NIEUWSBL AD YOOE ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 1887. No. 32. Dinsdag 13 December. Tweede Jaargang. 2,50. 3,00. 4,00. 2.50. VERSCHIJNT G, M. Kiemkerk, te Goes F. P. Dhuy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: Fieri twijfelachtig artikel. Buitenland. U. DE ZEEUW, ELF.ES MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. P.iji per drie maanden franco p. p. f0,95 Enisle nommers-0,025 UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Het was eene wijze les, welke niet lang geleden, »de Tijd" aan de dagbladpers gaf, om acht te geven op de lessen der ervaring van het verleden, en alle aandacht en zorg te wijden aan het tegenwoordige: en, het js als zondanig, dat wij niet zonder zorg de nem tig hebben gezien van art, 80 onzer wijzigde Grondwet betreffende de 'tumding van het kiesrecht. Wel ontkende de minister, verdediger van at artikel, dat hetzelve zon voeren tot een Igemeen stemrecht, of de deur daartoe ope en, daar hij vijandig aan dit stemrecht ge- ind was, en dit ten sterksten afkeurde; naai' wij weten, welke blijvende waarde ,e hechten is aan eene ministeriëele ver- I faring, hoe stellig ook gegeven, daar deze J eene kracht heeft, waardoor de liberale iMneerderheid zich gebonden acht, en het is liet ondienstig misschien dat wij als bewijs hiervoor, om een welsprekend voorbeeld te .noemen, in herinnering brengen, hoe een- tal de minister Van der Brugghen sprak, Jfjilens de behandeling van art. 23 in zijne Schoolwel, houdende sdat het onderwijs, «onder het aanleeren van gepaste en nuttige «kundigheden, dienstbaar zou gemaakt wor- ïden aan de ontwikkeling van de verstan- «delijke vermogens der kinderen, en aan Whunne opleiding tot alle christelijke en maatschappelijke deugden." Het had hem leed gedaan, dus sprak de minister, dat een der sprekers zich had uitgelaten dat het woord Christelijk in de wet van geene beteekenis was; daar dit, volgens hem eene belijdenis was van het ÏNederlandsche volk, dat men niet van zijne school wil verwijderd hebben, hetgeen bij 'inemendheid tot zijne nationaliteit ehoort, en meer dan alle andere estanddeelen waaruit zijne nationaliteit ge vormd is; dat het niet wil geschrapt hebben zijne hoedanigheid van Christenvolk uit de rij zijner volkshoedanigheden; dat het op liet gebied van het onderwijs, voor het oog van de gansche wereld wil verklaren gehecht te zijn aan de leer zijner vaderen; dat het zich verheugt bij alle verscheidenheid die tusschen zonen van het zelfde vaderland, scheiding maakt, toch éen punt te hebben, 1 waarop men het eens is; dat men niet wil afstand doen van het Christendom, dat men dien dierbaren naam ook op het schoolge bied niet wil verloochenen-, men wil voor het oog der wereld verklaren, dat Nederland voor zijn onderwijs, niet verlangt eene école atheé, zonder godsdienst, een Christendom enkel op humaniteits-beginselen en grof materiaslisme gegrond. Kan men wel op eene meer welsprekende en krachtiger wijze uitdrukken wat de minister bedoelde aangaande de beteekenis der woorden in gedacht artikel vervat? En nu stelle rnen zich voor dat een vreem- j deling in de volle overtuiging van de waar- i heid dier verklaring onze openbare school Mnnentrad, in de meening bewaarheid te .«inden wat de minister sprakwelke ver- ■^juing zou hem treffen indien hij (.aar zag staan een onderwijzer, met een spons zorg-, vuldig uitwissehende het woord «God» uit een er-je op een schoolbord geschreven, en wel omdat het noemen van den naam van God in strijd zoude zijn met de neutraliteit welke op de openbare school heerschen moet. Zou die vreemdeling kunnen gelooven dat hij in eene school was, ten doel hebbende de jeugd op te leiden tot alle christelijke en maatschappelijke deugden Maar men zal mij toevoegen de schoolwet van Van der Brugghen is opgevolgd door de schoolwet van den Minister Kappeijne, en heeft als zoodanig eene merkelijke ver andering ondergaan. Ik erken zulks, doch moet tevens op merken dat dit geene verandering heeft gemaakt aangaande het karakter der wet zooals die door den minister Van der Brugghen werd omschreven, krachtens art. 23 derzelve, daar dat art. 23 uit de wet van 1857 geheel in dezelfde bewoordingen is overgenomen door den minister Kappeijne, in art. 33 zijner wet, terwijl de minister bij de behandeling hiervan verklaarde, dat de regeering geene behoefte gevoelde dit artikel te verdedigen, dat het eenvoudig behouden was uit de bestaande wet, en bij de beraadslagingen destijds, de redenen voor het behoud daarvan op eene zoo uitnemende wijs, en door mannen wier gezag, zoo verre boven het zijne verheven was. uiteengezet waren, dat hij hier niets bij te voegen had. Dit artikel bestaat dus nok thans nog, in al deszelfs kracht, zcoals de minister van der Brugghen hetzelve verklaarde! En nu make men zelve de toepassing, welke beteekenis eene ministeriëele verklaring voor de liberalen heeft, wanneer zij de macht in handen hebben? Dit strekke ter waarschuwing aan onze landgenooten in het doen hunner keuze, wanneer zij later geroepen worden naar de stembus, om waakzaam te zijn, opdat de door velen ge uite vrees aangaande art. 80 der gewijzigde grondwet zich niet verwezenlijke als een ramp voor ons Vaderland. X. V Schoolplicht wensclielijk Lees dan onderstaande maar eens uit de Hoop. De bekende Christelijke philantroop dr. Barnardo, te Londen, deelt in het Oct.Nov. nr. van zijn lezenswaardig tijdschrift Night and Day» het volgende mede: «Een daglooner, een oppassend man, die bij gebrek aan ander werk, met schoenen poetsen een karig stuktje brood verdiende, is vader van drie kinderen resp. '12, 9 en 4 jaren oud. Niet in staat om het school geld te betalen voor de kinderen in een der staatsscholen Boardschoolsin liet Oost-Linde van Londen, bleven de kinderen van de school, en werd hij deswegens ge dagvaard voor den magistraat. Op den dag echter, dat hij voor dezen rechter ver schijnen moest, kreeg hij een kans op werk buiten Londen, waardoor hij verhinderd werd dc dagvaarding op te volgen. De zaak werd nu bij verstek behandeld, en de man werd tot zeven dagen gevangenisstraf ver oordeeld. In het holle van den nacht werd hij nu door de politiedienaren van zijn bed gelicht, en naar de gevangenis gebracht om zijn straftijd uit te zitten. Gedurende deze zeven dagen moest hij het gewone boeven pak dragen, den gewonen gei angenis irbeid het uitpluizen van hennep verlichten, en kreeg hij water en brood tot voedsel. En dit alles om geen ai.dere misdaad dan onverynogen om het schoolgeld te betalen, dat door de stedelijke schoolcommissie ge- eischt werd voor het verplicht schoolgaan zijner kinderen op een der scholen dier Commissie, en dat de Commissie hem niet wilde kwijtschelden.» Gtld voor brood, voor zich en zijne kin deren, had de man niet, doch schoolgeld moest hij hebben, op straffe van als boef naar de gevangenis te worden gezonden. Zoo gaat het in het vrije Engeland, onder de wet tot verplicht schoolonderwijs. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. berm 1 De nieuwe kiezers worden wakker. Bij de redactie zijn reeds enkele vragen om inlichtingen ingekomen. Wij verblijden ons daarover. Gaarne geven wij de ge- wenschte inlichtingen. Naar aanleiding van enkele dezer vragen zeggen wij nog het volgende: Zoo gij bijvoorbeeld met uw broeder sa men een winkel drijft, en het belasting- papier slaat op naam van uw broederen op dal belastingpapier is uw broeder voor f20 aangeslagen in de Grondbelasting plus de rijks-opcenten, dan zijt gij beiden kiezer. Gij moet dat aan den burgemeester ot den secretaris gaan opgeven. Zijt gij mede-eigenaar na uw vaders dood, in een onverdeelden boedel, geef dan alle desbetreffende papieren op liet gemeentehuis; gij krijgt die papieren terug en gij wordt ook kiezer. Betaalt uw kostbaas, of de man bij wien gij inwoont nog al veel belasting ^perso neel) op de huurwaarde, dan kunt gij ook kiezer zijn, als gij maar dadelijk schatting aanvraagt, en opgeeft hoeveel kamers gy van uwen hospes of van wien ook in huur hebt. Maar doet dit dadelijk. Dinsdag 20 De cember is het de laatste dag. En laat uw grondbelasting heelemaal betaald zijn. Eer het te laat is. Nogmaals waarschuwen we onze aan staande nieuwe kiezers om geen kat in den zak te koopen, en dat zullen ze, als ze te laat komen. Al wie bij een ander inwoont, en op grond daarvan kiezer wil worden, moet zich zelf op het stadhuis aangeven, of ge wordt stillekens gepasseerd. Wees daar zeker van. Wees dus niet te kieschkeurig, om te denken«Zou ik wel kiezer worden 1» Er steekt geen been in, dat ge van achteren blijken zult, toch geen kiezer te worden. Maar wel zou het erg spijtig zijn, als ge het hadt kunnen worden, en door ver geetachtigheid of bloöheid wierdt ge het niet. Haal dus, als ge meerderjarig zijt en kamers bewoont, in elk geval een formulier op het stadhuis af, ot laat een vriend of dienstbode het voor u doen. Vul dat in, en stuur het terug 20 December is het uit. Vóór dien tijd moet ge binnen zijn. Standaard. Een Moordaanslag. Te Parijs heeft Za terdagmiddag een 50 jarige dweper, zekere Aubertin uit Metz een aanslag gepleegd op het leven van Jules Ferry, den republikein, oud-minister, laatst een der candidaten voor het voorzitterschap der Fransche republiek. Ferry is de man die als minister steeds den moed en de nuchterheid gehad heeft, van te willen weten, dat Frankrijk niet bij machte is, een oorlog tegen Duitschlaud te ondernemen. Het volk, dat naar wraak dorst, ten gevolge van de nederlagen in '1870, eischte bevrediging in een nieuwen oorlog. Om de aandacht af te leiden, zond hij een leger naar Tongkin, Achter-Indië. Dit leger was zeer ongelukkig en leed herhaaldelijk geweldige verliezen. Het gevolg was dat liet ministerie Ferry moest aftreden. De lietde van het Fransche volk, althans van de radicalen, opgezweept door een scheldende en schimpende radicale pers, voor dezen Bismarck-vriend, zooals zij Ferry ten onrechte noemden, is thans in haat overgegaan. Enkele personen, die zich door het gescheld der pers lieten verblinden, besloten, zoo Ferry tot president van Frank rijk gekozen werd, hem te zullen dooden. Onder hen was Aubertin. Nu werd Ferry wel geen president, maar hij achtte toch noodig hem, dat «monster», zooals hij zeide, uit den weg te ruimen. Hij vroeg in het Paleis Bourbon den af gevaardigde te spreken. Ferry, nog gewaar schuwd wegens het ongunstig uiterlijk van Aubertin, begaf zich tot hem. Deze over handigde hem een verzoekschrift. Terwijl Ferry ter zijde ging, om het in te zien, loste hij drie schoten op hem, waarvan twee raak waren. Ferry werd aan de rechter- en linkerborst getroffen, gelukkig niet doodelijk. De moordenaar werd gevat en ondervraagd. Hij droeg roem op zijne misdaad. Hij ver klaart niet in betrekking te staan tot eenige revolutionaire vereeniging. De deelneming onder alle partijen is al gemeen. De kamer van afgevaardigden verdaagde hare zitting tot Maandag. Ferry had een onrustigen nacht. De moordenaar had een brief geschreven aan zekere Madame Granger van den vol genden inhond «Vertrek dadelijk naar onze vrienden in Engeland, waar gij onder zegel de aanwij zingen zult vinden, die gij stipt zult opvolgen. De toestand was niet langer houdbaar.» Wilson, de vuige handelaar in ridder ordes, de schoonzoon van den oud-president Grevy, begint al meer in de klem te raken. Op reusachtige schaal blijkt hij zijn schan delijken handel gedreven te hebben. Vele bezwarende brieven heeft hij door kracht van geld wtten terug te krijgen of te doen vernietigen. Dit is hem echter niet overal gelukt. Water nu r og van overbleef, wijst op een onmeetbaren poel van ongerechtigheden. De ridderlintjes werden als het ware «per el uitgemeten.» Ook te Parijs in den gemeenteraad schij nen schandelijke raadslagen te zijn ontdekt. Er bestaat namelijk een onderaardsche gang van het Raadhuis naar de kazernes. Die gang was versperd geweest, maar de com mandant had haar in orde gehracht, opdat de troepen in alle stilte het raadhuis zouden kunnen bezetten, om als de Commune werd uitgeroepen, die te kunnen tegengaan. Het bureau van den Raad, let wel, de stadsregeering voor een deel, heeft toen dezen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1