Kerk- en Schoolnieint s. Rechtszaken. Landbouw enz. Gemengde Berichten. door de Overheid genomen maatregel ver ijdeld. De heeren maakten namelijk de sloten der deuren in die onderaardsche gang on klaar, door nagels in het sleutelgat te slaan, zoodat de kommandant die de sleutels in bezit had, de deuren niet kon openen. Ook hebben zij, op den dag van de Presi dentsverkiezing, de deuren van het Raadhuis geopend voor de leden van de revolutionaire comité's, ten einde hen in staat te stellen hun slag te slaan, ingeval Ferry ware ge kozen g'worden. Arm Frankrijk! Arme natie ook, die zich aan U niet wil spiegelen Frankrijk leeft ook nog altijd zonder ministerie. Of liever wat nog erger is zonder God en zonder ministerie 12 December 1887. Bij Kon. besluit is tot tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Heere veen tot 31 Dec. 1888 benoemd de heer R. D. Nauta, leeraar aan de hoogere bur gerschool te Zierikzee. De deputatenvergadering zal op Dins dag |20 Dee. a. gehouden worden, in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Het centraalcomité zal aan de deputatenvergadering voorstellen een plan in gereedheid te brengen voor een program van actie, dat door de tweede deputaten vergadering zal vastgesteld worden in Fe bruari a. De heer Borret, roomsch afgevaardigde voor Tilburg, stelt zich niet meer verkiesbaar. By kon. besluit is met ingang van 12 Jan. 1888, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Ierseke R. Nicolaï, thans in gelijke betrekking te Blokzyl. Te Vlissingen is een circulaire ver spreid, waarin de steun der christenen ver zocht wordt tot oprichting van een Te Huis voor Zeelieden. De circulaire is getee- kend door de heeren ds. W. Frater, H, Merckens en F. C. Dommisse, gemeente-ont vanger. Tot voorzitter van het burgerlijk arm bestuur van Kapelle is benoemd dhr. A. Nyssen in plaats van den heer P. J. v. d. Mandere die met 1 Januari a. s. aftreedt. Tot lid van hetzelfde bestuur in plaats van dhr. M, Bruinooge overleden werd be noemd dhr W. van Eenennaam. Men schrijft ons uit Ierseke: Daar de heer P. Dijkwel alhier zijn be noeming tot lid van het Burg. Armbestuur niet heeft aangenomen, heeft het B. A. in zjjne vergadering van 7 December een dubbeltal gevormd en den gemeenteraad ter benoeming aangeboden, bestaande uit de heeren Willem Bom en Jan Schipper Jr. De heer Salomon de Koeijer liet zich de herbenoeming welgevallen. Als lid van het Algemeen Armbe stuur te 's Heer Arendskerke is benoemd dhr. M. Vermeule Jz. in plaats van wijlen dhr. J. Vermeule. Te Leiden zijn voor de Tweede Kamer verkiezing van morgen drie candidaten, de hh. Heemskerk (a), Blussé (I) en Smeele, oud-lid (r.) Herstemming tusschen beide laatstgenoemden is waarschijnlijk. Benoemd tot ontvanger der belastingen te Bath de hr. Van Maaien, thans commies- verificateur der Ier categorie te Zutphen_ De heer L. Kuiler, opzichter bij 's rijks waterstaat, te Middelburg, is als zoodanig met ingang van 1 Januari over geplaatst naar het 6e district standplaats Breda. In zijne plaats is benoemd de heer A. Maas van Roosendaal, welke standplaats onvervuld blijft. M. C. Te Wolfertsdijk wordt door den post bode Sandee den ingezetenen een lijst gepresenteerd ter inteekening voor gelden, met het doel daarvoor een cadeau aan te koopen voor den heer A. van de Linde wegens bewezen diensten als voorzitter van het Kolenfonds. Donderdagavond kwamen te Kapelle enkele mannen samen ter bespreking van de oprichting eener antirevolutionaire kies- vereeniging. De man die daartoe het initiatief geno men had, zag zijne eerste pogingen vol Bij geruchte vernaraeu wij, dat deze benoe ming, op grond van een artikel in de gemeentewet ala onwettig moet worden beschouwd, aangezien dhr. Nijssen bij herstemming werd benoemd eu ^zelve aan di* herstemming heeft deelgenomen. komen geslaagd. Alle genoodigden waren opgekomen, en waren het geheel eens om trent het nut van zulk eene vereeniging. Terstond werd door hen een viertal aange wezen om de zaak verder te behandelen, terwijl alle aanwezigen zich bereid verklaar den, om door het aanwerven van leden, vooral ook onder de nieuwe kiezers, mede te werken. Voorloopig zal men er zich toe bepalen, om de zaak met andere zusterver- eenigingen te regelen, om zoo mogelijk, een groote kiesvereeriiging in het leven te roepen. Wij dringen er daarom zeer op aan, dat men het voorbeeld van Kapelle ook op andere dorpen volge en zoo mogelijk op elk dorp eene vereeniging oprichte. De vrienden te Kapelle en te Biezelinge zullen gaarne inlichtingen geven van hunne plannen. Met genoegen vernemen wij dat rnen ook te Krabbendijke niet stilzit. De drie benoemde leden voor het be stuur van de afdeeling KapelleBiezelinge, van Veldwijk, dhh. Gele, dr. Callenfels en Slabbekoorn, hebben die henoeming aange nomen de verdeeling der werkzaamheden tusschen hen heeft plaatsgehad. Voorzitter Is de heer J Ode, Secretaris de hr. dr. v. d. Beke Callenfels, tevens correspondent; en penning meester dhr. W. Slabbekoorn. Spoedig zullen deze heeren de afdeeling definitief daar- stellen en een vergadering samenroepen. Reeds 30 personen hebben zich als leden aai igegeven. Wij zijn hierover verblijd en zien in deze afdeeling de vrucht van de mededeelingen van dhr. B. M. den Boer. Hoogst wen- schelijk is het dat op meerdere plaatsen, handen aan het werk worden geslagen om afdeelingen op te richten, en deze goede zaak, overal te steunen. Geve God zijnen zegen op dezen arbeid* Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Aagtekerke dhr, J. C. G. Gobius du Sart, cand. te Nieuw- en St. Jooslandte Uitwijk en Waard huizen C. C. J. W. Wierts v. Koehoorn te N ieuwerkerk te 's Heer Abt-kerke B. M. Mantz te Breskenste Makkum K. Straatsma, te Biervliet. Bedankt voor Kuinre door J. Dom- missie te Gapinge; voor Amsterdam door E. A. G. v. Hoogenhuize te Dordrecht. Door de synode der hervormde kerk zijn thans 35 predikanten afgezet; vier hebben zich bij hen gevoegd, zoodat hun aantal 39 bedraagt. Herbenoemd tot kerkvoogd bij de Herv. kerk te Kapelle de heer J Oele Hz., en tot notabelen de heeren W van Strien en M. Schipper. Chr. Ger. kerk. Beroepen te Katendrecht J. Wester huis te Terneuzen. A. R. C. Bedankt voor Kampen door D. Wijting te Goes. 's Heer Arendskerke. Benoemd tot onder wijzeres alhier Mejuffrouw A. Rijkaard, thans in gelijke betrekking te Borsele. Zij was de eenige sollicitante. De commissie voor de Nutsbewaar- scholen te Middelburg benoemde in de plaats van mej. J. C. van den Broeke, op verzoek eervol ontslagen, tot onderwijzeres aan de bewaarschool in de Schuitvlotstraat mej. A. M. J. Schutters aldaar. Gisteren werd in de Roomsch Katho lieke Kerk te Goes van den Kansel mede gedeeld dat zich in die Gemeente een Commissie had gevormd ter feestelijke her denking van het gouden Priester Jubilé van Z. H. Paus Leo XIII op 31 December a. s. De commissie heeft reeds hare taak aangevangen, en uit de gelden die bijeen zullen gebracht worden zal hoofdzakelijk eene buitengewone bedeeling onder de R. C. armen worden gehouden. Breskens. Vrijdagavond had in de Ned. Herv. gemeente alhier de benoeming plaats van een president- en van een secretaris kerkvoogd. De aftredenden stelden zich wegens hoogen leeftijd niet weder verkies baar. De 82 jarige president de hr. Meyer heeft zijne betrekking ruim 60 jaren ver vuld in zijne plaats werd gekozen de hr. J. B. Becu. De aftredende secretaris de heer v. Melle, was ruim 30 jaren als zoodanig werkzaam; in zijn plaats werd de hr. Abr. du Burk gekozen. De heer van Genderen. hoofd der christelijke burgerschool te Middelburg, is benoemd aan de op te richten «School met den Bijbel» te Batavia. Het O. M. bij het gerechtshof te 's Gra- venhage eischte Zaterdag bevestiging van het vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij J. W. wegens meineed veroordeeld werd tot 1 jaar gev. straf; en hetzelfde tegen D. Q. candid-aat in de medicijnen te St. Maartensdijk, wegens beleediging en mishandeling door de rechtbank te Zierikzee tot 1 maand gev. veroordeeld. Ook werd bevestiging geëischt tegen het vonnis van M. te West-kapelle, door de arrondissements rechtbank te Middelburg veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens meineed, in een strafzaak wegens jachtovertreding voor het kantongerecht aldaar behandeld Aan een landbouwvoordracht van den heer Corten te Loenen gehouden wordt het volgende ontleend „Door de lage prijzen der landbouwge wassen ging men er toe over, zich meer op de veeteelt toe te leggen. Tal van nieuwe weiden werden aangelegd, en men zocht alle heil in het houden van meer vee, waardoor overproductie ontstond. Men kreeg te veel vee, de prijzen daalden, en dat van minder qualiteit ging zeer sterk in waarde achteruit, terwijl alleen de puike nog voor betrekkelijk goede prijzen van de hand ging. Men zocht het te veel in het aantal en lette niet genoeg op het stuk. Vil men zooveel mogelijk van den vee stapel trekken, dan behoort men te beginnen met het vee te veredelen. Niet zoozeer door vreemd vee in te voeren, vreemd bloed er in te brengen, dan wel te verbeteren hetgeen men heeft. De vee houder let te weinig op de hoedanigheid en afkomst van zijn vee; hij koopt miar al te dikwijls jonge dieren van minder goede qualiteit, en gebruikt fokdieren, die alleen geschikt zijn om den veestapel achter uit te brengen. Door de beste dieren te laten paren, mag men met grond verwach ten, dat het ras veredeld zal worden. Men moest het slechte vee van de hand doen en het beste houden. Treurig is het, dat men zoo dikwijls het omgekeerde ziet ge beuren. Wat helpt het of men al volgens de nieuwste systemen de zuivel bereidt, als de melkkoe in plaats van 4000 a 500Ó liter per jaar er slechts 2000 a 3000 geeft En met onzen bodem, met de zoo vrucht bare kleilanden, kan Nederland eenen vee stapel hebben waarin het voor geen land behoeft onder te doen. Nu is het een feit, dat veredeling van vee geen gemakkelijke taak is. Behalve kennis en volharding behoort daartoe ook geld. Menigeen die een puike melkkoe, eenen puiken stier of hengst heeft, wordt door den hoogen prijs, dien men hem biedt, verlokt, ja ook dikwijls genoodzaakt het dier van de hand te doen. Hooge premiën en tusschenkomst van de regeering zou in deze zoo nuttig werken. Wat men in andere landen, België, Frank rijk, Duitschland en Denemarken, doet, waarom kan dat ook in ons land niet ge beuren Yan den landbouw hangt toch voor een groot deel de welvaart van ons land af. Men moet beginnen alleen goedgekeurde die ren ter dekking beschikbaar te stellen. De Staat moet eiken houder van een dekdier, dat niet goedgekeurd is, patentplichtig ma ken, terwijl de houder van een goedgekeurd dier daarvan behoort vrijgesteld te worden, om te voorkomen, dat de puiker dieren niet van de hand worden gedaan. Ter aansporing om steeds in de goede richting te fokken, moe; men hooge premiën toekennen, betaal baar in jaarlijksche termijnen, welke uitbe taling geschieden moet telkens na herhaalde keuring, welke herkeuringen alleen ten doel hebben, de geschiktheid van het dier te onderzoeken. Verkoopt men bijv. in het 2e jaar zoo'n bekroond dier, dan behoort de kooper, wanneer het dier in het land of in de provincie blijft, ook de volgende ter mijnen te genieten. Zoo worden er in de Belgische provincie Luik in elk arrondisse ment 3 premiën van 800 tot 1000 gulden beschikbaar gesteld. En welk gunstig resul taat men in korten tijd hierdoor kan ver krijgen, daarvan geeft Luik ons een bewijs. Toen de regeering begon met zulke hooge premiën toe te kennen, kon de com missie aan geen der ter keuring aangebo den dieren die premiën toekennen; nu heeft zfj geene gemakkelijke taak om uit het groote aantal uitstekende dieren het beste te kiezen. De regeering moet tusschen beide treden, zal de landbouw tot meerderen bloei komen. Zeer beval de spreker het houden van vee stamboeken aan. Hciiikcnszaud. Zaterdagmiddag reed O. Vrooland met paard gespannen voor een ezelkar naar 't station s Heer-Arendskerke. Daar het lemoen te kort was, liep de kar gedurig op de hielen van het paard, zoodat het dier zich bang maakte en van den hoogen dijk n et kar. voerman en een knaapje van 9 jaar in de sloot terecht kwam. De kar werd zeer beschadigd, overigens kwamen zij met den schrik vrij. De voer man had eenige lichte kneuzingen. Het jongetje was nog in tijds van den wagen afgesprongen. Borsele. Van Vrijdagmiddag tot Zater dagnamiddag zijn alhier door vijf jagers vier en zestig hazen geschoten, ten bewijze dat er nog al wild is. In het op de werf der Kon maatsch. De Schelde te Vlissingen in aanbouw zynde schip Bromo heeft viijdagavond weder een ongeluk plaats gehad. De scheepmaker C. oud 49 jaar, is door een luik in het tus- schendek, van een hoogte van vijf meter neergestort, en op den tunnel met zijn hoofd terechtgekomen, waardoor hij ernstig verwond werd. De ongelukkige was den geheelen dag bezig geweest buiten boord en moest nu voor een korten tijd binnen het schip zijn. Met een brandende lamp in de hand was hij een sjouwerman voor- ui tgeloopen, om zich naar boven op het schip te begeven. De man is heden in het gasthuis over leden. De oppassende man laat eene vrouw met drie kinderen in behoeftige omstandig heden achter terwijl het huisgezin weldra vermeerderd zal worden, zoodat spoedige hulp noodzakelijk is. Naar men verneemt bestaat het vooi nemen Zaterdag 24 dezer, het voor de Rotterdamsche Lloyd in aanbouw zijnde stoomschip Bromo, van de werf der konink lijke maatschappij de Schelde te water te (aten. Te Spijk is in armoedigen toestand teruggekeerd een vroegere doipsbewoner, een landbouwersknecht, die by het vergaan der Scholten tegenwoordig was en door de Ebro gered werd. Hij heeft nu voor goed den lust verloren, om naar Amerika te gaan. Drie kwartier lang had hij in de Noordzee rondgedreven. Te Nieuwe Niedorp is Donderdag het volgende ongeluk gebeurd. Vier jongelieden een lüjarige knaap en drie meisjes keerden 's avonds naar huis terug. In plaats van den openbaren weg te nemen, kozen zij als naar gewoonte liet voetpad dat nader is. Door de duisternis viel de jongen in het water van de plank af. De meisjes konden hem niet helpen. Zy schreeuwden uit alle macht om hulp. Helaas, toen de hulp kwam opdagen, was de jongen reeds ver dronken Waarschuwing I Te Gernert sprong een ir an van een in beweging zijnde stoomtram. Het gevolg dezer onvoorzichtige daad was, dat de man viel en overreden werd. Hem werden de beide beenen afgesneden. Dat was slim I Een burgemeester in Drente wilde een weg laten aanleggen van het dorp naar een der buurtgemeenten. Hij dacht, dit krijg ik toch niet gedaan, want de leden van den raad zullen jaloersch zijn en vragen ouk wegen naar de buurten, waar zij zeiven wonen. En dan krijgen wij dezen weg ook niet. Daarom verzon hij een list. Hij stelde voer, den aanleg van tal van wegen. Dit voorstel werd aangenomen. De burgemeester zorgde dat begonnen werd met den weg dien hij be geerde aangelegd te zien. Toen deze klaar was, bleek het zooveel geld te kosten, dat aan de andere wegen niet kon gedacht worden. Het besluit ten opzichte der andere wegen werd nu met algemeene stemmen ■'ngetrokken en de burgemeester had zijn zin. Moeders 1 om uwe handen voor ruw worden te bewaren, wascht dan altijd met water waarin zich een weinigje borax bevindt. Een landbouwersknecht te Heerlen geraakte Vrijdag met zijne kleeren tusschen een in vollen gang zijnde dorschmachine, die niet tijdig tot stilstaan kon gebracht worden. De jongen bekwam een gapende wonde aan den onderbuik, van de eene zijde tot de andere, die op zeven plaatsen moest dichtgenaaid worden. Men vreest voor zijn leven. In een bierbrouwerij te Valkenburg is Vrijdagmiddag een waterhouder (reservoir) van 45000 kilo zwaar, naar beneden ge stort, in zijn val nog twee andere bakken meesleepende. Gelukkig zonder persoonlijke ongelukken H. M. de Koningin heeft alle mannen en vrouwen die op het paleis of op het domein het Loo arbeiden op St. Nicolaas rijk begiftigd met dekens, kleedingstukken en geld. Ook de armen te Apeldoorn ver den bedacht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2