Rotterdam 24951 en op dat te 's Graven- hage 23102. In een dorp in Munsterland (Pruisen) werd onlangs een telegraafkantoor geopend. Kort na de opening vertoonde zich iemand aan het loket, dien wij kortheidshalve Jan noemen. De beambte die juist bezig was een telegram op te nemen, wenkte den man met de hand dat hij even geduld moest hebben. Jan begreep de bedoeling van dien wenk niet, en meende dat hij in het aangrenzende huisvertrek moest binnen gaan. Hij deed dat, en vond daar de vrouw van den beambte met de kinderen. «Goeien avond saamis mijnheer de postdirecteur niet te huis?» «Zeker,» antwoordde de huisvrouw, «hij zit op het kantoor te werken.» «Neen, zei Jan «dat is niet waar. Ik heb al eens in het kantoor gekeken, maar daar zit alleen een snijder aan een naaimachien, en die wees mij dat ik hierheer. moest gaan.» Nu werd be postbeambte geroepen, en deze trachtte Jan duidelijk te maken, waartoe het instrument diende, dat deze voor een naaimachine had aangezien. Doch Jan wou er niets van weten. «Naaimachine of tele- graferij» zei hij «het is volkomen hetzeltdehet is allebei hekserij.» -• Men schrijft uit New-York Een monstervlot is van Nova Scotia naar hier op weg. Het vlot bestaat uit 27,C00 boomstammen, door kettingen te zamen gehouden. Het heeft den vorm van een sigaar, is 540 voet lang, 63 voet in omtrek en heeft een inhoud van 11,000 ton. De -afmeting overtreft die van de Great-Eastern. machtigen koning van Spanje, tot verbazing der volken. En is het dan vreemd dat ook wij waarde hechten aan dat Bijbelboek waaraan onze vaderen zooveel te danken hadden. Is het wonder dat wij nog het zelve beschouwen als het Palladium onzer vrijheid, en er prijs op stellen, dat onze kinderen met dien Bijbel bekend worden gemaakt en dat wij dat Boek als het ware fundament der opvoeding, op onze christe lijke scholen hebben opgenomen Wat anders beoogen wij toch dan door dat Woord den kinderharten geloof in te prenten in dien God, die hen op den levensweg kan staande houden tegen de verleiding der we reld, en eerbied inboezemen voor de door Hem gestelde machten Moet dit niet het streven van alle wel denkende Nederlanders zijn En wat moet men dan denken van hen, wier streven niet alleen is dien Bijbel van de school te doen verbannen, om een on bestaanbaar denkbeeld van neutraliteit te willen verwezenlijken, maar die zich zelfs vijOndig tegen de christelijke school inzetten, door die ondersteuning van Staatswege te bestrijden, waarop zij, ook volgens de be doeling der Grondwet, de volie aanspraak mag maken. De minister toch tijdens het uegruuuiig vuur roo i weru vasigesieiu. Het voorstel tot onderhandsche verhuring van een gedeelte trottoir langs de loskade van J. C. Verseput in te trekken en bedoelden grond op dezelfde voorwaarde als in dat besluit zijn genoemd, in publiekrechterlijke concessie uit te geven, werd goedgekeurd- Onder overlegging van het tot hen gericht ..dres van de lirma den Bouwmeester, Bor- sius en van der Leijé stellen B. en W. voor genoemde firma tot wederopzeggens (publiek rechterlijk) concessie te verleenen. om van bedoeld stukje grond bij de loskade gebruik te mogen maken tot het bergen van een roeiboot, mits jaarlijks te beginnen met 31 Dec. a. s. door haar voor genoemd gebruik eene som van f 2 aan de gemeente worde betaald; dit voorstel werd eveneens aange nomen alsmede het voorstel tot uitgifte van concessie gemeentegrond bij de werf «de Volharding» aan diezelfde firma. Vervolgens kwam ter tafel een ingekomen verzoek van de firma Luteijn Co., om gebruik te mogen maken van een gedeelte wateroppervlakte der vest, ten behoeve der Biei'brouwerij, welk verzoek werd inge willigd. De door B. en Wetli. opgemaakte staat van te rooien hoornen werd gedeeltelijk afgestemd, of aangehouden om deskundig advies te vragen. Het ingekomen voorstel van den Burge meester om den ambtenaren der politie die gewoon waren op nieuwjaarsdag een rondgang door de stad te doen en ten hunnen behoeve giften in te zamelen, van af a. s. nieuwjaarsdag dit te belettsn maar lien in de plaats van genoemd op- gebedeld geld uit te keeren den politie agenten ieder f 25 en den nachtwakers per hoofd f6,werd aangenomen. Tot onderwijzeres aan school G werd benoemd mej. A. C. Abres te Middelburg. Meegedeeld werd dat is uitgeloot de obli- liatie leening 1881 No. 34. waarna de benoeming van leden der vaste Commissien plaats had, gekozen werden in het burgerlijk armbestuur dc hh. M. C- Jeras en J. C. Frederiks. In het bestuur der Godshuizen de hh. J. C. van Visvliet - T O. de_AI,,, In ,io commissie voor proclameeren van de vrijheid van onderwijs, ten jare 1848, gaf tevens te kennen dat die vrijheid tot concurrentie zoude voeren met de staatsschool, welke hij heilzaam achtte voor het onderwijs; die concurrentie dus door den minister gewild, kan alleen berusten op een beginsel van gelijke be handeling, zonder welke dezelve teneenen- male onbesi aan baar is. Zij die zich dus vijandig op het schoolge bied tegen de christelijke school toonen, noemen zich liberalen, voorstanders der vrijheidWat zouden onze voorvaders van zulk eene vrijheid gedacht hebben, zij, die geene andere vrijheid kenden, dan die haar steun vond in het Woord van God. Zijt daarop indachtig, allen die uw vaderland lief heht, en de opvoeding uwer kinderen, waarvan gij rekenschap ver schuldigd zijt, ter harte neemt. Be denkt dat de vreeze des Heeren, die dat Bijbelboek [leert, het ware beginsel der wijsheid is. Niet de wenschelijkheid van subsidieering der christelijke scholen; maar het grondwettig recht wordt hier besproken. RED. Erwten f 6.00 a f 7,00. Boter f0,575 a f 0,65. Eieren f 1,35af 1,45. Vlissingen, 20 Dec. 1887. Boter f 1,10 a f 1,20 per Kilo. Eieren f5,60 per 104 stuks. Rotterdam, 19 December. Binnenlandsche Granen. Tarwe. Ofschoon de laatste marktdag van dat jaar, was de aanvoer toch niet groot, maar ruim middelmatig; de kooplust was ook niet gretig, zoodat een en ander slechts langzaam tot vorige prijzen opruimde. Zeeuw- sche, de beste f 6,60, f 6,80, soms daarboven goede en mindere f 5,80 f 6,50. Canada f 5, f5,50. Rogge. Inlandsche met meer aanvoer en als voren moeielijk te plaatsen. De beste f 5, f 5,30mindere f 4,60, f 4,90. Gerst. Zeeuwsche Winter zonder prijs vermindering;. De beste f 5, f 5.40mindere f 4.50, f 4,90dito Zomer 10 cents lager. De beste f 4,70, f 4,90mindere f 4,30, f 4.60. Chêvalier f 5,30, f 5,80. Haver flauw als voren. De beste f2.75, f 3.25mindere f 2 a f2.60. Paardeboonen onveranderd. De beste f 5,70, f 5,90mindere f 5.40, f 5.60. Schapenboonen flauw f5,70, f6,20. Duivenboonen van f 6,25, f 6,75. Bruineboonen tot de bestaande prijzen traagde beste f 9,75, f 10,25mindere f 9, f 9,50. Witteboonen weinig aangevoerd, 50 cents hooger. De beste f 12, f 12,50; mindere f 10,50 a f 11,75. Blauwe Erwten onveranderd. De beste f7,25, f7,50; mindere f6.80, f7.20. Niet- kokende f 5.90, f 6,10. Schokkers f7,50, f8,50. Koolzaad nominaal f 9, f 9,50. Hennepzaad f6, f7. Kanariezaad weinig gezocht. Het beste f 8,25, f 8.50minder f 7,50 f 8. Vlas. Gedurende de week was er op het land meer vraag, hoofdzakelijk voor de betere soorten. Heden ter markt bedroeg de aanvoer ca. 38,000 steen, waarvan 7000 steen Zeeuw sche, welke grootendeels koopers vonden tot vorige prijzen, met uitzondering van het Zeeuwsche Vlas, dat bijna geheel onverkocht bleef. Lijnzaad met vrij goede vraag, vporal voor de puike soorten konden de prijzen zich goed staande houden. Zeeuwsche Ajuin. Aanvoer van markt- goed heden niet noemenswaard. Zeeuwsche Eieren f5,80 a f6.— de ueien, viotaeien, latten, ribben, meubelen, kalchels, hooi, stroo, graanzakken, glas koper-, tin- en aardewerk. Zaterdag 24 December. Borsele, 12 uur, door Not. v. d. Kloes, in de herberg van Rottiereen Windkorenmolen Woonhuis, Schuur, Stalling, Erf en Tuin groot 1658 Centiaren. Rilland Bath, 10 uur, door Not. de Vos voor herberg van Koets voor hh. Boseen party gezaagd hout, als delen, platen, ribben, bad- dings, latten. Wissenkerke 1 uur door Deurw. Gelner voor H. Pilius 5000 droge Olmen en Esschen Mutsaards, een Os, 1 stier, 1 Loopvarken, een Varkenshok, enz. Dinsdag 27 December. Cats 1 uur aan den Boomdijk, door Not. Gelner voor dhr- v. Oosten te Colijnsplaat, 300 Canada's. Woensdag 28 December. Middelburg, 2 uur, in „Pax Intrantibus" door Not. Verhulst: 1 Karoterij met daarop staande Gebouwen aan den straatweg van Middelburg naar Veere T 8 met Moesland, Bouwland en Tuin, groot 49 A. 2 c.A. Daags te voren te zien. Ierseke, 10 uur, aan de Kade, voor hh. Bos, door Not. de Voshout, als delen, platen, ribben, baddings, latten. Donderdag 29 December. Krniningen, 10 uur, ten sterfhuize van wed. Fransen op Sandee, door Not. Prins huisraad enz., o. a. 2 kabinetten, kast, tafels stoelen, 2 veeren bedden, koper-, tin-, blik-, glas- en aardewerk, porselein enz. Vrfidag 30 December. Krniningen, 10 uur, namens erven C. Fran-j sen en C. Weststrate, door Not. Prins, in de herberg van C. de Jongelo. hoefje en erf, op Sandee, 1480 c.A. Te aanvaarden 1 Mei '88. 2o. een perceel tuingrond „het Plantsoen." 610 c.A. verhuurd tot rooven van den oogst 1900 voor f9 per jaar aan J. Westraate. 3o. een perceel bouwland „Hooge land" in Simon Hendrikshoek, 137,10 A. 4o. 1 perceel bouW' land „het Weitje" in Schuitevaarthoek 4470 c A. 5o. een perceel bouwland in Spartelmans- hoek 68.80 A. 6o. eeu perceel bouwlandl „Luimest", in Simon Hendrikhoekverhuurd! tot rooven van den oogst 1894 voor f 24 pe: gemet aan C. der Weduwen te Krniningen. Borsele, 10 uur, door Not. Pilaar 150 Ol-j men en Esschen, aan den Hollepolderschen| dijk tegen Driewegen. En kaphout aan di Westeindsche en Borselsche Dijken aan dei «fropuAnwPQ' PTI rm hftt,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1