Boot CHRIST ELI JK- NIEUWSBLAD HISTORISCH Y00R ZEELAND. 1887. No. 35. Dinsdag 20 December. Tweede Jaargang. Delft. roet. idoeken LAKE. mtjalk f 2,50. f 3,00. f 4,00. h f 2,50. t LIGNY. OTTERDAM naar GOES fMAN aan de JONG n Nieuwe VERSCHIJNT F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Hoe staat het er mee aderd 'sZon- I ter wijl voor Rozijnen 16 pak. Lamp- 12, lekkere then Poeder IRIEKSMEKK. |Heer toRRAAD fn van st 9. nam. 3. u. 1.1. en 4.45. ennm. 1.15. na aankomst >,36 u. nam. ,r het Spoor- (ldelbnrg en 9,15f,10,- -,2,30,3,30-f-, 0,—t, 11—, 4.30-j-, 6. waarbij aan aangelegd, de Keersluis g. 6.—u. 8.30 u. IOTTERDAM 8,30 u. M i 9,u. iru bij den E,op 'tHa- DE ELREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden iranco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,025 UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cei Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regt meer 10 cent. Die zich met 1 Januari a. s. op „de Zeeuw" abonneert, krijgt de tot dien datum verschijnende i.ummers GRATIS. Door de aanneming en invoering der nieuwe Kieswet hebben wij thans in Zeeland gekregen vijf nieuwe kiesdistricten. Elk van die nieuwe kiesdistricten zal voortaan één lid naar de Tweede Kamer afvaardigen. Vroeger had men het zooMiddelburg koos twee leden en Goes twee leden terwijl Zierikzee een lid naar de Kamer zond. Nu wordt dit anders. Voortaao zal Middelburg één lid afvaardigen, Oostburg één lid, Hontenisse één lid; Goes één lid en Zietikzee één lid. Wij hebben bet reeds meer gezegdTot Middelburg behoort nu voortaan alleen Walcheren op Arnemuiden na. Tot Goes jbehooren enkele dorpen van Zuid-Bevelanden voorts Arnemuiden en de eilanden St. Philipsland, Tholen en Noord-Beveland. De dorpen die tot Goes behooren rijnWemeldinge, 's Heer Arends- kerke, Heinkenszand, 's Heer Abtskerke, 's Gravenpolder, Wolfertsdijk, Kattendijke en Kloetinge. Zierikzee omvat de eilanden Schouwen en Duiveland met Flakkee. Oostburg, omvat de beide Vlaanderens met uitzondering van Hulst en acht om liggende dorpen. ,Deze laatste eindelijk vermen met de nog niet genoemde dorpen van Zuid-Beveland bet nieuwe kiesdistrict Hontenisse. De Zuid-Bevelandsche dorpen die tot Hontenisse zullen behooren zijn zestien in getal. Zij zijn Kapelle, Kruiningen, Ierseke, Krabbendijke, Rilland-Bath, Waarde, Schore, Borsele, Driewegen, Ovezande, 's-Heerenhoek, Nisse, Baarland, Oudelande, Ellewoudsdijk, en Hoedekenskerke. Nu hebben wij reeds vroegtijdig er op aangedrongen, dat bij de uitbreiding van bet getal kiezers en de verandering in de districts-indeelingen, de vrienden vooral niet te lang zouden wachten met het nemen van maatregelen. Vroeger had men eene anti-revolutionaire kiesvereeniging te Goes «voor Nederland en Oranje». Aan die kiesvereeniging was het opgedragen de kiezers in het land van Hulst te bewerken, de Bergsche kiezers aan te sporen; op To'en en St.-Philipsland een oog in het zeil te houder, en de kiezers uit de beide Bevelanden voor te lichten. Dat was te veel voor die kiesvereeniging. Haar arbeid kon dan ook, zelfs bij de grootste krachtsinspanning, in vergelijking met wat hij zijn moest, niet dan zeer gebrekkig genoemd worden. De uitgestrektheid van het district, gevoegd bij het diep ingrijpend verschil van landaard en geestesrichting en politieke belijdenis der verschillende kiezers, en tal van andere omstandigheden werkten daartoe mede. Waarlijk, de ijverige leiders der ver kiezingen te Goes hadden een ondankbare taak. Indien dan ook de namen van Quist en De Jonge, vooral op Zuid- en Noord- Beveland niet zulk een goeden klank gehad hadd-ri, het stemmencijfer onzer candidaten zou, menschelijkerwijs gezegd, wel iets lager zijn geweest. Thans is dit uit. De Goesche kiesver eeniging ziet thans hare taak verlicht; en het grootste deel van Zuid-Beveland moet thans langs een anderen weg bewerkt worden. Dit hebben onze vrienden te Kapelle en elders dan ook goed ingezien. Velen hunner meenden, door een krachtig optreden, en een tijdige voorbereiding heel wat te kunnen uitrichten. Wij moeten dan ook de eer geven aan het nieuwe district Hontenisse, dat het, wat ordening der krachten aangaat, de anderen is voor geweest. Men voelde daar het gewicht van den toestand. Hulst en omstreken is overwegend ka tholiek. Van de zestien Zuid-Bevelandsche dorpen zijn er minstens vier met een uitsluidend of met een overwegend katho lieke bevolkingzoodat in slechts 12 dorpen door liberalen en antirevolutionairen ernstig kan gestreden worden. Wij zullen geene namen noemen. Et- zijn echter dorpen, waar vele vrienden van ons wonen, en waar aaneensluiting zeer gewenscht is. Wij kunnen dan ook mededeelen, dat aanvankelijk de pogingen onzer vrienden geslaagd zijn. Te Kapelle-Biezelinge werd een nieuwe vereeniging gesticht, uit wier midden eene commissie benoemd werd, om de uitbreiding der vereeniging mogelijk te maken. De leider der beweging heeft tact genoeg gehad om uit elk der te Kapelle vertegen woordigde kerkelijke richtingen voorstanders te werven, en aan te dringen op eenheid van staatkundige belijdenis. Wij feliciteeren hem met den goeden uitslag van zijn ver standig pogen. Te Ierseke hebben de leiders der be staande gemeentelijke kiesvereeniging Ora et Labora maatregelen genomen tot uit breiding der vereeniging. Te Krniningen wordt de oprichting der nieuwe kiesvereeniging voorbereid. Ook daar vonden wij bij verschil van kerkelijke in zichten, instemming met dit voornemen. Krabbendijke deed ook wat het kon. Een twintigtal vrienden kwamen daar Vrijdag avond samen om over de oprichting eener kiesvereeniging te spreken. Allen waren van de wenschelijkheid der oprichting over tuigd. Een twaalftal traden reeds tot de vereeniging toe, terwijl nog wel enkelen zullen volgen, die deze voorbereidende ver gadering, door de minder gunstige weers gesteldheid, niet konden bijwonen. Spoedig hoopt men weer saam te komen en een reglement vast te stellen, Over de andere districten hopen wij spoedig ook iets mee te deelen. Voor ditmaal zij het genoeg, om te doen zien, dat de vrienden op Zuid-Beveland niet slapen. Hoe denkt over Indièt Nu wij een voorloopig overzicht gegeven hebben van onze door Ottolander aange wezen schuld jegens Indiëzullen onze aanstaande kiesvereenigingen ook wel een goed besluit willen nemen, in zake het onderzoek onzer candidaten voor de Tweede Kamer. Vrienden, vergeet niet, wanneer gij een candidaat stelt voor de Tweede Kamer, aan dien man te vragen: «Hoe denkt gij over Indië?» Zult gij mede eer.e begroeting helpen aannemen, waarop van die vervloekte pos ten voorkomen, die ons openlijk aanklagen als verkorters van het loon onzer werk lieden; of als moordenaars van duizenden Javanen, die wij in opiumkitten den dood der bedwelming doen sterven, terwijl wij jaarlijks 20 millioen guldens blijven trek ken van het zuur verdiende loon dier arme wellustigen Een vertegenwoordiger die daar neen op zegt, moet gij nooit helpen candidaat stellen. Wij hebben een ontzaglijke schuld aan Indië te vereffenen. De eeuwigdurende Atjeh-oorlog is de waarschuwer die nu reeds veertien jaren lang klopt op de consciëntie der Nederlandsche r.atie. Immers, het on zedelijk verdiende opiumgeld, en meer nog dan dat, wordt door dezen onzaligen oor log verslonden. Wie weet, zoo de opiumpacht, die dui zenden ter helle voert, eens kon opgeheven worden, of niet de oorlog met Atjeh tot een goed einde kon gebracht worden. Want op den eersten stap naar gerech tigheid volgt een tweede gemakkelijk! 19 Dec. 4887. Vergadering van den gemee iteraad te Ierseke van Vrijdag 16 December 1887, n. m. 6 ure. Voorzitter de hr. Burgemeester. Tegen woordig alle leden. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Daarna geschiedt mededeeling van ingekomen stukken welke alle voor kennisgeving worden aangenomen. Verder is ingekomen een schrijven van eenige bewoners van den publieken weg welke loopt van de Damstraat tot de Spuit- straat, langs de Chr. Geref. Kerk. In dit schrijven geven adressanten te kennen dat die weg in den tegenwoordigen toestand onbegaanbaar is en verzoeken den raad daarin verbetering te brengen. De voorzitter geeft den raad in overwe ging om te laten bestraten of om, zoo als vorige jaren ook is gedaan, er een scheepje zand in te werpen. Hoezeer alle leden voor bestrating waren, kon men toch met het oog op den finan- cieelen toestand der gemeente daar niet toe hesluiten. De heer Schipper merkt aan of 't niet beter zou wezen er pannenstukken in te werpen, hetwelk wel wordt toege stemd, doch ook die zijn niet voldoend te verkrijgen. De raad besluit er zand te laten brengen. Nog een adres van de bewoners van de Sandeestraat, welke ver zoeken om straatverlichting en bestrating. Het eerste punt geeft aanleiding tot eenige discussie. De voorzitter stelt voor op de hegrooting voor 1888 f210 uit te trekken voor verlichting niet alleen voor de Sandee straat, maar ook op andere plaatsen waar er behoefte aan bestaat. Wat het tweede punt betreft, daar kan de Raad niet in treden, omdat de genoemde straat particu lier eigendom is. De heer Sinke merkt ook aan dat er op de kaai groote behoefte is aan verlichting. De voorzitter leest voor het antwoord van den minister, op een door den raad gezonden j missive, aangaande het post- en telegraafkantoor, naar aanleiding daarvan stelt de voorzitter voor den minister te ver zoeken van het tegenwoordig in gebruik zijnde lokaal dezelfde huur te genieten als van het onde postkantoor. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Verder is nog ingekomen een schrijven van den kerkeraad der Chr. Gerf. Gemeente waarin deze bericht, dat hij als het nog niet te laat is alsnog met de Nieuwjaars- commissie samen wil werken, daar genoemde kerkeraad vernomen heeft, dat de raad het betreurt, dat er een gezindte was, die zich onttrokken had. De voorzitter vindt het aangegeven motief geheel ongegrond daar niet de rand spijt kon hebben, maar de ad ressant zelf. Besloten wordt genoemden kerkeraad in dien zin te antwoorden en mede te deelen dat zijn medewerking zeer gewenscht is. De voorzitter stelt voor het besluit om het Nieuwjaarswenschen tegen te gaan, en de te vormen Commissie, in de lerseksche en Toolsche Courant, aan de gemeente publiek te maken en een ieder ter medewerking, en uitvoering van plan, zooveel mogelijk te bevorderen. De heer S. de Koejjer heeft mededeeling gedaan, van zijne toestemming, als lid voor het B. A. De heer P. Dijkwel heeft voor die functie bedankt. Nu heeft het B. A. een tweetal gevormd. De heeren J. Schipper Jz. en W. Bom. Bij stemming verkrijgt de heer Schipper de meerderheidwaarmede ZEd. in kennis zal werden gesteld. Nog deelde de voorzitter mee, een mon deling gesprek met het hoofd der school No. 1. welke den Burgemeester raadpleegde aangaande gemaakte voorwerpen der kin- 1 deren dier schoolde voorzitter stelt voor te verloten of te verkoopen. Dhr. Lemson wil ze weggeven aan het B. A. De voorz. zegt dat er zooveel artikelen bij zijn waar het B. A. niets mee doen kan. De hr. Sauer vindt het heter, om onder de kinderen die er aan gearbeid hebben te verloten, waartoe wordt besloten. Bij de gewone rondvraag verlangen nog zooveel heeren het woord, dat de vergade ring het aanzien heeft van pas te beginnen doch in hoofdzaak gelden de vragen de nood zakelijkheid vanjhet hebben van een gemeente architekt. De uitslag is dat met den heer Hannink in overleg1 zal getreden worden, wat aan B. en W. wordt overgelaten. Vergadering van den gemeenteraad te Ylissingen op Zaterdag 17 Dec. Voorzitter de hr. burgemeester. Afwezig de hh. Kalbfleisch; en Mortier en v. d. Beke Callenfels met kennisgeving. Notulen goedgekeurd. Herbenoemd tot lid van het B. A. de heer J. Ie Sage v. Hoeve. Van het college van regenten over het gasthuis de heer J. P. Laernoe?. Van het weeshuis dhr. J. Harder. Als leden der C. v. T. op het L. O. de hh. S. Pisuisse en B. v. Bekum en gekozen in de vacature Montagne dhr. A. D. Brinkerink. Tot onderwijzers worden benoemd de hh. G. Bevelander te Middelburg en P. Zeegelaan te Souburg. Met hen waren aanbevolen de hh. J. Roda te Hansweert en Visser te Koudekerke. J. Weten te Middelburg en W. H. Wenselink te Rijsoort. Aan P. v. Beers wordt te koop afgestaan een stuk gemeentegrond hoek Aagje De kenstraat voor f575. En aan L. F. Muller nog 25 M3 gemeentegrond voor f62,50 achter zijn perceel aan het plein Westdijk,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1