4 CHRISTELIJK- NÏEÜWSBL AD HISTORISCH VOOR ZEELAND. 1887. No. 33. Donderdag 15 December. Tweede Jaargang VERSCHIJNT F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Nieuwe Kiezers. Onze schuld aan Indië. in. Marktberichten, Overzicht van Verkoopingen. 8,- 8,- 8- 8- 8,- 'g 7.30 7- 6.30 6.30' 7.— 7.30 id.l.— 1 DE ZEEUW, ELREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prjjs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkole nommers-0,025 UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Die zich met 1 Januari a. s. op „de Zeeuw" abonneert, krijgt de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Waarschuwing. Tot moewordens toe, zegt de Standaard, bljjven we de nieuwe kiezers waarschuwen, om met hun aanvrage bij den Burgemeester toch niet te laat te komen. 21 December is de fatale termijn. En of ge soms van achteren blijken zult, toch geen kiezer te zijn, doet er niet toe en kost u niet». Ga dus in elk geval, en haal een formulier af, en vul het in, en bezorg het ten Raadhuize. Voor drie klassen van personen geldt ditlo. voor wie op kamers wonen2o. voor wie in meer dan een gemeente saam f 10 grondbelasting (met rijksopcenten) be taalt en 3o voor wie grondbelasting be taalt in een onverdeelden boedel. Kom dus niet te laat, en verzuim uw plicht niet. Voor tweede schatting, als ge niet te vreden waart met den uitslag van de eerste schatting, zoudt ge f 4,90 te betalen hebben. Maar de eerste schatting kost niets. Niet genoeg dus dat de regeering den Javaan dwong koffie aan te planten tegen zijn zin. De regeering gaf ook de dwaaste bevelen over de wijze waarop die aanplant zou geschieden. Nog een ander voorbeeld. Die het gelezen heelt, moet zich verwon- -vi.Auouu'ui uo jiciceoi uer oevciKing Een 5-jarig knaapje te Brakel heeft zijn 6-jarig kameraadje met een pijl zoodanig in het oog getroffen, dat hij zeer waar schijnlijk aan dat oog blind zal blijven. Maandag middag heeft te Haarlem een «theemeeting» van het Leger des Heils plaats gehad. Ruim honderd vijftig personen waren aan tafels gezeten, meestal vrouwenen jongelieden van beiderlei kunne, alsmede een dertigtal mannen. Op de tafels stond de thee gezet, en de disch bestond uit broodjes >.rnet ham, koek en krentebrood. Er werd door eenen luitenant medegedeeld, dat de bijeenkomst zou beginnen, hetgeen dan ook onmiddellijk na een gezang geschieddede thee werd door een tiental zusteren rondgediend. Op de toe gangskaart stond volgens de cdl. Crt.» vermeld «En zij aten allen en werden verzadigd». Matth. XIV30. Gisteren werd te Amsterdam in het huis waar Multatuli geboren werd, in de Koo^jespoortsteeg, een gedenksteen geplaatst met het opschrift E. Douwes Dekker (Mul t ituli) werd in dit huis geboren 3 Maart 1820. Ook te Utrecht hebben zich twee ge vallen van pokken voorgedaan. Te Giethoorn is Maandagavond een van de weekmarkt te Steenwijk huiswaarts keerend arbeider door eenige personen aan gevallen en doodelijk verwond. Hij kreeg onder anderen een steek onder het schou derblad die doordrong tot de longen. De dader is in hechtenis. Een soldaat van het koloniaal werf depot, die naar Amsterdam met verlo- kwam, en in 't bezit was van ruim f125, eldde zich reeds den eersten nacht bij van die methode warenhet gekapte bosch zeer schoon branden, doorloopende terrassen maken en groote plantgaten graven. De resultaten lieten te wenschen over, en het eind van de zaak is, dat nu onlangs aan den inlander vergunning werd gegeven, zyn eigen manier te volgen, als hij maar zorgt veel koffie in de pakhuizen te leveren." Maar is dat nu zoo erg Een fout wordt toch al eens licht gemaakt. Met uw verlof, zegt de heer Ottolander. «Deze voorbeelden zouden op zichzelve weinig beteekenen, indien de inlanders be hoorlijk voor hun werk werden betaald. Immers het gebeurt iederen 1-indbouwer, dat hij wel eens een fout begaat of dat hem een cultuurproef mislukt. Maar bij de gouvernements-koffiecultuur komt al het probeeren niet ten laste van hem, die de bevelen geeft, maar van hem, die ze ontvangt. Alle voordeelen zjjn aan de zijde der re geering alle nadeelen aan den kant der inlanders.» De planters in Indië en de landbouwers in Zeeland betalen hun arbeiders het loon van eiken dag. Is de oogst gering, toch krijgt de arbeider zijn volle daggeld. Krijgt hij te weinig naar zijn zin, dan gaat hij naar een ander. Maar de Javaan die voor het gouvernement koffie plant, is zoo ge lukkig niet. De schade, door schrale oogsten veroor zaakt, wordt daar niet door den baas, dat is de regeering van Nederland, maar door den arbeider, den Javaan geleden. Dit is een goddelooze instelling. Een stelsel van knevelarij, zoo onrechtvaardig mogelijk Het gouvernement al de voordeelen, de Javaan, de gedwongen arbeider al de na- hooge mate p^exogeP. -- J- J Bij een paar varkens te Zaamslag, die altijd flink hadden gegeten, en waarbij zich nooit eenig ziekteverschijnsel had ver toond, en, toen ze geslacht en geopend waren, bij de ingewanden niets bijzonders was op te meiken, bleek het vet voor bet grootste deel verteerd te zijn, terwijl het overgeblevene een vreemde, hooggele kleur had; de speklaag was ongemeen dun. Zelfs een deskundige wist het verschijnsel niet te verklaren. Ouk in November van dit jaar is de verzending van oesters aan het station Kruimngen weer aanmerkelijk hooger ge weest dan in die maand van het vorig jaar. Tegenover 1694 vaten toen staan 2882 vaten thans. - Te 's Hagc werd een man door een dokterskoetsje overreden en hevig gewond. De omstanders zagen dat het ongeval aan noodeloos hard rijden te wijten was. Zij braehten het paard tot staan, sleepten den voerman von den bok en brachten hem naar het pohtie-bureau. Tegen een sjouwer te Delft is proces verbaal opgemaakt wegens het opzettelijk verstoren van een geoorloofde begrafenis plechtigheid. Te Kralingen werd een doove man door de tram aangegrepen en een heel eind meegesleurd. Hij werd inwendig zwaar gekneusd en verloor daarenboven zijn hor- logie. Onlangs hebben te MUeer (Limburg) de maréchaussée's een kar met wild aan gehaald die de baron De Loë frauduleus invoerde. Bij die gelegenheid verzetten de baron en zijn zoon zich tegen de aanhaling, waardoor de ambtenaren het aangehaalde tegen de onverschilligheid der regeering om trent landbouwonderwijs en proefstations, terwijl zij zelve landbouw op groote schaal drijft. En wat doet de regeering voorde werk gevers Niets. Er is een slechte wetgeving op den arbeid, waardoor de werkgevers schade lijden en aan de inlandsche bevolking oplichterij wordt geleerd. De regeering heeft niets over voor hen die onderzoekingstochten naar de Buiten bezittingen ondernemen en aan de bescha ving en ontwikkeling dier tallooze eilanden bewoners doet zij niets. De handel tus-chen Java en de Buiten bezittingen (dat zijn de kleinere eilanden in Oost.-Indië) kwijnt omdat bij de kustvaart vreemde schepen zijn uitgesloten. De verschillende lasten die Nederland oplegt aan schepen en waren, die uit Indië naar het moederland en van het moeJerland naar Indië komen, zijn oorzaak dat de pr-...!ucten van onze Oost naar andere landen van Europa gebracht worden, waar men den invoer dier waren minder bemoeielijkt. Ook dat het aantal uitvoerartikelen uit Nederland naar Indië vermindert. Er komen thans meerdere artikelen uit Engeland en andere landen van Europa in onze Oostersche havens binnen. De Nederlandsche invoer en uitvoerhuizen gaan op de fteschde vreemde bloeien. De handel tusschen Nederland en Indië neemt af; die tusschen vreemdelingen en Nederl. Indië bloeit. Alles 't gevolg van de beperkende heffingen en rechten door de Nederlandsche regeering opgelegd. Over nog enkele grieven laten wij den heer Ottolander zeiven spreken. Zij gelden voornamelijk kerk,, school en zending, j. man var. F. J. van den Droese. Van 12 14 Dec. GOES. Geboren Jacobus z. v. J. Pasman en A. M. S. Fokke. AFLOOP VERKOOPINGEN ENZ. Door het Burgerlijk Armbestuur te Goes is de levering van brood en vleesch over de èerste 3 maanden van het jaar 1888 gegund aan de laagste Inschrijvers, t. w.kropbrood 8 cent per kilo en fijntarwebrood 10l/2 cent per kilo, aan J. Verdonk. Rundvleesch 55 cent per kilo en kalfsvleesch 68 cent per kilo, aan E. Sloover, en van Visch en Kruideniers waren over het geheele jaar 1888: zoutevisch 40 cent per kilo, aan J. Ossewaardestok- visch 40 cent per kilo, aan C. Duvekot (bij loting), zeep f8 per V4 ton, aan Johs.,Geen- sen, Zout f 12,20 per 100 kilo, aan C. Fuik schot, gort f 11,40 per 100 kilo, aan I'h. Ves sels, rijst f 12,25 p. 100 kilo, aan N. Emanuel. Heinkenszaiid, 14 Dec. Het Woonhuis en Erf, groot 2 A. 20 Centiaren geveild door Notaris de Ronde Bresser in de herberg van M. Hoondert, hehoorende aan 0. Bos, is toegewezen aan J. Polfliet voor f 371 behalve de 12 proc. onkosten. GOES, 13 December 1887. Voor Tarwe was tot ruim vorige prijzen goede vraag. Gerst in de beide soorten met weinig aanvoer prijshoudend,overige artikelen onveranderd, alleen Haver werd per 100 Kilo verkocht van f 5,75 tot f 5,90. Oude Tarwe f -,-af Nieuwe Tarwe f 6,40 a f 6,60. Rogge f 4,70 a f 5.00. Win ter Gerst f4,90 af 5,10. Zomer Gerst f 4,50 a f4,60. Haver f2,60 a f2,70. Bruine Boonen f 9,60 a 9,75. Paardenboonen f 5,30 a f5,50. Koolzaad!'-,— a Groene Erwten f 6.00 a f 7.00, deed in den lande, dat namelijk de pers en de gewapende macht, telkens, zonder nog iets gehoord of gezien te hebben, party trok tegen de doleerenden, werd nu door den heer De Sarvornin Lobman bevestigd, door den minister-president en den heer Levy niet ontkend. Ernstiger werd het toen de heer Lobman mede te verstaan gaf, dat ook de justitie niet altoos zich onpartijdig toonde, dat een officier van justitie bij kans weigerde het «hoor ook de wederpartij» in beoefening te brengen, door tot een klagenden, eigenlijk een doleerenden doleeren- de te zeggenuw zaak is op zich zelf reeds onverdedigbaar of althans iets van dien aard, al zijn hel nu juist de eigen woorden niet. «Wat de heer Beelaerts opmerkte, dat namelijk een deur open of dicht moet zijn en men, ze op een kier latende, licht tus schen deur en deurpost beklemd raakt, m. a. w. dat de doleerenden, volgens zijn anti- revolutionnaire opinie, beter gedaan hadden met bedaard in bet kerkverband te blijven of resoluut zich at scheiden, alles achterlatende gelijk een die zich redt uit een brandend huis, deed niets ter zake. Dit is hier, in de Kamers, de quaestie niet. Dat moet in een synodale of dergelijke vergadering uit gemaakt worden. Het doleeren kan den heer Beelaerts niet bevallenhet moge ook ons niet aanstaan; daarom kunnen de doleerenden gerust voortgaan met hun re formatie. «Waar het hier op aankomt is of de politie het recht heeft, in dit geval, en dan ook van zelf in andere gevallen, om verder te gaan dan het handhaven van openbare rust en orde, om te handelen, voordat de rechter beslist heeft, alsof er réeds een vonnis geslagen ware. Zoo ook, 1 Stokvisch, Zout, Zeep, Azijn, Soda^'K'offie en Thee over het eerste semester en versch Varkensvleesch en Spek over het geheele jaar 1888, Voorwaarden bij den directeur. Goes, voor 12 uur: 400 KG. eerste soort nieuw Amerikaansch Baakspek, waarvan 13 a 14 stuksin één kist gaan; ongeveer 750 K.G. Tarwe-winkelbroodongeveer 150 Hectol. Ruhr-Steenkolen. Inschrijvingen van minstens 50 K.G. Spek en 100 K.G. Brood worden aangenomen. Donderdag 15 December. Kapelle, 7 uur, herb. Marcusse, voor C. Felirs' door Not. Merens 1 bouwhoefje, dubbel Woonhuis, Schuur, Erf en Grond sectie C. 334, groot 10,67 A. Goes, half 11, in „de Prins": Panden uit de bank over Juli, Augustus en Sept. 1886. Vrijdag 16 December. Weineldinge, voor de Diaconie, bij Verburg en Houteman, door Not. MerensEsschen Canada's, Hakhout, Strobbels, 11 uur. Gapinge, 10 uur, hofstee Dingemanse, door Not. TakOlmen en Esschen, Wilgen- en Olmentronken, 1 vare Koe, 2 jonge Vaarzen, 3 halfjarige, 2 jonge Ossen, Landbouwgereed schappen, Melkschapen. Ierseke, 12 uur, door Not. Houwer, voor de woninh van Habermehl1 mahoniehouten Tafel, Stoelen, Bed met toebehooren, Karpet, Kleed, Glas- en Aardewerk. Maandag 19 December. Kapelle, 10 uur by Markusse, door Not, P. Overman1 perceel Bouwland in Weel- meet 0 244 en 246, samen 136,73 Aren. In gebruik bij J. Leendertse. Dinsdag 20 Dec. Middelburg, in de „Vergenoeging", 11 uur, (verpachting) der ryks-tollen op Walcheren door den ontvanger der registratie.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1